Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


529. Масліч Євген Олександрович. Економічна стратегія підвищення ефективності використання сукупного сільськогосподарського капіталу: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Кримський держ. агротехнологічний ун-т. - Сімф., 2004.



Анотація до роботи:

Масліч Є.О. Економічна стратегія підвищення ефективності використання сукупного сільськогосподарського капіталу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. - Кримський державний агротехнологічний університет, Сімферополь, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів формування сукупного сільськогосподарського капіталу, темпів і тенденцій його зміни, пошуку шляхів ефективного його використання в умовах переходу до ринкових відносин.

У результаті дослідження проведена вартісна оцінка сукупного сільськогосподарського капіталу, проаналізовані сучасний стан і ефективність його використання в цілому по Криму, в адміністративних районах і в господарствах різних виробничих типів. Обґрунтовується прогноз розвитку сукупного сільськогосподарського капіталу Криму і його адміністративних районів, визначається потреба у факторах виробництва і шляхи підвищення ефективності їхнього використання. Розроблено інтегральний показник інтенсивності. Розраховано техніко-економічні нормативи збільшення факторів виробництва і пропонується методика їхнього застосування при обґрунтуванні стратегії розвитку регіонів. Запропоновано уточнену методику розрахунку оптимальних розмірів сукупного сільськогосподарського капіталу первинних підрозділів.

Дослідження основних проблем підвищення ефективності використання сукупного сільськогосподарського капіталу дозволяє зробити висновки теоретичного, методологічного і практичного характеру в результаті вирішення головних завдань, поставлених у роботі відповідно до мети дисертації:

1. Економічна ефективність як економічна категорія виражає кількісну і якісну сторону суспільно-виробничих відносин. Результативність господарювання відбиває продуктивність системи виробництва, що характеризується рівнем ефективності використаних ресурсів. У ринковій економіці фактори виробництва здобувають характер капіталу: земельний капітал, людський капітал, матеріально-технічний капітал, а їхня сукупність утворює нове поняття – “сукупний сільськогосподарський капітал”.

Під економічною ефективністю сільськогосподарського виробництва розуміється таке використання сукупності ресурсів, що приводить до одержання продукції, яка користується попитом, при найменших витратах ресурсів на одиницю продукції і створення умов для відтворення, нагромадження і збільшення сукупного сільськогосподарського капіталу.

2. Збільшення виробництва сільськогосподарської продукції може бути здійснено тільки за умови підвищення ефективності використання основних ресурсів, що є в розпорядженні аграрних формувань, і їхнього збільшення. Інтенсивне ведення сільськогосподарського виробництва в даний час, як ніколи, має потребу в додатковому вкладенні матеріальних засобів і коштів, тобто додаткових витрат економічних ресурсів і розробки напрямків підвищення ефективності використання наявного ресурсного потенціалу.

3. Економічна ефективність сільськогосподарського виробництва виражається системою показників, де чисельником виступають результати виробництва (вартість валової продукції, прибуток), а знаменником є витрати живої праці, величина застосовуваних основних виробничих засобів, площа сільськогосподарських угідь, сукупні витрати на виробництво продукції. Кожен окремий показник тільки умовно відображає одну зі сторін сукупного результату економічної ефективності.

Використаний автором узагальнюючий показник, що являє собою відношення величини прибутку до суми грошової оцінки земельного капіталу, людського капіталу і матеріально-технічного капіталу, дозволили зробити висновок, що стосовно загальноприйнятих показників новий показник більш точно відображає ефективність виробництва.

4. Аналіз сучасного стану та ефективності функціонування сукупного сільськогосподарського капіталу показав, що за останні 5 років з 1998 по 2002 рік його вартість зменшилася на 10,8 млрд. грн. (33,6%). Це привело до зниження капіталооснащеності на 14,0%, а рівня рентабельності капіталу - на 0,18%. Мала місце стійка тенденція до підвищення питомої ваги земельного капіталу з 38,0% до 47,0% у структурі сукупного сільськогосподарського капіталу. Знизилася частка матеріально-технічного капіталу з 20,1% до 18,7%, частка людського капіталу зменшилася з 41,9% до 34,3%.

5. Аналіз економічної ефективності і дослідження структури сукупного сільськогосподарського капіталу неможливо здійснити поза поділом господарств на виробничі типи. Аналіз тенденцій в економіці 296 сільськогосподарських підприємств (чисельність вибіркової сукупності була обґрунтована за правилами статистики) показав, що кожному виробничому типу властива своя система ведення господарства, поєднання галузей, матеріально-технічна база і професійний склад працівників. Кожному типу властиві свої співвідношення між частинами сукупного капіталу.

6. Процес початих аграрних реформ створив умови для розвитку різноманітних форм власності і розукрупнення господарств, що привело до зміни сформованих виробничих типів. У зв'язку зі скороченням виробництва в трудомістких галузях відбувалося збільшення частки зернових культур у структурі товарної продукції. Тому в 2002 році сформувалося два переважаючих типи господарств, з яких 32,1% належать до зернового типу, а 31,8% - до зерно-тваринницького типу. Аналіз показників ефективності виробництва за 2002 рік виявив, що виноградарсько-виноробний і птахівницький типи господарств мали більш високу економічну ефективність виробництва

7. Виявлено вплив розмірів виробництва, концентрації та інтенсифікації в господарствах зернового типу. Найбільш ефективними в 2002 році були господарства, що мають площу сільськогосподарських угідь від 1451 га до 2850 га і рівень капіталооснащеності на 1 га с.-г. угідь більш 20 тис. грн.

8. Визначено потребу в основних факторах виробництва відповідно до Програми розвитку агропромислового комплексу Криму до 2015 року. Розраховано, що вартість валової продукції зросте в 2,87 рази. З огляду на зношеність матеріально-технічної бази і ступінь вибуття основних засобів, установлено, що наявні основні засоби сільськогосподарського призначення до 2012 року будуть списані. Вартість оновлених основних засобів повинна скласти 9,5 млрд. грн. Обґрунтовано перспективну потребу в робочій силі, чисельність якої для виробництва запланованого обсягу валової продукції повинна скласти 154 тис. осіб.

9. Обґрунтовано прогноз розвитку економіки адміністративних районів Криму. На основі розрахунку техніко-економічних нормативів збільшення факторів виробництва в розрахунку на 1 га умовної площі обґрунтована потреба в сукупному сільськогосподарському капіталі в розрізі адміністративних районів до 2015 року.

10. Установлено, що ефективна робота сільськогосподарських підприємств залежить від оптимальної концентрації виробництва в первинних підрозділах господарства. Обґрунтовано оптимальні модулі первинних підрозділів для господарств зернового і зерно-тваринницького виробничого типу. Оптимальна тракторно-рільнича бригада повинна мати 700 га умовної ріллі. Обґрунтовано марочний склад тракторів і необхідний набір сільськогосподарських знарядь. Розраховано таблицю рекомендованих розмірів ріллі тракторно-рільничих бригад у залежності від питомої ваги зрошення і коефіцієнта переведення зрошуваних земель у богарні.

Оптимальний розмір молочної ферми для нових умов господарювання складає 330 голів, обслуговування яких здійснює 20 осіб. Обґрунтовано структуру раціонів і зроблений розрахунок кормової площі для молочної ферми. Визначено потребу в машинах і устаткуванні для оптимального розміру молочної ферми.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Маслич Е.А. Концепция экономической стратегии в системе управления предприятием // Вісник Харківського державного аграрного університету. - Харків: ХДАУ, 2001. - №9. - С. 199-202.

2. Климчук С.В., Маслич Е.А. Оценка влияния налогоемкости на эффективность использования совокупного капитала предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – №112. - С. 140-147 (здобувачу належить оцінка сукупного сільськогосподарського капіталу Криму, опис механізму реалізації і складових елементів економічної стратегії сільськогосподарського формування).

3. Маслич Е.А. Источники пополнения капитала сельскохозяйственных предприятий // Экономические науки. Научные труды КГАУ. – Симферополь: КГАУ, 2002. – №70. - С. 314-319.

4. Маслич Е.А. Особенности денежной оценки авансированного совокупного сельскохозяйственного капитала // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – №129. - С. 143-150.

5. Маслич Е.А. Особенности подхода к оценке человеческого капитала в сельском хозяйстве // Экономические науки. Научные труды КГАУ. – Симферополь: КГАУ, 2002. – №76. - С. 206-212.

6. Маслич Е.А. Анализ использования совокупного сельскохозяйственного капитала предприятий Крыма // Экономика Крыма. – 2003. - №6. - С. 78-83.

7. Маслич Е.А. Прогнозирование развития совокупного сельскохозяйственного капитала в условиях переходного периода // Экономические науки: Научные труды КГАТУ. – Симферополь: КГАТУ, 2004. – №82. - С. 183-187.

Тези доповідей:

1. Маслич Е.А. Стратегическое управление совокупным капиталом сельскохозяйственных предприятий // Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова - 2001”. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – Т. 12. -С. 35-36

2. Маслич Е.А. Совокупный сельскохозяйственный капитал - основа повышения эффективности финансово-хозяйственной деятельности предприятий // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – Т. 13. – С. 5-6.