Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка підприємництва


Рибінцев Вячеслав Олександрович. Маркетинг винограду і вина : Дис... д-ра наук: 08.06.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Рибінцев В.О. Маркетинг винограду і вина. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.02 – підприємництво, менеджмент і маркетинг. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2002.

В дисертації розглядаються теоретико-методологічні основи маркетингової діяльності у виноградарсько-виноробному продуктовому підкомплексі України; визначено сутність маркетингу, його функції і роль у стратегічному і тактичному плануванні, при вивченні кон’юнктури продовольчого ринку. Проаналізовано розвиток вітчизняного виноградарства і виноробства за півтора століття, виявлено сучасні тенденції функціонування світового і європейського ринків винограду і виноробної продукції. При проектуванні складових маркетингового механізму зроблено акценти на формування продуктової, цінової і збутової політики у виноградарсько-виноробному підкомплексі країни.

1. Реформування агропромислового комплексу України відбувається в умовах кризи і народногосподарських диспропорцій, посилених інфляцією в період 1992-1996 рр., скороченням чисельності населення і зниженням життєвого рівня більшості громадян країни. Відсутність реформаторського досвіду негативно позначилася на стані виноградарсько-виноробного підкомплексу. Погіршилися економічні показники виробництва винограду і виноробної продукції, зросла їх трудомісткість і собівартість. Виноградарство в більшості регіонів країни стало збитковим. За 10 років перехідного періоду зруйнована система відтворення сировинного потенціалу. Ринкові ціни поки що не є стимулюючим фактором для товаровиробників. Не в повному обсязі виплачується заробітна плата, що позначається на купівельній спроможності населення.

У 2000 р. загальна площа насаджень становила 109,6 тис.га проти 171 тис.га в 1991 р., на чверть зменшився валовий збір винограду. За цей період виробництво виноградного вина скоротилося в 2,8 раза, ігристих вин - на 8,6%, тоді як випуск коньяків зріс на 49,7 відсотка. Спостерігається невідповідність в одержанні прибутків між виноградарськими господарствами і винзаводами.

2. Теоретичні узагальнення і проведені дослідження дають підставу стверджувати, що маркетинг винограду і вина являє собою суму усіх видів діяльності, які супроводжують виробництво винограду, просування свіжого винограду і виноградного соку на продуктові ринки, виноградної сировини і виноматеріалів від сільськогосподарських товаровиробників до виноробних підприємств, а також маркетингову діяльність господарюючих суб'єктів на внутрішньому і зовнішніх ринках виноградно-виноробної продукції з метою задоволення потреб конкретних споживачів і одержання прибутку. При розробці складових системи маркетингу увага акцентується на формуванні продуктової, цінової і збутової політики у виноградарсько-виноробному продуктовому підкомплексі.

3. З метою створення механізму перерозподілу прибутків між підприємствами первинного і вторинного виноробства, а також виноградарськими господарствами, що дозволяє рівною мірою стимулювати суб'єктів виноградарсько-виноробної інтеграції в збільшенні виробництва і випуску кінцевої продукції, запропонована модель розрахунку договірної ціни, що базується на принципі рівноприбутковості нормативних витрат.

4. Україна, займаючи вигідне геополітичне положення з розгалуженою транспортно-складською інфраструктурою і сприятливими грунтово-кліматичними умовами, має досить високий експортний потенціал, зростанню якого сприяє оптимізація сортового складу виноградників у регіонах і рекламування вин контрольованих найменувань по місцезнаходженню. Головними ринками для винограду вітчизняних столових сортів можуть стати країни Балтії і Скандинавії, Росія; для українських вин і коньяків - Росія, Бєларусь, Німеччина, Словаччина і прибалтійські держави. Використовуючи рекламну складову друкованих видань, міжнародних конкурсів вин, виставок-ярмарків, аукціонів, а також комп'ютерну мережу "Інтернет", можна значно збільшити питому вагу експорту вітчизняної продукції.

5. Система пропозиції у виноградарсько-виноробному підкомплексі повинна грунтуватися на єдності внутрішнього і зовнішнього оформлення продукту. Вибір визначеної комбінації товарів і послуг залежить від умов місця розташування і функціонування підприємства, а також факторів, обумовлених обраним цільовим ринком. Систематизовані в дисертації елементи оформлення товару, концепція переговорного процесу в сполученні з образом оферента являють собою філософію сприйняття споживачем підприємства і вироблених ним винограду і вина.

6. У системі маркетингу цінова політика повинна передбачати набір маркетингових рішень виробника щодо встановлюваного рівня цін на ринку товарів і послуг. В умовах перехідної економіки вагомого значення набуває реорганізація цінового механізму, складовими частинами якого є методологія ціноутворення, система цін, що формується на її основі, і комплекс юридичних і економічних інструментів цінового регулювання. Основна відмінність маркетингового підходу при оцінці вартості винограду і вина від класичної теорії цін полягає в тому, що запропонована споживачу ціна не є підсумком калькуляційних розрахунків, а базується на пошуку рівноважної ринкової характеристики.

7. Виробництво винограду і виноробної продукції в Україні має потенційну конкурентоспроможність як за смаковими, так і вартісними параметрами. Про це свідчать економічні ніші на європейському й інших ринках продовольства, які займаються вітчизняними товаровиробниками. При цьому реклама і стимулювання збуту набувають стратегічного значення при організації маркетингових заходів.

8. Сучасна методологія управління виноградарсько-виноробним підкомплексом і окремими його підприємствами на відміну від традиційної системи управління повинна грунтуватися на запропонованій концепції маркетингу, тобто орієнтуватися на ринок, його потреби з урахуванням платоспроможного попиту населення. Кінцевою метою такого підходу є задоволення потреб покупців у виноградно-виноробній продукції, а проміжною - стабілізація і зростання обсягів її виробництва.

Публікації автора:

Монографії, брошури, розділи в енциклопедіях

  1. РыбинцевВ.А. Маркетинг винограда и вина. – К.: ИАЭ, 2000. – 347с. (21,7 др.а.).

  2. Рыбинцев В.А. Виноград и вино Украины: история, государство, рынок (теоретические и организационно-экономические аспекты развития). – К.: ИАЭ, 1998. – 447с. (24,5 др.а.).

  3. Рыбинцев В.А., Бузни А.Н., Матчина И.Г. Каким быть рынку винограда и вина. – К.: Урожай, 1994. – 176 с. (10,2 др.а.), у т.ч. автора с. 24-32, 44-49, 64-93, 142-148 (проаналізована еволюція галузі в радянський період, перші роки незалежності, сформульовані функції, принципи і цілі маркетингу).

  4. Що треба знати про маркетинг? /П.Т.Саблук, Л.М.Худолiй, В.О.Рибiнцев, А.М.Бузнi. – К.: IАЕ УААН, 1995. – 85с. (5,6 др.а.), у т.ч. автора с. 12-21, 28-32, 75-84 (обгрунтовано застосування маркетингу, виявлені його види і функції, принципи і цілі маркетингових досліджень).

  5. Рыбинцев В.А., Клепайло Т.И. Анализ эффективности виноградарско-винодельческой отрасли за 1971-1988 гг. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач, 1990. – 127с. (5,5 др.а.), у т.ч. автора с.3-41, 67-73, 81, 86-96, 97-100, 112-121. Автором здійснений аналіз динаміки площ і врожайності виноградників, їхнього розміщення, механізації і використання трудових ресурсів, зроблений розрахунок ефективності виробництва.

  6. Дженеев С.Ю., Рыбинцев В.А., Клепайло Т.И. Состояние и тенденции развития виноградарства и виноделия в мире. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач», 1989. – 67с., у т.ч. автора с. 5–30 (розглянута динаміка виноградних площ у світі, сортового складу і виробництва винограду для всіх напрямків використання).

  7. Rybintsev V. Confederation of Independent States. Armenia. Azerbaijan. Georgia. Kazakhstan. Kyrgyzstan. Moldova. Russia. Tajikistan. Turkmenistan. Ukraine. Uzbekistan // The Oxford Companion to Wine. Edited by Jancis Robinson. – Second Edition. – London: Oxford University Press, 1999. – P. 171-172. – P. 38. – P. 57-58. – P. 304-305. – P. 385. – P. 389. – P. 453-454. – P.601-602. – P. 685. – P. 720. – P. 724-725. – P. 730-731 (автором проаналізовані стан і перспективи розвитку галузі в країнах, які вирощують виноград, СНД).

  8. Rybintsev V. Confederation of Independent States. Armenia. Azerbaijan. Georgia. Kazakhstan. Kyrgyzstan. Moldova. Russia. Tajikistan. Turkmenistan. Ukraine. Uzbekistan // The Oxford Companion to Wine. Edited by Jancis Robinson. – London: Oxford University Press, 1994. –P. 238-240. – P. 56-57. – P. 82-83. – P. 428-429. – P. 538-539. –P. 544. – P. 626-628. – P. 832-833. – P. 945-946. – P. 995-996. – P. 1000-1002. – P. 1008-1009 731 (вперше дана характеристика виноградарства і виноробства України, а також країн СНД по основних параметрах).

Статті в журналах і наукових збірниках

  1. Рибінцев В.О. Світовий та європейський ринки винограду і вина // Економіка АПК.– 2001. - №11.- С. 118-125.

  2. Рыбинцев В.А. Дегустация в системе рекламы винодельческой продукции // Економiка АПК. – 1999. - №12. – C. 53-61.

  3. Рыбинцев В.А. Внешний вид товара формирует образ предприятия // Економiка АПК. – 1999. - №7. – C.78-83.

  4. Рыбинцев В.А., Матчина И.Г., Бузни А.Н. Маркетинг виноградо-винодельческого производства Украины (Анализ производственного потенциала) // Вісник аграрно науки. – 1994. - № 12. – С. 86-88, у т.ч. автора с. 86-87 (аналіз виробничих потужностей виноробної промисловості).

  5. Рыбинцев В.А., Казанцева Л.П., Горбанева Э.Е. Агротехнические основы возделывания винограда на Южном берегу Крыма // Виноградарство и виноделие. – 1994. - №1. – C.18-22, у т.ч. автора с.18-20 (визначена залежність якості і величини врожаю від систем висаджування, способів формування й обрізки кущів).

  6. Рыбинцев В.А., Бузни А.Н., Матчина И.Г., Казакова И.А. Сырьевой потенциал виноградно-винодельческого производства Украины // Вiсник аграрної науки. – 1993. - №9. – C.78-83, у т.ч. автора с. 79, 82-83 (аналіз врожайності виноградних насаджень, валових зборів і сортового складу).

  7. Рыбинцев В., Хоффманн Д. Маркетинг немецкого вина // Виноградарство и виноделие. – 1993. - №3-4. – С.99-106, у т.ч. автора с.99-100, с.104-106 (автором розглянутий споживчий ринок Німеччини, дані маркетингові рекомендації).

  8. Дженеев С.Ю., Рыбинцев В.А, Бузни А.Н. Маркетинг в отраслевых НИО // Виноградарство и виноделие. – 1993. - №1-2. – С.73-76, у т.ч. автора с.73, 75 (оцінка необхідності проведення маркетингових досліджень у НДО, план їх проведення).

  9. Rybintsev V. Viticulture and Oenology in the Ukraine: A Survey of Their History, Ecology and Economic Development // Journal of Wine Research. – 1995. – Vol. 6, № 1. – Р. 35-47.

  10. Rybintsev V.A., Amirjanov A.G. Evaluation of bioclimatic of a region for the prediction of vineyard productivity // Journal of Wine Research. – 1993. – Vol. 4, № 2. - Р. 109-118, з них автора с. 109-110, 113 (аналіз виробничого потенціалу і біокліматичних ресурсів Кримського півострова, визначення зон).

  11. Rybintsev V., Petkilyova G. Trends in the Development of Viticulture and Oenology in the Crimea // Journal of Wine Research. – 1992. – Vol. 3, № 2. – Р. 137-142, у т.ч. автора – с. 137-139, 141, 142 (ретроспективний аналіз виноградарства Криму, характеристика зон вирощування).

  12. Рыбинцев В.А., Петкилева Г.П. Экономическая эффективность программирования урожайности винограда // Вісник аграрної науки. –1992. - №7. – С.13-16, у т.ч. автора 13-14 (визначена залежність між продуктивністю насаджень і їхньої забезпеченості легкодоступною вологою, між рівнем реальної врожайності і виробничих витрат).

  13. Рыбинцев В.А., Грибанов В.В. Проблемы виноградарско-винодельческой отрасли на пути к рынку // Виноградарство и виноделие СССР. – 1991. - №3. – C.48-53 (у т.ч. автора 51-53). Автором запропонована система заходів для переведення галузі в ринкові умови.

  14. Рыбинцев В.А., Петкилева Г.П. Экономическая оценка земель, занятых под виноградниками, по природно-виноградарским районам Крымской области // Виноградарство и виноделие СССР. – 1991. – №2. – С. 64-71, у т.ч. автора с.65, 67-69 (оцінка землі по ПВР).

  15. Матчина И.Г., Рыбинцев В.А. Определение стоимости арендуемых предприятий и арендной платы // Пищевая промышленность. – 1991. - №1. – С. 11-13, у т.ч. автора с.11-12 (визначені методичні підходи для розрахунку орендної плати, викупу винзаводу в приватну власність).

  16. Рыбинцев В.А. Пути совершенствования виноградарства // Вестник сельскохозяйственной науки. – 1989. - №8. – С.35-39.

  17. Дженеев С.Ю., Бондарев В.П., Рыбинцев В.А. Концепция развития виноградарства до 2015 года // Виноградарство и виноделие СССР. – 1989. - №2. – С.3-11, у т.ч. автора с.3-4, 7-8, 11 (стан галузі, соціальне замовлення суспільства, концептуальний прогноз).

  18. Рыбинцев В.А., Иванченко В.И., Фролова Л.И. Совершенствовать структуру виноградных насаждений // Садоводство и виноградарство. – 1988. – С.22-24, у т.ч. автора с. 22 (аналіз сортового складу виноградників України).

  19. Рыбинцев В.А., Хоффманн Д. Винный туризм как инструмент оживления хозяйственной деятельности // Виноград и вино России. – 2000. - №2. – C.45-47 (у т.ч. автора с.46-47). Автором складена програма відвідування Південного берега Криму, проведений аналіз турпропозицій у країни Європи, Азії й Африки, зроблені обгрунтовані висновки.

  20. Рыбинцев В.А., Назаров А.В. Ретро-анализ и перспективы виноградарства и виноделия Крыма // Экономические науки: Научные труды. – Симферополь: КГАУ, 2001.- Вып.№67.- С.282-288, в т.ч. автора с. 285-288 (дано аналіз стану виноградників по грунтово-кліматичних зонах Криму і сортименту продукції, що випускається).

Рекомендації

  1. Рекомендацi по формуванню ринку виноградарсько-виноробно продукцi Украни / В.I.Бойко, Ю.М.Макаренко, В.О.Рибiнцев та iн.; За ред. В.I. Бойко. – К.: IАЕ, 1995. – 59 с. (3,5 др.а.), у т.ч. автора с.28-33 (принципи взаємовідносин між суб'єктами господарювання).

  2. Оптимизация размещения виноградных насаждений: Рекомендации / С.Ю.Дженеев, В.А.Рыбинцев, Ж.А.Колосовский, Р.Я.Согоян, Л.П.Казанцева, Т.Н.Скорикова, Л.А.Протащик. – Ялта: ИВиВ «Магарач», 1993. - 70с. (3,0 др.а.), у т.ч. автора с. 1-11, 19-22, 42-44 (агрокліматична характеристика зон виноградарства, методи мікрорайонування, групування сортів по термінах дозрівання).

  3. Рыбинцев В.А., Матчина И.Г., Бузни А.Н. Методические указания по формированию банка данных для анализа состояния виноградарско-винодельческой отрасли и выявления направлений маркетинговых исследований на Украине / Всесоюзный НИИиТЭИ АПК. – М., 1993. – 13с. – Рус. – Деп. ВС-92, № 156 / Анот. в р.ж.”Животноводство”. – 1993. - № 1. Автора – с.4-5, 11-12 (постановка проблеми, план маркетингових досліджень).

  1. Рыбинцев В.А., Петкилева Г.П. Экономическая оценка земли под виноградниками по уровню реальной прибыли: Методические указания / ВНИИТЭИагропром. – М., 1993. – 19 с. – Рус. – Деп. № 15254 от 06.07.1993 / Анот. в базе данных НИИТЭИагропром под № 38; ВС – 93. Автора – с.2-5, 8, 13-15 (розробка методу, визначення рівня використання родючості).

  2. Разработка экономико-математических моделей хозяйств с различным направлением специализации по виноградарству: Методические рекомендации / В.А.Рыбинцев, И.А.Казакова, В.П.Антипов, В.В.Чепурко; Под ред. В.А.Рыбинцева. – Ялта: ИВиВ «Магарач», 1992. – 30 с. (1,3 др.а.), у т.ч. автора с.13 –28 (оптимізація сортименту і розміщення виноградників).

  3. Принципы и методы оптимизации размещения виноградных насаждений: Методические указания для проведения исследований / В.А.Рыбинцев, А.Г.Амирджанов, Ж.А.Колосовский и др.; Под ред. В.А.Рыбинцева. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач», 1991. – 129 с., у т.ч. автора с.5-16, 27-28, 34-41,79-80,109-122. Автором систематизовані показники, які характеризують структуру розміщення і стан виноградників; методи мікрорайонування територій і прогнозування врожайності; запропоновані принципи й етапи розробки схеми розвитку і розміщення виноградарства.

  4. Методические рекомендации по разработке моделей хозяйств, специализирующихся на производстве столового винограда / Дженеев С.Ю., Рыбинцев В.А., Грибанов В.В., Чепурко В.В., Антипов В.П. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач», 1988. – 51с., у т.ч. автора с.7-10, 17-27, 35-49 (визначення сукупності взаємозалежних моделей, оцінка умов при обгрунтуванні виробничо-економічних параметрів господарств, моделювання спеціалізованих виноградарських господарств).

  5. Производство безалкогольной продукции из винограда (рекомендации) / С.Ю.Дженеев, Г.Г.Валуйко, В.А.Рыбинцев и др.; Под ред. Г.Г.Валуйко. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач», 1986. – 125 с., у т.ч. автора с.13–17. Автором розглянуті економічні аспекти перепрофілювання галузі.

  6. Дженеев С.Ю., Иванченко В.И., Рыбинцев В.А., Модонкаева А.Э. Технология длительного хранения столового винограда: Рекомендации. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач», 1986. – 34 с., у т.ч. автора с.25-29, 32-33 (розрахунок економічної ефективності тривалого збереження винограду).

Матеріали наукових конференцій

  1. Рыбинцев В.А. Информационное обеспечение маркетинговой деятельности // Iнформацiйнi ресурси та х використання в агропромисловому виробництвi: Зб. наук. пр.– К.: IАЕ, 1999.– C.98-103.

  2. Sabluk P., Rybinzew W. Sozio-konomische Vernderungen und Reform des Eigentums im Agrar – Industrie – Komplex der Ukraine // Privatisierungsprozess, Rechtsformen und Betriebs – strukturen im Agrarbereich der mittel – und osteuropischen Lnder. Herausgegeben von Peter Tillack und Eberhard Schulze. – Halle / Saale: Druckerei Heinrich John, 1997. – S. 118-128. Автора с. 121-128, де дано аналіз валової продукції сільського господарства за 1991-1995 рр., процесу приватизації в аграрному секторі економіки.

  3. Рыбинцев В.А. Маркетинг в виноградарско-винодельческой отрасли Украины // Проблеми інформатизації агропромислового виробництва Украни в умовах ринкових відносин: Матеріали наук. – виробн. конф. – К.: Сквирська друкарня. – 1995. – С. 82-84.

  4. Рыбинцев В., Головко В. Оценка производственного потенциала виноградарства Украины // Эколого-экономические проблемы агропромышленного комплекса Причерноморского региона. – Николаев: РИП «Рионика». – 1992. – С.73-75, у т.ч. автора с.73-74 (встановлена залежність між ресурсним потенціалом і врожайністю насаджень).

  5. Rybintsev V.A. Location of Grape Culture in the USSR: Agroecologis and Economic Aspects / Vine and Wine Economy: Proceedings of the international Symposium. – Budapest: Akademia Kiado, 1990. – С. 59-64 (аналіз розміщення виноградарства, визначені його агроекологічні й економічні аспекти).

  6. Рыбинцев В.А., Грибанов В.В., Петкилева Г.П. Пути повышения экономической эффективности производства столового винограда // Пути интенсификации столового виноградарства: Сб. науч. тр. – Ялта: ВНИИВиПП «Магарач», 1989. – C. 19-27, у т.ч. автора с. 21-27 (прогноз розвитку галузі до 2000 р., визначена типова схема побудови моделі оптимізації виробничої програми радгоспу-заводу «Качинський»).

  7. Рыбинцев В.А., Лебедева Э.Г. Нормативный метод анализа и планирования виноградарства // Совершенствование экономического механизма хозяйствования в АПК. – Кишинев: Кишиневский СХИ, 1989. – С. 34-37, у т.ч. автора с.36-37 (визначено природні й інвестиційні фактори впливу на ефективність виноградарства).