Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Михалюк Микола Адамович. Обґрунтування методів і моделей ідентифікації та контролю конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока : Дис... канд. наук: 05.13.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Михалюк М.А. Обґрунтування методів і моделей ідентифікації та контролю конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – управління проектами та програмами. – Львівський державний аграрний університет, Львів, 2008.

У дисертаційній роботі розглядаються питання підвищення ефективності проектів систем централізованої заготівлі молока завдяки обґрунтуванню методів і моделей ідентифікації та контролю їх конфігурації на підставі узгодження фізичних показників об’єктів конфігурації з мінливими характеристиками проектного середовища на кожному з етапів життєвого циклу проектів.

Обґрунтовано три головні групи задач ідентифікації та контролю конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока, які розв’язуються за допомогою трьох головних методів та двох імітаційних моделей відповідних віртуальних систем за умови заданої їх конфігурації. Обґрунтовано алгоритм ідентифікації та контролю конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока. На основі методології побудови концептуальної моделі системи розроблено метод вибору об’єктів конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока.

Встановлено фізичні та функціональні показники об’єктів конфігурації. Розроблено алгоритм і комп’ютерну програму імітаційного моделювання віртуальної системи централізованої заготівлі молока для визначення системних функціональних показників об’єктів конфігурації.

Отримано, проаналізовано та узагальнено результати виробничих і комп’ютерних експериментів. Впроваджено результати досліджень у практику.

  1. Виконані дослідження стосуються підвищення ефективності проектів систем централізованої заготівлі молока завдяки розробленню нових методів і моделей ідентифікації та контролю їх конфігурації.

Аналіз чинних алгоритмів, методів, моделей і методик ідентифікації та контролю конфігурації проектів свідчить про те, що їх використання для управління конфігурацією у проектах технологічно інтегрованих виробничих систем є неможливим через неадекватне відображення ними особливостей цих систем.

  1. Обґрунтовано три головні групи задач управління конфігурацією проектів систем централізованої заготівлі молока, які можна розв’язати на основі розроблення та обґрунтування трьох головних методів та двох моделей їх функціонування за умови заданої віртуальної конфігурації. Запропоновані методи та моделі враховують особливості функціонування віртуальних систем централізованої заготівлі молока і можуть бути використані як для ідентифікації базової конфігурації їх проекту, так і для її контролю впродовж життєвого циклу цих проектів.

  2. Запропонований алгоритм ідентифікації та контролю конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока передбачає здійснення десяти кроків і дає змогу обґрунтувати реакції на зміни проектного середовища та внесення змін до конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока.

  3. Розроблений метод вибору об’єктів конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока базується на методології побудови концептуальної моделі системи й уможливлює підвищення ефективності процесу її ідентифікації. Обґрунтовано, що вибір варіантів територіального розташування пунктів заготівлі та первинної обробки молока слід здійснювати на підставі розробленого методу, який враховує виробничі та мінливі предметні характеристики проектного середовища. Для визначення системних функціональних показників різних варіантів об’єктів конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока розроблено метод, який базується на цілеспрямованому комп’ютерному експериментуванні з моделями віртуальних систем. Системні функціональні показники дають змогу визначити вартісні показники об’єктів конфігурації, що уможливлює визначення чисельним методом базової конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока, за якої досягається заготівля річного обсягу молока з мінімальними зведеними затратами коштів.

  4. Поділ експериментів на виробничі та комп’ютерні зумовлений специфікою досліджуваної інженерної задачі, яка характеризується потребою розкриття системного впливу характеристик проектного середовища, паспортних фізичних та функціональних показників об’єктів конфігурації на їх системні функціональні показники. Методики дослідження характеристик проектного середовища системи централізованої заготівлі молока ґрунтуються на проведенні, здебільшого, спеціально організованих спостережень, які уможливлюють отримання об’єктивних статистичних даних про предметні та виробничі характеристики проектного середовища. Методика комп’ютерних експериментів ґрунтується на ітераційному імітаційному моделюванні функціонування віртуальних систем централізованої заготівлі молока, що дає змогу розкрити системні функціональні показники об’єктів конфігурації їх проектів.

  5. На підставі аналізу даних паспортів обладнання для заготівлі молока обґрунтовано фізичні та функціональні показники об’єктів конфігурації проекту, що свідчить про їх багатоваріантність. Це є підставою для формування скінченної множини варіантів конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока. За результатами імітаційного моделювання віртуальної системи централізованої заготівлі молока встановлено, що системні функціональні показники окремих об’єктів конфігурації залежать від характеристик проектного середовища.

  6. Вартісне оцінення об’єктів конфігурації системи централізованої заготівлі молока свідчить про те, що вартість окремих об’єктів залежить від значень їх фізичних показників. Це є підставою для використання вартісного критерію під час обґрунтування базової конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока.

  7. Імітаційне моделювання віртуальної системи централізованої заготівлі молока уможливлює визначення системних функціональних показників об’єктів конфігурації та структури продукту для різних періодів сезону заготівлі молока. Встановлено, що технологічна потреба в заготівельно-транспортних засобах, їх сумарний річний пройдений шлях та сумарна тривалість роботи залежать від їх фізичних показників, територіального розташування пунктів заготівлі та первинної обробки молока і організаційних форм його заготівлі.

  8. На підставі розробленого методу, який базується на цілеспрямованому комп’ютерному експериментуванні з моделями віртуальних систем, виконані відповідні експерименти та розрахунки, які уможливили виявлення причинно-наслідкових зв‘язків між фізичними, функціональними, системними функціональними та вартісними показниками об’єктів конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока.

  9. Протилежний характер зміни поточних і капітальних затрат коштів на функціонування об’єктів конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока від їх фізичних показників та територіального розташування пунктів заготівлі став підставою для пошуку за вартісним критерієм базової конфігурації цього проекту, яка визначається чисельним методом і для умов ТзОВ ВТП «Агропереробка» складається з: десяти пунктів заготівлі (МП-1000 – 6од.; МП-1500 – 2од.; МП-2000 – 2од.); 19 од. гужового транспорту з організацією транспортування молока від господарств до пунктів заготівлі без об’їзду цих господарств; 2 од. автоцистерн ЗИЛ-5301(“Бычок”)+Г6-ОТА-3.0 вантажністю 3,0т для звезення молока від пунктів заготівлі до молокопереробного підприємства.

Публікації автора:

    1. Михалюк М.А. Проблеми оснащення сільськогосподарських підприємств Львівської області // Сучасні проблеми реалізації реформи в АПК: Зб. наук. праць. – Львів: ЛДАУ, 1996. – С.30–32.

    2. Боярчук В., Михалюк М., Бабич М. Особливості заготівлі молока в особистих підсобних господарствах // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агроінженерні дослідження. – 2004. – №8. – С.96–100. (автором здійснено структурування проекту системи централізованої заготівлі молока).

    3. Михалюк М.А. Метод вибору об’єктів конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока // Техніко–технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України: Зб. наук. праць УкрНДІПВТ ім.Л.Погорілого. – Дослідницьке, 2007. – Вип. 10 (24), кн.2. – С.119–123.

    4. Сидорчук О., Тригуба А., Михалюк М., Рудинець М. Обґрунтування конфігурації проекту заготівельної та транспортної інфраструктур молокопереробного підприємства // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агроінженерні дослідження. – 2007. – №11. – С.43–46. (автором обґрунтовано особливості проведення виробничих та комп’ютерних експериментів для ідентифікації конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока).

    5. Сидорчук О.В., Тригуба А.М., Михалюк М.А. Моделі ідентифікації та контролю конфігурації проекту системи централізованої заготівлі молока // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агроінженерні дослідження. – 2008. – №12. – С.71–76. (автором обґрунтовано основні принципи створення моделей ідентифікації та контролю конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока).

    6. Сидорчук О.В., Тригуба А.М., Михалюк М.А., Рудинець М.В. Особливості управління проектами розвитку технологічно інтегрованих систем агропромислового виробництва // Управління проектами у розвитку суспільства: Управління проектами в умовах глобалізації знань: ІV Міжнар. конф. – К.: КНУБА, 2007. – С.137–138. (автором обґрунтовано задачі ідентифікації та контролю конфігурації проектів систем централізованої заготівлі молока).

    7. Михалюк М.А., Боярчук В.М. Обґрунтування функціональних характеристик об’єктів конфігурації проекту централізованої заготівлі молока // Праці Таврійського державного агротехнологічного університету. – Мелітопіль, 2008. – Вип.8., том 3 – С.104–110. (автором обґрунтовано моделі функціональних характеристик об’єктів конфігурації проекту централізованої заготівлі молока).