Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Фольклористика


156. Шкляєва Наталія Володимирівна. Народна топонімічна проза Західного Полісся: синхронічний аспект: дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Шкляєва Н.В. Народна топонімічна проза Західного Полісся: синхронічний аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.07 – фольклористика. Волинський державний університет імені Лесі Українки, Луцьк, 2005.

У роботі досліджується сучасний стан побутування топонімічної прози Західного Полісся. В ній уточнено критерії змістового наповнення поняття „народна топонімічна проза” та диференціації різних її жанрових одиниць. Визначено основні мотиви, притаманні топонімічній прозі цього регіону та рівень їхньої кореляції з науковими даними. Картографування дозволило встановити мікроареали поширення основних типів домінантних мотивів.

Детальний розгляд текстів народних оповідань на топонімічну тематику, окреслених поняттям народна топонімічна проза, переконує в тому, що серед них трапляються як сюжетні (фабулати) так і безсюжетні повідомлення (хронікати). Відсутність у зв’язку з цим можливості синкретичного розгляду їх у визначених жанрових рамках спонукає в основу класифікації цього тематичного виду народної прози покласти мотив.

Топонімічну прозу Західного Полісся репрезентують мотиви відображення військових конфліктів, відетнонімічні, антропонімічні, родинно-побутові, реліктових форм народної архітектури, господарської діяльності, оронімічні, фітонімічні, гелонімічні, зоогонічні, лімнонімічні. Кожна з цих груп – своєрідна інформативна база народних спостережень про об’єкт, що став предметом народнопізнавальних зацікавлень.

Поетика топонімічної прози Західного Полісся у переважній більшості не виходить за межі форм, властивих для хроніката (короткої безсюжетної інформації фактологічного характеру). Однак серед її зразків знаходимо й легенди. Форму легенди здебільшого набули розповіді про утворення озер та твори на родинно-побутову тематику. Сюжети цих легенд мають чітку структуру з відкритими причиново-наслідковими зв’язками.

Переважають хронікати серед творів з історичними мотивами. Пам’ятками духовної культури стали описані в них пагорби та острівки, означені як Татарські, колишні мости, названі Шведськими.

Форму хронікатів мають оповідання з фітонімічними мотивами. Окремі з них нагадують таксодендрологічну характеристику колишніх лісів.

Оронімічні мотиви Західного Полісся переважно вказують на імена власників цих об’єктів. Походження багатьох пагорбів пояснюється насипанням їх шапками та закопуванням скарбів.

Серед топонімічної прози з родинно-побутовими мотивами увагу їх творців привертали факти народження близнят, трійнят і навіть семеро дітей.

Чимало у топонімічній прозі Західного Полісся мотивів, пов’язаних з прізвищами людей.

Дослідження топонімічної прози Західного Полісся, дозволяє робити висновки, що в основу номінації топооб’єктів цього регіону лягали такі ознаки:

1) національності належність;

2) особливості побуту „чужих людей”;

3) компактне проживання національних меншин;

4) предмет або місце, завдяки якому вдалося зберегти життя людей;

5) різновиди жител, що вперше з’явилися в даній місцевості;

6) прізвища відомих у краї людей ;

7) види ремесел чи промислів, що мали відношення до конкретної місцевості;

8) скупчення свійських тварин, диких звірів, комах, плазунів;

9) психічні відчуття людей, які перебували в означеній місцевості: радість, страх, здивування;

10) трагічні події, що трапились на означеному топонімом місці.

Топонімічна проза Західного Полісся багатьма своїми спостереженнями корелюється з науковою інформацією історичного, географічного, біологічного, економічного характеру. Порівняння зразків топонімічної прози з науковими джерелами вказує на адекватність змісту повідомлень. Для прикладу, топонім Шведський міст районується тільки в місцях рейду шведського війська, обмежений і район побутування на Західному Поліссі топоніма Татарська гора. Головним чином вони охоплюють район інвазії татарських військ на Червенські міста, відомої за літописними джерелами. Відповідну прив’язку до цих місць мають і зразки топонімічної прози.

Інформація з народних вуст та з наукових джерел може перебувати на рівні взаємодоповнення. Так, народ не фіксує точних дат. Час вимірюється приблизно, як от: „ще за татар”, „за козаків”, „як шведи тут були”, „ще за панів”, „ще за Польщі”, „колись давно”, „колись тут був ліс”, „колись тут було поле”.

Порівняльне вивчення фольклорних та історичних даних в деяких випадках дозволяє конкретизувати місця воєнних дій, встановлювати ментальнісні характеристики завойовників і ставлення до них місцевого населення, чого не знайти в жодному історичному джерелі. Народні перекази не лише підказують історикам шлях армій, а й називають населені пункти, де перебували завойовники, розповідають про їхній побут на окупованих територіях. Шлях Золотої Орди, для прикладу, закарбований у топонімічних переказах, записаних у таких селах, як Висоцьк, Пульмо, Забужжя. З них дізнаємося й про невідомий з історичних джерел факт існування на Західному Поліссі невольничих ринків, на яких продавали у рабство наших людей, про те, що татарськими набігами керували навіть жінки.

Виказують топонімічні перекази й високу інженерну культуру шведського війська. Вони засвідчують також переміщення шведів через Старовижівський, Ратнівський, Камінь-Каширський та Маневицький райони. Там головним чином сконцентровані топонімічні перекази, метою яких було пояснити походження назв з топоосновою „шведський”.

Події визвольної війни 1648-1650 рр. розгорнулись у Ратнівському та Ковельському районах.

На рівні взаємодоповнення інформації перебувають перекази з народногосподарськими мотивами та наукові джерела з економіки. З переказів дізнаємося, як випасали худобу, яку саме і де; чим засівали землю, як відвойовували шматки орної землі у природи і як її обробляли і т.д.

Економічна література пояснює причини дій населення Західного Полісся не лише регіональними, а й західноєвропейськими проблемами розвитку капіталізму.

Народна проза дає нам інформацію про населення та обживання краю. Люди вибирали місце для життя, враховуючи не лише зручність географічного положення, а й наявність майстра-ремісника, села розростались біля монастирів.

Топонімічні перекази називають імена людей, від яких пішла назва, але лише наукова література дозволяє уточнити, що у ХІV-XV ст. виникли прізвища представників вищих соціальних сфер, а у XVIII-XIX ст. почали здійснювати реєстр прізвищ простих селян у церковних книгах.

Часове визначення у зразках топонімічної прози, як от: „колись тут були ліси, луги” і т.д. - дозволяє зробити висновки про руйнівний вплив людини на фауну і флору Західного Полісся.

Велика кількість достовірних хронікатів у топонімічній прозі Західного Полісся свідчить про потужний розвиток реального, наукового мислення населення цього регіону.

Картографування основних мотивів топонімічної прози дозволило зробити висновок про полісемантичність топонімічної прози у кожному районі Західного Полісся. Воно ж дозволило встановити й цілісні географічні локуси, в межах яких той чи інший мотив становив географічну неперервність.

Публікації автора:

1. Реліктові форми народної архітектури у топонімічній прозі Західного Полісся // Фольклористичні зошити. – Луцьк: Полісько-Волинський народознавчий центр, 2001. - Вип. 4. – С. 97-103.

2. Гелонімна лексика у фольклорі Західного Полісся // Проблеми славістики. – Луцьк, 2002. – Число 2-3. – С. 78-85.

3. Відетнонімічна народна проза Західного Полісся // Фольклористичні зошити. – Луцьк, 2002. – С. 73-82.

4. Лімнонімічні мотиви у топонімічній прозі Західного Полісся // Філологічні студії. – Луцьк, 2003. - № 1. – С. 118-125.

5. Оронімія топонімічної прози Західного Полісся // Філологічні студії. – Луцьк, 2003. - № 2. – С. 127-133.

6. Історія та економіка Західного Полісся у народній топонімічній прозі: картографічний аспект // Фольклористичні зошити. – Луцьк, 2004. – С. 191-209.