Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Ларченко Марина Олександрівна. Кримінологічна характеристика особистості злочинця, винного у статевому злочині. : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Ларченко М.О. Кримінологічна характеристика особистості злочинця, винного у статевому злочині. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2009.

У дисертації дається докладна кримінологічна характеристика статевих злочинів, досліджена їх динаміка та структура; визначені і сформульовані найбільш важливі в кримінологічному плані особистісні характеристики злочинця, винного у статевому злочині; виявлені особливості механізму вчинення статевих злочинів особами, що віднесені дисертантом до різних якісно відокремлених груп на основі соціально-демографічних, кримінально-правових ознак, морально-психологічної та психологічної характеристики, біологічних властивостей; складена узагальнена кримінологічна характеристика статевого злочинця; визначений комплекс причин та умов, які обумовлюють вчинення статевих злочинів, досліджений механізм їх дії; надані рекомендації щодо запобігання статевим злочинам; викладені пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства.

У висновках дисертації викладено найбільш важливі наукові та практичні здобутки; основні теоретичні положення і рекомендації, що випливають із результатів дослідження; сформульовано конкретні пропозиції щодо кримінологічної характеристики особистості злочинця, винного у статевому злочині.

Узагальнення результатів дослідження дало можливість зробити, крім зазначених вище, такі висновки:

- на основі комплексного аналізу стану наукової розробленості проблеми особистості злочинця в кримінологічній науці визначено його наукове поняття. На думку дисертанта, під особистістю злочинця, винного у статевому злочині, слід розуміти сукупність соціально-обумовлених ознак, особливостей характеру, поведінки, специфічних аспектів мотивації та системи цінностей особи, що становлять єдину структурну сутність, обумовлюють злочинну сексуальну активність, безпосередньо сприяють вчиненню статевого злочину;

- до ознак кримінологічної характеристики особистості злочинця, винного у статевому злочині, слід також включати ознаки, які безпосередньо повязані з учиненим злочином, а саме: його характеристикою, причинами й умовами та іншими елементами ситуації, що мають значення в механізмі індивідуальної злочинної поведінки;

- на основі аналізу соціально-демографічних та кримінально-правових ознак, соціальних проявів особистості (головним чином відносин, що мають місце в різних сферах суспільного життя), морально-психологічних та психологічних якостей, біологічних властивостей складено узагальнену кримінологічну характеристику статевого злочинця. Це здебільшого чоловік віком 16–25 або ж 30–50 років, має повну або базову середню освіту. Статевий злочин вчиняє самостійно, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, переважно з хуліганських мотивів. Якщо мала місце судимість, то за злочин проти власності, покарання за який відбуте повністю. Він притягнутий до відповідальності лише за зґвалтування або за сукупність злочинів, серед яких є зґвалтування та (або) задоволення статевої пристрасті неприродним способом, часто поєднує посягання на статеву свободу чи статеву недоторканість з посяганням на власність. Відбуває покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 8 років;

- зазначається, що первинна соціалізація майбутніх статевих злочинців часто відбувається в родині з одним із батьків. Неповнолітні переважно вчиняють статевий злочин у групі, яка часто має змішаний характер. Статевий злочинець, як правило, не одружений, ніде не працює і не навчається, а якщо зайнятий, то переважно низькокваліфікованою працею. Водночас, переважно позитивно характеризується за місцем проживання, а якщо працює або навчається, то за місцем роботи або навчання, що передусім повязане з формальним підходом слідства до цього питання. Морально-психологічна характеристика статевого злочинця повязана з істотними деформаціями системи цінностей. Його психологічна характеристика включає: імпульсивність, порушення прогнозування наслідків своїх вчинків, несприйняття соціальних норм та вимог, високий рівень тривожності, ригідність та афективність у поєднанні з поганою можливістю пристосування, відчуженням, дезадаптованістю.

З метою поліпшення ефективності системи запобігання злочинній поведінці особи у сфері сексуальних відносин та коригування особистості статевого злочинця вносяться конкретні пропозиції, зокрема:

- обґрунтовано необхідність внесення змін до законодавства. У зв’язку із відсутністю в чинному КПК, як і в проекті №1233 від 13.12.07р. положення, де було б зазначено, яким чином здійснюється з’ясування обставин, що характеризують особу обвинуваченого (підсудного) під час досудового слідства та під час судового розгляду у відношенні повнолітніх осіб, вважаємо за потрібне доповнити Кримінально-процесуальний кодекс України статтями 22 та 315, де містяться норми, що регулюють механізм збирання такої інформації, зокрема її джерела, критерії оцінки;

- обґрунтовано необхідність доповнення переліку категорій, над якими має бути встановлено адміністративний нагляд, Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особами, що були засуджені до позбавлення волі за будь-який із злочинів, передбачених статтями 152 – 156 КК, а також за умисне вбивство, поєднане із зґвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом чи пов’язане з діями сексуального характеру, щодо яких за результатами судово-психіатричної експертизи встановлено статеві відхилення та девіації (ст.3 п.д);

- запропоновано тематику, складено програму (і впроваджено в навчальний процес) авторського курсу «Соціально-правові основи статевого виховання», який має бути внесено до навчальних планів у старших класах загальноосвітніх шкіл. Зміст курсу висвітлює питання, повязані із відносинами статей; створенням сімї; недопущенням віктимної поведінки, що може призвести до сексуального посягання; запобігання сексуального насильства в сімейно-побутовій сфері; запобігання статевим злочинам щодо неповнолітніх.

Публікації автора:

  1. Луняк М.О. Кримінологічна характеристика психології злочинця та профілактика насильницьких злочинів: [навчальний посібник] / М.О.Луняк. – Ніжин: Видавництво НДПУ ім. Миколи Гоголя, 2004. – 91 с.

  2. Луняк М.О. Насильство як правова та філософська проблема / М.О.Луняк // Право України. – 2002. – №7. – С. 99–101.

  3. Луняк М.О. Генеза проблеми насильства в філософсько-правових концепціях / М.О.Луняк // Держава і право. –Київ – Дніпропетровськ. – 2003. – Спецвипуск. – С. 424–429.

  4. Луняк М.О. Причини і умови статевого насильства / М.О.Луняк // Держава і право. – Київ. – 2005. – Випуск 30. – С. 478–485.

  5. Луняк М.О. Запобігання злочинності (деякі теоретичні питання) / М.О.Луняк // Актуальні проблеми політики. Збірник наукових праць. – Одеса, 2006. – С. 338–343.

  6. Луняк М.О. Методика використання статистичних звітів під час викладання курсу «Кримінологія» та суміжних дисциплін / М.О.Луняк // Наукові записки. Психолого-педагогічні науки. – Ніжин. – 2005. – №1. – С. 97–101.

  7. Луняк М.О. Загальносоціальне запобігання статевим злочинам / М.О.Луняк // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Образование и наука без границ – 2005”. Том 14. Право. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 66–68.

  8. Луняк М.О. Детермінанти статевого насильства / М.О.Луняк // Матеріали ІХ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та освіта – 2006”. Том 5. Право. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 47–49.

  9. Луняк М.О. Деякі питання дозлочинного індивідуального спеціально-кримінологічного запобігання статевим злочинам / М.О.Луняк // Збірник матеріалів круглого столу (9 березня 2006 року). – Чернігів, 2006. – С. 80–85.

  10. Луняк М.О. Загальне спеціально-кримінологічне запобігання статевим злочинам серед неповнолітніх / М.О.Луняк // Деліквентна поведінка дітей та молоді: сучасні технології протидії. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (31 березня – 1 квітня 2006р.). – Одеса, 2006. – Частина І. – С. 114–120.

  11. Луняк М.О. Особливості кримінологічної характеристики особистості злочинців, винних у сексуальному вбивстві / М.О. Луняк // Роль права в сучасній Україні: Збірник матеріалів міжвузівського круглого столу; [за ред. канд. юрид. наук, доцента Сташківа Б.І.]. – Чернігів: РВВ “Юрист”, 2007. – С. 40–44.

  12. Луняк М.О. Деякі аспекти кримінологічної характеристики статевого злочину; Особливості кримінологічної характеристики гомосексуального насильства та педофільних дій / М.О. Луняк // Комплексна безпека підприємницької діяльності: економіко-правові засади, інформаційно-технічні заходи, стратегія формування та перспективи розвитку: Збірник матеріалів ІІІ міжвузівської науково-практичної конференції ЧІІБіП МНТУ. – Чернігів, 22 березня 2007 року. – С. 48–52, 55–58.