Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Насінництво


Кліценко Галина Григорівна. Морфологічні аспекти гетероспермії сої і її використання при доборі насіння. : Дис... канд. наук: 06.01.14 - 2008.



Анотація до роботи:

Кліценко Г.Г. Морфологічні аспекти гетероспермії сої і її використання при доборі насіння. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.14 - насінництво – Південний філіал «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету. Сімфепороль. – 2008 р.

Дисертація присвячена вивченню морфологічних особливостей гетероспермії сої сортів Херсонська 908, Одеська 124, Витязь 50 і їх зв'язку з посівними і урожайними властивості насіння з метою обґрунтування нового принципу добору посівного матеріалу.

При дослідженні трьох сортів показано, що найбільш об'єктивним параметром, що детермінує інтенсивність росту проростка, є форма насіння, яка обумовлюється співвідношенням його лінійних розмірів і виражається величиною індексу деформованності.

При вивченні схожості насіння встановлено, що найбільш істотно схожість залежить від форми насіння. Насіння оптимальної форми має схожість на 6,5-7,2% вище, ніж насіння вихідного зразка.

Між окремими лінійними розмірами насіння і рівнем його урожайних властивостей дослідженнями не було встановлено будь-якого певного зв'язку. В усі роки досліджень у трьох сортів спостерігався негативний зв'язок між ступенем деформованності насіння і продуктивністю рослин у потомстві.

Насіння сої, що формується в різних вертикальних ярусах рослин, істотно не розрізняється за лінійними розмірами і масою, однак відрізняється за рівнем урожайних властивостей. Краще насіння формується в середній частині рослини, а найменш урожайне - у нижній. З віддаленням місця формування насіння від головного стебла рослини зменшується довжина і маса насіння, але в той же час, закономірно збільшується рівень його урожайних властивостей.

Результатами досліджень установлено, що система сортування насіння сої, заснована на поділі зернової маси на решетах з довгастими і круглими отворами не дозволяє відбирати біологічно найбільш повноцінний посівний матеріал. Необхідно створити потокові лінії, принцип роботи яких повинен ґрунтуватися на доборі насіння із оптимальною формою.

Детальний аналіз літературних джерел свідчить про актуальність і недостатню вивченість зв'язків між урожайними властивостями насіння і його морфологічними характеристиками.

На підставі проведених багаторічних лабораторних і польових експериментів з трьома сортами сої Херсонська 908, Одеська 124 і Витязь 50 можна зробити наступні висновки:

1. Інтенсивність росту паростків у багатьох випадках істотно залежить як від розмірів, так і від маси насіння сої, що пояснюється гетеротрофним характером живлення паростка і виносом сім'ядоль на поверхню при проростанні. На прикладі трьох сортів показано, що найбільш об'єктивним параметром, що детермінує інтенсивність росту паростка, є форма насіння, що обумовлюється співвідношенням його лінійних розмірів і виражається величиною індексу деформованності.

2. Лабораторна схожість насіння значною мірою визначається його біометричними характеристиками. Найбільш істотно схожість залежить від форми насіння, що є зовнішнім проявом його внутрішнього гармонійного розвитку. Насіння оптимальної форми має схожість на 6,5-7,2% вище, ніж насіння вихідного зразка. В тих випадках, коли спостерігається позитивний зв'язок між масою насіння і ступенем його деформованності, маса негативно впливає на схожість.

3. З метою підвищення лабораторної схожості посівного матеріалу сої доцільно видаляти з вихідного зразка деформоване насіння (з Id більше 0,300), що складе приблизно одну шосту його частину за масою.

4. Між окремими лінійними розмірами насіння - шириною, товщиною і довжиною та рівнем його урожайних властивостей в наших дослідженнях не було встановлено будь-якого певного зв'язку. Парні коефіцієнти кореляції між середньою масою насіння і рівнем урожайних властивостей у потомстві в згаданих експериментах варіювали від -0,845±0,239 до 0,605±0,356.

5. У сортів, що досліджувались, в усі роки спостерігався негативний зв'язок між ступенем деформованності насіння і продуктивністю рослин у потомстві. Парні коефіцієнти кореляції між цими параметрами у різних сортів в різні роки становлять від -0,753±0,294 до -0,931±0,163. Розходження за насінною продуктивністю у потомстві між фракціями з різною формою насіння склало від 15,0 до 33,0%. Перевищення за продуктивністю кращої за формою насіння фракції над контролем (вихідним зразком) було від 7,3 до 17,4%.

6. У зв’язку з тим, що лінійні розміри і маса насінин варіюють значно менше (V = 5,3-20,8%), ніж їх форма (V = 63,4-77,2%), сортування насіння за формою є більш ефективним.

7. Насіння, що формується у різних вертикальних ярусах рослин сої, істотно не розрізняється за лінійними розмірами і масою. Однак за рівнем урожайних властивостей насіння цих ярусів значно відрізняється одне від одного. Краще насіння формується в середній частині рослини, а найменш урожайне - у нижній. З віддаленням місця формування насіння від головного стебла рослини зменшується довжина і маса насіння, але в той же час, закономірно збільшується рівень його урожайних властивостей.

8. При підготовці насіння сої до посіву доцільно видаляти з вихідного зразка деформоване насіння (з Id більше 0,300), що складе приблизно 17% від загальної зернової маси.

9. Посів насінням оптимальної форми забезпечує високу економічну ефективність виробництва зерна сої. При цьому чистий доход з одного гектара збільшується на 112,0 гривень, а рівень рентабельності вирощування цієї культури зростає на 5,0%. При використанні для посіву фракції насіння із Id = 0,031-0,038, що характеризуються найбільш оптимальною, характерною для сорту формою, чистий доход з одного гектара зросте на 480,0 гривень, і рівень рентабельності, як наслідок, - на 21,3%.

Таким чином, існуюча на сьогодні система сортування насіння сої, заснована на поділі зернової маси на решетах з довгастими і круглими отворами (за шириною і товщиною насіння), є недосконалою і не дозволяє відбирати біологічно найбільш повноцінний посівний матеріал. Необхідно створити потокові лінії, принцип роботи яких повинен ґрунтуватися на доборі насіння із оптимальною формою.

Публікації автора:

Статті в наукових виданнях

1. Кліценко Г.Г., Суський О.М. Порівняльна ефективність різних способів добору насіння сої // Корми і кормовиробництво / Міжвідомчий тематичний науковий збірник інституту кормів УААН. – Київ: Аграрна наука, 1998. – № 45. – С. 166-167.

2. Суский О.М., Клиценко Г.Г. Сравнительная характеристика различных способов сортирования семян сои // Научные труды КГАУ. – Симферополь, 1999. –. Вып. 58. – Ч. 1. – С. 67-72.

3. Клиценко Г.Г. Влияние вертикальной и горизонтальной ярусности растений на урожайные свойства семян сои // Научные труды КГАУ. – Симферополь, 2000. – Вып. 66. – С. 121-124.

4. Суський О.М., Кліценко Г.Г. Біологічні якості насіння сої в залежності від розташування на материнській рослині // Корми і кормовиробництво / Міжвідомчий тематичний науковий збірник інституту кормів УААН. – Київ: Аграрна наука, 2001. – № 47. – С. 37-38.

5. Клиценко Г.Г. Изучение полевой всхожести семян сои в связи с их матрикальной и анатомо-морфологической разнокачественностью // Научные труды КГАУ. – Симферополь, 2002. – Вып. 78. – С. 73-75.

6. Суский О.М., Клиценко Г.Г., Макрушин Н.М. Зависимость биологических свойств семян сои от их формы // Научные труды КГАТУ. – Симферополь, 2005. – Вып. 91. – С. 195-201.

7. Клиценко Г.Г. Всхожесть семян сои в зависимости от их биометрических характеристик // Наукові праці ПФ «КАТУ» НАУ. – Сімферополь, 2007. – Вип. 104. – С. 178-183.

Тези доповідей та матеріали наукових конференцій

8. Клиценко Г.Г., Макрушин Н.М., Макрушина Е.М. Эффективность отбора семян сои по соотношению их линейных размеров // Сучасні проблеми виробництва і використання кормового зерна і сої / Тези доповідей Першої Всеукраїнської (міжнародної) науково-практичної конференції.– Симпозіум 2. – Вінниця, 1993. –– С.15-16.

9. Макрушин Н.М., Макрушина Е.М., Клиценко Г.Г. Зависимость посевных и урожайных свойств сои от комплекса их анатомических свойств // Сучасні проблеми виробництва і використання кормового зерна і сої. Тези доповідей Першої Всеукраїнської (міжнародної) науково-практичної конференції. – Симпозіум 2. – Вінниця, 1993.– С. 40-41.

10. Суський О.М., Кліценко Г.Г. Залежність врожаю і якості насіння сої від їх пружності та щільності // Виробництво, переробка і використання сої на кормові та харчові цілі / Матеріали третьої Всеукраїнської конференції (Вінниця, 3 серпня 2000 року) – Вінниця, 2000: Інститут кормів УААН. – С. 52-53.

Інформаційні листки

11. Клиценко Г.Г., Макрушина Е.М. Новый способ сортирования семян сои. – Информационный листок № 41-94. – Симферополь: Крымский РЦНТИ, 1994. – 2 с.