Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Книш Данило Ярославович. Малий бізнес регіону в умовах стратегії інноваційного розвитку України (на матеріалах Львівської області) : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Книш Д.Я. Малий бізнес регіону в умовах стратегії інноваційного розвитку України (на матеріалах Львівської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка – Національна академія наук України. Інститут регіональних досліджень, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних засад малого бізнесу, соціально-економічному аналізу становлення і розвитку малого бізнесу Львівської області в процесі трансформації регіональної економіки та розробці пріоритетних напрямів удосконалення його підтримки в умовах стратегії інноваційного розвитку України.

У дисертаційній роботі розкрита економічна сутність малого бізнесу, його функція в активізації формування інноваційної моделі регіону. Запропонована методика інтегральної оцінки розвитку малого бізнесу регіону. Розкрито дію регіональних чинників на функціонування і розвиток малого бізнесу в Львівській області. Проведено просторовий соціально-економічний аналіз динаміки малого бізнесу в Львівській області та типологію одиниць територіального поділу за рівнем і особливостями розвитку малого бізнесу для формування у регіоні диференційованої політики стосовно розвитку суб’єктів малого бізнесу.

Виходячи з реальних і потенційних потреб регіону, автор обгрунтував роль бізнес-інкубаторів і кластерної моделі організації в активізації інноваційної діяльності суб’єктів малого бізнесу. Розроблено основні стратегічні цілі розвитку малого бізнесу Львівської області в контексті формування інноваційного типу економіки в регіоні.

У дисертаційній роботі виконано дослідження найважливішого сегмента регіональної економіки – малого бізнесу, який почав формуватися в Україні у процесі ринкових реформ. На підставі проведених досліджень автор отримав такі висновки і зробив свої рекомендації:

1. Обґрунтовано, що в умовах ринкової економіки МБ повинен стати важливим структурним елементом і дійовим чинником розвитку регіональної економіки. Дослідження засвідчили необхідність системного підходу до аналізу стану розвитку МБ у регіоні та розроблення відповідної політики в цій царині, що дає змогу виявити деформації між центральною, напівпериферійною та периферійною його підсистемами. Оцінка масштабів діяльності суб’єктів МБ засвідчує розширення цього сектора економіки, однак воно відбувається за рахунок напівпериферійної і периферійної підсистем МБ. Це детермінує цілі й можливості проведення відповідної регіональної політики держави. Адже її основу стосовно названого сектора економіки визначають лише економічні цілі (його суб’єкти розглядаються передусім як розширення бази оподаткування). Водночас цілі соціального характеру – сфера зайнятості, засіб створення нових робочих місць, альтернатива безробіттю – беруться до уваги як другорядні. Наголосимо, однак, що гіпертрофований розвиток суб’єктів МБ периферійних підсистем не є ознакою розвитку цивілізованого МБ. Відтак існує гостра потреба моніторингу особливостей функціонування та розвитку МБ. Фахова діагностика позитивних і негативних чинників, що визначають динаміку МБ, становить одну з передумов вироблення та втілення у життя ефективної регіональної політики.

2. Встановлено, що у Львівській області, регіоні, який геополітично, економічно, соціокультурно, історично вирізняється з-поміж інших областей України, існують специфічні умови розвитку МБ. Однак тут ще не сформувалося сприятливе бізнес-середовище, необхідне для ефективного розвитку його суб’єктів. Економічні інтереси суб’єктів МБ реалізовані, завдячуючи сфері обігу і цінових чинників, що не гарантує стійкого економічного зростання.

3. Серед різномаїття економічних і соціальних функцій, які покликаний виконувати МБ, чільне місце посідає інноваційна. Завдяки їй відбуваються якісні структурні зміни в спеціалізації виробництва, характері господарських зв’язків, культурі виробництва благ і послуг, підвищенні конкурентоспроможності продукції, виході на зовнішні ринки. Як наслідок у структурі регіональної економіки виокремлюється сфера МІБ, яка вирізняється характером діяльності суб’єктів, унікальністю орієнтації на інтелектуальні ресурси, рівнем інвестиційного ризику, порядком сум отримуваних прибутків. Ступінь присутності цієї сфери в економіці регіону доцільно розглядати як один з визначальних чинників його економічного зростання та забезпечення добробуту громадян.

4. Головним інструментом політики активізації МБ в регіоні мають стати спеціалізовані елементи ринкової інфраструктури. Об’єкти ринкової інфраструктури, які функціонують в регіоні, надають послуги з однаковими правилами і великим підприємствам, і суб’єктам МБ. У зв’язку з цим, суб’єкти МБ перебувають у нерівних економічних умовах порівняно з великими та середніми підприємствами. Це виявляється в обмеженості можливостей суб’єктів МБ щодо залучення позичкових і власних коштів, придбання сировини, матеріалів, устаткування, об’єктів нерухомості, використання передових технологій тощо. З метою поліпшення ситуації необхідно створити елементи інфраструктури, які будуть зорієнтовані на сектор МБ. У регіоні необхідно створити мережу бізнес-інкубаторів, з використанням зарубіжного досвіду.

5. Важливий інструмент розвитку МБ регіону – впровадження інноваційних форм його організації, зокрема створення кластерів. Автор запропонував кластерну модель на базі харчової промисловості як територіальне поєднання суб’єктів МБ, де вдало поєднуються співпраця і конкуренція, створюються можливості у сфері спільного використання інфраструктури або переробних потужностей, інформації, технологій в межах кластеру.

6. Вибір Україною інноваційної моделі розвитку робить пріоритетним інструментом підвищення добробуту громадян спроможність МП активно використовувати досягнення науково-технічного прогресу для виробництва конкурентноспроможної продукції, наповнення бюджетів усіх рівнів достатніми коштами. В регіоні існують великі можливості для вирівнювання ситуації з іншими (більш передовими в інноваційному плані) областями України. Розвиток інноваційної діяльності має стати одним з пріоритетних напрямів регіональної політики розвитку МП регіону, визначальним вектором стратегії розвитку його економіки.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Книш Д.Я. До питання про підприємницьку активність у сфері малого бізнесу регіону // Наук. вісн. Чернівецьк. торговельно-економічн. ін-ту КНТЕУ: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. 15-16 квіт. 2003 р. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. – Вип.1. – С.349-352.

  1. Книш Д.Я. Стан розвитку малого бізнесу у Львівській області // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики: Зб. наук. праць. – Вип. 2 / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2003. Ч.1. – С.182-187.

  2. Книш Д.Я. Регіональні особливості зайнятості населення у малому бізнесі Львівської області // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи: Зб. наук. праць. – Вип. 3 / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2004. Ч.1. – С.135-141.

  3. Книш Д.Я. Роль малого бізнесу у розбудові соціально-орієнтованої економіки регіону (на прикладі Львівської області) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку: Зб. наук. праць. – Вип.5 / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів. 2004. – С.109-115.

  4. Книш Д.Я. Інтегральна оцінка розвитку малого бізнесу регіону: методичні аспекти // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. – Вип. 10. – 2005. – Тернопіль: Економічна думка.

У інших виданнях:

  1. Книш Д.Я. Сучасні тенденції розвитку малого бізнесу у Львівській області // Матеріали Міжнародн. наук. конф. 13-14 трав. 2005 р. – Львів. – 2005. – С.150-152.

  2. Книш Д.Я. Розробка регіональної стратегії як інструмент вдосконалення розвитку малого бізнесу Львівської області // Матеріали Міжнародн. наук. конф. 15-16 вер. 2005 р. – Львів. – 2005. – С.148-149.