Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Александрова Мирослава Ярославівна. Обґрунтування комбінованої галоаерозольтерапії при порушеннях мінерального обміну у хворих на бронхіальну астму. : Дис... канд. наук: 14.01.27 - 2009.



Анотація до роботи:

Александрова М.Я. Обґрунтування комбінованої галоаерозольтерапії при порушеннях мінерального обміну у хворих на бронхіальну астму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. Кримська республіканська установа «Науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології імені І.М. Сєченова» – Ялта, 2009 р.

Дисертація присвячена проблемі відновлювального лікування хворих на бронхіальну астму. Представлено патогенетичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі – комплексного лікування хворих з бронхіальною астмою, яке базується на додатковому призначенні вітамінно-мінеральних комплексів з метою здійснення впливу на показники мінерального гомеостазу та системи антиоксидантного захисту. Доведено досягнення більш вираженого клінічного ефекту відновлювального лікування на основі галоаерозольтерапії в поєднанні з додатковим призначенням вітамінно-мінеральних комплексів. Встановлено, що на відміну від традиційного лікування, в основі клінічного ефекту комбінованої галоаерозольтерапії є нормалізація показників мінерального статусу, відновлення активності металоензимів-антиоксидантів.

Дисертаційна робота обґрунтовує новий підхід до вирішення актуальної задачі клінічної пульмонології – підвищення ефективності лікування хворих на бронхіальну астму за рахунок покращення стану макро- та мікроелементного складу сироватки крові, впливу на систему антиоксидантного захисту шляхом вдосконалення схем відновлювальної терапії призначенням вітамінно-мінеральних комплексів.

  1. У хворих на персистуючу бронхіальну астму виявляється виражений дефіцит рівня кальцію (зниження до 2,09±0,07 ммоль/л, група контролю – 2,64±0,12 ммоль/л) на фоні достовірного підвищення рівня фосфору (зростання до 3,6±0,1ммоль/л, група контролю – 3,11±0,14 ммоль/л). Глибина порушень кальцій-фосфорної рівноваги залежить від ступеню важкості хвороби та проведення базисної протизапальної терапії: найбільш виражені зміни спостерігаються у хворих з важким перебігом БА на фоні прийому системних форм базисної кортикостероїдної терапії.

  2. При персистуючій бронхіальній астмі виявляється підвищення рівня міді сироватки крові (зростання до 0,67±0,03 мкг/мл, група контролю – 0,53±0,03мкг/мл), яке узгоджується з підвищенням рівня церулоплазміну. Зниження рівня заліза у всіх хворих (в середньому до 0,47±0,03 мкг/мл, проти 0,68±0,04 мкг/мл групи контролю) корелює із зниженням насиченості залізом трансферину крові, що відображає взаємозв’язок між рівнем мікроелементів та системою антиоксидантного захисту. Глибина порушень вказаних показників визначається важкістю перебігу захворювання, однак не залежить від базисної кортикостероїдної терапії.

  3. Додаткове призначення вітамінно-мінеральних комплексів сприяє відновленню деяких показників мінерального обміну у хворих із середньо-важким перебігом бронхіальної астми. Позитивна динаміка показників мінерального гомеостазу є найбільш вираженою у хворих, що не приймали топічні кортикостероїди в якості базисної терапії (підвищення рівня кальцію до 2,58±0,1 ммоль/л, заліза – до 0,66±0,06 мгк/мл, цинку – до 1,36±0,07 мкг/мл, тобто практично до нормальних величин).

  4. Комбінована галоаерозольтерапія у хворих із середньо-важким перебігом бронхіальної астми призводить до достовірного підвищення насиченості залізом трансферину крові (до 33,2±0,7 %). Динаміка показника найбільш виражена у хворих, що не приймали топічні кортикостероїди або ж приймали їх в низьких та середніх дозах.

  5. Включення в лікувальний курс вітамінно-мінеральних складових сприяє більш вираженому регресу основних симптомів бронхіальної астми, що супроводжується достовірним приростом показників функції зовнішнього дихання у хворих із середньо-важким перебігом захворювання.

  6. Під впливом комбінованої галоаерозольтерапії у хворих на персистуючу бронхіальну астму середньо-важкого перебігу спостерігається більш виражений ріст загального індексу ЯЖ, динаміка показника не залежить від дози базисної протизапальної терапії.

Публікації автора:

  1. Лемко І.С. Клініко-патогенетична характеристика перебігу бронхіальної астми у хворих під впливом реабілітаційних немедикаментозних заходів / І.С. Лемко, М.Я. Александрова // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Медицина». – 2006. – вип. 28. – С.64–67. (Дисертантка проводила літературний аналіз по темі публікації, клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів та підготовку статті до друку).

  2. Александрова М.Я. Бронхіальна астма: динаміка змін клініко-епідеміологічних показників по м. Ужгород за період з 2003 по 2005 рр. / М.Я. Александрова, О.І. Лемко, О.В. Зимокосова // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Медицина». – 2008. – вип.33. – С.75–79. (Дисертантка провела аналіз епідеміологічних показників, що характеризують бронхіальну астму на основі звернень пацієнтів в лікувальні установи м. Ужгорода, порівнювала їх з відповідними показниками по Україні за звітний період, оформила публікацію).

  1. Александрова М. Я. Зміни рівню мікроелементів та показників антиоксидантного захисту у хворих на персистуючу бронхіальну астму в залежності від базисної протизапальної терапії / М. Я. Александрова // Актуальні питання курортології, фізіотерапії та медичної реабілітації: праці Кримської республіканської установи «НДІ ім. Сєченова» Ялта: Кримська республіканська установа «НДІ ім. Сєченова», 2008 р. – Том ХІХ. – част. 1. – С. 166 – 174.

  2. Александрова М.Я. Особливості імунологічного статусу у хворих на бронхіальну астму / М.Я. Александрова // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Медицина». – 2008. – вип.34. – С.52–54.

  3. Александрова М. Я. Спосіб оптимізації реабілітаційного лікування хворих на бронхіальну астму. – Деклараційний патент на корисну модель (позитивне рішення): заявка № u 2008 10629 від 09. 12. 2008 р., № 16703/1.

  4. Горленко О.М. Кашель як симптом, шляхи корекції / О.М. Горленко, О.Ю. Александров, М.Я. Александрова // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2006. – № 2(03). – С.51–54. (Дисертантка проводила підбір літератури по темі публікації, клінічне обстеження та лікування хворих, сформулювала висновки, оформила публікацію).

  5. Александрова М.Я. Роль та місце фітотерапії в комплексі відновлювального лікування хворих на бронхіальну астму / М.Я. Александрова // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні теоретичні та клінічні аспекти фітотерапії» – Ужгород. – 2007. – С.118–121.

  6. Александрова М.Я. Екологічні аспекти формування бронхіальної астми / М.Я. Александрова, В.М. Пітюлич // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Довкілля і здоров’я людини» – Ужгород. – 2008 р.– С.171–173. (Автором вибрано напрямок дослідження, проведено аналіз літературних джерел, анкетування хворих та статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

  7. Александрова М.Я. Визначення впливу галоаерозольтерапії на показники якості життя хворих на бронхіальну астму / М.Я. Александрова // Збірник тез. ХІІ конгрес світової федерації Українських лікарських товариств – Івано-Франківськ-Київ-Чікаго. – 2008 р. – С.173.

  8. Александрова М.Я. Психосоматична характеристика хворих на бронхіальну астму / М.Я. Александрова // Матеріали ІІ Національного Конгресу лікарів внутрішньої медицини «Міждисциплінарний підхід до впровадження сучасних рекомендацій з діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів у клінічну практику» – Київ. – 2008 р. – С.6–10.