Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Кадастр та моніторинг земель


Лященко Анатолій Антоновия. Методологічні основи та інформаційно-технологічні моделі інфраструкутри геопросторових даних міських кадастрових систем : Дис... д-ра наук: 05.24.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Лященко А.А. Методологічні основи та інформаційно-технологічні моделі інфраструктури геопросторових даних міських кадастрових систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.24.04 – Кадастр та моніторинг земель. Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2004.

Узагальнено методологічні підходи, моделі та методи формування інфраструктури геопросторових даних міських кадастрових систем. Обґрунтовано склад та методику створення базового набору геопросторових даних та напрямки розвитку національної системи стандартів у сфері геоматики. Доведено оптимальність картографічної проекції UTM для кадастрових систем. Розроблені об’єктно-орієнтовані моделі геопросторових даних та програмне забезпечення розподіленої геоінформаційної кадастрової системи за технологіями сервера бази даних, картографічного Web-сервера, XML-сервера та Intranet/Internet-мереж. Досліджено методи доступу до баз геопросторових даних з індексуванням на регулярних сітках, R - та Rs - деревах. Запропоновано метод вибору оптимального кроку сітки індексування наборів кадастрових даних. Удосконалено алгоритми формування TIN-моделі рельєфу, 3D-моделі забудованих територій та вибору оптимальних маршрутів на евклідових мережах. Методики доведено до практичної реалізації в програмних продуктах: UAMAP картографічний Web-сервер та картографічна мережа, ТЕРЕН-ГІС для ведення земельного кадастру та нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.

К л ю ч о в і с л о в а : кадастр, геоінформаційні системи, інфраструктура геопросторових даних, картографічний Web-сервер, бази геопросторових даних, індексування просторових даних, грошова оцінка земель.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і викладено практичні результати вирішення науково-прикладної проблеми розробки методичних основ та інформаційно-технологічних моделей інфраструктури геопросторових даних міських кадастрових систем на основі методів об’єктно-орієнтованого моделювання геоінформаційних ресурсів, розподілених баз даних, інтелектуалізації програмних засобів і технологій, спрямованих на роздільну обробку і використання великих обсягів кадастрових даних в інформаційних мережах для підвищення ефективності створення і функціонування міських кадастрових систем та систем комплексного управління сталим розвитком міст.

Основні наукові та практичні результати дисертаційної роботи такі:

1. Проведено аналіз розвитку кадастрових систем, моделей та методів їх інформатизації, який засвідчує, що до найважливіших чинників сучасного реформування кадастрової діяльності в розвинених країнах відносяться: пріоритетність концепції сталого розвитку; динамічність у зміні соціально-економічних умов; глобалізація економіки, високі темпи розвитку інформаційних і телекомунікаційних технологій та глобалізація інформаційного простору.

Каталізатором наукових і практичних робіт з інформатизації кадастрових систем в Україні стали глибокі соціально-економічні реформи, керування якими вимагає достовірної інформації про природні, виробничі, інфраструктурні й трудові ресурси населених пунктів, регіонів і країни в цілому.

Світові тенденції розвитку інформаційних кадастрових систем характеризуються: комплексністю автоматизації процесів збирання, оброблення та багатоцільового використання інформаційних ресурсів кадастрових систем на основі формування сучасної інфраструктури геопросторових даних локального (міського), регіонального та національного рівнів.

2. Узагальнено методологічні підходи, моделі та методи формування і використання геоінформаційних ресурсів міських кадастрових систем як складової інфраструктури геопросторових даних з урахуванням особливостей розвитку кадастрових систем та геоінформаційних технологій в Україні. Проведено класифікацію активних геоінформаційних ресурсів як сукупності геопросторових даних, метаданих, програмних засобів використання даних та інтерфейсів взаємодії за такими ознаками: об’єктна (предметна) орієнтація, рівень інтелектуалізації, рівень доступності для використання.

3. Запропоновано методи і технологію роботи з серверами об’єктно-реляційних баз даних в Intranet/Internet-мережі в частині інтегрованої моделі геопросторових даних і картографічного Web-сервера та поширено їх застосування на новий клас задач створення і використання геопросторових даних міських кадастрових систем. На цій основі розроблено модель розподіленої геоінформаційної кадастрової системи, що ґрунтуються на взаємодії сервера вхідних-вихідних електронних документів на мові XML, сервера застосувань, сервера об’єктно-реляційної бази геопросторових даних, інтелектуального сервера формування інтерактивних електронних карт, Web-сервера та інтерфейсних засобів картографічної взаємодії клієнта в Intranet/Internet-мережах.

4. Досліджено застосування різних картографічних проекцій для геопросторових даних кадастрових систем і доведено оптимальність використання проекції UTM з осьовими меридіанами, що проходять через географічні центри відповідних об’єктів адміністративно-територіального устрою країни. Обґрунтовано склад та методику створення базового набору геопросторових даних для ІГД міських кадастрових систем.

5. Визначено напрями формування національної системи стандартів у сфері географічної інформації на основі гармонізації міжнародних стандартів серії ISO 19100 та удосконалення існуючих галузевих нормативно-технічних документів для нормативної підтримки переходу топографо-геодезичної галузі від технології цифрових карт до технології баз геопросторових даних.

6. Розширено моделі абстрактних класів, які забезпечують підтримку об’єктно-орієнтованих моделей об’єктів базового набору геопросторових даних та об’єктів кадастрового обліку земельного і містобудівного кадастру в базах даних та в уніфікованих форматах обміну даними на основі мови XML.

7. Досліджено часові й ресурсні параметри методів індексування просторових даних на основі регулярних сіток, R- та Rs-дерев на реальних обсягах геопросто-рових даних і доведено їх ефективність для організації доступу до інтегрованих баз геопросторових даних у кадастрових ГІС. Удосконалено метод сіткової індексації геопросторових даних на основі параметризації кроку сітки в залежності від середньостатистичних периметра і площі об’єктів певного класу, який відрізняється від відомих сіткових методів меншими затратами пам’яті та швидкодією при виконанні просторових запитів. На основі спеціальної індексації геопросторових даних удосконалено методи доступу до баз цифрових геозображень, методи формування TIN-моделей рельєфу, побудови віртуальних 3D-моделей забудованих міських територій та визначення оптимального маршруту на евклідових мережах

8. Розроблено та широко впроваджено наскрізну ГІС-технологію нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, яка ґрунтується на об’єктно-орієнтованих моделях геопросторових даних і програмних засобах та забезпечує послідовне і комплексне застосування баз геопросторових даних та ГІС на усіх етапах виконання земельно-оцінних робіт.

9. На основі запропонованих інформаційно-технологічних моделей компо-нентів інфраструктури геопросторових даних розроблено та доведено до стадії програмного продукту такі технологічні комплекси: UAMAP.net – картографічний Web-сервер та сервер геопросторових даних; VenetGIS.com – технологія та програмне забезпечення картографічної мережі; програмні комплекси ТЕРЕН-ГІС, ТЕРЕН-КАДАСТР, ТЕРЕН-ЗОНУВАННЯ, ТЕРЕН-ГЕОАДРЕСА, ТЕРЕН-РЕЛЬЄФ для підтримання наскрізної геоінформаційної технології нормативної грошової оцінки земель і ведення державного земельного кадастру населених пунктів.

10. Перспективними напрямами подальших досліджень розглянутої науково-прикладної проблеми є: удосконалення методів захищеності активних інформаційних ресурсів, розробка систем якості та стандартів на геопросторові дані кадастрових систем, розвиток телекомунікаційних технологій, удосконалення об’єктно-орієнтованих баз геопросторових даних, відновлення та розвиток національної індустрії програмних засобів ГІС-технологій.

Публікації автора:

Окремі видання

  1. Справочник по машинной графике в проектировании / Михайленко В.Е., Анпилогова В.А., Кириевский Л.А., Кислоокий В.Н., Лященко А.А., Сазонов К.А. Седлецкая Н.И. / Под ред. В.Е. Михайленко и А.А. Лященко. - К.: Будівельник, 1984.-184 с.

  2. Справочник по САПР / Будя А.П., Кононюк А.Е., Куценко Г.П., Лященко А.А., Маньковский В.И., Печурин Н.К. / Под ред. В.И. Скурихина. – К.: Техніка, 1988.375 с.

  3. Геометрическое моделирование и машинная графика в САПР: Учебник / Михайленко В.Е, Кислоокий В.Н., Лященко А.А., Сазонов К.А., Цурин О.Ф. –- К.: Выща шк., 1991. – 374 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Трюхан М.О. Концепція проекту створення геоінформаційної системи державного кордону – “ГІС - Кордон” // Вісн. геодез. та картогр.– 1999. – № 1. –С. 42 - 44.

  2. Лященко А.А. Базові моделі вулично-дорожньої мережі та адресного реєстру міста // Вісн. геодез. та картогр.– 1999. – №4. – С. 33-35.

  3. Лященко А.А. Реляционные модели и пространственная индексация геоданных // Інженерна геодезія. – 2000. – Вип. 43. – С. 139-150.

  4. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Сучасна інфраструктура просторових даних для геоінформаційного забезпечення містобудування // Інженерна геодезія. – 2000. – Вип. 44. – С. 126-139.

  5. Дерех З.Д., Лященко А.А. Експертні геоінформаційні системи прийняття рішень в організації дорожнього руху // Безпека дорожнього руху України. –2000. – № 1 (6). – С. 63-72.

  6. Лященко А.А., Старовєров В. С., Генсецький М.П., Зленко Л.В. Базові моделі даних інженерних комунікацій та технології їх обробки в ГІС // Інженерна геодезія. – 2000. – Вип. 45. – С. 149 - 158.

  7. Лященко А.А., Демченко В.В. Трирівнева архітектура геоінформаційних систем. // Науково-практичні проблеми моделювання та прогнозування надзвичайних ситуацій. – 2000. – Вип. 3. – С. 46 - 49.

  8. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Орографічно-тріангуляційна цифрова модель рельєфу // Вісн. геодез. та картогр.– 2000. №3. С. 28 - 32.

  9. Лященко А.А., Ціпенко О.В. Наскрізні геоінформаційні технології грошової оцінки земель населених пунктів // Інженерна геодезія. – 2000. – Вип. 42. – С. 155 - 165.

  1. Лященко А.А., Ціпенко О.В. Архітектура адаптивної геоінформаційної системи для грошової оцінки земель населених пунктів // Містобудування та територіальне планування. – 2001. – Вип. 10. – С. 76-82.

  2. Лященко А.А. Визначення параметрів для просторової індексації об’єктів в базах геопросторових даних кадастрових ГІС // Інженерна геодезія. – 2001. – Вип. 46. – С. 158-166.

  3. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Формування національної інфраструктури просторових даних – пріоритетний напрям топографо-геодезичної та картографічної діяльності// Вісн. геодез. та картогр.– 2001. – №3. – С. 65-74.

  4. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Дьогтяр А.М. Визначення географічного центру України// Вісн. геодез. та картогр.–2002. – №1. – С. 29-33.

  5. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Волчко Є.П. Стандартизація географічної інформації: міжнародний досвід та шляхи розвитку в Україні // Вісн. геодез. та картогр.– 2002. – №3. – С. 32-38.

  6. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Куриляк І.С. Системотехнічні аспекти формування регіональних кадастрів природних ресурсів // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. – Л.: Ліга-Прес, 2002. – С. 277 - 282.

  7. Лященко А.А. ГІС-технологія кадастрового зонування міських територій // Інженерна геодезія. – 2002. – Вип. 47. – С. 89 - 95.

  8. Лященко А.А. Активні міські геоінформаційні ресурси: класифікація, властивості та принципи формування // Інженерна геодезія. – 2002. – Вип. 48. – С. 147 - 156.

  9. Лященко А.А. Концептуальне моделювання геоінформаційних систем // Вісн. геодез. та картогр.– 2002. – №4. – С. 44 - 50.

  10. Лященко А.А., Боєв С.А., Ціпенко О.В. Практика застосування та шляхи удосконалення методичних підходів щодо нормативної грошової оцінки земель населених пунктів // Містобудування та територіальне планування. – 2002. – Вип. 12. – С. 69 - 79.

  11. Лященко А.А., Смирнов В.В., Шлапак В.А. Формування віртуальної просторової моделі міської забудови на основі бази цифрових картографічних даних // Містобудування та територіальне планування. – 2002. – Вип. 13. – С. 131 - 140.

  12. Лященко А.А. ГІС + Internet: досягнення, перспективи і проблеми // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. – Л.: Ліга-Прес, 2003. – С. 195 - 200.

  13. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Щербина Т.В. Дослідження картографічних проекцій геопросторових даних для об’єктів земельного кадастру // Вісн. геодез. та картогр.– 2003. – № 2. –С. 41 - 47.

  14. Лященко А.А., Ціпенко О.В. Методи ефективного розв’язку задач оптимізації маршрутів з використанням геокодованих мереж // Містобудування та територіальне планування. – 2003. – Вип. 15. – С. 104 - 112.

  15. Лященко А.А., Городецкий Д.А. Структура и функции создания цифровой модели объекта в интеллектуальном проектирующем комплексе “МОНОМАХ” для автоматизированного проектирования железобетонных конструкций // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. ХГАГХ. – Х.: Техніка, 1998. – Вып. 14. – С. 33-39.

  16. Лященко А.А. Создание унифицированных средств машинной графики для АРМ-С / Системы автоматизированного проектирования объектов строительства (САПР-ОС). – 1985. – Вып. 2. – С. 11 - 16.

  17. Дуброва Е.П., Лященко А.А. Принципы построения гибких средств автоматизированного проектирования // Системы автоматизированного проектирования объектов строительства (САПР-ОС). – 1986. – Вып. 3. – С. 4 - 7.

  18. Лященко А.А. Унифицированные диалоговые графические подсистемы для интегрированных САПР // Системы автоматизированного проектирования объектов строительства (САПР-ОС). – 1987. – Вып. 4. – С. 22 - 28.

  19. Лященко А.А., Зайцев В.Ф., Криксунов Э.З. Организация информационных связей и данных в графических системах САПР-ОС // Системы автоматизированного проектирования объектов строительства (САПР-ОС). – 1988. – Вып. 5. – С. 31 - 40.

  20. Лященко А.А. Принципы построения и тенденции развития инструментальных средств обработки графической информации в САПР // Системы автоматизированного проектирования объектов строительства (САПР-ОС). – 1989. – Вып. 6. – С. 73 - 80.

  21. Liashtchenko A., Zaitsev V. Interactive graphic systems design on the GKS-standards and unified language processor basis // Comput. & Graphics. Vol. 12, Nos. , pp. 425-432, 1988.

Праці у збірниках наукових доповідей симпозіумів та конференцій

  1. Лященко А.А. INFOMAP – инструментальная среда для разработки прикладных геоинформационных систем // Сучасні технології в містобудуванні та управлінні розвитком міст: Матер. конф. – К.: Мінбудархітектури, 1993. – С. 17 - 18.

  2. Лященко А.А., Карпинский Ю.А., Демченко В.В. Банк данных инвентаризируемых участков для рабочего места районного землеустроителя // Проблеми створення державного земельного кадастру та інвентаризації земель в Україні: Тези доп. конф. – К.: Тов-во “Знання” України, 1994. – С. 32 - 33.

  3. Сотников В.В., Лященко А.А. Системотехнические проблемы создания и ведения градостроительных кадастров населенных пунктов Украины // Впровадження сучасних технологій у містобудування: Матер. наук.-практ. конф. – К.: Тов-во “Знання” України. – 1995. – С. 10 - 11.

  4. Лященко А.А., Сотніков В.В. Урахування екологічних факторів для грошової оцінки земель населених пунктів // Інформаційний бюлетень Асоціації міст України. – 1996. – №8. – С. 48 - 50.

  5. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Сотніков В.В., Черепін Ю.Т. Регіональні земельні інформаційні системи // Інформаційний бюлетень Асоціації міст України. – 1996. – № 9. – С. 31 - 35.

  6. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Системотехнічні аспекти розвитку регіональних і відомчих ГІС в Україні // Тези доп. Третьої Всеукр. конф. з геоінформац. технол. “Теорія, технологія, впровадження ГІС”. ГІС-Форум. – К.: ГІС-Асоціація України, 1997. – С. 17 - 19.

  7. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Автоматизована картографічна система Укргеодезкартографії // Тези доп. Третьої Всеукр. конф. з геоінформац. технол. “Теорія, технологія, впровадження ГІС”. ГІС-Форум. – К.: ГІС-Асоціація України, 1997. – С. 34 - 35.

  8. Лященко А.А., Карпінський Ю.О. Архітектура та інструментарій відкритих ГІС// Тези доп. Третьої Всеукр. конф. з геоінформац. технол. “Теорія, технологія, впровадження ГІС”. ГІС-Форум. – К.: ГІС-Асоціація України, 1997. – С. 15-17.

  9. Лященко А.А., Карпінський Ю.О. Сучасні стан та проблеми топографо-геодезичного і картографічного забезпечення ведення земельного кадастру// Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “ГІС-Форум 2000”. – К: ГІС-Асоціація України, 2000. – С. 28 - 33.

  10. Лященко А.А., Ціпенко О.В. Цифрове картографічне забезпечення грошової оцінки земель населених пунктів // Матер. 2-ї Міжнар. наук.-практ. конф. “Кадастр, фотограмметрія, геоінформатика – сучасні технології і перспективи розвитку”. – Львів-Краків: НУ “Львівська політехніка”, 2000. – С. 88 - 92.

  11. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Трюхан М.О. Принципи створення державного банку картографічних даних // Зб. наук. праць до Міжнарод. наук.-практ. конф. “Геоінформаційні системи і муніципальне управління”. – Миколаїв: МФ НаУКМА. – 2000. – С. 123 - 129.

  12. Лященко А.А., Карпінський Ю.О. Картографічна взаємодія в Internet // Тези доп. 1-го галуз. семінару “Застосування Internet-технологій в організаціях і на підприємствах будівельної галузі та житлово-комунального господарства України”. – К.: ДНДІАСБ. – 2001. – С. 23 - 29.

  13. Lepetyuk B., Lyashchenko A., Karpinskyy Y., Kulik V. State and Prospects of Develpment of Geoinformational Mapping in Ukraine // Geographic Support of the NATO Forces in 21stCentury. Czech Republic, Dobrska: Military Topographc Institute.–2001.–Р. 19.

  14. Лященко А.А., Карпінський Ю.О. Геоінформаційні технології в містобудуванні та територіальному управлінні// Тези доп. семінару “Застосування Internet-технологій в організаціях і на підприємствах будівельної галузі та житлово-комунального господарства України”. – К.: ДНДІАСБ. –2001. – С. 20 - 25.

  15. Лященко А.А. Базові моделі та методи формування активних міських геоінформаційних ресурсів// Матер. VII Міжнарод. наук.-техн. симпоз. ”Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища –GPS- і GIS-технології”. – Алушта: Львів. астрон.-геодез. тов-во. – 2002. – С. 32 - 35.

  16. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Шляхи становлення національної інфраструктури просторових даних та інтеграції України в світовий геоінформаційний простір// Учен. зап. Таврич. нац. ун-та. Сер: География, Т. 15. – 2002. №1. – С. 3-11.

  17. Білощицька С.В., Демченко В.В., Лященко А.А. Програмні засоби проектування землеустрою територій житлових кварталів // Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики: Тези доп. Всеукр. наук. конф. – Л., 2003. – С. 24-25.