Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Метьолкіна Наталія Борисівна. Механізми формування та реалізації державної молодіжної політики в Україні : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Метьолкіна Н.Б. Механізми формування та реалізації державної молодіжної політики в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2009.

У дисертації здійснено аналіз вітчизняних і зарубіжних наукових джерел щодо визначення ролі молоді у соціальній структурі суспільства. Досліджено сутність державного управління у сфері молодіжної політики, проаналізовано його законодавчу та нормативно-правову базу. Узагальнено зарубіжний досвід здійснення молодіжної політики. Розглянуто правовий, організаційний та фінансово-економічний механізми державного управління у цій сфері, визначено комплекс проблем і протиріччя здійснення молодіжної політики держави. Узагальнено інформацію про соціально-економічне становище української молоді, її проблеми та потреби. Визначено суспільну значущість молодих громадян як стратегічного ресурсу держави і суспільства. З’ясовано шляхи оптимізації нормативно-правової бази стосовно молоді. Запропоновано та теоретично обґрунтовано напрями вдосконалення організаційного і фінансово-економічного механізмів державного управління у зазначеній сфері з метою розробки довгострокової науково обґрунтованої стратегії перебудови системи молодіжної політики в Україні на сучасному етапі суспільних відносин. Особлива увага приділена питанням забезпечення участі молоді, представників громадськості в процесі підготовки і здійснення державно-управлінських рішень, що досягається шляхом упровадження нових форм їхньої взаємодії з владою.

У сукупності одержані результати дослідження дозволили розв’язати науково-прикладне завдання стосовно обґрунтування теоретичних засад та опрацювання методичних положень щодо вдосконалення механізмів державного управління у сфері молодіжної політики в контексті оптимізації взаємодії держави і молоді, громадських структур, бізнесу в процесі соціального становлення і розвитку молоді. Проведене дослідження дозволяє сформулювати такі висновки:

1. Державна молодіжна політика – це специфічний напрям діяльності держави, що здійснюється в інтересах молодих громадян і суспільства з метою збереження та розвитку молодіжного потенціалу і через це, забезпечення соціального відтворення, оновлення та прогресу суспільства. Активізуючи інтереси й потреби молодих громадян і розкриваючи протиріччя, що супроводжують процес досягнення цілей, державна молодіжна політика покликана розв'язувати виникаючі проблеми, направляти їх у русло цивілізованої взаємодії, діалогу суспільства і молоді.

2. Уточнено поняття державне управління у сфері молодіжної політики, яке пропонується розглядати як системний та цілеспрямований вплив суб’єктів державного управління за участі представників громадськості на процеси у молодіжному середовищі з метою забезпечення ефективної соціалізації й інтеграції молоді у суспільні процеси. Встановлено, що ефективність державно-управлінської системи знижується через недостатній ресурсний потенціал цієї сфери й відсутність дієвих комунікативних стратегій влади.

3. Динаміка перетворень, що відбувається у практиці підтримки молоді у західних країнах, стає можливою за умови докорінної зміни в суспільстві уявлень про роль і значення молодого покоління в соціальній структурі суспільства й виявлення довіри до нього органів влади. Процес допомоги молоді у країнах з розвиненою демократією дістає силу в індивідуалізації, а не в колективізації, в регіоналізації, а не в централізації, в плюралізмі, а не в централізмі, і в безпосередній участі, а не в управлінні зверху.

4. В сучасній Україні створена правова база, яка регулює різні сфери життєдіяльності молодих громадян, однак, система забезпечення прав і свобод знаходиться у стадії розроблення, а їх реалізованість та захищеність залишається на невисокому рівні, низькою також є правосвідомість і правова культура молоді. Створення умов для повноцінної соціалізації молоді можливе в результаті об’єднання зусиль всього суспільства, що потребує розвитку законодавчої бази у напрямі регламентації основ співпраці державних і недержавних інституцій.

5. Оскільки система державного управління у сфері молодіжної політики діє через певні механізми (правовий, організаційний, фінансово-економічний та ін.), які визначено як сукупність засобів державного впливу (правових норм, принципів, практичних заходів, методів, інструментів), спрямованих на створення суб’єктами державного управління умов і гарантій соціального становлення й розвитку молодих громадян, виникає нагальна вимога, з одного боку, комплексного їх упровадження та взаємоузгодженого удосконалення, адже ці механізми характеризуються органічними зв’язками, а з іншого – реалізації при цьому організуючої ідеї щодо належного життєзабезпечення молодих громадян.

6. Існуючий розрив між цілями молодіжної політики держави та реальним станом молоді свідчить, що в умовах трансформації українського суспільства, не вдалося знайти оптимальні шляхи й механізми оперативного реагування на нові явища, що призвело до суттєвого погіршення становища значної частини молоді та обумовило збільшення рівня недовіри нового покоління до влади й основних інститутів українського суспільства. Побудова якісних відносин держави і молоді можлива за наявності певних передумов: визнання молоді стратегічним ресурсом розвитку України, утвердження її прав, забезпечення гідного рівня життя, розширення демократичної участі в розвитку суспільства.

7. Удосконалення організаційного механізму державного управління у сфері молодіжної політики вимагає розробки науково обґрунтованої стратегії державної молодіжної політики, упровадження демократичних засад у діяльність системи органів державного управління, розвитку кадрового потенціалу, налагодження діалогової взаємодії органів влади і громадськості. За цих умов політика держави припускає динамічність і диференційований підхід, керованість і самоврядність. 8. Фінансові ресурси сфери молодіжної політики доцільно формувати шляхом цілеспрямованої бюджетної політики, яка передбачає довгостроковий розвиток і інвестиції в молодь, багатоканальне фінансування, міжбюджетні й партнерські державно-приватні форми субсидування. Успішність державних заходів підтримки молоді та її організацій багато в чому залежить від ефективності використання потенціалу приватного спонсорства і меценатства.

9. Вирішувати проблеми державного управління у сфері молодіжної політики в сучасних умовах необхідно шляхом переходу до нової управлінської парадигми. Вона має включати побудову паритетних відносин між органами влади і молоддю, поєднувати елементи державного і громадського управління, забезпечувати максимальне залучення громадськості до вироблення і здійснення обґрунтованих, узгоджених управлінських рішень з урахуванням запитів молоді та активізації її власних зусиль.

Публікації автора:

1. Метьолкіна Н. Б. Досвід США щодо сучасних моделей співпраці місцевих органів влади та неурядових організацій / Н. Б. Метьолкіна // Теорія та практика державного управління. – Вип. 1 (10). – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2005. – С. 69–73.

2. Метьолкіна Н. Б. Молодіжна політика України як пріоритетний і специфічний напрям діяльності держави / Н. Б. Метьолкіна // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. пр. – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – № 1 (27). – С. 185–192.

3. Метьолкіна Н. Б. Міжнародний досвід молодіжної політики / Н. Б. Метьолкіна // Економіка розвитку. - наук. журнал. – Х. : ХНЕУ, – 2006. – № 1 (37). – С. 68–71.

4. Метьолкіна Н. Б. Механізми залучення молоді до державної служби в Україні / Н. Б. Метьолкіна // Держава і регіони. - наук.-виробн. журнал. – З. : ГУ ЗІДМУ, – 2006. – № 1. – С. 110–112.

5. Метьолкіна Н. Б. Механізми професійного зростання державних службовців у сфері молодіжної політики в Україні / Н. Б. Метьолкіна // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. пр. – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – № 2 (29). – С. 296–303.

6. Метьолкіна Н. Б. Шляхи підвищення ефективності державної молодіжної політики в Україні [Електронний ресурс] / Н. Б. Метьолкіна // Державне будівництво – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – № 1. – Режим доступу до ресурсу : http://www.kbuapa.kharkov.ua/e-book/n_1_2006/doc/2/12.pdf

7. Метьолкіна Н. Б. Підвищення кваліфікації кадрів у сфері молодіжної політики / Н. Б. Метьолкіна // Державне управління та місцеве самоврядування : тези 6 міжнар. наук. конгресу, (Харків, 23 лютого 2006 р.) – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – С. 38–39.

8. Метьолкіна Н. Б. Орієнтири для формування державної молодіжної політики в Україні / Савченко Б. Г., Метьолкіна Н. Б. // Теорія та практика державного управління. – Вип. 1 (13). – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – С. 167–174.

Особистий внесок дисертанта полягає в аналізі результатів соціологічного дослідження з питань здійснення державної молодіжної політики в Україні.

9. Метьолкіна Н. Б. Професійна підготовка молодої управлінської генерації в регіоні / Н. Б. Метьолкіна // Підвищення кваліфікації державних службовців на регіональному рівні / [Золотарьов В. Ф., Мельников О. Ф., Савченко Б. Г. та ін.] ; за заг. ред. В. Ф. Золотарьова. – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 76–85.

10. Метьолкіна Н. Б. Активізація громадської складової як необхідна умова підвищення ефективності державної молодіжної політики / Н. Б. Метьолкіна : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Органи влади та молодіжні громадські організації. Інноваційні рішення в молодіжній політиці”], (Харків, 26–27 черв. 2007 р.). – Х. : Нове слово, 2007. – С. 72–76.

11. Метьолкіна Н. Б. Особливості державного управління молодіжною політикою в Україні / Савченко Б. Г., Метьолкіна Н. Б. // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. пр. – О. : ОРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 1 (29). – С. 99–106.

Особисто дисертантом визначено особливості державного управління молодіжною політикою в Україні.

12. Метьолкіна Н. Б. Проблеми фінансового забезпечення державної молодіжної політики та шляхи їх подолання / Н. Б. Метьолкіна // Державне управління та місцеве самоврядування : тези 7 міжнар. наук. конгресу, (Харків, 29-30 березня 2007 р.) – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 200–202.

13. Метьолкіна Н. Б. Удосконалення механізмів формування та реалізації державної молодіжної політики в Україні / Н. Б. Метьолкіна : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Державна молодіжна політика: регіональний аспект”], (Харків, 23–24 квітня 2008 р.). – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – С. 33–36.

14. Метьолкіна Н. Б. Механізми формування та реалізації державної молодіжної політики в Україні [Електронний ресурс] / Н. Б. Метьолкіна // Державне будівництво – Х. : ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – № 1. – Режим доступу до ресурсу :