Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Жалко Олена Володимирівна. Механізм управління грошовими потоками інвестиційної діяльності підприємств акціонерних товариств в умовах становлення фондового ринку : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Жалко О.В. Механізм управління грошовими потоками інвестиційної діяльності акціонерних товариств в умовах становлення фондового ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2009.

У дисертації розглянуті теоретичні аспекти грошових потоків інвестиційної діяльності акціонерних товариств в умовах становлення фондового ринку. Визначено сутність поняття інвестиційних грошових потоків акціонерних товариств, розглянуто основні методичні підходи щодо аналізу та управління інвестиційними потоками суб’єктів господарювання, а також виокремлено основні складові механізму управління грошовими потоками в результаті здійснення акціонерними товариствами інвестиційної діяльності. Визначено основні цілі, завдання та методи, які доцільно використовувати в процесі аналізу інвестиційних грошових потоків.

Проведено аналіз стану інвестиційних потоків в Україні та у Волинській області зокрема та досліджено роль фондового ринку в інвестиційному процесі. Визначено основні фактори впливу на рівень формування та використання інвестиційних грошових потоків. Проаналізовано рух грошових потоків інвестиційної діяльності акціонерних товариств машинобудування Волинської області.

Запропоновано теоретико-методичні рекомендації щодо оцінки економічної ефективності грошових потоків інвестиційної діяльності акціонерних товариств. Здійснено прогнозування рівня інтегрального показника ефективності інвестиційних грошових потокаів з використанням парної регресійної моделі, яка має вигляд параболи другого порядку.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукового завдання, що виявляється у формуванні механізму управління інвестиційними грошовими потоками акціонерних товариств. Результати проведеного дослідження дали змогу зробити такі висновки:

1. У результаті теоретичних досліджень сутності грошових потоків підприємств визначено, що під грошовими потоками інвестиційної діяльності підприємств слід розуміти розподілену й організовану у просторі та часі сукупність вхідних (позитивних) і вихідних (негативних) грошових потоків, що виникають у процесі здійснення підприємством інвестиційної діяльності, характеризують її місце у формуванні фінансових ресурсів підприємства та супроводжують рух вартості. Основним завданням емітента цінних паперів є акумуляція грошових коштів для забезпечення розширеного відтворення, а інвестора – вкладення вільних коштів у цінні папери для отримання додаткового прибутку. Це дало змогу виділити таку ознаку класифікації інвестиційних грошових потоків акціонерних товариств, як напрям використання, в межах якої виокремлено грошові потоки реального інвестування і грошові потоки фінансового інвестування.

2. Залежно від мети аналізу інвестиційних грошових потоків акціонерних товариств, автор виокремив такі його напрями:

оцінка реальних і фінансових інвестицій підприємств, що передбачає визначення структури та динаміки інвестицій, дослідження збалансованості грошових потоків за напрямами використання й джерелами надходження, визначення частки вхідних і вихідних грошових потоків реального й фінансового інвестування, аналіз ефективності реальних і фінансових інвестицій;

аналіз вихідних і вхідних грошових потоків інвестиційної діяльності підприємств, в основі якого є визначення напрямів використання інвестиційних грошових потоків підприємств, аналіз достатності власних коштів для здійснення інвестиційної діяльності акціонерними товариствами, вивчення обсягів і джерел інвестиційних потоків, дослідження якості управління підприємством.

3. На підставі аналізу численних підходів щодо структуризації процесу управління грошовими потоками підприємств виділено такі етапи управління інвестиційними грошовими потоками акціонерних товариств: забезпечення повного і достовірного обліку грошових потоків підприємств; аналіз грошових потоків інвестиційної діяльності підприємств; виявлення факторів впливу на формування грошових потоків інвестиційної діяльності підприємств; оцінка інвестиційних грошових потоків суб’єктів господарювання у звітному періоді; обґрунтування типу політики управління грошовими потоками підприємств; оптимізація інвестиційних грошових потоків; планування грошових потоків; забезпечення контролю грошових потоків суб’єктів господарювання.

4. Ефективне функціонування механізму управління грошовими потоками інвестиційної діяльності акціонерних товариств безпосередньо залежить від його складових. У роботі виділено такі складові механізму управління інвестиційними грошовими потоками: об’єкт управління, суб’єкт управління, функції управління, фінансові методи, фінансові інструменти та інформаційне забезпечення.

5. В умовах переходу до ринкових відносин та економічного розвитку країни забезпечення фінансової стабільності країни на базі ефективного використання реальних інвестиційних потоків досягається через ефективне функціонування фондового ринку. В ході дослідження з’ясовано, що однією з основних функцій фондового ринку є сприяння залучення вітчизняного й іноземного капіталу в економіку країни внаслідок створення сприятливих умов інвестування. Аналіз інвестиційних грошових потоків в Україні дав нам змогу зробити висновок, що фондовий ринок України не виконує покладених на нього функцій. Про це свідчить аналіз джерел фінансування інвестиційної діяльності акціонерних товариств, який засвідчує низький рівень інвестиційної активності й спрямованості на ринкові механізми самофінансування суб’єктів господарювання, оскільки основними джерелами фінансування інвестиційної діяльності акціонерних товариств були власні та позичені кошти підприємств.

6. На основі проведених досліджень визначено, що суттєва роль у реалізації стратегії реформування української економіки належить мезоекономічному рівню, який охоплює міжгалузеву, галузеву і регіональні складові господарсько-економічного простору України. Для оцінки функціонування економіки Волинської області встановлено взаємозв’язок між параметрами інвестиційних потоків регіону та показниками оцінки динаміки розвитку суспільного виробництва. Дослідження інвестиційних потоків у Волинській області дали можливість зробити висновок, що зростання обсягів інвестицій в основний капітал відображає спрямованість капіталу у високоефективні види промисловості, такі як хімічну (рентабельність виробництва у 2005 році становить 7,1 %), харчову (рентабельність 3,7 %), машинобудування (рентабельність 3,2 %).

7. Вивчення тенденцій інвестиційної діяльності у галузевому розрізі свідчить, що одним з найбільш привабливих видів промислової діяльності у Волинській області є машинобудування. Інвестиційна привабливість цієї галузі у Волинській області зумовлена широким внутрішнім ринком, значним експортним потенціалом, високим рівнем розвитку. Машинобудування є важливою галуззю промисловості Волинської області, оскільки на цих підприємствах виробляється майже 45 % промислової продукції. Показники його розвитку свідчать про зростання обсягів інвестицій у галузь протягом 2003– 2007 років, зростання індексів виробництва продукції машинобудування з 146,5 % у 2005 році до 169,1 % у 2007. Проте спостерігалися й негативні тенденції у розвитку машинобудування у Волинській області у 2005 році, а саме: наявне перевищення індексів виробництва продукції машинобудування над темпами зростання інвестицій в основний капітал (146,5 % та 92,0 %, відповідно), що стало основною перешкодою на шляху економічного зростання машинобудування, оскільки віддача від інвестиційних потоків настає лише через декілька років.

8. Дослідження залежності якості управління суб’єктами господарювання від структури грошових потоків свідчить, що протягом 2002 – 2006 років у більшості досліджуваних періодів підприємствам була притаманна “нормальна” або “успішна” якість управління підприємством. Аналіз достатності грошових потоків, сформованих з власних джерел, підприємств машинобудування Волинської області для здійснення інвестиційної діяльності дозволив зробити висновок, що частка власних коштів у загальних обсягах інвестиційної діяльності підприємств машинобудування була досить стабільною і навіть перевищувала середнє значення на 1015 % у різних періодах, чого не можна сказати про 2002 рік, коли вихідні інвестиційні потоки були забезпечені власними коштами лише на 7,2 %. Таке зростання показника пояснюється зростанням обсягу отриманого прибутку та амортизаційних відрахувань підприємств машинобудування; збільшенням обсягів коштів, отриманих підприємством у результаті реалізації зношених необоротних активів; зростанням обсягів інвестиційної діяльності підприємств.

9. В умовах ринкового середовища кожне підприємство прагне до збільшення прибутків, зростання їх ринкової вартості, а отже, й підвищення рівня їх інвестиційної привабливості. У дисертації визначено, що вхідні та вихідні інвестиційні грошові потоки є основними факторами створення вартості підприємств, тому комплексний підхід до управління інвестиційними грошовими потоками відображає логічну послідовність “управління інвестиційною діяльністю – управління вхідними і вихідними інвестиційними грошовими потоками – управління ринковою вартістю підприємства – управління інвестиційною привабливістю”. На основі проведених розрахунків доведено, що зростання коефіцієнта життєздатності акціонерних товариств впливає на показник інвестиційної привабливості. Для виявлення такої залежності у роботі побудоване кореляційно-регресійне рівняння, на основі якого можна зробити висновок, що при зміні коефіцієнта життєздатності підприємства, а отже, й покращенні управління інвестиційними грошовими потоками підприємств машинобудування на 1 одиницю, показник інвестиційної привабливості таких суб’єктів господарювання в середньому збільшиться на 5,96 одиниць.

10. У роботі визначено основні фінансові чинники, що дали змогу здійснити кількісну оцінку їх впливу на інтегральний показник економічної ефективності управління грошовими потоками інвестиційної діяльності акціонерних товариств. Наявність динамічного ряду показника ефективності також дозволив визначити прогнозні параметри показника ефективності управління інвестиційними грошовими потоками підприємств машинобудування. На основі такого ряду запропоновано модель, що дала можливість спрогнозувати значення інтегрального показника ефективності інвестиційних грошових потоків підприємств машинобудування на період 2007–2011 років. Така модель є парною регресійною моделлю у вигляді параболи другого порядку. Отримані прогнозні результати рівня ефективності грошових потоків інвестиційної діяльності акціонерних товариств на основі статистично значущого рівняння свідчить про тенденції до зниження ефективності грошових потоків інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання (), що зумовлено значним падінням рівня рентабельності інвестиційних грошових потоків. Досягнення таких цілей можливе через підвищення рівня доходності інвестиційних потоків або їх відносної стабільності на підприємствах машинобудування.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

1. Стащук О. В. Особливості аналізу грошових потоків інвестиційної діяльності підприємств / О.В.Стащук // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. Вип. 212: В 6 т. Т. ІІІ. – Д. : ДНУ, 2006. – С. 743751. (0,33 д.а.)

2. Стащук О. В. Проблеми функціонування вільних економічних зон в Україні / О.В.Стащук // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. Вип. 215: В 4 т. Т. ІІІ. – Д. : ДНУ, 2006. – С. 787792. (0,21 д.а.)

3. Стащук О. В. Грошові потоки в інвестиційній діяльності підприємств / О.В.Стащук // Фінансова система України : зб. наук. праць. – Острог : Вид-во НаУ “Острозька акад.”, 2006. – Вип. 8. – Ч. 2. – с. 364-371. (0,29 д.а.)

4. Стащук О. В. Особливості іноземного інвестування в економіку України / О.В.Стащук // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. № 7. – С. 189192. (0,12 д.а.)

5. Стащук О. В. Теоретичні основи управління інвестиційними грошовими потоками підприємств / О.В.Стащук // Наук. вид. “Вісн. Нац. ун-ту водного госп-ва та природокористування”. Економіка : зб. наук. праць. Вип. 4 (36). – Рівне, 2006. – С. 160167. (0,29 д.а.)

6. Стащук О. В. Аналіз суті грошового потоку інвестиційної діяльності підприємств / О.В.Стащук // Наук.-виробн. журн. “Держава та регіони”. Серія : Економіка та підприємництво. – ГУ “ЗІДМУ”, 2007. № 1. – С. 328331. (0,12 д.а.)

7. Стащук О. В. Оптимізація в системі управління грошовими потоками інвестиційної діяльності підприємства / О.В.Стащук // Фінансова система України : зб. наук. праць. – Острог : Вид-во НаУ “Острозька академія”, 2007. – Вип. 9. – Ч. 2. – С. 451458. (0,29 д.а.)

8. Стащук О. В. Оцінка інвестиційного клімату Волинської області / О. В. Стащук // Актуальні проблеми розвитку регіону : наук. зб. / за ред. І. Г. Ткачук. – Івано-Франківськ : ВДВ ЦІТ Прикарпат. нац. ун-ту ім. Василя Стефаника, 2008. – Вип. ІV. – С. 8285. (0,12 д.а.)

9. Стащук О. В. Методичні аспекти планування інвестиційних грошових потоків суб’єктів господарювання / О.В.Стащук // Наук. вид. “Вісн. Нац. ун-ту водного госп-ва та природокористування”. Економіка : зб. наук. праць. Вип. 1 (41). – Рівне, 2008. – С. 254259. (0,21 д.а.)

10. Жалко О.В. Аналіз інвестиційних грошових потоків акціонерних товариств як складової механізму їх управління / О.В.Жалко // Наук. вид. “Вісн. Нац. ун-ту водного госп-ва та природокористування”. Економіка : Зб. наук. праць. – Рівне, 2009. –– Вип. 1 (45). – С. 60-67. (0,29 д.а.)

Матеріали конференцій

11. Стащук О. В. Результати діяльності вільних економічних зон в Україні / О.В. Стащук // Теорія та практика державного управління в умовах євроінтеграції : матеріали наук.-практ. конф. Тези доп. (89 черв. 2006 р.) / відп. ред. Р. А. Слав’юк. – Луцьк : Волин. обл. друк, 2006. – С. 8991. (0,08 д.а.)

12. Стащук О. В. Методичні засади оцінки інвестиційної привабливості підприємств : матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень – ‘2006”. – Економічні науки. / О.В.Стащук .– Д. : Наука і освіта, 2006. – Т 1. – С. 3436. (0,08 д.а.)

13. Стащук О. В. Проблеми іноземного інвестування в Україні : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Наук. потенціал світу – ‘2006”.– Економічні науки / О.В.Стащук– Д. : Наука і освіта, 2006. – Т. 4. – С. 2527. (0,08 д.а.)

14. Стащук О.В. Особливості інвестування в економіку Волинської області / О.В.Стащук // Проблеми і перспективи функціонування інноваційної системи держави в умовах глобалізації: Матеріали ХІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (2728 верес. 2007 р.) / відп. ред. М. І. Карлін. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім.Лесі Українки, 2007. – С. 191194. (0,12 д.а.)

15. Стащук О. В. Відображення грошових потоків інвестиційної діяльності підприємств у фінансовій звітності / О. В.Стащук // Фінансові ресурси регіону: організація та управління : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Івано-Франківськ : ПП Курилюк, 2007. – С. 225227. (0,08 д.а.)

16. Жалко О. В. Грошові потоки інвестиційної діяльності у Волинській області / О. В. Жалко // Проблеми і перспективи розвитку підприємництва : зб. матеріалів Міжнар. наук.-практ. конф., 1415 груд. 2007 р. – Ч. 1. – Х. : Вид-во ХНДАУ, 2007. – С. 122123. (0,08 д.а.)

17. Стащук О. В. Перспективи залучення інвестицій в економіку Волинської області : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. аспір. і студ. “Волинь очима молодих науковців: минуле, сучасне, майбутнє” (1617 квіт. 2008 р.): У 2-х т. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2008. – Т. 2. – С. 102103. (0,08 д.а.)

18. Жалко О. В. Інвестиційна діяльність у машинобудівному комплексі Волинської області / О. В. Жалко // Проблемы развития финансовой системы Украины в условиях глобализации : Сб. трудов ІV (Х) Междунар. науч.-практ. конф. аспир. и студ., Симферополь, 1921 марта 2008 г. / “Центр стабилизации”. – Симферополь, 2008. – С. 4445. (0,08 д.а.)

19. Жалко О. В. Місце фондового ринку в розвитку інвестиційних процесів в Україні / О. В. Жалко // Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України : матеріали Першої наук.-практ. конф. молодих наук., аспір., здобувачів і студ. (1314 листоп. 2008 р.) / відп. ред. Л. Г. Ліпич. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2008. – 320 с. (0,04 д.а.)

20. Жалко О. В. Економічний механізм ефективності грошових потоків інвестиційної діяльності акціонерних товариств в умовах нерозвиненості фондового ринку / О. В. Жалко // Сталий розвиток підприємств сфери послуг : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (Ялта, 2829 листоп. 2008 р.). – Ялта : РВНЗ КГУ, 2008. – С. 4852. (0,17 д.а.)

21. Жалко О. В. Теоретичні аспекти формування механізму управління інвестиційними грошовими потоками акціонерних товариств / О. В. Жалко // Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю : матеріали Другої всеукр. наук.-практ. конф. (21 листоп. 2008 р.) / редкол.: П. П. Мазурок, Б. М. Одягайло, О. В. Плотніков та ін. – Кривий Ріг : КЕІ КНЕУ, 2008. – С. 281283. (0,08 д.а.)