Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Щелкунова Олена Володимирівна. Маркетинговий потенціал стратегічного розвитку регіону (на матеріалах Закарпатської області) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Щелкунова О.В. Маркетинговий потенціал стратегічного розвитку регіону (на матеріалах Закарпатської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – ДВНЗ «Ужгородський національний університет». – Ужгород, 2009.

В дисертації досліджені теоретичні підходи до визначення сутності маркетингового потенціалу регіону та його місця в системі стратегічного потенціалу території.

Здійснено аналіз стану складових маркетингового потенціалу Закарпатської області та його інфраструктури, дана оцінка ролі та значення креативної економіки в системі маркетингового потенціалу області.

Вдосконалено методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності регіону на основі інтегрального показника, який включає економічну та маркетингову привабливість області. Обґрунтовано пропозиції з впровадження кластерної моделі управління маркетинговим потенціалом як фактором та інструментом стратегічного розвитку регіону.

  1. Гносеологічний та науковий підходи до визначення стратегічного потенціалу регіону, які панують серед науковців, забезпечують багатоваріантність точок зору щодо його змістового навантаження та методологічного базису дослідження. Проведене дослідження теоретичних підходів дозволило розглядати стратегічний потенціал як сукупність складових, що формують здатність господарської системи вирішувати певні завдання. До складових стратегічного потенціалу віднесено ресурси, які є основою існування будь-якої економічної системи, а відповідно і потенціалу функціонування та потенціалу розвитку; можливості, до яких відносимо умови зовнішнього оточення; здатності – внутрішні умови господарської системи досягти стратегічної мети з використанням певного набору ресурсів; організаційну структуру потенціалу, яка передбачає матрицю рівнів, на яких ці ресурси формуються та використовуються; спрямованість на розвиток, іншими словами, наявність стратегічної мети; аналітично-методичну складову, що передбачає інформаційне забезпечення управління потенціалом та його адекватну оцінку.

  2. Широкий спектр визначень змістового наповнення потенціалу обумовив систематизацію його взаємнопідпорядкованих об’єктів на основі загальних ознак та закономірних взаємозв’язків. Це дозволяє вдосконалити класифікацію стратегічного потенціалу на основі таких ознак, як компонентна побудова та динамічність наповнення. Для забезпечення синергетичного ефекту запропоновано дерево сил потенціалу регіонального розвитку з позицій синергізму, яке включає блок регіонального управління, блок маркетингово-економічних сил, блок соціально-культурних сил.

  3. Маркетинговий потенціал з позицій ієрархії є складовою ринкових компонентів стратегічного потенціалу регіону і представляє собою сукупну здатність маркетингової системи забезпечити її конкурентоспроможність. Маркетинговий потенціал регіону складається з маркетингового потенціалу підприємств, які розташовані на території регіону, та регіонального маркетингу. Дослідження показало, що регіональний маркетинг як частина маркетингового потенціалу буде ефективно функціонувати за умов постійного аналізу його споживачів на основі їх такої класифікації: з позицій інтересів, місця розміщення зайнятості, професійно-кваліфікаційного складу, соціальних характеристик.

  4. Ефективність використання маркетингового потенціалу залежить від методики управління, яка поряд з системними підходами базується на вдосконаленні процесних методів управління, що дозволяють окреслити етапи стратегічного позиціонування регіону, визначення маркетингової мети та формування набору маркетингових стратегій.

  5. Важливим фактором, який забезпечує розвиток маркетингового потенціалу, є вдосконалення методичних підходів до оцінки рівня конкурентоспроможності регіону, яку запропоновано здійснювати за допомогою показника його інтегральної привабливості. Останній може складатися з різних факторів, але в межах дисертаційної роботи виокремлено економічну та маркетингову привабливість. Економічна привабливість визначається коефіцієнтом випередження і є більш вагомою складовою формування конкурентоспроможності регіону порівняно з маркетинговою Цей показник по Закарпатській області у 2006 році склав 0,93. Маркетингова привабливість визначається через привабливість регіону для підприємств та його привабливість для населення. Для підприємств маркетингова привабливість визначається можливістю збільшення обсягів реалізації та захоплення ринку і виражається через показник оптового товарообороту до валового регіонального продукту. Для населення маркетингова привабливість — це передусім доступність до житлових ресурсів, можливість отримання вищої освіти, обсяги роздрібної торгівлі та отриманих послуг, чистота навколишнього середовища, доступ до задоволення культурних потреб. Коефіцієнт маркетингової привабливості Закарпатської області становить 0,005, що практично удвічі нижче, ніж показник по Україні. Інтегральний показник конкурентоспроможності Закарпатської області у 2006 році становив 0,007 при аналогічному показникові по Україні 0,928.

  6. У зв’язку з тим, що маркетинговий потенціал регіону формується не тільки і не стільки у реальному секторі економіки, а головним чином пов'язаний з можливостями креативних сфер діяльності, важливим напрямом вдосконалення управління зазначеним потенціалом виступає впровадження цільових комплексних програм, методичною основою адекватності яких виступає декомпозиція цілей.

  7. Забезпечення конкурентоспроможності регіону базується на впровадженні ефективної моделі управління його маркетинговим потенціалом. Однією з ефективних форм такого управління є кластер. Світовий досвід і дослідження українських вчених співпадають у тому, що кластер дозволяє найкращим чином виконувати всі функції регіонального менеджменту та підвищувати ефективність управління маркетинговим потенціалом. Ця перевага виникає внаслідок інтеграції фінансових, інформаційних, матеріальних та інших організаційних і маркетингових ресурсів регіону. Для здійснення загальної стратегії розвитку маркетингового потенціалу в якості базової компанії кластера рекомендовано створити маркетингову інжинірингову компанію, яка не тільки буде формувати нові ідеї, а й моделюватиме бізнес-процеси реалізації нових маркетингових заходів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Щелкунова О.В. Регіональний маркетинг як складова стратегічного потенціалу області / О.В. Щелкунова // Вплив маркетингу на підвищення ефективності транскордонного економічного співробітництва з країнами-членами ЄС.: Ужгородський національний університет, Мукачівський технологічний інститут. - Серія Економіка. - Випуск 23. – 2007. – С.48-51.

  2. Щелкунова О. Організаційна структура як елемент конкурентного потенціалу підприємства/ О. Гаврилець, О. Щелкунова // Вісник Київського національного торгівельно-економічного університету. – 2005. – №1. – C.31-36 . [Особистий внесок автора – запропоновано механізм вдосконалення організаційної структури].

  3. Щелкунова О. Стратегічне управління підприємницькою діяльністю в умовах сталого розвитку / Н. Кубіній, О. Щелкунова, Р. Коломієць, В. Дідик // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – Серія Економіка. – Випуск 17. – 2005. – C.135-140. [Особистий внесок автора – запропонована модель сталого розвитку].

  1. Щелкунова О.В. Стратегічне управління підприємством / О.В. Щелкунова // Вісник Хмельницького національного університету. – Економічні науки. – Том 1. – 2005. – C.135-137.

  2. Щелкунова О.В. Управління маркетингом як складова системи господарської діяльності / О.В. Щелкунова // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – Серія Економіка. – Випуск 19. – 2006. – C.99-103.

  3. Щелкунова О. Практичні аспекти стратегічного аналізу підприємств/ Н.Кубіній, М.Пулянович, О.Щелкунова // Наукові праці Національного університету харчових технологій. – № 21. – 2007. – С.64-67. [Особистий внесок автора – визначення стратегічного аналізу].

  4. Щелкунова О. Роль стратегічного контролінгу у підвищенні ефективності управління підприємством / Г. Ножова, Л. Бугір, В. Кубіній, О. Щелкунова, В. Дідик // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – Серія Економіка. – Випуск 18. – 2005. – С.119-125. [Особистий внесок автора – роль стратегічного аналізу в управлінні].

  5. Щелкунова О.В. Складові стратегічного потенціалу регіону / О.В. Щелкунова // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – Серія Економіка. – Спецвипуск 22. – Частина 3. – 2007. – С. 286-292.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Щелкунова О. Сучасні моделі інформаційної підтримки підприємницьких структур/ Т.Лужанська, О.Щелкунова, В.Отовчиць // Международная научно-практическая конференция «Современные форматы и технологии Public Relations, мерчандайзинга, маркетинга, рекламы и комплекса управления взаимоотношениями с клиентами и партнерами», 31 октября 2003 года. – Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова. – С.14-17. [Особистий внесок автора – сутність інформаційної підтримки].

  2. Щелкунова О.В. Стратегічні альтернативи для галузей, які знаходяться на стадії спаду / О.В. Щелкунова // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции «Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины», 25 декабря 2003 г., Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського. – С.149-150.

  3. Щелкунова О.В. Вплив фінансової та маркетингової складових на стратегічну ідентифікацію підприємства / О.В. Щелкунова // Материалы 1Х всеукраинской научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Проблемы и перспективы становлення финансовой системы Украины», 11-14 октября 2006 г., Севастопольський национальный университет. – C.127-130.

  4. Щелкунова О. Системні взаємозв’язки стратегічного управління підприємством та його зовнішнього оточення/ Н. Кубіній, О. Щелкунова, М. Пулянович // Тези доповідей. ІІІ міжнародна науково-практична конференція «Проблеми економіки підприємств в умовах сталого розвитку». – К.: НУХТ, 2007 – С.60. [Особистий внесок автора – склад зовнішнього оточення].

  5. Щелкунова О. Стратегічний потенціал та його складові / Л.Бугір, О. Щелкунова, І. Сокол // Тези доповідей, VI міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми управління бізнесом, підприємствами і проектами». – Харків, 2008. – C.262-264. [Особистий внесок автора – маркетингова складова стратегічного потенціалу].

  6. Щелкунова О. Потенціал регіону та його складові / О. Щелкунова, І. Сокол // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Україна в ХХІ ст.: проблеми та перспективи соціально-економічного розвитку», 17-18 квітня 2008 р., Камянець-Подільський національний університет, 2008. – C.118-121. [Особистий внесок автора – сутність потенціалу].