Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Щегольова Марія Георгіївна. Металеві включення в порожнині рота у дітей та їх вплив на електрохімічні процеси : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2007.



Анотація до роботи:

Щегольова М.Г. Металеві включення в порожнині рота у дітей та їх вплив на електрохімічні процеси. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2007.

Дисертація присвячена вивченню електрохімічних процесів в порожнині рота у дітей. Проведено обстеження 254 пацієнтів віком 3-18 років, з них 75 дітей контрольної групи. Використовували клінічні і додаткові методи дослідження (рН-метрію, вимірювання електрохімічних потенціалів слизової оболонки порожнини рота і металевих включень, смакової чутливості язика). Визначені величини сумарного біопотенціалу у дітей з інтактною та санованою порожниною рота. Визначено, що пломбування зубів змінює смакове сприйняття пацієнтів. Запропоновано спосіб вимірювання електрохімічних потенціалів металевих включень, що дозволяє спростити процедуру дослідження. Вивчено електрохімічні реакції в порожнині рота у дітей за наявності металевих включень. Розглянуто особливості прояву гальванозу у дітей і рекомендовано профілактичні заходи відносно їх виникнення.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення актуального наукового завдання, що полягає у визначенні впливу різних металевих включень на тканини порожнини рота у дітей та є обґрунтуванням для диференційованого вибору амальгамових пломбувальних матеріалів з урахуванням індивідуальних особливостей дитини (рН ротової рідини, смакова чутливість язика) та потреби в ортодонтичному лікуванні.

1. У результаті клініко-лабораторного обстеження порожнини рота дітей 3-18 років без соматичної патології встановлено, що середня величина сумарного біопотенціалу не залежить від віку й статі дитини, і в дітей з інтактними зубними рядами становить 9,53 ± 0,17 мВ.

рН ротової рідини здорових дітей перебуває в межах слаболужного середовища. Смакова чутливість язика в більшості дітей перебуває в межах норми.

2. За наявності в порожнині рота у дітей пломб із різних матеріалів середній потенціал слизової оболонки порожнини рота становить: пломб з склоіономерних цементів – 10,12 ± 0,45 мВ; пломб із композиційних матеріалів – 10,77 ± 0,52 мВ; при сполученні пломб зі склоіономерних цементів і композиційних матеріалів – 10,16 ± 0,30 мВ; за наявності пломб із амальгами – 11,11 ± 0,43 мВ.

3. Встановлено, що пломбування зубів змінює смакове сприйняття пацієнтів, що більшою мірою виражено за наявності в порожнині рота пломб із амальгамних матеріалів. Відхилення від норми смакової чутливості в цій групі дітей зустрічалося практично в 1,5 рази частіше, ніж за наявності пломб зі склоіономерних цементів і композиційних матеріалів, і вдвічі частіше, ніж у групі дітей з інтактною порожниною рота. Пригнічення порога смакового відчуття частіше виявляли в хлопчиків, особливо на сприйняття солоного й кислого (в 50 % випадків). За наявності в порожнині рота сполучення різних видів амальгам в 43 % пацієнтів відмічали відхилення від норми смакового сприйняття за всіма показниками, особливо виражені щодо відчуття гіркого (64 %) і солоного (50 %).

Отже, вивчення показника смакової чутливості язика можна рекомендувати для використання в стоматологічній практиці з метою оцінки негативного впливу пломб на тканини й органи порожнини рота.

4. Запропонований спосіб виміру електрохімічних потенціалів металевих включень у порожнині рота має високу надійність і відтворюваність результатів при спрощенні процедури вимірів за рахунок винесення електрода порівняння за межі порожнини рота.

Значення електрохімічних потенціалів металевих включень залежать від електродних й електролітних факторів і відрізняються індивідуальною варіабельністю в різних пацієнтів. Найбільший розмах варіювання електрохімічних потенціалів і найбільш негативний потенціал виявлений у пломб з амальгами «Oralloy Magicap S» (-582 - +190 мВ), далі в порядку убування йдуть срібна амальгама (-397 - +176 мВ), мідна амальгама (-254 - +26 мВ) і металеві деталі ортодонтичних апаратів (-189 - +144 мВ).

У більшості хворих, що мають у роті однорідні металеві включення, крайні значення електрохімічних потенціалів істотно не відрізнялися, однак в 21 % пацієнтів навіть у цьому випадку ЕРС можливих гальванопар становили більше 100 мВ. Самим несприятливим сполученням у порожнині рота виявили себе пари зі срібної й мідної амальгами (ЕРС до 660 мВ). Найменша ефективність відзначалася у гальванопар за участю мідної амальгами й амальгами «Oralloy Magicap S» (ЕРС до 160 мВ).

5. Результати електрохімічних і корозійних досліджень різних видів амальгамних пломбувальних матеріалів і сплавів, що використовують в ортодонтичних апаратах, підтвердили дані клінічних досліджень й показали, що найбільшою активністю відзначаються гальванопари за участю срібної амальгами, що є анодом стосовно мідної амальгами, амальгами «Oralloy Magicap S», нержавіючої сталі й КХС.

6. Клінічні прояви симптомокомплексу гальваноза були виявлені в 4 % обстежених дітей, що мають у роті пломби з переважно срібної амальгами, і виражалися незначними проявами одиночних симптомів, характерних для гальванічної форми непереносимості металевих включень у порожнині рота. Величина електрохімічних потенціалів металевих включень перебувала в межах -364 - +352 мВ.

Для оцінки можливості виникнення гальванозу та його профілактики велике значення мають дані про рівень електрохімічних потенціалів у сполученні з даними анамнезу, інформацією про стан поверхонь металевих включень і смакової чутливості язика.

Публікації автора:

  1. Куцевляк В.Ф., Севидова Е.К., Щеголева М.Г., Васильченко А.В. Электрохимические и коррозионные исследования пломбировочных амальгамных материалов // Вісник стоматології. - 1999. - № 4. - С. 7-9. Дисертанту належить обґрунтування вибору матеріалів для проведення елекрохімічних досліджень, аналіз отриманих результатів.

  2. Севидова Е.К., Щеголева М.Г., Васильченко А.В. К вопросу о совместимости различных амальгамных пломбировочных материалов. 1. Сравнительные исследования коррозии амальгам I и II поколений // Медицина сегодня и завтра. - 2001. - № 3. - С. 115-117. Дисертанту належить обґрунтування вибору матеріалів для проведення елекрохімічних досліджень, аналіз отриманих результатів.

  3. Севидова Е.К., Щеголева М.Г., Васильченко А.В. К вопросу о совместимости различных амальгамных пломбировочных материалов. 2. Оценка активности гальванопар с участием амальгамных пломбировочных материалов // Медицина сегодня и завтра. - 2001. - № 4. - С. 146-149. Дисертанту належить обґрунтування вибору матеріалів для проведення елекрохімічних досліджень, аналіз отриманих результатів.

  4. Куцевляк В.Ф., Щеголева М.Г. Изменение показателей вкусовой чувствительности сосочков языка при наличии в полости рта пломб из различных материалов // Експериментальна і клінічна медицина. - 2004. - № 1. - С. 203-206. Дисертант проводила обстеження, лікування хворих та статистичну обробку даних, їх аналіз, робила висновки.

  5. Куцевляк В.Ф., Щеголева М.Г. Электрохимические явления в полости рта у детей при наличии пломб из амальгамы // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - № 4. - С. 130-132. Дисертант проводила обстеження, лікування хворих та статистичну обробку даних, їх аналіз, робила висновки.

  6. Деклараційний патент на винахід № 55906 А, Україна, МПК 7 А61В10/00, А61С5/08. Спосіб діагностики гальванозів /Куцевляк В.Ф., Севидова О.К., Щегольова М.Г., Васильченко О.В. - № 2002076060; Заявл. 22.07.2002 р.; Опубл. 15.04.2003 р. Бюл. № 4. Дисертантом особисто проведено патентно-інформаційний пошук, обґрунтування способу діагностики, підготовка матеріалів до друку.

  1. Нікітін В.А., Куцевляк В.Ф., Щоголєва М.Г. Місцевий і загальний вплив електрохімічних потенціалів порожнини рота // Профілактика і лікування каріозної хвороби та її ускладнень: Зб. наук.праць. - Харків: ХМІ, 1992. - С. 36-40. Дисертант проводила обстеження та лікування хворих, робила висновки.

  2. Куцевляк В.Ф., Севидова Е.К., Щеголева М.Г., Васильченко А.В. Электрохимические и коррозионные исследования медной амальгамы // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. научн. трудов. - Харьков: ХГМУ, 1998. - Вып. 1. - С. 39-42. Дисертанту належать обґрунтування вибору матеріалів для проведення електрохімічних досліджень, аналіз отриманих результатів.

  3. Куцевляк В.Ф., Щеголева М.Г. Биоэлектрическая и электрохимическая активность тканей полости рта у детей // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. научн. трудов. - Харьков: ХГМУ, 2001. - Вып. 4. - С. 50-53. Дисертант проводила обстеження, лікування хворих та статистичну обробку даних, їх аналіз, робила висновки.

  4. Куцевляк В.Ф., Щеголева М.Г. Электрогальваническая характеристика тканей полости рта у детей при наличии пломб из амальгамы // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. научн. трудов. - Харьков: ХГМУ, 2003. - Вып. 5. - С. 99-102. Дисертантом проведено обґрунтування способу діагностики, зроблено висновки.

  5. Куцевляк В.Ф., Щеголева М.Г. Новый способ измерения электродных потенциалов металлических включений в полости рта // Нові технології в стоматології і щелепно-лицьовій хірургії: Мат. Всеукр. наук.-практ. конф. - Харків, 2006. - С. 132-135. Дисертантом проведено обґрунтування способу діагностики, зроблено висновки.

  6. Куцевляк В.Ф., Щеголева М.Г. Изучение биоэлектрической активности слизистой оболочки полости рта у детей при наличии пломб из амальгамы // Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні: Мат. доп. наук. конф. - Полтава, 1996. - С. 221. Дисертант проводила обстеження, лікування хворих та статистичну обробку даних, їх аналіз, робила висновки.