Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Макаренко Олена Іванівна. Моделювання взаємодії підприємства з активним середовищем : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Державний вищий навчальний заклад "Запорізький національний ун-т". — Запоріжжя, 2006. — 197арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 156-166.



Анотація до роботи:

Макаренко О.І. Моделювання взаємодії підприємства з активним середовищем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006 р.

У дисертаційній роботі розроблено концепцію моделювання процесу управління підприємством в активному середовищі, яка полягає в тому, що управління здійснюється з використанням цілого комплексу взаємопов’язаних економіко-математичних моделей, які враховують як зв’язки виробничої системи з основними елементами зовнішнього середовища, так і процеси, які відбуваються всередині системи.

Побудовано комплекс моделей, який включає: модель виробництва у вигляді виробничої функції Кобба-Дугласа; модель взаємозалежності ціни та обсягу виробництва з урахуванням ризику, яка дає змогу підвищувати ефективність прийняття рішень щодо ціноутворення; модель ефективної заробітної плати та моделі оцінки збитків від незадоволеності рівнем оплати праці, які враховують соціальні та економічні чинники, та дозволяють підвищити ефективність управління трудовими ресурсами.

У дисертаційній роботі на теоретичному та методичному рівнях розроблено концепцію моделювання процесу управління підприємством в активному середовищі. Проведене дослідження дозволило дійти наступних висновків.

  1. Аналіз методів управління підприємствами в умовах ринкової економіки України дозволив зробити висновок про те, що ефективне управління підприємствами - це складний процес. Більшість досліджень у цій галузі базується на застосуванні таких методів, як дослідження операцій, аналіз часових рядів, графічні методи, виробничі функції, методи нелінійної динаміки. При застосуванні цих методів не враховується вплив зовнішнього та внутрішнього середовища на процес управління підприємством, це зумовлює необхідність розробки математичних моделей процесу управління підприємством, які б враховували як взаємодію підприємства з зовнішнім середовищем, так і взаємодію економічних агентів у внутрішньому середовищі.

  2. Підприємства функціонують в активному економічному середовищі, яке має свої властивості. Для ефективного управління підприємствами необхідно враховувати ці властивості, тому розроблено комплекс моделей управління підприємством в активному середовищі, який дозволяє підвищити ефективність функціонування підприємства внаслідок урахування їх взаємодії із зовнішнім середовищем, тобто з ринками праці і готової продукції.

  3. Трудовий колектив підприємства складається із соціально-економічних агентів, кожний з яких характеризується вектором властивостей. При управлінні підприємством необхідно враховувати активність та багатоагентність внутрішнього середовища. Розроблено імітаційну модель трудового колективу як багатоагентної системи, яка дозволяє досліджувати вплив зовнішніх факторів, зокрема, рівня цін на ефективність праці працівників.

  4. Для моделювання процесів, що відбуваються в багатоагентних економічних системах, необхідно застосовувати метод імітаційного моделювання з використанням клітинних мереж з опосередкованою взаємодією. Розроблена на їх основі модель динаміки стану трудового колективу була реалізована у вигляді імітаційної моделі у середовищі програмування Delphi.

  5. Заробітна плата - це багатогранний економічний показник. З одного боку, вона виступає в якості статті витрат роботодавця, а з іншого - доходом працівника. Запропоновано модель визначення збитків підприємства від не ефективного рівня оплати праці, за допомогою якої можна приймати рішення відносно встановлення рівня оплати праці з метою мінімізації збитків.

  6. У якості сполучної ланки між елементами зовнішнього середовища доцільно використовувати виробничу функцію Кобба-Дугласа. Використання цієї функції пов’язано з низкою проблем. У роботі запропоновано методи їх вирішення за рахунок уточнення змісту основних змінних, приведення витрат до порівняних одиниць та розробки технології обробки вхідних даних, що дозволяє мінімізувати витрати на збір та підготовку вхідної інформації.

  7. Удосконалено модель Шапіро-Стигліця, яка дозволяє обґрунтовано встановлювати такий рівень оплати праці, при якому працівники будуть працювати сумлінно. Модель впроваджено на ТОВ „Корпорація „Агросинтез” та встановлено, що фактична заробітна плата нижче за ефективну майже у 2,5 рази, а бажана – у 1,5 рази. У результаті реалізації запропонованих механізмів визначення ефективного рівня оплати праці отримано економічний ефект 87,3 тис. грн. за рік.

  8. Одержала подальший розвиток модель взаємозалежності ціни та обсягу виробництва з урахуванням ризику. Для прийняття рішення щодо ціноутворення з урахуванням ризику на ВАТ „Запорізька кондитерська фабрика” побудовано оптимізаційну модель для лінійної функції попиту. Застосовано метод візуалізації та визначено множину ефективних рішень, з якої, в залежності від схильності до ризику, керівництво обирає конкретне рішення.

  9. Проведено практичну реалізацію запропонованої моделі управління трудовим колективом підприємства як багатоагентної системи на ТОВ „Корпорація „Агросинтез”. Виявилося, що збитки від не ефективного рівня оплати праці є меншими ніж сумарні витрати на підвищення заробітної плати, тому в даних умовах підвищувати її не рекомендується.

Публікації автора:

статті у наукових фахових виданнях:

  1. Л.Н. Сергєєва, О.І. Макаренко Проблема ідентифікації параметрів у математичній моделі сучасного виробництва // Вісник Східноукраїнського Національного університету. Випуск № 9(43), 2001, Луганськ. - С.285-291. Особистий внесок: автором обґрунтовано зміст основних змінних виробничої функції та технологію використання даних бухгалтерського обліку для моделювання.

  2. Сергєєва Л.Н., Позднякова А.Ю., Макаренко О.І. Моделювання взаємодії цін на товари та заробітної плати // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях. Сборник научных трудов, том 1, Донецк, ИЭП НАН Украины, 2001. - С.159-166. Особистий внесок: автором виконано економічну постановку задачі та розроблено модель трудового колективу.

  3. Сергєєва Л.Н., Макаренко О.І. Моделювання стану трудового колективу як багатоагентної системи // Новое в экономической кибернетике: модели экономических процессов трансформационной экономики. Сборник научных статей. – Донецк: ДонНУ,2001. - №4. - С.35-42. Особистий внесок: автором розроблено модель залежності бажаного рівня доходу від змінних, що характеризують стан працівника.

  4. Макаренко О.І. Аналіз залежності збитків підприємства від стану трудового колективу // Модели управления в рыночной экономике: Сб. научных трудов под ред. Лысенко Ю.Г., Донецкий нац. ун-т.- Донецк: ДонНУ, 2002, Спец.выпуск - С.342-346.

  5. Макаренко О.І. Моделювання взаємозалежності ціни та обсягу виробництва // Держава та регіони: науково-виробничий журнал, серія “Економіка та підприємництво”, Запоріжжя, “ЗІДМУ”. - 2003. - № 1. - С. 222-225.

  6. Макаренко Е.И. Системный подход к анализу производства // Модели управления в рыночной экономике: Сб. научных трудов под ред. Лысенко Ю.Г., Донецкий нац. ун-т.- Донецк: ДонНУ, 2002, Спец.выпуск - С.140-144.

  7. Макаренко О.І. Визначення ефективної заробітної плати в умовах трансформаційної економіки України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 177: У 2 т. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. Том 1. - С.155-158.

  8. Сергєєва Л.Н., Макаренко О.І. Моделювання збитків від незадоволеності рівнем оплати праці в умовах трансформаційної економіки України. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 199: У 4 т. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. Том 4. - С.1016-1021. Особистий внесок: автором розроблено модель визначення збитків підприємства від не ефективного рівня оплати праці.

за матеріалами конференцій:

9. Перепелиця В.О., Сергєєва Л.Н., Макаренко О.І. Ціноутворення як інструмент управління ризиком // Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць. - К.:КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. - С.313-314. Особистий внесок: автором розроблено двокритеріальну модель ціноутворення.

10. Сергеева Л.Н., Макаренко Е.И. Имитационная модель трудового коллектива как многоагентной системы // Труды международной конференции «Современные сложные системы управления». - Старый Оскол, Россия, 2002. - С. 419-423. Особистий внесок: автором запропоновано технологію застосування моделі трудового колективу як багатоагентної системи при управлінні персоналом підприємства.