Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Вітютін Євгеній Юрійович. Методичні основи управління змістом та цілями в проектах реструктуризації (на прикладі комунальної теплоенергетики) : Дис... канд. наук: 05.13.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Вітютін Є.Ю. Методичні основи управління змістом та цілями в проектах реструктуризації (на прикладі комунальної теплоенергетики). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – управління проектами і програмами. Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертація присвячена розробленню методів і засобів визначення змісту та успішності проектів реструктуризації теплоенергетичної галузі.

Показано, що проект реструктуризації ставить за мету переведення галузі у більш якісний (ефективний) стан. Пропонується опис життєвого циклу проекту реструктуризації. Розроблення інструментів і методів оцінки успішності проекту визначається як частина життєвого циклу, один із етапів змісту робіт по проекту.

Сформовано головні фактори успішності з погляду зацікавлених сторін та показники щодо їхньої кількісної оцінки. Для забезпечення розрахункових процедур, накопичення інформації та підготовки звітів розроблено програмний засіб.

Виконано аналітичні дослідження проблем, які потребують проектного підходу у своєму вирішенні для досягнення позитивних змін у теплоенергетичній галузі. Визначено причини проблем, виконана їх класифікація за ступенем вагомості. Визначено відсоткове співвідношення між причинами та їх наслідками.

Досліджено вплив споживання різних видів ресурсів (природних, енергетичних, трудових) на вартість вироблення і реалізації послуг. В якості інструменту визначення і прогнозування вартості вироблення послуг з теплопостачання використано регресійні моделі. Використання моделей регресії у фінансово-економічному аналізі дозволить знаходити кращі альтернативи серед пропозицій проектів, прогнозувати кінцевий результат і знизити ризики.

Детально розглянуто процеси контролю за фактичними витратами матеріалів для визначення фактичної вартості виконаних робіт.

  1. Розглянуто особливості проектів удосконалення організаційних систем. Вказано, що в залежності від ступеня вихідного стану, складності системи, оточення і глибини перетворень, - завдання постає досить непростим. Використання методології управління проектами дозволяє зробити цей процес структурованим, керованим і успішно реалізувати завдання.

  2. Показано, що проект реструктуризації ставить за мету переведення організації у більш якісний (ефективний) стан. Продуктом проекту тут є нова, більш досконала система, що забезпечить нормовані витрати тепла та ресурсів на вироблення і надання послуги. Показано, що проблема, яку проект повинен вирішити, є значні втрати ресурсів, контроль за формуванням витрат на послугу і результатами покращень у ресурсо- і енергоспоживанні за рахунок проектів. Розроблення організаційних систем управління, механізмів управлінського обліку і усунення понаднормованих втрат тепла і теплоносія на основі проектів і є основним завданням організацій теплокомуненерго.

  3. Показано, що прийнята сьогодні базова версія реструктуризації підприємств має суттєвий недолік – вона зовсім не розкриває сутність процесів, які відбуваються на етапі підготовки і реалізації програм, показує що необхідно зробити, але не дає відповіді, як це зробити. Пропонується опис життєвого циклу проекту реструктуризації. Розроблення методів і засобів визначення змісту і критеріїв оцінки успішності проекту розглядається як частина життєвого циклу, один із етапів змісту робіт по проекту.

  4. Показано, що у підсумку, потік проектів з ресурсо- (енерго) заощадження складає програму дій, - групу проектів управління якими для отримання результату здійснюється у комплексі, скоординовано. Відповідно до системи зважених цілей пропонується здійснити рейтингову оцінку пропозицій тих проектів, які будуть максимально корисними для цілей компанії. У якості першочергових цілей визначені наступні: швидка окупність; зменшення дебіторської заборгованості; зменшення витрат теплоносія на 1 грн. продукції; покращення управлінського обліку; дотримання технологічного режиму; зменшення витрат паливно-енергетичних ресурсів на 1 грн. продукції.

  5. Визначено, якість послуги оцінюється споживачами за наступними показниками: ціна послуги теплопостачання; надійність теплопостачання; виконання режиму з огляду на температуру (якість) теплоносія. Запропоновано узагальнюючий показник якості теплопостачання, що буде висвітлювати стан системи як з огляду оцінки втрат, так і якість отриманих послуг за оцінкою споживачів. Узагальнюючий показник якості теплопостачання характеризує співвідношення рівня температури опалення, що приходиться на одиницю опалювальної площі житлового фонду, до частини сумарних понаднормованих втрат у вартості корисного відпуску теплової енергії.

  6. Виконано аналітичні дослідження з визначення проблем, які потребують проектного підходу у своєму вирішенні для досягнення позитивних змін у теплоенергетичному комплексі ЖКГ. Визначені причини проблем, виконана їх класифікація за ступенем вагомості. Показано, що найбільші втрати теплоносія та тепла виникають по причинам витоків з системи теплопостачання та використання застарілих систем або неякісного ізоляційного покриття, його пошкодження або відсутності. Менш вагомі втрати виникають при несанкціонованому скиданні теплоносія, засміченні теплових мереж в житлових будинках, використовуванні труб у магістральних трубопроводах більшого діаметру, аніж необхідно. Визначено відсоткове співвідношення між причинами втрат та їх вартістю.

  7. Досліджено, як впливають на витрати на виробництво і реалізацію послуг споживання тих чи інших видів ресурсів: природних, енергетичних, трудових. В якості інструменту визначення ефективності процесу вироблення послуг з теплопостачання використано регресійні моделі. Виходячи з отриманих моделей маємо, що до факторів найбільшого впливу на загальні витрати на виробництво послуги належать показники температури теплоносія на виході, втрати теплоносія із системи, витрати праці на створення послуг відповідної якості. Результати дослідження дозволили визначити пріоритети спрямування зусиль на збереження ресурсів і сформувати критерії щодо відстеження, як ці зусилля, у вигляді проектів, відбиватимуться на покращенні результату. Використання регресійної моделі у фінансово-економічному аналізі проектів дозволяє знаходити кращі альтернативи серед пропозицій проектів, прогнозувати кінцевий результат і знизити ризики.

  8. Досліджено коливання інтегрального показника якості теплопостачання по періодах, встановлено середнє значення і варіації. Цей показник, прийнятий у якості критерію визначення успішності проектів, показує кількісно, чи вирішив і наскільки проект проблему за для якої він був створений. Чинники, що безпосередньо впливають на значення критерію - питомі втрати теплоносія (в грошовому або натуральному виразі), питома вага фактично опалювальної площі від загальної площі житлового фонду, відношення фактичної до нормативної температури теплоносія. Побудовано контрольні карти для аналізу вищеназваних показників.

  9. Розроблено методичне забезпечення процесів визначення і контролю проектів програми реструктуризації теплоенергетичної галузі. Встановлено основні етапи процесу визначення змісту і меж проекту реструктуризації організацій комунтеплоенерго; певну послідовність кроків, які у підсумку приводять до формування проекту і визначення плану дій. Наведено структурно-логічну схему, яка відтворює основні процеси визначення і планування змісту проекту. Показано, реструктуризація здійснюється як один крупний проект і через проекти. Одна частина програми реструктуризації – стратегічні проекти (нова організація, інформаційні системи); друга – оперативні проекти (енергозаощадження, ресурсозбереження). Стратегічні проекти втілюють зміни, які у майбутньому забезпечують вдалі оперативні дії.

  10. Сформовано головні фактори успішності з погляду зацікавлених сторін та показники щодо їхньої кількісної оцінки. Для кожного із факторів успішності визначено контрольний вимірювач, що може бути використаний після завершення проекту для визначення того, чи був проект дійсно успішний з точки зору зацікавлених в ньому сторін. Розроблено стандартизовані процедури визначення успішності проектів і графічні форми звітності. Для забезпечення розрахункових процедур, накопичення і утримання інформації та підготовки звітів розроблено програмний засіб.

  11. Показано процедуру визначення фактичної вартості виконаних робіт. Детально розглянуто процеси контролю за фактичними витратами матеріалів, які постійно перебувають у русі і, щоб мати цифру реальної вартості виконаних робіт, слід постійно зводити запаси і залишки матеріалів і звіряти із загальною сумою сплачених, отриманих матеріалів і з бюджетами робіт. Приведено функціональну матрицю, яка показує розподіл функцій (роботу) по контролю за фактичними витратами ресурсів між виконавцями процесу.

Публікації автора:

  1. Білоконь А. І., Вітютін Є. Ю. Реструктуризація теплоенергетичного господарства міст, як інструмент забезпечення стандартів якості надання послуг // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. –Дн-вськ: ПДАБтаА, 2006. -№ 1. –С. 9-19.

  2. Білоконь А. І., Тріфонов І. В., Вітютін Є. Ю. Життєвий цикл реструктуризації об’єктів комунальної власності на прикладі теплоенергетичного господарства // Инновационные технологии жизненного цикла объектов жилищно-гражданского строительства и транспорта: Сб. науч. трудов – Вып. 37. - Дн-вськ: ПГАСиА, 2006. –С. 43-51.

  3. Білоконь А.І., Вітютін Є.Ю. Визначення і планування змісту проектів енергозаощадження у теплоенергетичній галузі // Строительство, материаловедение, машиностроение: Сб. научн. трудов. Вып. 36. Ч.3. -Дн-вск: ПГАСиА, 2006. –С. 193-200.

  4. Вітютін Є.Ю., Білоконь А.І., Тріфонов І.В., Вайнаков А.Ю. Контроль якості теплозабезпечення населення // Сб. науч. трудов: Строительство, материаловедение, машиностроение. Вып. 38. –Дн-вск: ПГАСиА, 2006. –С. 179-184.

  5. Білоконь А. І., Тріфонов І. В., Вітютін Є. Ю. Контроль успішності проектів підвищення енергоефективності комунальної теплоенергетики // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дн-вськ: ПДАБтаА, 2006. -№9. –С. 12-20.

  6. Білоконь А. І., Вітютін Є.Ю. Управління змістом та цілями реструктуризації теплоенергетичного господарства // Новини науки Придніпров’я: наук.-практич. журнал. –Дн-ськ: Видавництво “Дніпро-VAL”, № 6. – 2006.

  1. Білоконь А. І., Тріфонов І. В., Сулім А.О., Вітютін Є.Ю. Покращення життєзабезпечення міст через проекти реструктуризації теплоенергетичної галузі // Будівництво, матеріалознавство, машинобудування: Наук.-техн. збірник. Вип. 42. –К. –Дн-ськ: Основа, 2007. –С. 191-195.

  2. Білоконь А. І., Тріфонов І. В., Вітютін Є. Ю., Сулім А.О. Проекти удосконалення існуючих систем // Строительство, материаловедение, машиностроение. / Сб. науч. трудов. Вып. 41. –Дн-вск: ПГАСиА, 2007. –С. 60-65.

  3. Білоконь А. І., Тріфонов І. В., Вітютін Є. Ю. Реструктуризація теплоенергетичної галузі // Економіка: проблеми теорії та практики. / Зб. наук. праць. Вип. 224. Том. 1. – Дн-ськ: ДНУ. 2007. –С. 140-145.

  4. Білоконь А. І., Вітютін Є. Ю. Інформаційна підтримка якості процесів теплопостачання у житлово-комунальному секторі / Регіональна політика на сучасному етапі державотворення: проблеми децентралізації, ризики та перспективи впровадження // Матеріали щорічної загально-інститутської науково-практичної конференції. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. –С. 410-412.