Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика напівпровідників і діелектриків


Кривулькін Ігор Михайлович. Концентраційні аномалії властивостей в напівпровідникових твердих розчинах на основі телуриду свинцю: дисертація канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / НАН України; Інститут монокристалів. - Х., 2003. - Бібліогр.: с. 15.



Анотація до роботи:

Кривулькін І.М. Концентраційні аномалії властивостей в напівпровідникових твердих розчинах на основі телуриду свинцю. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико - математичних наук за спеціальністю 01.04.10 - фізика напівпровідників і діелектриків. – Інститут монокристалів НАН України, Харків, 2003.

В роботі проведено комплексне дослідження кристалічної структури, механічних, теплових, гальваномагнітних та термоелектричних властивостей напівпровідникових твердих розчинів на основі телуриду свинцю в системах PbTe-MnTe та PbTe-GeTe в залежності від складу і температури. Встановлено, що в області концентрацій MnTe та GeTe ~ 0,75 – 2 мол.% на ізотермах мікротвердості, електропровідності, коефіцієнта Холла, коефіцієнта термо - е.р.с., теплопровідності, коефіцієнта теплового розширення, холлівської рухливості носіїв заряду та інших властивостей спостерігаються аномалії.

Виявлені аномалії пов’язуються з критичними явищами, що супроводжують перехід до сильного легування, який може розглядатися як концентраційний фазовий перехід. В наближенні перколяційної теорії розроблена модель процесів, які визначають немонотонний характер концентраційних залежностей властивостей. На залежностях теплоємності від складу твердих розчинів виявлені чітко виражені піки при 0,75 - 2 мол.% MnTe і GeTe, які підтверджують наявність концентраційних фазових переходів.

Встановлено, що в твердих розчинах PbTe-MnTe в інтервалі 0,75-1,25 мол.% MnTe має місце різке падіння коефіцієнта теплового розширення і зниження ширини дифракційних ліній. Ці факти, а також одночасне різке зростання фононної теплопровідності та рухливості носіїв заряду дозволяють зробити припущення, що перехід до домішкового континууму може супроводжуватися процесами самоорганізації в домішковій підсистемі кристала. У системі PbTe-GeTe можливо існування двох типів упорядкування. З цими припущеннями узгоджується проведена теоретична оцінка оптимальних складів упорядкування.