Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Лежненко Людмила Ігорівна. Облік і аудит формування фінансових результатів (на прикладі хлібопекарних підприємств України) : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Лежненко Л.І. Облік і аудит формування фінансових результатів (на прикладі хлібопекарних підприємств України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2007.

Дисертація присвячена актуальним питанням удосконалення організаційно-методичних аспектів обліку і аудиту формування фінансових результатів та їх складових – доходів та витрат в умовах розвитку ринкових відносин.

В роботі досліджено теоретичні основи побудови системи обліку та аудиту фінансових результатів діяльності підприємств. Розроблено пропозиції щодо удосконалення аналітичного обліку доходів, витрат та фінансових результатів діяльності підприємств хлібопекарного виробництва, їх документального оформлення. Розроблено пропозиції по уточненню структури Звіту про фінансові результати з метою підвищення його наочності та аналітичності.

Удосконалено організаційні аспекти аудиту шляхом конкретизації мети, завдань та об’єктів перевірки фінансових результатів. Розроблено робочі документи (аналітичні відомості) аудитора для реєстрації та узагальнення інформації при вивченні показників Звіту про фінансові результати. Удосконалено методику аудиторської перевірки доходів, витрат і фінансових результатів. Розроблено та обґрунтовано доцільність застосування методики аналітичного дослідження ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства як складової аналізу фінансового стану при проведенні аудиту.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні та розробці науково-методичних і практичних рекомендацій щодо вдосконалення методики обліку і аудиту фінансових результатів діяльності підприємств.

Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки та пропозиції:

1. Правильне розуміння економічного змісту прибутку необхідне для вирішення питання підвищення ефективності виробництва, посилення матеріальної зацікавленості як власників, так і трудових колективів у досягненні високих кінцевих результатів. Визначення показників фінансових результатів діяльності підприємств у різних джерелах ґрунтується на різних економічних чинниках, які мають місце в господарській діяльності і впливають на їх величину. Результатами дослідження підтверджено, що фінансовим результатом є різниця між доходами і витратами або приріст (зменшення) власного капіталу підприємства, створеного в процесі підприємницької діяльності за звітний період за виключенням зміни капіталу за рахунок внесків або вилучення власниками.

2. Для прийняття обґрунтованих управлінських рішень, розширення можливостей використання облікової інформації розроблено методичні підходи до побудови аналітичного обліку доходів, витрат і фінансових результатів та його документального оформлення на підприємствах хлібопекарного виробництва. Це дозволить ретельніше контролювати суми отриманих доходів (як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках); накопичувати та групувати облікову інформацію про витрати для швидкого перенесення її до узагальнюючого регістру; виявляти найбільш прибуткові види продукції та встановлювати тенденції їх рентабельності.

3. Достовірне та повне відображення інформації про доходи підприємства є одним з важливих завдань обліку. З цією метою розроблено аналітичні відомості обліку доходів, які побудовано в розрізі видів діяльності: звичайної – операційної (основної та іншої операційної), фінансової, інвестиційної; надзвичайних подій. Їх практичне використання дозволить накопичувати та групувати облікову інформацію про доходи, дозволить керівництву ефективно здійснювати контроль та прогнозування прибутку з метою його оптимізації.

4. Забезпечення ефективного здійснення обліку фінансових результатів та пов’язаних з ними доходів і витрат передбачає їх повне документальне оформлення. Автором удосконалено форми регістрів обліку доходів і витрат шляхом деталізації інформації у відповідності до рахунків (субрахунків), які для цього призначені. Такий підхід до узагальнення даних сприятиме підвищенню інформативності та аналітичності облікових регістрів, посилить контроль за повнотою і своєчасністю їх відображення.

5. Одним із основних напрямків удосконалення облікового процесу на підприємствах є структуризація та систематизація обліку фінансових результатів діяльності з урахуванням вимог внутрішніх потреб, особливостей оперативних та перспективних завдань, потреб зовнішніх користувачів інформації. З цією метою запропоновано спростити форму Звіту про фінансові результати в частині наведення в ній доходів лише на чистій основі, а також розширити відображення процесу формування фінансових результатів в розрізі видів діяльності. Такий підхід до побудови звіту надасть можливість більш системно та аргументовано відтворити етапи створення чистого прибутку (збитку) господарюючого суб’єкта.

6. Вивчення операцій з обліку фінансових результатів діяльності підприємства є одним з важливих напрямків аудиту. Для ефективного проведення такої аудиторської перевірки автором удосконалено організаційні її аспекти шляхом конкретизації мети, завдань та об’єктів аудиту, у відповідності до критеріїв оцінки фінансової звітності. Це сприятиме логічній послідовності формування думки аудитора про повноту та достовірність облікових даних та їх відображення в звітності.

7. Забезпечення ефективності роботи аудитора, скорочення витрат його робочого часу передбачає застосування специфічних робочих документів, тому запропоновано використовувати розроблені накопичувальні відомості для реєстрації та узагальнення інформації при перевірці показників Звіту про фінансові результати. Застосування таких аудиторських документів сприятиме прийняттю обґрунтованих висновків та підтвердженню відповідності аудиторських процедур.

8. З метою зменшення аудиторського ризику, чіткого формулювання проблем, які мають місце в обліку, прийняття неупереджених висновків розроблено методичні підходи до перевірки операцій з обліку доходів, витрат і фінансових результатів. Автором пропонується алгоритм вивчення доходів і витрат, який базується на основі принципів бухгалтерського обліку й звітності (нарахування, відповідність, періодичність); загальна модель аудиту фінансових результатів в розрізі видів діяльності підприємства; алгоритм дослідження показників Звіту про фінансові результати.

9. Для розробки обґрунтованих пропозицій і рекомендацій щодо поліпшення діяльності господарюючого суб’єкта та його прибутковості автором обґрунтовується доцільність застосування методики аналітичного дослідження ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства як складової аналізу фінансового стану при проведенні аудиту. Такий підхід дозволить аудитору оцінити поточний стан справ підприємства, виявити відхилення від запланованого рівня, встановити фактори, що їх спричинили та врахувати величину можливих резервів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Лежненко Л.І. Вплив облікової політики на фінансові результати підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 185: В 4 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 82 – 90. – (0,4 др. арк.)

2. Лежненко Л.І. Методичні підходи до термінованого факторного аналізу фінансових результатів та розробки стратегії максимізації прибутку //Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. – Вип. 2 / Відп. ред. А.М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2003. – С.183 – 189. – (0,3 др. арк.)

3. Лежненко Л.І. Результати діяльності як обліково-аналітична категорія // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 10 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 187 – 192. – (0,2 др. арк.)

4. Лежненко Л.І. Послідовність калькуляційних розрахунків собівартості продукції // Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. – Вип. 1 / Відп. ред. А.М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 227 – 232. – (0,2 др. арк.)

5. Лежненко Л.І. Організаційні аспекти аудиту фінансових результатів діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. прац. – Вип. 216: В 4 т. Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 992 – 999. – (0,3 др. арк.)

В інших виданнях:

6. Лежненко Л.І. Інформаційне забезпечення бухгалтерського обліку // Розвиток науки про бухгалтерський облік. Тези Міжнародної наукової конференції. Житомир, 23-24 листопада 2000 року. – Житомир, 2000. – С. 100 – 101. – (0,1 др. арк.)

7. Лежненко Л.І. Методика аналізу фінансового стану підприємства на основі звітності // Удосконалення обліку і аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції 16-18 жовтня 2000 року / Відп. за вип. В.М. Івахненко. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 226 – 227. – (0,1 др. арк.)

8. Лежненко Л.І. Узгодження бухгалтерського і податкового обліку прибутку підприємства // Матеріали 3-ї Міжнародної науково-практичної конференції: “Динаміка наукових досліджень’2004”. 21 – 30 червня 2006 року. – Том 42. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 54 – 55. – (0,1 др. арк.)