Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Бушуєва Наталія Сергіївна. Матричні технології проактивного управління програмами організаційного розвитку : Дис... д-ра наук: 05.13.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Бушуєва Н.С. Матричні технології проактивного управління програмами організаційного розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – Управління проектами та програмами. – Національний транспортний університет Міністерства освіти і науки України, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена розробці науково - методичних основ матричних технологій проактивного управління програмами організаційного розвитку. Концептуальні засади проактивного збалансованого управління організаційним розвитком базуються на моделях життєвих циклів проектів, формування бачення та його розвитку у ході управління в умовах динаміки оточення.

Проаналізовані існуючі концепції, моделі та методи управління програмами організаційного розвитку. Здійснено вибір базової концепції проактивного управління та побудовані матричні технології формування програм організаційного розвитку на рівнях „продукт – технології – системи управління – ведення бізнесу” та за проекціями „клієнти – внутрішні процеси – фінанси – персонал”. Сформовані базові механізми балансування та гармонізації проектів програм організаційного розвитку. Формалізовані моделі управління баченням проектів розвитку на основі моделей нечіткої логіки. Побудована модель розвитку на основі формування та оцінки технологічної зрілості організації.

Розглянуті практичні застосування запропонованої матричної технології збалансованого управління програмами розвитку організацій.

Дисертація присвячена вирішенню важливої наукової проблеми – створенню матричних моделей, методів та механізмів проактивного управління програмами розвитку організацій. Управління програмами організаційного розвитку – один з найбільш складних, з точки зору механізмів, клас проектів і програм. В нинішній час практично всі українські підприємства потребують професійного підходу до управління програмами організаційного розвитку для забезпечення конкурентоспроможності із зарубіжними організаціями. Тому тематика дослідження, особливо після входження України до Світової організації торгівлі, набуває особливої актуальності.

В рамках даного класу проектів виділяються дві проблемні зони – власна складність реформування організацій «на марші» з притаманними протидіями адміністративного менеджменту прийдешнім змінам і динамічне (інколи турбулентне) оточення з непередбачуваним впливом на процеси розвитку організації. Відпрацювання моделей, засобів і механізмів управління програмами організаційного розвитку є складною науковою проблемою, що вимагає концептуальних рішень високого рівня креативності. Основу таких рішень можуть складати наступні концепції:

проактивного характеру управління організаційними змінами на основі моделювання динаміки оточення та змін внутрішніх елементів організації щодо життєвих циклів продуктів, технологій, систем управління виробництвом і ведення бізнесів;

розвитку компетенцій персоналу і технологічної зрілості організацій;

збалансованості рішень в рамках проектів по бізнес-напрямках і рівнях організаційної системи – матриці проектів програми розвитку.

Реалізація означених концептуальних рішень в моделях управління програмами організаційного розвитку призводить до розробки та дослідження матричних технологій проактивного збалансованого управління, чому присвячена дисертаційна робота.

Дослідження, що були проведені стосовно розробки моделей, методів і механізмів в межах матричних технологій проактивного управління розвитком організацій дозволили автору зробити наступні висновки.

  1. Показано, що концептуальні рішення по розробці і застосуванню механізмів проактивного управління, збалансованого розвитку на матричних моделях організацій і формування технологічної зрілості організацій складають цілісну активну систему, яка забезпечує сталий розвиток.

  2. Одним з базових механізмів підготовки і реалізації проектів організаційного розвитку є механізм формування «бачення» продукту проекту і шляхів досягнення мети. Нечіткість бачення і шляхів реалізації проекту повинні бути прийняті як базові характеристики алгоритмів управління.

  3. Значна частина невдач в управлінні організаційними проектами пов'язана з недостатньою структуризацією проектів в програмі розвитку. При цьому частина проблем в процесі організаційних перетворень проходить в динамічному оточенні, що змінюється. Розроблені автором моделі системної динаміки проектів організаційного розвитку, з урахуванням нечітких характеристик центрів впливу і зв'язків в процесах управління операційною діяльністю і розвитком, дозволяють формалізувати процеси проактивного збалансованого управління в програмах організаційного розвитку. При цьому позитивні і негативні зворотні зв'язки в циклах управління формують творчу (інноваційну) складову проектів.

  4. Запропоновані в роботі механізми проактивного управління проектами організаційного розвитку дозволяють формалізувати процеси збалансованого управління, а, отже, значно підвищити ефективність діяльності – «перфоменс» і конкурентоспроможність організації.

  5. В роботі формалізована концептуальна модель проактивного збалансованого розвитку на основі матриць індикаторів, що характеризують рівні зрілості і готовності до змін. При цьому використання нечіткої логіки в моделюванні дозволило визначити області взаємодії при розвитку технологічної зрілості організації і можливі стратегії центрів впливу при виконанні проектів.

  6. Модель «Маріонетки», що була формалізована автором, зведена до математичної гри трьох осіб з нетотожними інтересами, що дозволяє формувати ефективні збалансовані стратегії проактивного управління в системі бізнесових, технічних і управлінських аспектів проекту. Запропонована модель «Розвиток бачення» дозволяє визначати і управляти уточненням «бачення» проекту і його продукту при покроковій реалізації програми організаційного розвитку на основі проактивного збалансованого підходу до розвитку організації.

  7. Моделі формування успіху проекту організаційного розвитку дозволяють сформувати концепцію механізмів проактивного управління на основі відбору кращої світової практики. При цьому концептуальна модель бачення проектів, яка формалізує початковий погляд на проект з оцінкою рівня невизначеності, дозволяє знаходити шляхи зниження невизначеності, а, відповідно, і ризиків, в процесі реалізації проекту.

  8. Запропонована модель трьох горизонтів зростання дозволяє формувати стратегії проактивного управління розвитком з урахуванням віддалених перспектив сталого зростання організації.

  9. Формальна модель матричної технології проактивного управління програмами організаційного розвитку дозволяє оцінити і мінімізувати витрати на управління проектами з урахуванням стадій розвитку. Багаторівнева інформаційна модель матричної технології проактивного управління дозволяє визначити інформаційне наповнення проектів і програм організаційного розвитку.

  10. Технологічна зрілість організації в галузі управління проектами розглядається як базовий стратегічний механізм збалансованого розвитку, визначає міру її конкурентоспроможності і розглядається як інструмент управління розвитком. Запропонована автором четирьохрівнева система розвитку технологічної зрілості організації може використовуватися разом з іншими системами типу CMMI. При цьому формуються сінергетичні ефекти взаємодії систем технологічної зрілості по розробці інформаційних технологій і по управлінню проектами.

  11. Формування довіри в програмах розвитку є однією з найважливіших задач, що забезпечують успіх проектів і програм організаційного розвитку. Сформульовані концептуальні правила формування довіри в програмах організаційного розвитку дозволяють визначити ефективні стратегій комунікацій.

  12. Доведено, що когнітивна модель управління довірою забезпечує активне формування довіри на основі зворотних зв'язків по кращій практиці і урокам проектів організаційного реформування. Базовим інструментом моделі є когнітивна карта довіри, що дозволяє оцінювати значення коефіцієнтів довіри на моделях центрів впливу організації.

  1. Для перетворення мистецтва управління в систему моделей, методів і засобів побудовано інструментарій проактивного управління розвитком організацій. Професійне застосування в відпрацьованих методиках управління організаціями акселераторів розвитку дозволяє активно застосовувати кращий світовий досвід і уникати помилок, що найчастіше виникають в управлінні процесами зростання організації.

  2. Впровадження результатів досліджень в ряді організацій з різною спрямованістю бізнесів підкреслює продуктивність прийнятого підходу і його інваріантність до предметних галузей організаційного розвитку.

Публікації автора:

Статті в спеціалізованих виданнях:

  1. Модели и методы проактивного управления программами организационного развития: (Монографія) / Бушуева Н.С.; – К.: Наук. світ, 2007. - 200 с.

  2. Управление проектами. Основы профессиональных знаний и система оценки компетентности проектных менеджеров: (Монографія) / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С.; Українська асоціація управління проектами. – К.: 2006. – 202 с.

Автору належить система модулів знань, що розширюють компетенцію проектних менеджерів на національному рівні.

  1. Бушуев С.Д. Управление программами развития быстрорастущих компаний / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управленческий консультант. Книга 2. – Киев, Супремум, 2006. – с. 84-114.

Автору належить модель життєвого циклу швидкозростаючих організацій та модель трьох горизонтів управління розвитком організацій з акселераторами розвитку.

  1. Бушуева Н.С. Моделирование проектов реструктуризации и развития предприятий // Вісник Черкаського інженерно-технологічного інституту. №2, 2000. – с.156-162.

  2. Бушуева Н.С. Управление качеством при подготовке и продвижении профессиональных проектных менеджеров // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2001. №1, с. 104-108.

  3. Бушуев С.Д. Развитие технологической зрелости в управлении проектами / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2003. – №2, с. 5-12.

Автору належить запропонована модель оцінки та сертифікації технологічної зрілості організацій СР3М.

  1. Бушуев С.Д. Методология управления проектами как универсальная модель знаний / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2003. – №3, с. 5-12.

Автору належить структурна модель знань, яка використовується для формалізації методології проектів розвитку.

  1. Бушуев С.Д., Технологічна зрілість як інструмент стратегічного розвитку компаній на основі управління проектами / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С., Покровницька О.О. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2004. – №1, с. 5-17.

Автором запропонована модель оцінки технологічної зрілості організації СР3М.

  1. Бушуев С.Д. Проектний офіс як методологія мультипроектного управління / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С., Шороп Д.І. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2004. – №1, с. 24-31.

Автору належить модель офісу з управління проектами організації, що розвивається.

  1. Бушуев С.Д. Современные подходы к развитию методологий управления проектами / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2005. - №1, с. 5-19.

Автору належить модель розвитку методологій управління проектами.

  1. Бушуев С.Д. Формирование генетического кода проекта как инструмента навигации по его жизненному пути/ Бушуев С.Д., Бушуева Н.С., Бабаев И.А. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2005. - №2, с. 5-10 .

Автору належить модель навігації проектів розвитку щодо життєвого шляху.

  1. Бушуев С.Д. Модели и методы стратегического развития организаций от «видения» к реальности / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2005. – №4, с. 5-12.

Автору належить модель бачення у розвитку організацій.

  1. Бушуев С.Д. Модели и методы стратегического развития быстрорастущих организаций / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С., Захаров А.М. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2006. – №1, с. 5-14.

Автору належить модель розвитку швидко зростаючих організацій та система акселераторів та інгібіторів розвитку.

  1. Бабаев И.А. Определение успешности проекта на основе генетического анализа / Бабаев И.А. Бушуева Н.С. // Известия Национальной Академии Наук Азербайджана. Серия Физико-Математических и технических наук. Информатика и проблемы управления. – Баку: Изд-во «Наука», 2006. – № 2, с. 132-136.

Автору належить сформована система критеріїв успіху проектів.

  1. Бушуев С.Д. Проактивное управление программами организационного развития / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім.. В. Даля, 2006. – №2, с. 22-30.

Автору належить загальна модель проактивного управління програмами організаційного розвитку.

  1. Бушуев С.Д. Механизмы формирования доверия в системах проактивного управления программами организационного развития / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С., Амирханова Г.З. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2006. – №3, с. 15-23.

Автору належить модель та метод оцінки довіри до керівника проектів розвитку організацій.

  1. Бушуев С.Д. Развитие структур знаний на основе методологий управления проектами / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Научно-аналитический журнал „Логос”, Алма-атинский экономический университет. – Казахстан, №3, 2006. – с. 16-29.

Автору належить загальна структура знань, які дозволяють формулювати різноманітні методології управління проектами.

  1. Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. Генетическая модель проекта как инструмент навигации по его жизненному пути // Научно-аналитический журнал „Логос”, Алма-атинский экономический университет. – Казахстан, №4, 2006. – с. 33-42.

Автору належить модель навігації проектів організаційного розвитку.

  1. Бушуев С.Д. Механизмы проактивного управления программами организационного развития / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Збірник наукових праць Національного університету кораблебудування ім. Адмірала Макарова, 2006. – №5/1, с. 3-11.

Автору належить загальна модель проактивного управління проектами розвитку організацій.

  1. Бушуев С.Д. Системная динамика на модели центров влияния в проектах организационного развития / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – №1, с. 29-33.

Автору належить модель системної динаміки, що побудована на центрах впливу в програмах організаційного розвитку.

  1. Бушуева Н.С. Проактивное управление проектами организационного развития в условиях неопределенности // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – №2, с. 17-27.

  2. Бушуева Н.С.Механизмы матричных технологий проактивного управления программами организационного развития // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – №3, с.16-25

  3. Бушуева Н.С. Системная динамика управления программами организационного развития // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – №4. с. 5-9.

  4. Бушуев С.Д. Проактивное управление программами организационного развития / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управление проектами и программами. – Москва, СОВНЕТ, 2007. - № 4(12), с. 270-282.

Автору належить система моделей матричної технології формування програм розвитку організацій.

  1. Бушуев С.Д. Проектное управление на модели активных систем / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2008. – № 1 с. 36-41.

Автору належить модель управління проектами з активними елементами.

Матеріали конференцій:

  1. Бушуев С.Д. Формирование национального потенциала по управлению проектами при взаимодействии государства и профессиональных ассоциаций / Бушуев С.Д. Бушуева Н.С. // Доклады 17 Всемирного конгресса по управлению проектами, Москва - СОВНЕТ 2003. с. 274-283.

  2. Бушуев С.Д. Development project management maturity for the fast growing innovative company in turbulence environment – Ukrainian case / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // The proceedings of 20 IPMA World Congress on Project Management. – Shanghai, China, Volume 2. 2006. – р. 559-563.

  3. Бушуев С.Д. Development Project Management Profession from vision to reality / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // The proceedings of 19 IPMA World Congress on Project Management. – New Dehli, India, 2005. р. 285-290.

  4. Бушуев С.Д. Proactive technology for managing of organization development program / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Proceeding of 21 IPMA world congresses. Project management essential reality for Business and Government. – Cracow, Poland, 2007. – р. 473-479.

  5. Бушуев С.Д. Проактивное управление программами организационного развития / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Доклады Международного симпозиума по управлению проектами. – Нижний Новгород, Россия, 2007. с. 189-196.

  6. Бушуева Н.С. Технологічна зрілість підприємств на основі моделі Project Excellence Тези доповідей Першої міжнародної конференції «Інноваційний розвиток підприємств на основі моделі технологічної зрілості в управлінні проектами» , Київ. 2004. с. 18-19

  7. Бушуева Н.С. Интегрированная модель развития предприятий на основе проектного подхода. Тези доповідей Третьої міжнародної конференції «Управління проектами в умовах глобалізації знань», Київ. 2006. с. 36-37.

  8. Бушуева Н.С. Формування технологічної зрілості організацій з використанням елементів системи управляння якості. Тези доповідей II міжнародної конференції «Управління проектами у розвитку суспільства». Київ. 2005. с.26-27.

  9. Бушуева Н.С. Модели системной динамики в проектах организационного развития. Тези доповідей IV міжнародної конференції «Управління програмами організаційного розвитку в конкурентному оточенні», Київ. 2007. с.12-13.

  1. Бушуев С.Д. Магии и фобии проектного менеджмента / Бушуев С.Д., Бушуева Н.С. // Тези доповідей IV міжнародної науково - практичної конференції «Управління проектами: стан та перспективи», Миколаїв. 2008. с.14-15.