Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Бутник Олександр Михайлович. Моделювання перехідних процесів в економічних системах авіабудівної та авіатранспортної галузей : дис... д-ра екон. наук: 08.03.02 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Бутник О. М. Моделювання перехідних процесів в економічних системах авіабудівної та авіатранспортної галузей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.02 - економіко-математичне моделювання. – Національний авіаційний університет, Київ, 2006.

У дисертації розглядаються питання моделювання перехідних процесів в економічних системах. Досліджено теоретико-методологічні засади вивчення перехідних процесів в економічних системах та закономірностей розвитку економічних систем. Процес суспільного виробництва розглянуто як процес послідовного перетворення товарно-грошового потоку. На базі зазначеного підходу розроблено загальну модель динамічного стану виробництва та варіанти її практичної реалізації. Також розроблено ряд моделей щодо практичних завдань економіко-математичного моделювання: моделювання інвестиційних процесів, моделювання циклічних процесів й тощо. Розглянуто особливості співвідношення підходів теорії ігор та виявлених закономірностей розвитку економічних систем. Окремий розділ присвячено моделюванню перехідних процесів у авіатранспортній та авіабудівній галузях економіки України.

На основі запропонованого автором підходу та розробленого комплексу моделей у дисертаційній роботі вирішено важливу науково-практичну проблему економіко-математичного моделювання перехідних процесів в економічних системах, у тому числі в економічних системах авіатранспортної та авіабудівної галузей, що удосконалює системи підтримки прийняття рішень при прогнозуванні розвитку економічних систем. Проведене дослідження дає змогу зробити такі висновки:

1. Аналіз сучасних поглядів на розвиток виробничо-економічних систем показав, що такі економічні системи мають закономірності розвитку, подібні до закономірностей розвитку виробничих систем: закономірності статики, кінематики та динаміки. Внаслідок цього стають актуальними проблеми моделювання виявлених закономірностей, зокрема закономірності динамізації, яка набуває в наші дні дедалі більшого значення.

2. Проведений огляд моделей економічної динаміки показав, що на сьогодні в економічній літературі відсутній підхід, при якому економічна система розглядається як процес послідовного перетворення товарно-грошового потоку. Однак у наслідок суспільного поділу праці та кооперації такий підхід придатний як на макро-, так і на мікрорівні й може бути покладений в основу побудови динамічних економіко-математичних моделей перехідних процесів. Виявлено синергетичне підґрунтя динамічних закономірностей розвитку економічних систем.

3. Розроблена загальна модель динамічного стану виробництва на базі уявлення про послідовне перетворення товарно-грошового потоку. Внаслідок процесів суспільного поділу праці та кооперації виробництва як на мікро-, так і на макрорівні економічна система може бути відображена схемою з послідовним перетворенням товарно-грошового потоку. Показано, що розроблена модель описується системою диференціальних рівнянь, яка завжди (при скінченній кількості об’єктів дослідження - стадій переробки) має розв’язок. Розроблено комплекс моделей з обмеженою кількістю концентрованих областей (етапів перетворення товарно-грошового потоку). За допомогою інтегральних перетворень Лапласа знайдено аналітичні розв’язки для розроблених моделей.

4. Досліджено взаємозв’язок розроблених моделей та знайдені умови для їх спрощення (ускладнення). Встановлено економічний зміст взаємопереходів отриманих моделей. Розроблені моделі застосовано до вирішення конкретних завдань економіко-математичного моделювання; зокрема, розроблена динамічна модель інвестиційних процесів та проведено її дослідження; досліджено вплив рівня розвитку фінансових відносин регіону на функціонування підприємства. Розглянуто перехідні процеси з детермінованим запізненням, а також задачу раціоналізації матеріально-грошових потоків при перехідних економічних процесах.

5. Розроблено динамічну модель інвестиційної діяльності, яка враховує інерційність підприємства щодо товарів та послуг, що ним надаються, а також удосконалену модель інвестиційної діяльності, яка враховує опір рухові товару від підприємства-виробника до споживача. Виявлено, що коефіцієнт опору рухові товарного потоку – це невимірна величина, яка показує співвідношення вихідного товарного потоку та вхідного потоку ресурсів. Виявлено, що коефіцієнт інерційності економічної системи є постійною величиною для певного організаційно-економічного механізму економічної системи, а також виявлено, що він не залежить від вхідних потоків ресурсів.

6. Зроблено огляд теорій економічних циклів, виявлено розуміння структурних криз в економіці як головної причини появи економічних циклів. Розглянуто сутність коливальних процесів в економіці як невід’ємної частини перехідних процесів. Удосконалено схему П. Самуельсона для дослідження механізму виникнення циклічних економічних процесів. Розроблено та проаналізовано математичні моделі для дослідження коливальних процесів в економіці як на мікро-, так і на макрорівні.

7. Аналіз циркуляційних контурів різної природи дав змогу сформулювати передумови загальної теорії циркуляційних процесів. Створення загальної теорії математичного опису циркуляційних процесів надало б можливості застосувати досить розвинені методи розрахунку електричних та гідравлічних систем до економічних розрахунків.

8. Розглянуто співвідношення підходів теорії ігор та закономірностей розвитку економічних систем, внаслідок якого з’ясовано, що всі ходи в "іграх" з конкурентами або навколишнім середовищем повинні робитись з урахуванням стратегічного тренду розвитку економічної системи, інакше вона може мати лише тимчасові переваги, які надалі можуть зашкодити розвиткові системи; розглянуто можливість застосування моделей з розподіленими параметрами для вирішення завдань економічної динаміки; показана принципова можливість зазначеного підходу на прикладі моделі визначення собівартості нестаціонарного товарно-грошового потоку; у випадку, коли похідна вздовж товарно-грошового потоку дорівнює нулю, отримана модель вироджується в модель з концентрованими параметрами.

9. Виявлено особливості авіатранспортної та авіабудівної галузей економіки України як об’єктів економіко-математичного моделювання, розроблено відповідні комплекси моделей. Особливістю авіатранспортної галузі як об’єкта економіко-математичного моделювання є змінність коефіцієнтів провідності, зумовлена змінністю умов експлуатації: сезонністю погодних умов, діями конкурентів, змінними цінами на пальне тощо. Особливістю авіабудівної галузі як об’єкта економіко-математичного моделювання є змінність коефіцієнтів інерційності, зумовлена розвитком виробництва, і постійність коефіцієнтів провідності. Окремо розроблено комплекс моделей з урахуванням змінності потоків ресурсів. Розроблені моделі застосовано до прогнозування показників діяльності авіабудівного підприємства ВАТ “Мотор Січ”.

Публікації автора:

Монографії

  1. Бутник О.М. Економіко-математичне моделювання перехідних процесів у соціально-економічних системах: Монографія. – Х.: Видавничій Дім “ІНЖЕК”, 2004. – 300 с.

  2. Марюта А.Н., Бутник А.М. Принятие рациональных экономических решений в игровых, рисковых и неопределенных ситуациях : Монография – Х.: Издательский Дом "ИНЖЕК", 2004. – 180 с. (Особ. внесок автора: ідея вибору стратегії з урахуванням закономірностей розвитку економічних систем у стратегічних іграх).

  3. Бутник О.М. Економіко-математичне моделювання динамічних закономірностей розвитку економічних систем : Монографія – Х.: Видавничий Дім “ІНЖЕК”, 2003. – 224 с.

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Бутник О.М. Огляд моделей економічної динаміки // Стратегія розвитку України. – 2004. – №1. – С. 43-46.

  2. Бутник О.М. Методичні підходи щодо застосування закономірностей розвитку економічних систем до розробки стратегії соціально-економічного розвитку // Управління сучасним містом. – 2004. – № 4-6 (14). – С. 172-175.

  3. Бутник А.М. Методы негуманитарных наук в экономико-математическом моделировании // Бизнес Информ. – 2002. - №11-12. – С.47-48.

  4. Бутник О.М. Держава як фактор зниження ризику на різних етапах життєвого циклу підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво .- 2001.- № 4.-С.35 -36.

  5. Бутник О.М. Економіко-математичне моделювання коливальних процесів в мікроекономіці // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр./ Общ. ред. Ю.Г. Лысенко, - Донецк: ДонНУ, 2002 - С.117-123.

  6. Бутник О.М. Економіко-математичне моделювання циклічних процесів у макроекономіці // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Вип. 142.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - С. 182-187.

  7. Бутник О.М. Трансформаційні процеси в країні та стратифікація суспільства // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість: Зб. наук. пр. – Вип. 29. – Львів: УкрДЛТУ, 2004. – C. 215-219.

  8. Бутник О.М. Застосування методів теорії подоби до рішення економічних задач // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 138.-Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.- С.68-73.

  9. Бутник О.М. Математична модель для дослідження динаміки економічних процесів // Схід - 2003. - №2. – С. 69-71.

  10. Бутник О.М. Математична модель для дослідження економічних процесів з чотирма концентрованими областями // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Вип. 167.-Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.-С.226-236.

  11. Бутник О.М. Математична модель для дослідження економічних процесів з трьома концентрованими областями // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. - 2003. - № 1. - С. 50-53.

  12. Бутник О.М. Особливості економічних систем як об’єкта експериментального дослідження // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво .- 2003.- № 4.- С. 44-48.

  13. Бутник О.М. Підприємницька стратегія та закони розвитку економічних систем // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво .- 2002.- № 2.- С. 64-68.

  14. Бутник О.М. Роль фінансових відносин і фінансового менеджменту в розвитку регіону // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво.- 2002.- № 3.- С. 12-15.

  1. Бутник О.М. Удосконалена модель інвестиційної діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. - Вип. 169.-Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С. 269-274.

  2. Бутник О.М. Циркуляційні процеси в економічних системах // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. - Вип. 173. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С. 203-207.

  3. Бутник О.М., Кульнєва Г.М. Маржинальний аналіз господарської діяльності // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. - Вип. № 183. - Т.1. Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С.91-99. (Особ. внесок автора: розробка математичної моделі маржинального аналізу).

  4. Корецкий Н.Х., Бутник А.М. Некоторые аспекты математического моделирования процессов жизнедеятельности предприятий АПК // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Вип. 54. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2000.- С. 5-10. (Особ. внесок автора: розробка математичної моделі).

  5. Марюта А.Н., Смирнов С.А., Бутник А.М. Механическая модель экономической динамики агрегативного производства в процессе его инвестирования // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Вип. 166.-Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.- С.224-232. (Особ. внесок автора: ідея моделювання економічної системи технічною).

  6. Бутник О.М. Дослідження перехідних економічних процесів за допомогою теорії подоби // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 189. - Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 1307-1310.

  7. Бутник А.М. Влияние информационных технологий на динамические характеристики социально-экономических систем // Бизнес Информ, – 2004. – № 1-2. – С. 33-35.

  8. Бутник О.М. Теорія подібності як методологічна основа експериментального дослідження соціально-економічних систем. // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. – 2004. – № 1. – С. 55-57.

  9. Бутник О.М. Теорія ігор та закономірності розвитку економічних систем // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр.- Общ. ред. Ю.Г. Лисенко.- Донецк: ДонНУ, 2003. –Т.1. – С.21-24.

  10. Бутник О.М. Теорія подоби як методологічна база спрощення моделей перехідних економічних процесів // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – № 3. – С. 45-48.

  11. Бутник О.М. Динамічні характеристики економічних систем та їх конкурентоспроможність // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – № 2. – С. 33-36.

  12. Бутник О.М. Чисельний експеримент щодо можливості спрощення моделей перехідних економічних моделей // Вісник Сумського національного аграрного університету.Серія: фінанси і кредит.- Вип. №1.-2004.– С. 195-199.

  13. Бутник О.М. Економіко-математичне моделювання впливу інноваційного розвитку на динамічні характеристики соціально-економічних систем. // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: фінанси і кредит.- Вип. №2-2004. – С. 151-154.

  14. Бутник О.М. Закономірності розвитку економічних систем з домінуючою виробничою підсистемою // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 194.- Т. 3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 609-614.

  15. Бутник О.М. Структурні кризи в економіці // Формування ринкових відносин в Україні. – 2005. – №4(47).- С. 60-62.

  16. Бутник О.М. Динамічна модель виробничо-економічних систем авіаційної промисловості України // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. – 2005. – № 6. – С. 42-45.

  17. Бутник О.М. Розробка та аналіз динамічної моделі виробничо-економічних систем авіаційної промисловості України // Економіка та держава. – 2005. – № 12. – С. 65-69.

Матеріали конференцій

  1. Бутник О.М. Аналіз динамічної моделі інвестиційної діяльності підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених "Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі". - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003 .- С. 24-25.

  2. Бутник О.М. Держава як фактор зниження ризику підприємства на різних етапах його життєвого циклу // Міжнародна науково-практична конференція "Актуальні проблеми державного управління і місцевого самоврядування". –Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2001. – С. 37-38.

  3. Бутник О.М. Деякі спільні риси циркуляційних контурів різної природи // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених "Україна у світовій економічній спільноті". - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003 .- С.73-74.

  4. Бутник О.М. Динамічна модель інвестиційної діяльності підприємства за ринкових умов // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики". - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- С. 16-17.

  5. Бутник О.М. Класифікація моделей економічної динаміки // Збірник тез доповідей учасників Тижня науки в Гуманітарному університеті “ЗІДМУ”: В 3 т. – Т. 2, ч. 7: Науково-практичний семінар “Математичне моделювання та системний аналіз соціально-економічних процесів”. 30-31 жовтня 2003р. – Запоріжжя: ГУ”ЗІДМУ”, 2003. – С. 13-14.

  6. Бутник О.М. Математична модель для дослідження динаміки економічних процесів з трьома концентрованими областями // II Міжнародна науково-практична конференція "Актуальні проблеми державного управління і місцевого самоврядування". – Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2002. – С. 10-12.

  7. Бутник О.М. Оптимізація матеріально-грошових потоків при перехідних економічних процесах // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень". - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002.- Т. 21.-С.3-5.

  8. Бутник О.М. Перехідні економічні процеси з затримкою // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002 .- С. 7-8.

  9. Бутник О.М. Про економіко-математичне моделювання циклічних процесів в макроекономіці // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2000». Економіка.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.- С. 15-16.

  10. Бутник О.М. Про застосування методів негуманітарних наук до економіко-математичного моделювання // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції "Економіка підприємства". - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С. 36 - 37.

  11. Бутник О.М. Про застосування методів теорії подоби до рішення економічних задач // II Міжнародна конференція "Наука і освіта 99".- Т. 20. Економічні науки. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1999.-С. 38-39.

  12. Бутник О.М. Розширена схема суспільного виробництва для моделювання циклічних процесів в макроекономіці // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених "Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи їх вирішення", -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003 .-С. 120-122.

  13. Бутник О.М. Теорія ігор та закономірності розвитку економічних систем // Тези доповідей. VІІІ Всеукраїнська науково-методична конференція “Проблеми економічної кібернетики” присвячена 35-річчю кафедри економічної кібернетики та статистики Донецького національного університету 6-8 жовтня 2003 р. м. Алушта. – Донецьк: ТОВ”Юго-Восток, Лтд”, 2003. – С. 129 -130.

  14. Бутник О.М. Трансформаційні процеси в країні та стратифікація суспільства // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 24-25 жовтня 2003р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. - С.38-39.

  15. Бутник О.М. Недоліки лінійно-функціональної структури з погляду розвитку економічних систем // Дні науки: Збірник тез доповідей– Запоріжжя: : ГУ „ЗІДМУ”, 2005.- Т.1.– С. 223-225.

  16. Бутник О.М. Перехідні процеси трансформаційної економіки України // Тези доповідей. Міжнародна науково-практична конференція "Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні" 25-26 березня 2005 р.-/ Львів, 2005.-С. 8-9.

Публікації в інших виданнях

        1. Бутник О.М. Життєдіяльність економічних систем та закони розвитку технічних систем // Держава та регіони. Серія: Державне управління. - 2001.- №1.- С.40-45.

        2. Бутник О.М. Чисельний експеримент динамічної моделі інвестиційної діяльності // Вісник Академії економічних наук України - 2002. - №2. -С.118.