Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Кузнецова Світлана Анатоліївна. Облік та аналіз дебіторської заборгованості в умовах антикризового регулювання стану підприємств (на прикладі машинобудівних підприємств Запорізької області) : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Кузнецова С. А. Облік та аналіз дебіторської заборгованості в умовах антикризового регулювання стану підприємств (на прикладі машинобудівних підприємств Запорізької області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2002.

У дисертаційному дослідженні розкриті теоретичні та практичні аспекти розвитку обліку та аналізу дебіторської заборгованості в умовах антикризового регулювання фінансово-господарського стану підприємств. Запропоновані методика класифікації і єдиний системний класифікатор дебіторської заборгованості. Систематизовані та вдосконалені види і методи оцінювання дебіторської заборгованості. Розроблена система комплексного оцінювання якості бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості, вдосконалений процес визнання дебіторської заборгованості як об'єкта обліку. Поданий комплексний підхід до розрахунку резерву сумнівних боргів. Оптимізована форма бухгалтерського обліку розрахунків з дебіторами. Розроблені принципи аналізу ліквідності заборгованості, запропонована система комплексного оцінювання стану дебіторської заборгованості, що дасть змогу визначати рівень і перспективи розвитку платіжної кризи на підприємстві та в народногосподарському комплексі загалом.

В дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення проблем розвитку бухгалтерського обліку і аналізу дебіторської заборгованості в процесі антикризового регулювання фінансово-господарського стану підприємств, що виявляється в наступних отриманих автором наукових і практичних результатах:

  1. Криза неплатежів – це об'єктивний результат розвитку затратної економіки в період послаблення державних механізмів регулювання, що зумовлює збільшення підприємств – потенційних банкрутів, погіршення фінансового стану України. Означені тенденції зумовлюють необхідність розвитку і актуалізації політики антикризового регулювання фінансово-господарського стану підприємства, однією з основних умов якого є вдосконалення обліку та аналізу дебіторської заборгованості в межах єдиної економічної концепції. На основі цього обгрунтовано необхідність розробки єдиної економічної концепції дебіторської заборгованості в умовах антикризового регулювання стану підприємств, що сприятиме підвищенню ефективності управління на мікро– та макрорівнях.

  2. У сучасних умовах розвитку України існує необхідність аналітичного вивчення причин та наслідків розвитку кризи неплатежів. З метою надання різноманітної інформації залежно від цільових потреб користувачів розроблений методичний підхід до класифікації дебіторської заборгованості. Систематизація всіх типів класифікації забезпечує вибір оптимального угруповання з урахуванням ознак, принципів, мети класифікації.

  3. Використання економічної інформації у процесі аналізу на машинобудівних підприємствах може бути успішним лише за умов створення чіткої системи методів та видів оцінювання дебіторської заборгованості залежно від сформульованої мети проведення аналізу. Для цього систематизовані види і методи оцінювання дебіторської заборгованості. Розроблено комплексний підхід до оцінювання дебіторської заборгованості, що значно підвищить ефективність результатів аналізу.

  4. Відсутність ефективної системи контролю якості бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості зумовлює необхідність розробки комплексної системи оцінювання якості бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості за сформульованими критеріями і визначеними показниками якості, що забезпечить виявлення причин незадовільного стану бухгалтерського обліку, надасть необхідну інформацію щодо напрямків його вдосконалення.

  5. Наявність логічно незрівноважених теоретичних концепцій сучасного бухгалтерського обліку вимагає удосконалення методичного підходу до визнання дебіторської заборгованості як об’єкту обліку. Для цього доцільно запровадити відображення сум дебіторської заборгованості в момент укладення господарського договору на забалансовому рахунку бухгалтерського обліку.

  6. Вирішення проблеми якості бухгалтерського обліку тісно пов'язано з питанням удосконалення методики контролю законності і вірогідності господарських операцій, пов'язаних з дебіторською заборгованістю. З цією метою запропонований цифровий аналіз, використання якого сприяє викриттю фактів шахрайства, неефективної кредитної і інкасаційної політики, помилок в обліку.

  7. Відсутність конкретизованої методики розрахунку резерву сумнівних боргів негативно вплинула на наявність резерву сумнівних боргів на багатьох машинобудівних підприємствах, що зумовило викривлення реальної вартості їх активів. Пропонується впровадити комплексну методику розрахунку резерву сумнівних боргів, використання якої дозволяє, виходячи з всебічної оцінки величини, складу і термінів виникнення дебіторської заборгованості, проводити комплексну політику розрахунку резерву сумнівних боргів з урахуванням специфіки підприємства.

  8. Наявне в Україні специфічне ринкове середовище зумовило суперечливе ставлення до довгострокової дебіторської заборгованості. Пропонується вдосконалити бухгалтерський облік довгострокової дебіторської заборгованості з урахуванням досвіду, що склався в країнах з розвинутою ринковою системою, знань аналізу та менеджменту.

  9. Прийняття оптимальних управлінських рішень в умовах антикризового регулювання стану підприємств повинно базуватися на актуальній, якісній, деталізованій на необхідних рівнях бухгалтерській інформації. Використання запропонованої у дисертації оптимізованої форми бухгалтерського обліку розрахунків з дебіторами допоможе знайти шляхи подолання кризи неплатежів та її відвернення.

  1. При дослідженні взаємозв'язку між дебіторської заборгованістю і зобов'язаннями підприємства перевагу рекомендується надавати запропонованому автором аналізу ліквідності заборгованості, за допомогою якого можна розробляти ефективні напрямки кредитної та інкасаційної політики підприємств.

  2. Для визначення закономірностей, рівня і перспективи розвитку кризової ситуації запропоновано комплексне оцінювання стану дебіторської заборгованості, що базується на використанні економіко-математичної моделі аналізу. У зв'язку з цим реалізовано на ЕОМ багаточинникову економіко-математичну модель аналізу стану дебіторської заборгованості та визначено її основні параметри, а також запропоновано використання критерію згоди Колмогорова у поєднанні з методом рівня розвитку, що дозволяє з урахуванням суттєвості мети оцінки підготувати інформацію для прийняття рішень по розробці політики антикризового регулювання стану підприємств.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

  1. Кузнецова С. А. Разработка анализа ликвидности задолженности предприятия как элемента анализа финансового состояния предприятия // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірник наукових праць. Випуск 122 (в 4 частинах). – Харків: ХДПУ, 2000.–3 Ч.,— С. 91— 95. — 0,18 д. а.

  2. Кузнецова С. А. Формирование экономической концепции дебиторской задолженности в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 59.– Дніпропетровськ: ДНУ,– 2000.– С. 69 – 74.– 0,3 д. а.

  3. Кузнецова С.А. Дослідження основних напрямків визначення резерву сумнівних боргів // Вісник Тернопільської Академії Народного Господарства. – 2001.– № 12. – С. 30 – 34.– 0,62 д. а.

  4. Кузнецова С. А. Проблеми класифікації дебіторської заборгованості в Україні // Вісник ЖІТІ. Серія: Економічні науки. –Житомир. – 2001.– № 15– С. 144 –-148. – 0,36 д. а.

  5. Кузнецова С. А. Диагностический анализ дебиторской задолженности // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Випуск 24. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2001.– С. 128 – 132. – 0,19 д. а.

  6. Кузнецова С. А. Методика классификации дебиторской задолженности// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 76.- Дніпропетровськ: ДНУ,- 2001.-С.113-115.- 0,17д.а.

  7. Сахарцева И. И. Кузнецова С. А. Исследования экономической сущности дебиторской задолженности в процессе антикризисного регулирования в условиях экономики Украины и США // Вісник Тернопільської Академії Народного Господарства. Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: Європейські порівняльні студії. – 2001.– № 18 (спеціальний випуск).– Ч. 2. – С. 168 –174. – 0,74 д. а.(з них особисто автору належить 0,65 д. а.).

В інших наукових виданнях:

  1. Кузнецова С. А. Цифровой анализ как метод оптимизации аудита дебиторской задолженности // Теорія і практика незалежного аудиту в Україні. Збірник тез і текстів виступів на Всеукраїнській науково-практичній конференції.– Київ, 2001.–С. 149 – 150. – 0,18 д. а.

  2. Кузнецова С. А. Проблемы учета дебиторской задолженности в период перехода к национальным стандартам бухгалтерского учета // Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні: Тези доповідей міжнар. наук.- практ. конф. 16 – 18жовт. 2000 р. – К.: КНЕУ. – С. 49 – 51.– 0,12 д. а.

  3. Кузнецова С. А. Основные направления совершенствования аудита дебиторской задолженности в соответствии с требованиями национальных стандартов бухгалтерского учета // Проблемы становления независимого национального аудита: Нормативное и методологическое обеспечение аудиторской деятельности: Тезисы докладов. Межрегиональная научно-практическая конференция, г. Севастополь, 22 – 23 сентября 2000г. Аудиторская палата Крыма. С.20 – 23.– 0,12 д. а.

  4. Кузнецова С. А. Проблемы оценки состояния дебиторской задолженности в процессе регулирования финансово-хозяйственной деятельности предприятия // Менеджмент малого и среднего бизнеса: проблемы, обучение, перспективы. Тез. докладов Междунар. научн.-методич. конф., 10 – 15 сентября 2001 г. Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2001. – С. 49 – 50. – 0,1 д. а.

  5. Кузнецова С. А. К вопросу анализа расчетов с дебиторами // Исследование и оптимизация экономических процессов. Тезисы и тексты докладов ІІІ Международной научно-практической конференции. – Харьков.– 2001.– С.26 – 27. –0,06 д. а.