Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


810. Церковнюк Аліна Володимирівна. Механізми дії води Нафтуся на фізичну працездатність у хворих із патологією органів травлення: дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Івано- Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2004.



Анотація до роботи:

Церковнюк А.В. Механізми дії води Нафтуся на фізичну працездатність у хворих з патологією органів травлення.- Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 - гастроентерологія.- Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2004.

Об'єктпроведено дослідження та лікування 70 хворих на хронічний безкам'яний холецистит, 14 - після холецистектомії, 35 - на хронічний гастродуоденіт, 20 - виразкову хворобу дванадцятипалої кишки і 15 здорових людей в якості контролю; мета - вивчення стану фізичної працездатності у хворих з патологією гастродуоденальної зони та жовчевивідних шляхів, механізми їх забезпечення та вплив бальнеочинників курорту Трускавець на ці процеси; методи - загальноклінічні, інструментальні, біохімічні; новизна - вперше вивчено вегетативно-ендокринні і метаболічні механізми із створенням математичних моделей відомих раніше різноскерованих ефектів бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець на фізичну працездатність різних контингентів хворих, в експерименті на щурах показано, що актотропні ефекти бальнеотерапевтичного комплексу відтворюються головною його компонентою – біоактивною водою Нафтуся, продемонстровано можливість надійного прогнозування як характеру, так і вираженості актотропного ефекту за низкою початкових параметрів навантажувального тесту, вегетативно-ендокринної регуляції, гемодинаміки та метаболізму, включених в дискримінантні фунції та рівняння множинної регресії.

  1. У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення і вирішення науково-практичної задачі, які полягають у вивченні фізичної працездатності у хворих з патологією жовчевивідних шляхів (хронічний некалькульозний холецистит, постхолецистектомічний синдром) і гастродуоденальної зони (хронічний гастродуоденіт, виразкова хвороба дванадцятипалої кишки), гемодинамічних, вегетативних і метаболічних механізмів її забезпечення та можливості підвищення фізичної працездатності за допомогою бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець із доповненням його терренкуром.

  2. У хворих з патологією жовчевивідних шляхів (хронічний некалькульозний холецистит, постхолецистектомічний синдром) зменшується хвилинний об'єм кровообігу, знижений периферійний опір судин, фракція викиду, в той час як при патології гастродуоденальної зони (хронічний гастродуоденіт, виразкова хвороба дванадцятипалої кишки) хвилинний об'єм кровообігу і периферійний опір судин в межах норми, а фракція викиду - підвищена.

  3. При хронічному некалькульозному холециститі та виразковій хворобі дванадцятипалої кишки домінує ваготонія, рідше симпатикотонія, за рахунок зменшення частоти ейтонії.

  4. У хворих з патологією жовчевивідних шляхів і гастродуоденальної зони відмічається підвищений рівень інтрацелюлярного натрію і активності Na,K-АТФази, холестерину в складі пребета-ліпопротеїдів, зниження активності Са-АТФази, вмісту К+ в еритроцитах.

  5. У 57,1% хворих з патологією жовчевивідних шляхів і гастродуоденальної зони має місце істотне зниження фізичної працездатності, у 40,5% вона перебуває в межах норми, тоді як її підвищення виявлено лише у 2,4% пацієнтів з даними недугами.

  6. Курсове призначення традиційного бальнеотерапевтичного комплексу має неоднозначний вплив на фізичну працездатність, який визначається, передусім, її початковим рівнем, а також низкою вихідних параметрів обміну електролітів, ліпідів, гормонів та гемодинаміки. Суцільний кореляційний аналіз свідчить, що індивідуальна динаміка індексу працездатності інверсно пов’язана із динамікою систолічного тиску в спокої, індексу напруження Оріе, симпатичного тонусу, індексу контрактильності міокарда, альфа-ліпопротеїдемії і магнійемії та прямо – із динамікою тонусу вагуса, кальційемії, бета-ліпопротеїдемії.

  7. Включення в лікувальний комплекс аеробного тренування (терренкуру) суттєво оптимізує актотропний ефект бальнеотерапії, що проявляється у поліпшенні параметрів велоергометрії.

  8. Закономірні сприятливі зміни фізичної працездатності в основній групі пацієнтів асоціюються із підвищенням активності Са-АТФази, зниження - Na,К-АТФази і Mg-АТФази мембран еритроцитів, підвищенням вмісту в них К+, тенденцією до підвищення вагального тонусу і зниження - симпатичного, суттєвим підвищенням вмісту в плазмі тригліцеридів і холестерину пребета-ліпопротеїдів. Натомість відсутність закономірних змін фізичної працездатності в контрольній групі асоціюється із відсутністю динаміки даних ліпідів, тенденцією до зниження активності Са-АТФази, вмісту К+ в еритроцитах та вагального тонусу.

Практичні рекомендації:

  1. Для підвищення ефективності курортного лікування хворих з патологією травлення, в тому числі працездатності, рекомендується попередня оцінка в них типу гемодинаміки та реактивності на дозоване фізичне навантаження, і на підставі цих даних додаткове призначення до традиційного курортного лікування індивідуального режиму терренкуру.

  2. Визначені при перебуванні на курорті параметри вегетативно-гормонального статусу, особливості гемодинаміки та ліпідного спектру крові повинні бути використані при дальшій реабілітації хворих за місцем проживання.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Ружило С.В., Церковнюк А.В., Попович І.Л. Актотропні ефекти бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець.- К.: Комп'ютерпрес, 2003.- 131 с. (Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, статистичну обробку матеріалу та підготовку його до друку).

Інформаційний лист:

  1. Оцінка віталітету (загального рівня здоров'я): Інформаційно-методичний лист / Ін-т фізіології ім. О.О. Богомольця НАН / Флюнт І.С., Попович І.Л., Івасівка С.В., Чебаненко О.І., Ружило С.В., Церковнюк А.В.- Трускавець, 2000.- 33 с. (Здобувачем підготовлено розділи "Фізична працездатність" та "Вегетативний гомеостаз").

Статті:

  1. Церковнюк А.В., Ружило С.В. Вплив аеробного тренування на фоні бальнеотерапії на курорті Трускавець на фізичну працездатність та її гемодинамічне і метаболічне забезпечення // Укр. бальнеол. журн.- 2001.- № 1.- С. 55-64. (Співавтором надано допомогу у підборі хворих).

  2. Церковнюк А.В., Ружило С.В. Оптимізація аеробним тренуванням впливу бальнеотерапії на курорті Трускавець на фізичну працездатність та системи її забезпечення // Укр. бальнеол. журн.- 2001.- № 2.- С. 39-45. (Співавтором надано допомогу у інтерпретації результатів).

  3. Церковнюк А.В. Детермінація м’язевої працездатності параметрами катіонного обміну // Укр. бальнеол. журн.- 2002.- № 1.- С. 40-44.

  4. Церковнюк А.В., Ружило С.В., Аксентійчук М.І., Місько О.І. Вплив бальнеотерапії на курорті Трускавець на вегетативне і гемодинамічне забезпечення фізичної працездатності // Галицький лікар. вісник.- 2002.- 9, № 1.- С. 100-102. (Співавторами надано допомогу у підборі хворих).

  5. Церковнюк А.В., Ружило С.В. Застосування кластерного аналізу для створення образів пацієнтів курорту Трускавець // Укр. бальнеол. журн.- 2003.- № 1.- С. 33-38. (Співавтором надано консультації у проведенні кластерного аналізу).

  6. Ружило С.В., Церковнюк А.В. Варіанти актотропних ефектів бальнеотерапії на курорті Трускавець та можливості їх прогнозування методом дискримінантного аналізу // Укр. бальнеол. журн.- 2003.- № 2.- С. 41-47. (Співавтором надано допомогу у проведенні дискримінантного аналізу).

  7. Церковнюк А.В. Порівняльна характеристика фізичної працездатності та її гемодинамічного, вегето-ендокринного і метаболічного забезпечення у хворих з різними формами хронічної патології системи травлення // Медична гідрологія та реабілітація.- 2004.- 2, №2.- С. 19-26.

Тези доповідей:

  1. Ружило С., Церковнюк А. Вплив бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець, доповненого терренкуром, на фізичну працездатність та її метаболічне забезпечення // VIII Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств (Львів, Трускавець, 12-17 серпня 2000 р.).- Тези доповідей.- Львів, Трускавець.- 2000.- С. 138.

  2. Ружило С.В., Церковнюк А.В., Лоїк І.В. Взаємозв'язки між вегетативним гомеостазом, ендокринним статусом та фізичною працездатністю у школярів-мешканців радіаційно забруднених теренів // Учені Трускавця - жертвам Чорнобиля.- Тези доп. конф. (Трускавець, 3 травня 2001 р.).- Трускавець, 2001.- С. 22-23.

  3. Церковнюк А.В., Попович І.Л., Флюнт В.Р. Дослідження чинників, котрі детермінують актотропний ефект бальнеотерапії на курорті Трускавець // Наук.-практ. конф. з міжнар. участю “Лікувальні фізичні чинники та здоров’я людини (Одеса, 28-29 травня 2003 р.).- Мед. реабіл., курортол., фізіотер., 2003.- № 2 (дод.).- С. 185-186.