Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Балак Ілона Олександрівна. Механізм державного регулювання розвитку економічної системи проблемного регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Балак І. О. Механізм державного регулювання розвитку економічної системи проблемного регіону.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

У дисертації визначено сутність понять „регіон”, „проблемний регіон” та „державне регулювання економічної системи проблемного регіону”. Проведено класифікацію регіонів України за рядом ознак: близькість до кордону, розміщення щодо адміністративного центру держави, переважання сфер економічної діяльності, стан екологічної системи, економіко-соціальний розвиток. Розроблено систему критеріїв для визначення рівня економіко-соціального розвитку регіону. Запропоновано під час здійснення державного регулювання економіки реалізовувати функцію саморегулювання негативних процесів за допомогою методу саморегуляції економічної системи проблемного регіону.

Наведено модель удосконалення процесу формування державного та місцевих бюджетів. Проаналізовано недоліки податкової системи країни й наведено пропозиції щодо шляхів збільшення податкової бази регіону. Розглянуто стан розвитку приватного підприємництва у Волинській області. Під час дослідження розкрито домінуючі тенденції попиту та пропозиції ринку праці Волинської області. Особлива увага приділена питанню гендерної нерівності на ринку праці Волинської області.

Проведено групування основних регіональних програм розвитку за галузями їх реалізації та запропоновано впровадження єдиної регіональної програми розвитку області. В цій роботі розроблено модель механізму державного регулювання економічної системи проблемного регіону, яка може бути використана з метою зменшення рівня проблемності економічної системи регіону. Основні результати дослідження впроваджені в економічну практику.

На основі здійснення теоретичних узагальнень та аналізу практики державного регулювання економіки України й зарубіжних країн у дисертації проведено комплексний аналіз механізму державного регулювання розвитку економічної системи проблемного регіону, що послужило основою для розв’язання актуальної наукової проблеми, яка реалізована в розробці комплексу рекомендацій щодо вдосконалення механізму державного регулювання у Волинській області.

Проведене дослідження щодо аналізу теоретичних, організаційно-правових і практичних аспектів механізму державного регулювання економічної системи проблемного регіону дає змогу сформулювати наступні висновки науково-теоретичного та практичного характеру:

  1. У процесі дослідження встановлено, що існуючий категоріальний апарат не враховує реалії та особливості державного регулювання економічної системи проблемного регіону, а їх конкретизація вимагає введення нових й уточнення окремих дефініцій. Для вирішення цієї теоретичної проблеми дисертантом було проведено класифікацію регіонів Україна за рядом ознак, дано визначення поняттю „проблемний регіон” і трактування терміна „державне регулювання економічної системи проблемного регіону”.

  2. Для надання регіону статусу проблемного слід використовувати дві групи критеріїв кількісні та якісні. До кількісних автор відносить валовий регіональний продукт, валовий регіональний продукт на одного жителя, середньомісячну заробітну плату, рівень безробіття, кількість суб’єктів ЄДРПОУ, інвестиції в основний капітал. На їхній основі проведено градацію регіонів України та визначено проблемні серед них. Показники якісного характеру, передусім, відображають здатність і швидкість місцевих органів влади реагувати на негативні процеси в економічному житті регіону.

  3. Запропоновано під час здійснення державного регулювання економіки регіону враховувати таку функцію, як саморегулювання негативних процесів, що підвищить здатність економіки регіону пристосуватися до ринкової економіки. Цю функцію слід реалізовувати за допомогою методу саморегуляції економічної системи проблемного регіону.

  4. Зміцнення інституту місцевого самоврядування в Україні значною мірою залежить від того, чи будуть створені умови для фінансової незалежності органів місцевого самоврядування. Одним із вирішальних джерел наповнення дохідної частини бюджетів проблемних регіонів в Україні виступають міжбюджетні трансферти. Тому автор пропонує змінити існуючий механізм розподілу доходів від оподаткування доходів фізичних осіб на користь місцевих бюджетів нижчого рівня. Також розроблено механізм удосконалення процесу формування державного та місцевого бюджетів, який повинен поєднувати три основні складники: вдосконалення управління державною власністю, підвищення темпів та якості процесу приватизації, удосконалення податкової системи. Загалом усі запропоновані заходи спрямовані на збільшення доходів державного і місцевих бюджетів.

  5. У дослідженні аналізуються недоліки податкової системи країни та пропозиції щодо шляхів збільшення податкової бази регіону. За регіоном слід закріплювати лише ті податки і збори, на формування податкової бази яких можуть впливати органи місцевого самоврядування та які фактично забезпечують стійкі, стабільні джерела доходів місцевих бюджетів. Основою місцевого оподаткування повинні бути майнові податки. Також для підвищення дохідної бази місцевих бюджетів як місцевий податок слід розглядати податок на прибуток підприємств та активізувати залучення іноземних інвестицій в економіку проблемних регіонів.

  6. У роботі на основі кореляційного аналізу встановлено високу пряму залежність між розміром надходжень від податку з доходів фізичних осіб й обсягом іноземних інвестицій, залучених у цей регіон за одиницю часу. Належне врахування такої залежності дасть змогу покращити інвестиційну привабливість Волинської області, що дуже важливо, зважаючи на прикордонне з Європейським Союзом економіко-географічне розміщення її території.

  7. Вагомою складовою частиною економічної системи проблемного регіону виступає підприємницька діяльність. У Волинській області розвиток приватного підприємництва представлений, наразі, рядом великих, середніх і малих підприємств, які працюють у різних галузях господарства, особливо в торговельній сфері, що є закономірним, враховуючи прикордонне економіко-географічне положення області. Але разом із тим значна частка малого та середнього бізнесу функціонує в тіньовій сфері, що свідчить про необхідність реформування податкової системи України.

  8. Під час дослідження державного регулювання соціально-економічного розвитку прикордонного з ЄС проблемного регіону Волинської області виявлено особливості розвитку ринку праці регіону. Розкрито домінуючі тенденції попиту та пропозиції ринку праці Волинської області. Також визначено основні галузі господарства, працевлаштуванню на підприємствах яких надає перевагу населення області; розглядається динаміка рівня безробіття в регіоні. Особлива увага приділена аналізу гендерної нерівності на ринку праці Волинської області та можливим шляхам вирішення цієї проблеми.

  9. Зміцнення інституту самоврядування Волинської області значною мірою залежить від того, наскільки ефективно втілюються в життя програми розвитку області. Автором проведено групування основних регіональних програм розвитку за напрямами їх реалізації. В роботі виділено основні проблеми розвитку підприємництва в проблемному регіоні. Також наведено пропозиції щодо вдосконалення засад й інструментів втілення цих програм. Одним із найбільш раціональних шляхів покращення системи державного регулювання розвитку проблемного регіону є розробка та реалізація Єдиної комплексної програми розвитку проблемного регіону, що дасть змогу більш ефективно використовувати кошти, які виділяються, та чіткіше визначати напрями їх залучення.

  10. Неодмінним атрибутом реформування економіки в перехідний період є зміна адміністративно-територіального устрою країни. У цій роботі на основі досвіду європейських держав та аналізу існуючих проектів адміністративно-територіальної реформи України обґрунтовуються необхідність і доцільність такої трансформації, наведено недоліки й негативні наслідки наказових методів упровадження адміністративно-територіальної реформи та доцільність індикативних методів. Аналізуючи основні критерії для такого реформування, автором запропоновано враховувати фактор волевиявлення населення, котре проживає на цій території.

  11. На основі даного дослідження дисертантом розроблено модель механізму державного регулювання розвитку економічної системи проблемного регіону, яка включає в себе набір концептуальних засад, інструментів та сфер впливу.

Висновки і рекомендації в цілому спрямовані на вдосконалення механізму державного регулювання економічної системи проблемного регіону та за умови їх упровадження, на нашу думку, сприятимуть зменшенню рівня проблемності економіки регіонів і підвищенню рівня розвитку економічної системи країни загалом.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Балак І. О. Державне управління бюджетом проблемного регіону // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. професорсько-викладацького складу і аспірантів.– К.: Вид.-полігр. центр Акад. муніципального упр., 2006.– Вип. 23.– С. 113–116.

  2. Балак І. О. Державні програми розвитку як інструмент державного регулювання економічної системи Волинської області // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006.– № 7.– С. 158–160.

  3. Балак І. О. Динаміка розвитку ринку праці Волинської області // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006.– № 1.– С. 230–233.

  4. Балак І. О. Ринок праці України: національний та регіональний аспекти // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004.– № 5.– С. 68–72.

  5. Балак І. О. Особливості розвитку зовнішньоекономічної діяльності як складової частини економіки Волинської області // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007.– № 12.– С. 174–177.

Статті в інших виданнях:

  1. Балак І. О. Адміністративно-територіальний устрій: досвід європейських держав та проекти реформи в Україні // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки: Серія: “Міжнародні відносини”.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007.– № 7.– С. 11–15.

  2. Балак І. О. Основні показники визначення проблемності регіонів України // Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства: Зб. наук. пр. за матеріалами Всеукраїнської наук.-практ. конф. ЖДУ ім. Івана Франка.– Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2006.– С. 119122.

Тези доповідей:

  1. Балак І. О. Державна підтримка розвитку транскордонного співробітництва України // Європейські інтеграційні процеси та транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, історія, право: Тези доповідей Міжнар. наук-практ. конф. студ., асп. і молодих науковців. Луцьк, 30 верес. – 1 жовт. 2004 р.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004.– С. 108–110.

  2. Балак І. О., Мерза Н. З. Проблеми ринку праці у Волинській області // Проблеми європейської інтеграції і транскордонного співробітництва: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Луцьк, 29–30 верес. 2005 р.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005.– С. 296–298.

  3. Балак І. О. Особливості міжбюджетних трансфертів в економічній системі проблемного регіону // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий: Материалы IV Междунар. науч.-практ. конф. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований.– Донецк: ООО „Юго-Восток, Лтд”, 2007.– С. 119–127.

  4. Балак І. О. Особливості розвитку підприємництва як складової економічної системи Волинської області // Сучасні проблеми розвитку економіки України: Матеріали Всеукр. наук-практ. конф. „Проблеми інтеграції економіки України в ЄС і вступ до СОТ”, Київ, МАУП, 20 трав. 2006 р.; „Концептуальні засади формування стратегії соціально-економічного розвитку України”. Київ, МАУП, 25 жовт. 2006 р.– К.: МАУП, 2007.– С. 168–174.

  5. Балак І. О. Особливості формування ринку праці України в умовах європейської інтеграції // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право: Тези доповідей ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. студ., асп. і молодих науковців. Луцьк, 19–20 трав. 2005 р.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005.– С. 259–260.

  6. Балак І. О. Ринок праці Волинської області // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Регіон–2006: стратегія оптимального розвитку” (15–16 трав. 2006 р., м. Харків).– Х.: РВВ Харків. нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна, 2006.– С. 286–287.

  7. Балак І. О. Розвиток підприємництва у Волинській області // Сучасні проблеми розвитку економіки України: Матеріали Всеукр. наук-практ. конф. „Проблеми інтеграції економіки України в ЄС і вступ до СОТ”. м. Київ, МАУП, 20 трав. 2006 р., „Концептуальні засади формування стратегії соціально-економічного розвитку України”. м. Київ, МАУП, 25 жовт. 2006 р.– К.: МАУП, 2007.– С. 136–138.

  8. Балак І. О. Проблеми соціально-економічного становища жінок та чоловіків у Волинській області // Гендерна реконструкція українського суспільства: Матеріали наук.-практ. конф. Луцьк, 26–27 жовт. 2006 р.– Луцьк: ТзОВ „Євро Сервіс”, 2006.– С. 5–7.

  9. Балак І. О. Становлення бюджетних відносин в Україні // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: Тези доп. Міжнар. наук-практ. конф. студ., асп. і молодих науковців. Луцьк, 18–19 трав. 2006 р.: У 2-х т.– Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006.– Т. 1.– С. 289–291.

  10. Балак І. О. Суть та функції державного управління і регулювання розвитку економічної системи депресивного регіону // Друга Міжнар. періодична наук.-практ. конф. „АЛЬЯНС НАУК: ученый – ученому”: Зб. наук. пр. Научные исследования в области экономики.– Д.: НАЦ „Ера”, 2005.– Т. 1.– С. 50–53.