Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


171. Колосок Ігор Олександрович. Методика практичної підготовки майбутніх агрономів з механізації сільськогосподарського виробництва в умовах вищого навчального закладу: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Колосок І.О. Методика практичної підготовки майбутніх агрономів з механізації сільськогосподарського виробництва в умовах вищого навчального закладу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (сільськогосподарські науки). – Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Робота присвячена дослідженню проблеми методики практичної підготовки майбутніх фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” за напрямом підготовки “Агрономія” з механізації сільськогосподарського виробництва. У дисертаційному дослідженні вперше визначено та обґрунтовано дидактичні умови практичної підготовки, що сприяють активізації пізнавальної діяльності майбутніх агрономів під час вивчення об’єктів сільськогосподарської техніки у натуральному вигляді.

На підставі аналізу освітньо-кваліфікаційної характеристики та програми з дисципліни “Механізація, електрифікація та автоматизація сільськогосподарського виробництва” розроблено структурну модель формування у майбутніх агрономів професійних умінь з механізації сільськогосподарського виробництва. Удосконалено, з урахуванням сутності структури навчання як тристороннього процесу, методику практичної підготовки майбутніх агрономів з механізації сільськогосподарського виробництва, яка обумовлює науково обґрунтовану послідовність засвоєння та вдосконалення знань студентів для формування професійних умінь.

Досліджено ефективність методики практичної підготовки щодо якості засвоєння майбутніми агрономами знань та формування професійних умінь з механізації сільськогосподарського виробництва в умовах практичної підготовки.

В загальних висновках викладено основні результати роботи над темою і зазначено:

1. Методика практичної підготовки майбутніх агрономів з механізації сільськогосподарського виробництва, як галузь педагогічної науки, привертає ще недостатню увагу вчених-педагогів і потребує всебічного наукового дослідження в умовах вищого аграрного закладу освіти. Сьогодні потреба в розробці нової методики практичної підготовки майбутніх агрономів обумовлена оновленням змісту освітньої та професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” за напрямом підготовки “Агрономія” з механізації сільськогосподарського виробництва та необхідністю підвищувати якість оволодіння майбутніми агрономами відповідними професійними уміннями і навичками.

2. Результати аналізу структури навчання майбутніх агрономів з механізації сільськогосподарського виробництва в умовах практичної підготовки показали, що навчання доцільно розглядати як тристоронній процес, який складається з таких взаємопов’язаних основних структурних елементів: викладання; учіння; об’єкт пізнання. У результаті дослідження структури навчання у вищому аграрному закладі освіти, ми дійшли висновку, що “об’єкт пізнання” є самостійною і надзвичайно важливою складовою навчального процесу в умовах практичної підготовки, яка об’єктивно впливає на методичну і педагогічну діяльність викладача та навчально-пізнавальну діяльність студентів.

3. Аналіз освітньо-кваліфікаційної характеристики фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” за напрямом підготовки “Агрономія” дав можливість уточнити комплекс професійних умінь і навичок з механізації сільськогосподарського виробництва, що підлягають формуванню у майбутніх агрономів в умовах практичної підготовки у вищому агарному закладі освіти. Разом з тим, ми маємо сумніви щодо доцільності застосування в ОКХ педагогічної категорії “уміння” без категорії “знання” для визначення професійних якостей майбутнього фахівця. Запропоновано включити до структури ОКХ категорію “знання”, яка органічно пов’язана з категорією “уміння” і має вирішальний вплив за своїм змістом на формування професійних умінь.

4. Виявлено та обґрунтовано дидактичні умови, які забезпечують ефективне здійснення практичної підготовки майбутніх фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” за напрямом підготовки “Агрономія” з механізації сільськогосподарського виробництва. Розкриті нами дидактичні умови практичної підготовки дають можливість організовувати і здійснювати свідому та активну навчально-пізнавальну діяльність майбутніх агрономів при вивченні об’єктів сільськогосподарської техніки в натуральному вигляді.

5. Проаналізувавши комплекс професійних умінь, що підлягають формуванню у майбутніх агрономів в умовах практичної підготовки, враховуючи класифікацію умінь, яку впровадили розробники ОКХ, ми запропонували процес поетапного формування у майбутніх агрономів професійних умінь з механізації сільськогосподарського виробництва. Науково обґрунтований підхід поетапного формування професійних умінь дав підстави запропонувати конструктивне корегування змісту основних розділів програми дисципліни “Механізація, електрифікація та автоматизація сільськогосподарського виробництва”. У результаті здійсненого аналізу розроблено структурну модель формування у майбутніх агрономів умінь з механізації сільськогосподарського виробництва на основі відповідної системи знань.

6. За результатами аналізу виявлених дидактичних умов розроблено методику практичної підготовки майбутніх агрономів на прикладі вивчення сільськогосподарських машин. У розробці методики запроваджений технологічний підхід: визначено мету першого і другого етапів практичної підготовки з механізації сільськогосподарського виробництва; визначено мету вивчення сільськогосподарських машин майбутніми агрономами на лабораторних заняттях та навчальній практиці; розроблено методику практичної підготовки майбутніх агрономів з сільськогосподарських машин на лабораторних заняттях і навчальній практиці, яка оптимально сприяє досягненню визначеної мети.

7. Результати експерименту і їх якісний аналіз підтвердили гіпотезу дослідження. Практична підготовка майбутніх агрономів з механізації сільськогосподарського виробництва в умовах вищого навчального закладу за експериментальною методикою здійснювалась ефективно у зв’язку з реалізацією виявлених дидактичних умов. Практичне використання наших наукових розробок полягає у впровадженні в навчальний процес на агрономічних факультетах науково обґрунтованої методики практичної підготовки студентів.

Слід відмітити, що проведене дослідження залишає відкритою низку питань практичної підготовки майбутніх фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” за напрямом підготовки “Агрономія” з механізації сільськогосподарського виробництва. У ході дослідження виявлено ряд проблем, які потребують розв’язання. Вважаємо, що заслуговують на увагу і подальші дослідження такі проблеми: наукове обґрунтування необхідної в сучасних умовах матеріальної бази та її організації для проведення практичної підготовки; розробка системи прийомів стимулювання навчальної діяльності студентів; подальше удосконалення технології формування у майбутніх агрономів професійних умінь і навичок в умовах навчальної практики.

Публікації автора:

1. Колосок І.О. Диференціація підходів у керуванні пізнавальною діяльністю студентів на лабораторно-практичних заняттях // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. / Кол. авт. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2000. – Вип. 22. – С.128–133.

2. Колосок І.О. Аспекти педагогічних категорій “знання” та “уміння” у стандартах вищої освіти // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2000. – Вип. 30. – С.53–60.

3. Дьомін А.І., Дьомін О.А., Колосок І.О. Аспекти поняття структури навчання у вищому аграрному закладі освіти // Теоретичні питання освіти та виховання. – 2001. – Вип. 17. – С.172–174 (проаналізовано останні дослідження, в яких розглядається структура навчання та сформульовано висновок).

4. Дьомін О.А., Колосок І.О. Дидактичні умови проведення поточного контролю у вищому аграрному закладі освіти // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2002. – Вип. 59. – С.98–104 (проаналізовано та сформульовано функції поточного контролю в процесі практичної підготовки студентів у вищому аграрному закладі освіти; визначено дидактичну умову проведення поточного контролю знань; виявлено вплив поточного контролю на формування когнітивних якостей студентів).

5. Колосок І.О. Структура навчання у вищому аграрному закладі освіти // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. – Том 1. Педагогіка, психологія, філологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С.32–34.

6. Дьомін О.А., Колосок І.О. Формування зовнішньої мотивації когнітивного процесу у студентів через контроль знань // Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова ’2002”. Том 10. Філологія та педагогіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С.41–43.

7. Дьомін О.А., Колосок І.О. Вплив поточного контролю на якість оволодіння знаннями у вищих аграрних навчальних закладах // Студентський рух у сучасній Україні: реалії, тенденції та перспективи розвитку. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (17 жовтня 2002 року). – К., 2002. – С.73–74.