Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Ващенко Ірина Юріївна. Клініко-лабораторне обґрунтування корекції порушень гомеостазу ротової порожнини у дітей з гострим лімфобластним лейкозом та лімфогранулематозом. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Ващенко І.Ю. Клініко-лабораторне обґрунтування корекції порушень гомеостазу ротової порожнини у дітей з гострим лімфобластним лейкозом та лімфогранулематозом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія МОЗ України. – Полтава, 2006.

Клінічні та лабораторні дослідження стоматологічного статусу онкогематологічних хворих дітей 5-15 років встановили високу розповсюдженість каріозного процесу та хвороб пародонта. Встановлено пряму залежність між віком дитини, клініко-гематологічними етапами онкогематологічних хвороб та поширеністю стоматологічних захворювань. Перебіг карієсу та хвороб пародонта супроводжується погіршенням біофізичних, біохімічних, імунологічних показників. Спостерігається зниження вмісту основних мінеральних компонентів ротової рідини. Виявлена значна інтенсифікація процесів перекисного окиснення ліпідів та зниження активності антиоксидантних ферментів у ротовій рідині. Встановлено порушення специфічного та неспецифічного імунітету. У хворих дітей на тлі незадовільного стану гігієни порожнини рота виявлено велику кількість патогенної та умовно-патогенної мікрофлори в зубному нальоті.

Застосування лікувально-профілактичного комплексу під час лікування та в період стійкої ремісії онкогематологічних хвороб суттєво покращило рівень гігієни, знизило поширеність запальних явищ у тканинах пародонта та покращило клініко-лабораторні показники ротової рідини. Редукція приросту карієсу через 1 рік у дітей, хворих на гострий лімфобластний лейкоз, склала 46,15%, а у дітей із лімфогранулематозом - 53,80%; ефективність комплексу за індексом РМА - 47,0% та 48,10% відповідно.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та новий диференційований підхід до вирішення наукового завдання дитячої стоматології – зменшити ураженість твердих тканин зубів і тканин пародонта в дітей із гемобластозами та злоякісними лімфомами шляхом розробки комплексу лікувально-профілактичних заходів залежно від перебігу основної хвороби.

1. У дітей 5-15 років, хворих на онкогематологічну патологію, виявлена висока поширеність та інтенсивність стоматологічних хвороб, таких як карієс і хвороби тканин пародонта. Поширеність карієсу тимчасових зубів у період стійкої ремісії онкогематологічних хвороб склала 93,30±6,80%, інтенсивність - 3,90±0,42, для постійних зубів розповсюдженість - 96,60±5,20%, а інтенсивність - 4,31±0,52 (у контрольній групі – 60,65±4,42% та 1,16±0,25 для тимчасових зубів і 62,60±5,10% та 1,60±0,36 для постійних). Поширеність хвороб тканин пародонта у хворих дітей становила 92,0% - 96,60%. Під час обстежень хворих дітей виявлений незадовільний стан гігієни порожнини рота, але найгірші показники гігієнічного індексу були встановлені в період проведення поліхіміотерапії та променевої терапії.

2. У дітей із гемобластозами та злоякісними лімфомами встановлено зниження кислотостійкості емалі, рН ротової рідини, швидкості слиновиділення та підвищення в’язкості, зниження мінералізуючої здатності на тлі низького вмісту основних мінеральних компонентів у ній (кальцію, неорганічного фосфору, магнію).

3. Розвиток хвороб тканин пародонта в дітей з онкогематологічною патологією відбувається на тлі інтенсифікації процесів ліпопероксидації та послаблення антиоксидантного захисту в ротовій рідині, що супроводжується зниженням активності каталази, супероксиддисмутази, підвищенням концентрації початкового рівня та вірогідно вищим приростом через 1,5 години інкубації ТБК - реагуючих продуктів.

4. У онкогематологічних хворих установлені зміни показників місцевого гуморального імунітету. Вміст секреторного імуноглобуліну А та активність лізоциму були знижені під час всіх трьох обстежень (первинному, на курсі поліхіміотерапії та в період стійкої ремісії) хворих дітей. Найгірші показники вмісту SIgA (0,11±0,007 г/л) та активності лізоциму (12,95±0,48%) виявлені під час лікування дітей цитостатичними препаратами.

5. У зубному нальоті онкогематологічних хворих дітей виявлено аеробно-анаеробно-грибкові асоціації, а його мікробне заселення склало від 105 до 107 КУО/мл (у здорових дітей - 102 - 103 КУО/мл). На тлі запальних хвороб тканин пародонта встановлено зниження індексу колонізації букального епітелію, який за оцінковою шкалою відповідав субкомпенсованому і декомпенсованому стану порожнини рота.

6. Розроблений і впроваджений у клініку лікувально-профілактичний комплекс, спрямований на підвищення резистентності твердих тканин зубів та зниження запальних явищ у тканинах пародонта. Ефективність запропонованого комплексу оцінювали за показником редукції приросту карієсу через 1 рік спостереження. У групі дітей, хворих на лімфогранулематоз, вона становила 53,80%, у групі хворих на гострий лімфобластний лейкоз - 46,15%. Ефективність комплексу за індексом РМА склала 47,0% у пацієнтів з гострим лімфобластним лейкозом та 48,10% у дітей з лімфогранулематозом, обстежених під час стійкої ремісії.