Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія шкіри та хутра


Масленнікова Людмила Дмитрівна. Молекулярні взаємодії, структура і властивості полімерів сумішей - плівкоутворювачів для оздоблення натуральних та створення синтетичних. : Дис... д-ра наук: 05.19.05 - 2003.



Анотація до роботи:

Масленнікова Л.Д. Молекулярні взаємодії в ліофобно-ліофільних полімерних сумішах – властивості та структура новостворених матеріалів. – Рукопис.

Захищається докторська дисертація за спеціальністю 05.19.05. – Технологія шкіри та хутра. – Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вирішенню проблеми створення плівкоутворювачів для оздоблення натуральної і створення синтетичної шкіри. Наукову основу розв’язання проблеми склали дослідження молекулярних взаємодій в ліофобно-ліофільних полімерних сумішей внаслідок деформаційних ефектів електронних хмар з енергетичним перерозподілом, що приводить до нового структуроутворення з впровадженням сформованих полімолекулярних структур в структуру вихідних полімерів. Для одержання перспективних технічних рішень, конкурентноздатних і екологічно чистих матеріалів виявлені механізми взаємодій, що базуються на ефектах деформації електронних хмар в ненасичених, аніонних, складноефірних, бензолвінільних, гідроксилвмісних полімерах з застосуванням структурних, релаксаційних і фізико-механічних методів.

В результаті досліджень експериментально підтверджена правильність основних теоретичних положень і отримані нові дані про структурні, реологічні, діелектричні, теплофізичні та фізико-механічні властивості новостворених синтетичних шкір, плівкоутворювачів для оздоблення натуральних шкір та шкірної тканини хутра. Створені плівкоутворювачі на основі таких полімерних сумішей: поліізопрен-полівінілацетат, поліізопрен-силікатний поліаніоніт натрію (іоногенний у водному середовищі), поліефірмалеїнатуретанові іоногенні композиції та полімерцелюлозні матеріали при різних співвідношеннях компонентів. Відсутність органічних розчинників при одержанні композиційних полімерних матеріалів забезпечує екологічність при виробництві та експлуатації й вони знайшли практичне застосування.

Ключеві слова: плівкоутворювач, оздоблення, синтетична шкіра, натуральна шкіра, поліізопрен, полівінілацетат, силікатний поліаніоніт натрію, полімерцелюлоза, електронні хмари, полімолекулярні агрегати, молекулярна рухливість.

1. Вперше встановлено, що в сумішах полімерів з несиметричними і симетричними подвійними зв’язками, складноефірними групами, боковими бензольними кільцями, гідроксильними групами та іоногенними по довжині макромолекул, в яких деформаційні ефекти електронних хмар (відтяжки електронів) формують позитивні і негативні надлишкові заряди, створюють молекулярні взаємодії в сумішах поліізопрен-силікатний поліаніоніт натрію, поліізопрен-полівінілацетат, поліефірмалеїнат-стирол (диметакрилаттриетиленгліколь)-іоногенний додаток, полістирол-целюлоза з утворенням в них полімолекулярних агрегатів міцелярної будови. Взаємодія між цими полімерами і утворення надмолекулярних структур здійснюється внаслідок енергетичного перерозподілу та деформаційних ефектів електронних хмар, що виступає науковою основою в одержанні нових типів плівкоутворювачів для оздоблювання натуральної шкіри та шкірної тканини хутра, а також створення нових синтетичних шкір.

2. Показано вперше, що взаємодії між поліізопреном і силікатним поліаніонітом натрію слідують із зміщення смуги поглинання (дублет 1045-1070 см-1) груп –Si-O-Si- i –Si-O-R+ в сторону менших хвильових чисел з проявленням асиметричної смуги при 1030 см-1 і великого зменшення смуги 1450 см-1 (–Si-O-), яка не проявила адитивність смугою поглинання 1450 см-1 поліізопрену, що вказує на існування асоціатно-агрегативного структурованого стану суміші. В такі ефекти вносять вклад групи –СН3, інтенсивність яких дуже зменшилась, що свідчить про формування агрегатів при формуванні взаємодій і що вносять вклад деформації електронних хмар груп –СН3 у взаємодії. Наповнювач (СаСО3) ще більше зміщує смуги поглинання простоефірних груп в сторону менших хвильових чисел з проявленням смуги при 1020 см-1. Смуга поглинання атомарного кисню наповнювача 1740 см-1 зміщується в сторону більших хвильових чисел (1790 см-1), а смуга 1450 см-1не проявила адитивності, що вказує на створення взаємодій –СО3 з несиметричним подвійним зв’язком поліізопрену, а координаційні сили – з киснем силікатного поліаніоніту натрію. Тобто, наповнювач виконує роль компатибілізатора і нові агрегати формуються з меншим напруженим станом.

3. Вперше реологічні дослідження показали існування взаємодій в сумішах полімерів зміною ефективної в’язкості та напруги зсуву наявним малим гістерезисом, який в деяких сумішах менший ніж у вихідних полімерах. Найбільший перерозподіл взаємодій і структурної організації суміші має місце при вмісті компонентів 50:50 мас. %, тобто при новому структуруванні в процесі збільшення вмісту другої компоненти. Існування агрегатного структурування слідує із наявності в системах в’язкопластично-псевдопластичної реологічної течії. Наповнювач в різних кількостях приводить до збільшення зміни реологічних параметрів. Нелінійність (з максимумом) змін ефективної в’язкості, напруги зсуву, і граничної напруги зсуву говорить про існування агрегатно-міцелярної структури. Мікроскопічні дослідження показують існування взаємодій і міцелярної структури та формування її при різних вмістах компонентів суміші полімерів. Створений новий іоногенний клей у водному середовищі високої адгезійної міцності – 4 МПа, в прототипі – каучук в органічних розчинниках – 0,4 МПа. Встановлено, що іоногенний плівкоутворювач одержаний на основі сумішей полімерів, – каучук в латексі – силікатний поліаніоніт натрію у водному середовищі, – має застосування в оздобленні натуральної шкіри і хутра.

4. Вперше встановлено, що взаємодії сумішей поліефірмалеїнатних композицій з стиролом або з диметакрилаттриетиленгліколем, насиченим олігомером та іоногенним мономерним додатком в створенні іоногенних плівкоутворювачів базуються на існуванні відповідних механізмів. Симетричний подвійний зв’язок в поліефірмалеїнаті стає позитивним в силу відтяжки карбонілами електронних хмар, а електронні хмари бензольного кільця насичують подвійний зв’язок вінілового фрагменту стиролу електронами, що створює негативний заряд стиролу (смола ПН-1). Взаємодія дипольна. Негативний заряд несиметричного подвійного зв’язку другого активного розчинника (смола ПН-609) взаємодіє з позитивним зарядом поліефірмалеїнату. Насичений олігомер або макродіізоціанат реалізують водневі взаємодії і хімічні NCO-групами. Іонний мономерний додаток (метакриловокислий калій) вступає в співполімеризацію з компонентами композиції в присутності редокс-системи і якість плівкоутворювача обумовлюється іоногенними групами та координаційними силами калію. Плівкоутворювач має велику клейову здатність. При видержці у воді міцність клейового шва збільшується на 60 %. Такого типу поліефірмалеїнатні уретанові іоногенні плівкоутворювачі для оздоблювання натуральної шкіри та хутра формують якісні полімерні покриття. Олігооксипропіленгліколь виконує структуруючу роль не тільки в іоногенному клею, але і в бутадієнстирольному латексі і в вулканізаті – формує трьохвимірну структуруючу дію. Показано існування другої ньютонівської течії в наповнених системах.

5. Вперше спектроскопічним методом показано, що залежно від вмісту полівінілацетату в поліізопрені проходить нелінійна зміна величин оптичних густин смуг поглинання позаплощинних деформаційних коливань групи –СН в структурі –СН3С=СН- (840см-1) і деформаційних коливань у групах СН2 і СН3 з невеликим зростанням оптичних щільностей до вмісту 20 мас. % полівінілацетату з подальшим спадом. Одночасно група СН3 полівінілацетату не проявляє адитивність з смугою 1450 см-1 поліізопрену. Це вказує на існування взаємодій в сумішах полімерів. З урахуванням також того, що оптичні щільності смуги 1730 см-1 в сумішах зменшуються від 0,92 до 0,82 і також збільшення смуги 890 см-1 (ізопренових груп в положенні 3,4) установлено існування полімолекулярних агрегатів. Дані результати, мікроскопічні і оцінка щільності структурної сітки показала зміну структур в залежності від співвідношення компонентів суміші. Зменшення молекулярної рухливості і збільшення групової з формуванням вільного об’єму, наявність в’язкопластично-псевдопластичної течії та теплофізичні дослідження стверджують існування молекулярних взаємодій і полімолекулярних агрегатів створених за рахунок зміщення електронних пар і позитивного індикаційних ефектів груп СН3. Результати дослідження дозволили створити нові шкірозамінники і плівкоутворювачі для оздоблювання натуральних шкір і хутра з широкими межами в регулюванні властивостей покриттів.

6. Проведено модельні дослідження з використанням синтезу полістиролу в капілярах і порах целюлози при різних ступенях насичення. Показано існування молекулярних взаємодій полістиролу з целюлозою і часткової хімічної взаємодії між полімерами та формування нових структур впроваджених в сумішеву систему полімерів. Такі молекулярно-структурні зміни обумовлюються деформаційними ефектами електронних хмар. ІЧ-спектроскопічні дослідження вказують, що конформаційно-чутлива смуга 1493 см-1 в полістиролі стає набагато меншою в полімерцелюлозному матеріалі від конформаційно чутливої смуги 1452 см-1. Інтенсивність обох смуг (1452 і 1493 см-1) зменшилась, що говорить про існування взаємодій між полістиролом і целюлозою. Співвідношення смуг поглинання 756 см-1 і 696 см-1 в полімерцелюлозному матеріалі в два рази більше ніж у полістиролі, що одночасно зі зміною конформаційного стану і великого зменшення інтенсивності смуг 1452 і 1493 см-1 вказує на участь полістиролу в формуванні структурних агрегатів. Смуга кристалічності 1425 см-1 в полімерцелюлозному матеріалі зменшується, аморфності (898 см-1) збільшується (з 0,5 до 0,8 оптична густина). Тому аморфізація приводить до формування щільних агрегатів. Конформаційно-чутливими смугами також виступають 1377 см-1 (аморфна) і 1329 см-1 (кристалічна). Кристалічна дуже зменшується, а аморфна збільшується. Це вказує на формування аморфних структур в целюлозі. Групи ОН створюють водневі зв’язки з негативними центрами полістиролу, що слідує і аналізу оптичних густин і зміщення смуги –ОН групи в сторону менших хвильових чисел. Хімічні взаємодії видно із оптичних густин простоефірних зв’язків – збільшується в полімерцелюлозному матеріалі. Існування молекулярних взаємодій і формування агрегатів показано зменшенням рухливості сегментів і збільшення групової рухливості діелектричним і теплофізичним способами. Додатковий вільний об’єм вказує на існування агрегатів полімерів і впровадження їх полімерну суміш.

7. Вперше проведено дослідження молекулярної рухливості сумішей полімерів діелектричним і теплофізичним методами. Одержані результати показали великі зміщення високотемпературних процесів в сторону високих температур (до 23 градусів) і низькотемпературних в сторону низьких температур. Для іоногенного клею зміщення в сторону високих температур становить 36-40 градусів. Такі ж високі зміщення мають місце для максимуму (Дебая). Ці результати дали основу стверджувати існування молекулярних взаємодій в сумішах полімерів, які реалізуються центрами взаємодій створеними деформацією електронних хмар. Зміщення низькотемпературних процесів релаксації в сторону низьких температур (12-13 градусів) вказує на існування в системах додаткового вільного об’єму, який створюється сформованими агрегатами. Постійність діелектричної проникності в температурній залежності полімерцелюлози однозначно вказує на те, що молекулярні взаємодії залежать від деформації і структури електронних хмар. Так, як це має місце в полімерцелюлозі, то можна допустити формування асоціатів із макромолекул целюлози. Використання модифікатором целюлози сумішей поліефірмалеїнатної смоли ПН-609-МК з латексом та ПАР створило умови для застосування їх як плівкоутворювачів для оздоблювання натуральної шкіри і хутра.

8. Показано, що результати досліджень молекулярних взаємодій використані в практиці для створення нових полімерних сумішей. В промислових умовах проведено дослідний випуск іоногенних клеїв, синтетичної шкіри, полімерцелюлозного матеріалу, так як одержані нові клеї та плівкоутворюючі матеріали мають високі реологічні, релаксаційні, структурні фізико-механічні властивості, то використовують чотири типи плівкоутворювачів для одержання синтетичної шкіри та оздоблювання натуральної шкіри та хутра: іоногенні плівкоутворювачі з різним співвідношенням суміші латексу і силікатного поліаніоніту натрію, плівкоутворювачі з різним співвідношенням полівінілацетатної емульсії, іоногенні плівкоутворювачі на основі поліефірмалеїнату з різним вмістом функціональних олігомерів та іоногенного додатка, плівкоутворювачі на основі поліефірмалеїнату з латексу з вмістом поверхнево-активного компонента.

9. Проведеною математичною обробкою результатів досліджень плівкоутворювача на основі поліізпрену з силікатним поліаніонітом натрію і полімерцелюлоз при використанні стандартної інтегральної системи Mathematica 3 одержані графічні залежності у тривимірному просторі, які виявили кореляційні залежності між показниками реологічних і фізико-механічних досліджень розроблених нових матеріалів.

10. За результатами токсиколого-гігієнічної експертизи целюлозополімерні матеріали виявили себе як нетоксичні, не мають подразнюючої і сенсибілізуючої дії та за санітарно-хімічними показниками відповідають гігієнічним нормативам. Розроблені технології виробництва плівкоутворюючих матеріалів, які забезпечили випуск синтетичної шкіри та виготовлення з неї легкого взуття та галантерейних виробів. Проведені дослідно-виробничі оздоблення натуральних спилкових шкір трьома плівкоутворювачами показали високу якість покриттів і можливість широкого застосуванням з регулюванням їх властивостей. Акціонерним товариством "Київський завод гумових і латексних виробів" освоєно випуск синтетичних шкір для різних цілей. Собівартість іоногенного плівкоутворювача у водному середовищі в 13 разів є меншою собівартості прототипу, а впровадження полімерцелюлоз у виробництво дало можливість зекономити 1800 грн. на 4000 м2 матеріалу. Відсутність органічних розчинника в композиціях при одержанні нових матеріалів забезпечила екологічну чистоту.

Публікації автора:

1. Масленнікова Л.Д. Новостворені плівкоутворювачі для формування синтетичних та оздоблення натуральних шкір // Вісник НУТД.- 2002.- № 3.- С. 101-105.

2. Масленнікова Л.Д. Нові емульсійні плівкоутворювачі для натуральних і створення синтетичних шкір // Наукові вісті НТУУ "КПІ".- 2002.- № 4.- С. 89-92.

3. Масленнікова Л.Д., Пасальський Б.К., Фабуляк Ф.Г. Оцінка молекулярних взаємодій і властивості нових емульсійних плівкоутворювачів поліізопрен-полівінілацетат методом теплопровідності // Наукові вісті НТУУ "КПІ".- 2002.- № 3.- С. 98-102.

4. Фабуляк Ф.Г., Масленнікова Л.Д., Сиромятніков В.Г. Взаємодії в ліофобно-ліофільних сумішевих системах поліізопрен-силікатний поліанітніт натрію у водному середовищі // Наукові вісті НТУУ "КПІ". – 2002. - № 1.- С. 143-146.

5. Сиромятніков В.Г., Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Спектроскопічні дослідження молекулярних взаємодій в суміші полімерів поліізопрен-силікатний поліаніоніт натрію // Вісті НТУУ "КП" – 2001. - №3. – С. 145-148.

6. Фабуляк Ф.Г., Масленнікова Л.Д., Сиромятніков В.Г. Полімерна природа і структура силікатного поліаніту натрію // Вопросы химии и хим. технологии. – 2001 - №5, С. 70-73.

7. Масленнікова Л.Д., Петухов А.Д. Молекулярні взаємодії силікатного поліаніоніту натрію з карбонатом кальцію // Хімічна пром-сть України. – 2001. - № 4. – С. 42-44.

8. Масленнікова Л.Д., Сиромятніков В.Г., Фабуляк Ф.Г. Молекулярні взаємодії бутадієнстирольного каучука в латексі з олігооксипропиленгліколем // Наукові вісті НТУУ “КПI”.– 2001.- № 4.– С. 149-152.

9. Сиромятніков В.Г., Масленнікова Л.Д., Ануфрієв В.О. Вплив молекулярних взаємодій силікатного поліаніонату натрію з карбонатом кальцію на формування ньютонівської течії // Хімічна технол. України. – 2001. – № 5.– С. 149-152.

10. Масленнікова Л.Д. , Фабуляк Ф.Г. ІЧ-спектроскопічні дослідження молекулярних взаємодій в сумішах полімерів вулканіваний поліізопрен-полівінілацетат // Наукові вісті НТУУ “КПI”. – 2001. - №1. – С.81-84.

11. Сиромятніков В.Г., Масленнікова Л.Д., Ануфрієв В.А. Вплив молекулярних взаємодій в сумішах полімерів каучук в латексі-полівінілацетат у водному середовищі на реологічну поведінку досліджуваних систем // Хім. технол. України. – 2002. - № 1. – С. 24-26.

12. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Оцінка молекулярних взаємодій в сумішах полімерів вулканізований поліізопрен-полівінілацетат діелектричним методом // Композиційні полімерні матеріали.–2001.- Т.23. - № 1.– С. 57-59.

13. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Оцінка молекулярних взаємодій в сумішах полівінілацетат-вулканізат поліізопрену зміною щільності вузлів просторової сітки // Катализ и нафтохимия .– 2001.- №7.– С. 69-72.

14. Сиромятніков В. Г. , Масленнікова Л. Д. , Фабуляк Ф. Г. Вплив молекулярних взаємодій на теплоємність в суміші полімерів трьохвимірний поліізопрен-полівінілацетат // Наукові вісті НТУУ “КПI”. – 2001. - №5. – С.106-109.

15. Масленнікова Л.Д. Молекулярна рухомість в композиційному матеріалі на основі заполімеризованого стиролу в целюлозі // Хімічна технологія України. – 2000. - №5. – с. 41-44.

16. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Теплоємність як фактор оцінки молекулярних взаємодій в целюлозополімерному мотеріалі // Вопросы химии и хим. технологии. – 2001. - № 4.- С.71-74.

17. Масленнікова Л.Д., Сиромятніков В.Г., Фабуляк Ф.Г. Теплопровідність і механізм теплових та молекулярних взаємодій в целюлозополімерному матеріалі // Наукові вісті НТУУ “КПI”. – 2001. - №6. – С. 98-101.

18. Осівська В.В., Фабуляк Ф.Г., Масленнікова Л.Д. Реологічні особливості водних дисперсій з використанням карбонату кальцію і водного розчину силікату натрію // Науковий вісник Миколаївського державного педагогічного унів-ту. – 2000. - Випуск № 1. – С. 215-219.

19. Ноєнко В.Г., Фабуляк Ф.Г., Масленнікова Л.Д. Молекулярна рухомість і товарознавчі особливості іоногенного клею // Наук. вісник Миколаївського держ. пед. унів-ту.- 1999.– Вип.1.- С. 32-34.

20. Наконечна А.В., Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Целюлозополімерний метеріал як товар в електротехниці // Наук. вісник Миколаївського держ. пед. унів-ту . – 1999. - №1. – С. 203-206.

21. Мірошніков А.Є., Осієвська В.В., Масленнікова Л.Д. Особливості в одержанні клейової мастики з використанням інгредієнтів у водному середовищі // Проблеми товарознавства в ринкових умовах. – ДНТЕУ. – 1998. – С. 23-27.

22. Осієвська В.В., Мірошніков А.Є., Масленнікова Л.Д. Тиксотропія в новій клейовій мастиці і компонентах її одержання // Сучасні проблеми товарознавства. – ДНТЕУ. – 1999. – С. 223-230.

23. Одержання штучної шкіри на основі полімерів у водному середовищі / А.Є.Мірошніков, Л.Д.Масленнікова, С.В.Галько, Ф.Г.Фабуляк // Проблеми товарознавства в ринкових умовах. – К.: КДТЕУ. – 1998. – С. 4-8.

24. Споживчі властивості і тепловий рух макромолекул в іоногенному клею / Ф.Г.Фабуляк, А.Є.Мірошніков, В.Г.Ноєнко, Л.Д.Масленнікова // Вісник ДАЛПУ. – №1.- 1999. – С. 90-93.

25. Одержання поліефірмалеїнатуретанового іоногенного клею / А.Є.Мірошніков, В.Г.Ноєнко, Л.Д.Масленнікова, Ф.Г.Фабуляк // Проблеми товарознавства в ринкових умовах. – КНТЕУ. – 1998. – С. 16-23.

26. Властивості трьохвимірної сітки в напіввзаємопроникаючих сумішах полімерів / С.В.Галько, А.Є.Мірошніков, А.Є.Масленнікова, Ф.Г.Фабуляк // Фізика конденсованих високомолекулярних систем: Наук. записки Рівненського держ. гуманіт. унів-ту. – 1999. - №7. – С. 32-34.

27. Реологія і товарознавчі аспекти плівкоутворюючих композицій одержаної штучної шкіри / Ф.Г.Фабуляк, А.Є.Мірошніков, С.В.Галько, Л.Д.Масленнікова // Вісник ДАЛПУ.- 1999. - №1 – С. 93-96.

28. Таварознавчі особливості целюлозополімерного матеріалу як діелектрика / Ф.Г.Фабуляк, А.Є. Мірошніков, А.В.Наконечна, Л.Д.Масленнікова // Вісник ДАЛПУ. – 1999. - №1 – С. 99-102.

29. Взаємозв’язок між споживчими властивостями і молекулярною рухливістю в іоногенному клею / А.Є.Мірошніков, В.Г.Ноєнко, Л.Д.Масленнікова, Ф.Г.Фабуляк // Споживча оцінка асортименту та якості товарів. – К.: КНТЕУ. – 2000. – С.23-29.

30. Мірошніков А.Є., Галько С.В., Масленнікова Л.Д. Теплоємність напіввзаємопроникаючих полімерів тривимірний поліізопрен – полівінілацетат, як фактор споживчих властивостей полімерних товарів // Вісник ДАЛПУ. – 2000. - №3. – С. 133-137.

31. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Оцінка молекулярних взаємодій в полімерній суміші полістирол-целюлоза ІЧ-спектроскопічними дослідженнями // Наукові вісті НТУУ “КПI”. – 2001. - №2. – С. 130-134.

32. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Молекулярні взаємодії в іоногенній поліефірмалеїнатуретановій композиції // Вопросы химии и хим. технологии. – 2001. - № 3. – С.29-32.

33. Масленнікова Л. Д. Молекулярні взаємодії в сумішах полімерів полістирол-целюлоза // Наукові записки. НПУ імені М.П.Драгоманова.- 2001. - №2.– С. 115-120.

34. Wlatiwoti uzytrowe nowego kleju kauczukowego / A.E.Mironikov, V.V.Oseevska, L.D.Maslennikova, F.G.Fabuljak, S.V.Galko.– Krakowie, 1999. - № 525. – С. 83-86.

35. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Молекулярні взаємодії в латексі з вмістом карбонату кальцію // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія Хімія. - 2001. - Випуск 5. – С. 32-35.

36. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Вплив карбонату кальцію на реологічну течію і молекулярні взаємодії з латексом. // Наук. вісник Ужгородського держ. унів-ту. – 2001. - № 6. – С. 204-206.

37. Масленнікова Л.Д., Сиромятніков В.Г. Ефективна щільність вузлів тривимірної сітки у сумішах полімерів вулканізат натурального каучуку-полівінілацетат // Укр.хім.ж.- 2002.- Т. 68.- № 1.-С. 48-50.

38. Масленнікова Л.Д. , Фабуляк Ф.Г. Оцінка молекулярних взаємодій карбонату кальцію з силікатним поліаніонатом натрію та його суміші з поліізопреном спектральним методом // Вісник Держ. унів-ту "Львівська політехніка". – 2002. - № 1. -С. 58-63.

39. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г., Галько С.В. Спектроскопічні дослідження впливу полівінілацетату на властивості поліізопренового вулканізата // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини: Спец. видання міжнародного журналу ВОТТП.– 2000.– Вип. №7.– С. 80-83.

40. Галько С.В., Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Реологічні і товарознавчі аспекти плівкоутворюючих композицій поліізопрен-полівінілацетат // Наук. вісник Миколаївського держ. пед. унів-ту.- 1999. – Вип. 1.- С. 200-203.

41. Реологічні та IЧ-спектроскопічні дослідження нової клейової мастики / В.В.Осієвська, А.Є. Мірошніков, Л.Д.Масленнікова, Ф.Г.Фабуляк // Фізика конденсованих високомолекулярних систем: Наукові записки Рівненського держ. гуманіст. унів-ту.– 2000. - №8. – С. 9-16.

42. Товарознавчі аспекти одержання нової клейової мастики / В.В.Осієвська, А.Є.Мірошніков, Л.Д.Масленнікова, Ф.Г.Фабуляк // Вісник ДАЛПУ. – №1. – 1999.- С. 93-96.

43. Патент України №28904А. 6 CO8J 3/16; C08L 67/06. Плівкоутворююча композиція / Ф.Г. Фабуляк, Р.Г.Новицький, А.У. Стародуб, Л.Д.Масленнікова, С.В.Галько.- Заявл. 29.12.1999; Опубл. 16.10.2000. БИ 5-ІІ.

44. Патент України №29743А. GC09J 4/06; C08K 9/04. Клейова композиція / Ф.Г.Фабуляк, В.Г.Ноєнко, А.Є.Мірошніков, Л.Д.Масленнікова, А.П. Піднебесний.- Опубл. 15.11.2000.- БИ № 6- ІІ.

45. Патент України 26087, С09I 11/00. Клейова мастика / Ф. Г.Фабуляк, А. Є.Мірошніков, Л. Д. Масленнікова, В. В. Осієвська, О. I. Єщенко; Заявл. 30.12.96; Опубл. 30.04.99.- Бюл. № 2.

46. Патент України №34511, В27K 3/34 , В27K 5/06. Композиція для модифікації целюлози / Ф.Г. Фабуляк, А.Є.Мірошніков, А.В.Наконечна, Я.I.Єщенко, Л.Д.Масленнікова.- Заявлено 18.12.1998; Опубл. 15.03.2001; Бюл. №2.

47. Одержання штучної шкіри на основі водорозчинних полімерів / Л.Д.Масленнікова , Ф.Г.Фабу-ляк, Н.П.Тихонова, А.В. Бойчук // Тези доповіді на міжнародній науково-практичній конференції “Наукові і прикладні проблеми товарознавства в ринкових умовах”. – КДТЕУ. – 1996. – С.100.

48. Maslennikova L.D., Syromyatnikov V.G., Fabyljak F.G. Molecular mobility in confusion of polimers // Polish – Ukrainian conference – Polymers of special application, Poland: Radon Tehnical University, 2000. – С. 81.

49. Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Взаємодії в сумішевих системах поліізопрен-силікатний поліаніоніт натрію у водному середовищі. // V Всеукраїнська конференція “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”. – Тези доповіді. – К., НПУ ім. М.П.Драгоманова . – 2000. – С.166.

50. Фабуляк Ф.Г., Масленнікова Л.Д., Галько С.В. Молекулярна рухомість в полімерних сумішах // Друга міжнародна конференція по композиційних матеріалах.- К., 2001.– С. 124.

51. Споживчі властивості іоногенного клею / А.Є.Мірошніков, В.Г.Ноєнко, Л.Д.Масленнікова, Ф.Г.Фабуляк // Тези доповіді на міжнародній науково-практичній конференції “Наукові і прикладні проблеми товарознавства в ринкових умовах”. – КДТЕУ. – 1996. – С. 103.

52. Мірошніков А.Є., Масленнікова Л.Д., Фабуляк Ф.Г. Клейова мастика, її товарознавчі особливості // Тези доповіді на міжнародній науково-практичній конференції “Наукові і прикладні проблеми товарознавства в ринкових умовах”. – КДТЕУ. – 1996. – С.103.

53. Масленнікова Л.Д. Діелектрична релаксація в сумішах вулканізованого поліізопрену з полівінілацетатом // V всеукраїнська конференція “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”: Тези з доповіді.- К., НПУ ім. М.П.Драгоманова, - 2000. - С.168.

54. Масленнікова Л.Д. Реологічні особливості в’язких водних систем в присутності карбонату кальцію. // V Всеукраїнська конференція “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”: Тези доповіді. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2000. – С.169.

55. Масленнікова Л. Д. Поверхневі шари плівкотворних у модифікації целюлози. // Дев’ята українська конференція з високомолекулярних сполук: Тези доповіді. – К., 2000. – С.224.

56. Масленнікова Л. Д. Тиксотропія в’язких водних систем в присутності карбонату кальцію // Тези доповіді 9-ї Української конференції з хімії високомолекулярних сполук.- К., 2000.- С. 203.

57. Масленнікова Л. Д. Молекулярна рухомість в сумішах трьохвимірного поліізопрену з полівінілацетатом // Тези доповіді 9-ї Української конференції з хімії високомолекулярних сполук . – К, 2000. – С. 204.