Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


390. Корнієнко Тетяна Валеріївна. Комплексне управління активами і пасивами комерційного банку в умовах ринкової трансформації економіки: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національний банк України; Українська академія банківської справи. - Суми, 2004.



Анотація до роботи:

Корнієнко Т.В. Комплексне управління активами і пасивами комерційного банку в умовах ринкової трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи, Суми, 2004.

У дисертації розроблені теоретико-методичні засади вдосконалення діяльності комерційного банку на основі комплексного підходу до управління активами і пасивами в умовах ринковоп трансформаціп економіки.

На основі розгляду структури балансу, показників прибутковості і ризику, які є результатом взаємодії та взаємообумовленості активів і пасивів банку, розкритий зміст основних етапів управлінського процесу: аналізу, планування, регулювання.

У роботі пропонується впровадження окремих інструментів, що дозволяють реалізувати комплексне управління активами і пасивами. Найбільш суттєвими з них є: фінансова модель для планування діяльності банку; модифікований звіт про структуру активів і пасивів за строками для вимірювання та управління ліквідністю, процентним, валютним ризиками; прийоми планування процентних доходів і процентних витрат на основі методу грошових потоків.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і запропоновано нове розв’язання наукової задачі, що полягає у розробці теоретичних і методичних засад комплексного управління активами і пасивами комерційного банку для підвищення ефективності його діяльності в умовах економіки трансформаційного періоду.

Основні висновки дисертаційного дослідження:

  1. Встановлено, що пошук ефективних засобів та інструментів управління комерційним банком обумовлений необхідністю вирішення проблем, які є актуальними на сучасному етапі розвитку банківської системи, серед яких: загострення конкурентної боротьби, зниження прибутковості операцій, необхідність нарощування капітальної бази, розвинутість інсайдерських стосунків, адаптація систем управління банком до існування в конкурентному середовищі.

  2. Подано нове визначення та обґрунтування теоретичних засад комплексного управління активами і пасивами як цілеспрямованого динамічного процесу скоординованого управління активними і пасивними операціями банку з позицій ризику та дохідності.

  3. Встановлено, що поряд зі структурою балансу, показниками прибутковості, достатністю капіталу предметом УАП є ризики процентної ставки, валютний, ліквідності, які потребують спільного розгляду активів і пасивів у процесі їхньої взаємодії. При комплексному управлінні активами і пасивами в нерозривному зв’язку необхідно розглядати не лише напрямки діяльності банку, зокрема, формування ресурсної бази, розміщення коштів, стабілізацію надходжень, оптимізацію витрат, моніторинг ризиків, а також і етапи управлінського процесу за кожним з окреслених напрямків: планування, облік, контроль, аналіз, регулювання.

  4. Визначено, що комплексне управління активами і пасивами передбачає розуміння стратегії банку та орієнтацію на стратегічні цілі в повсякденній діяльності. При націленості менеджменту на максимальний прибуток встановлюються обмеження на ризик, при прагненні мінімізувати ризики необхідно утримувати показники прибутковості на заданому рівні. Конкретні прийоми УАП, що використовуються банками, дозволяють мати більші прибутки при підвищеному ризику за одними операціями та обмежувати ризики і отримувати помірковані надходження за іншими.

  5. Встановлено відносність відповідності видів планування (стратегічного, тактичного, оперативного) до часових горизонтів, які охоплює конкретний вид планування, що обумовлено ступенем загальноекономічної нестабільності. Зі зростанням передбачуваності основних макроекономічних показників горизонти планування зміщуються на довші терміни.

  1. Запропоновані можливі стратегії УАП базуються на інтегрованих показниках рівня ризику (розриви ліквідності, геп, дюрація, валютна позиція), які є індикаторами прийнятого ступеня ризику. Для реалізації комплексного управління активами і пасивами визначено мінімальний перелік цілей, яких необхідно досягти менеджменту банку при управлінні ризиками ліквідності, процентним, валютним, а також достатністю капіталу.

  2. Проведений аналіз та узагальнення різних підходів до оцінки діяльності банку дозволили запропонувати систему показників, на основі якої можуть прийматися управлінські рішення. Всебічна оцінка діяльності банку включає аналіз активів і пасивів, їх узгодженості, наявних ризиків, достатності капіталу та ефективності діяльності. При комплексному управлінні активами і пасивами окремі операції оцінюються в термінах “ризику-дохідності” максимально повно, тому що витрати та доходи можуть відноситися як до пасивної, так і до активної частини балансу. Вироблення регулюючих впливів, основаних на результатах внутрішнього аналізу роботи банку, повинно узгоджуватись з обмеженнями, які накладають конкуренція та ринкова кон`юнктура.

  3. Розроблена фінансова модель планування діяльності банку, що ґрунтується на бухгалтерському рівнянні, містить прогнозні показники балансу банку та звіту про прибутки і збитки. Виходячи з динаміки змін агрегатів балансу та прогнозних процентних ставок, прораховуються майбутні сценарії фінансового стану банку.

  4. Запропоновані підходи до планування процентних операцій і відповідних доходів та витрат ґрунтуються на концепції грошових потоків. Підхід з використанням умов договорів доцільно запровадити для планування обсягів кредитування і залучення строкових депозитів юридичних осіб. Планування на основі заборгованості на звітну дату здійснюється за операціями з кредитування та залучення строкових депозитів фізичних осіб.

  5. Запропонований інструмент для комплексного управління активами і пасивами – модифікований звіт про структуру активів і пасивів за строками – базується на оцінці стабільності джерел коштів і ліквідності вкладень, дозволяє узгоджувати активні і пасивні операцій як з точки зору вимог до ліквідності, так і обмежень процентного і валютного ризиків.

  6. Обґрунтовано необхідність розробки комплексної моделі банку, що складається з моделей окремих фінансових інструментів і спеціальної моделі управління активами і пасивами, яка вирішуватиме проблему узгодження та зведення балансу на основі прогнозування стану окремих фінансових операцій. Імітаційне моделювання дозволяє на основі даних про поточний стан банку, сценаріїв розвитку ринку та стратегій управління банком у майбутньому періоді побудувати прогноз за окремими напрямками діяльності з подальшою оцінкою фінансового стану за допомогою загальної “інтегральної” моделі, що оперує обмеженим числом найбільш істотних показників роботи банку.

  7. Розроблені практичні рекомендації щодо удосконалення організаційної структури банку та інформаційно-аналітичного забезпечення процесу комплексного управління активами і пасивами.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Корнієнко Т.В. Ліквідність комерційного банку: фактори, що впливають, методи управління // Вісник Української академії банківської справи. – 1999. – № 2. – С. 51-54 (0,2 д.а.).

  2. Корнієнко Т.В. Методика визначення класу позичальника для розрахунку розміру резерву відшкодування втрат за кредитними операціями // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 3. – С. 35-37 (0,15 д.а.).

  3. Корнієнко Т.В. Оцінка збалансованості процентних операцій при аналізі прибутковості комерційного банку // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 11. – С. 24-28, (0,2 д.а.).

  4. Корнієнко Т.В. Стратегічне управління активами та пасивами комерційного банку в умовах перехідної економіки // Вісник Національного банку України. – 2001. – № 10. – С. 14-17 (0,2 д.а.).

  5. Корнієнко Т.В. Проблеми аналітичної підтримки процесу управління комерційним банком // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць. Т. 6. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, 2002. – С. 206-211 (0,35 д.а.).

  6. Корнієнко Т.В. Управління ризиками як складова УАП // Вісник Національного банку України. – 2003. – № 6. – С. 28-31 (0,2 д.а.).

  7. Корнієнко Т.В. Імітаційні моделі в управлінні комерційним банком // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць. Т. 8. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2003. – С. 319-325 (0,35 д.а.).

  8. Корнієнко Т.В. Стратегічне планування діяльності банку // Фiнанси України. – 2003. – № 4. – С. 110-114 (0,2 д.а.).

  9. Корнієнко Т.В. Щодо одного підходу до прогнозування процентних зобов’язань комерційного банку // Вісник Української академії банківської справи. – 2003. – № 2. – С. 68-71 (0,2 д.а.).

  10. Корнієнко Т.В. Використання методу грошових потоків при плануванні банківських операцій // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 7(37). – С. 33-36 (0,2 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Корнієнко Т.В. Фінансова модель планування діяльності банку // Финансовые риски. – 2004. – № 3-4. – С. 66-70 (0,2 д.а.).

  2. Корнієнко Т.В. Особливості розвитку комерційних банків в умовах перехідної економіки // Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкових трансформацій: Зб. наукових матеріалів Першої всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників, 26-27 лютого 2003 р. – Вінниця: “Універсум-Ландо Лтд”. – 2004. – C. 117-118 (0,15 д.а.).