Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


266. Сергєєва Світлана Миколаївна. Нормативно-правове регулювання трудових відносин, ускладнених іноземним елементом: дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Одеська національна юридична академія. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Сергеева С.М. Нормативно-правове регулювання трудових відносин, ускладнених іноземним елементом. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03. - цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню юридичної природи, а також теоретичних і практичних аспектів питань, які виникають при нормативно-правововому регулюванні трудових відносин, ускладнених іноземним елементом.

Особлива увага приділяється характеристиці джерел міжнародного приватного права в галузі регулювання міжнародних трудових відносин, визначається взаємодія і взаємовплив міжнародного приватного права і трудового права. Дається комплексна характеристика колізій законів, колізійних норм у сфері регулювання трудових відносин ускладнених іноземним елементом; наводиться аналіз закордонного законодавства, розглядаються підстави виникнення і способи розв'язання колізій законів у сфері регулювання трудових відносин, ускладнених іноземним елементом. Розкриваються особливості матеріально-правового регулювання трудових відносин за участю іноземців в Україні. Приділено увагу співвідношенню нормотворчості

міжнародних організацій і національного законодавства у сфері трудових відносин, ускладнених іноземним елементом. Пропонуються рекомендації стосовно вдосконалення законодавства України в сфері правового регулювання трудових відносин, ускладнених іноземним елементом.

У Висновках узагалюнюються результати дисертаційного дослідження, окрім того, викладаються найбільш важливі наукові та практичні результати, одержані під час дослідження, сформульовані конкретні пропозиції з удосконалення нормативно-правового регулюваня трудових відносин, ускладнених іноземним елементом.

Доводиться необхідність включення до проекту Закону України «Про міжнародне приватне право» коментування особливостей регулювання трудових відносин, ускладнених іноземним елементом та його якнайшвидшого прийняття. Регулювання трудових відносин за участю

іноземного елементу повинно поєднувати колізійні і уніфіковані матеріально-правові норми. В законодавстві України бажано сформулювати систему колізійних прив'язок, стосовно трудових відносин з іноземним елементом у випадку відсутності вибору сторін у такому виглядії: Lex loci laboris розглядати як основну колізійну прив'язку і розуміти її як закон країни, в якій працівник, як правило, виконує свої обов'язки. Як додаткові колізійні прив'язки застосовувати Lex loci delegationis, Lex flagi і закон основного місця ділової активності організації. Вважається за доцільне обмежити застосування колізійного принципу автономії волі у трудових відносинах за участю іноземців. Досліджуючи підстави виникнення і способи розв'язання колізій законів у сфері міжнародних трудових відносин визначаються такі причини виникнення колізій у міжнародних трудових відносинах: інтенсивне зростання міжнародної міграції населення; зростаюча активність діяльності транснаціональних компаній; відсутність єдиного нормативного акта, що регулює трудові відносини з іноземним елементом; існуючі розходження в правових системах держав і тлумачень понять, що регулюють трудові відносини.

Розв'язати колізії, які виникають у міжнародних трудових відносинах, пропонується за допомогою таких методів:

1) укладення міжнародних договорів і угод з питань регулювання праці і зайнятості іноземних працівників; 2) прийняття МОП конвенцій і рекомендацій про регулювання праці іноземців по різних професіях; 3) регулювання трудових відносин з іноземним елементом шляхом укладення трудового договору (контракту) із вказівкою в ньому трудового законодавства країни, що буде застосовуватися для регулювання трудових відносин і при вирішенні трудових спорів; 4) прийняття МОП Єдиного кодексу праці, де будуть ці визначення основним поняттям міжнародного трудового права, що будуть мати однакове значення для всіх країн, які ратифікували цей Кодекс.

Обґрунтовано, що при розробці законопроектів для покращання нормативно-правової бази з питань регулювання трудових відносин з іноземним елементом слід враховувати положення Конвенцій МОП і ратифікувати Україною Конвенції № 97 і № 143. Аргументовано положення про те, що міжнародно-правове регулювання в галузі захисту прав трудящих-мігрантів здійснюється на основі системи міжнародно-правових норм і принципів, які забезпечують врахування специфічного становища цієї категорії трудящих. Міжнародно-правове регулювання праці - це регулювання умов праці за допомогою міжнародних угод і міжнародних організацій. На основі розглянутих питань діяльності міжнародних

організацій і впливу їх на національне законодавство країн робиться висновок: 1) працівник повинен мати право оскаржити в Міжнародне Бюро Праці для вирішення трудового спору в останній інстанції. Цей судовий орган необхідно створити при Міжнародній Організації Праці; 2) співвідношення нормотворчості міжнародних організацій і національного законодавства у сфері міжнародних трудових відносин виявляється по таких напрямках: понятійний апарат національного законодавства приводиться законодавцем у відповідності до понятійного апарату міжнародних організацій, що досягається шляхом використання моделей, які містяться в документах міжнародних організацій; національні суди тлумачать норми національного законодавства про трудові відносини у світлі норм міжнародних організацій; 3) трудові стандарти міжнародних організацій стають єдиними для більшості країн світу, а це означає, що відбувається зближення національного законодавства з міжнародним шляхом ратифікації міжнародних документів, укладення міжнародних договорів про регулювання трудових відносин з іноземним елементом; 4) Європейський Суд з прав людини своєю правотворчою діяльністю впливає на національні правові системи, тому що на підставі його рішень законодавці держав у різних випадках або приймають необхідний нормативний документ, що був відсутній у них, або скасовують діючий нормативний акт чи статтю нормативного акта.

На підставі здійсненого дослідження робиться висновок про необхідність розробки і прийняття Міжнародною Організацією Праці єдиного зразкового трудового договору (контракту), що буде регулювати трудові відносини з іноземним елементом. Цей договір (контракт) повинний укладатися в письмовій формі у всіх випадках виникнення трудових відносин з іноземним елементом і включати ряд обов'язкових вимог (місце роботи, трудову функцію, час початку роботи, порядок вирішення трудових спорів, заробітну плату). Рекомендовано створити правову базу для забезпечення процесу легалізації незаконно зайнятих трудящих-мігрантів (з країн СНД), створити передумови для забезпечення гуманного звернення з нелегальними мігрантами. Сьогодні відсутній закон про трудящих-мігрантів, що ускладнює регулювання трудових відносин з цією категорією працівників. Міжнародні договори мають потребу в більш детальній регламентації правового становища трудящих-мігрантів, особливо у сфері праці.

Перспективним напрямком визнається подальше вивчення потреб правової регламентації відносин приватного міжнародного характеру і вироблення на цій основі загальної концепції кодифікаційного процесу для вдосконалення законодавства і правового регулювання у сфері Міжнародного приватного права.

Публікації автора:

1. Сергеева С.М. Колізійні норми в міждержавному регулюванні трудової міграції за участю української сторони //Вісник Запорізького юридичного інституту. - 2001. - № 4. — С. 117-125.

2. Сергеева C.M . Проблеми трудової міграції в Україні //Вісник Запорізького юридичного інституту. - 2002. - № 4. - С.122 -132.

3. Сергеева С.М. Правове регулювання трудових відносин з іноземцями на шляху інтеграції України в Європейський Союз //Актуальні проблеми міжнародних відносин. - 2003. - Вип. 43. - Ч.2. - С 98 -100.

4. Сергеева С.М. Правове регулювання трудової міграції, пропоноване міжнародними організаціями //Международное право после 11 сентября 2001 года: Сб. науч. статей /Под ред. М.Ф. Орзиха, М.Е. Черкеса. - Библиотека журнала «Юридический весник». - 2004. - С.198 - 206.

5. Сергеева С.М. Засади правового статусу іноземців у трудових відносинах //Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. - 2003. - № 1. - С.32 -37.