Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гематологія та трансфузіологія


Карнабеда Оксана Андріївна. Клініко-гематологічні та імунофенотипові особливості у хворих на В- клітинний хронічний лімфолейкоз у післячорнобильський період: дисертація канд. мед. наук: 14.01.31 / АМН України; Інститут гематології та трансфузіології. - К., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Карнабеда О.А. Клініко-гематологічні та імунофенотипові особливості у хворих на В-клітинний хронічний лімфолейкоз у післячорнобильський період.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.31-Гематологія та трансфузіологія. - Інститут гематології та трансфузіології АМН України, Київ, 2003.

В дисертації представлені клінічні, морфологічні, цитохімічні та імунофенотипічні особливості В-клітинного хронічного лімфолейкозу (В-ХЛЛ) у осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Отримані результати свідчать, що для хворих, які проживають на забруднених територіях характерним є атипова форма В-ХЛЛ, висока частота інфекційних ускладнень, висока ступінь анемії, тромбоцитопенії, виражений лейкоцитоз. У хворих з атиповою формою В-ХЛЛ знижений апоптоз пухлинних клітин, порівнюючи з типовою, який визначався кількістю CD95 - позитивних клітин та рівнем спонтанного апоптозу. Високий рівень експресії CD23, CD22, атиповий морфологічний варіант пухлинного клону, низький рівень ВГЛ, експресія активаційних та мієломоноцитарних антигенів, низький рівень апоптозу є несприятливими прогностичними чинниками. Встановлено, що застосування препаратів інтерферону (ІФН) у I-II стадії В-ХЛЛ є ефективним у хворих з низьким ступенем пухлинного прогресу, що сприяє збільшенню тривалості періоду до початку призначення цитостатичної терапії.

У дисертаційній роботі запропоновано нове вирішення наукової задачі, яке полягає у визначенні особливостей морфологічних, імуноцитохімічних ознак пухлинних лімфоцитів у хворих на В-ХЛЛ із забруднених територій Київської області внаслідок аварії на ЧАЕС та "чистих" територій у порівняльному аспекті, у виділенні імунофенотипових форм В-ХЛЛ та прогностичних критеріїв клінічного перебігу В-ХЛЛ для вирішення тактики лікування хворих на В-ХЛЛ в І-ІІ стадії.

1. Встановлено, що у більшості хворих з контрольованих територій переважав атиповий морфологічний варіант із достовірно нижчим рівнем ВГЛ, високим вмістом глікогену у лімфоцитах (PAS - реакція) та низькою активністю кислої неспецифічної естерази, а також атиповий фенотип В-ХЛЛ, при якому, окрім головних антигенів (CD19,CD20,CD23,CD22,CD5,HLA-DR), характерних для типової форми, експресувалися CD11c,CD11b, CD25, CD38 антигени у різних комбінаціях.

2. Клінічний перебіг у хворих з атиповою формою В-ХЛЛ характеризувався особливою тяжкістю проявів, швидким прогресуванням захворювання, частими інфекційними ускладненнями, дифузним ураженням кісткового мозку, анемією тяжкого ступеня, високим лейкоцитозом та більш коротким загальним виживанням хворих.

3. У хворих, які проживали в зонах посиленого радіоекологічного контролю встановлено зниження відносного вмісту основних субпопуляцій Т-лімфоцитів, вмісту природних кілерів, а також апоптозу пухлинних клітин як за рівнем спонтанного апоптозу, так і за рівнем і частотою експресії CD95 антигену.

4. До несприятливих прогностичних чинників віднесено: високий рівень експресії CD23, CD22; атиповий морфологічний варіант пухлинного клону, низький рівень ВГЛ; експресія активаційних (CD25, CD38) та мієломоноцитарних антигенів (CD11c,CD11b); низький рівень апоптозу.

5. Встановлено, що застосування препаратів інтерферону (ІФН) в І-ІІ стадії В-ХЛЛ є ефективним у хворих з низьким ступенем пухлинного прогресу, сприяє індукції апоптозу та корекції порушень протипухлинного імунного нагляду, призводить до кількісних і якісних змін імунофенотипічної характеристики злоякісних В-клітин, що сприяє збільшенню тривалості періоду до початку призначення цитостатичної терапії.

Публікації автора:

  1. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Морфологічна та імуноцитохімічна неоднорідність В-клітинного хронічного лімфолейкозу // Лаб. діагностика.-2000.-№3.-С.26-29.(Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  2. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Роль лаферону у посиленні апоптозу пухлинних клітин та ефективності терапії В-клітинного хронічного лімфолейкозу // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. Київ, 2001.-Випуск 10.- Книга 3.-С.423-431.(Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  3. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Ефективність застосування лаферону у хворих В-клітинним хронічним лімфолейкозом у ранній стадії захворювання // Укр. журнал гематол. та трансфузіол.-2002.-№1-С.33-35. (Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  4. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Сучасні патогенетичні аспекти розвитку В-клітинного хронічного лімфолейкозу // Укр. журнал гематол. та трансфузіол.-2002.-№4-С.14-19.(Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  5. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Експресія антигену апоптозу та ефективність терапії у хворих В-клітинним хронічним лімфолейкозом // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. Київ, 2002.-Випуск 11.- Книга 2.-С.590-596.(Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  6. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Експресія антигену апоптозу у хворих з В-клітинним хронічним лімфролейкозом // Лаб. діагностика.-2002.-№4.-С.20-24. (Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  1. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Сучасні погляди на лікування хворих з В-клітинним хронічним лімфолейкозом // Укр. журнал гематол. та трансфузіол.-2003.-№2-С.22-27. (Дисертантом зібрано та оброблено клінічний матеріал, зроблено висновки, підготовлено роботу до друку).

  2. Гайдукова С.М., Карнабеда О.А. Морфологічні, цитохімічні особливості В-клітинного хронічного лімфолейкозу у осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС // Міжвід. зб." Гематологія і переливання крові".- К.: "Нора-прінт", 2001.-№30.-С.209-210.

  3. Гайдукова С.М., Ігнурова К.М., Карнабеда О.А. Прогностична вагомість експресії антигену апоптозу у хворих з В-клітинним хронічним лімфолейкозом у початковій стадії // Матеріали ІІІ науково-практичної конференції проблеми онкогенетики: наукові та прикладні аспекти ( 23-24 травня ) - Київ, 2002.-С.11.

  4. Гайдукова С.Н., Карнабеда О.А. Иммунофенотипические особенности В-клеточного хронического лимфолейкоза у лиц, пострадавших вследствие аварии на ЧАЭС // Материалы научно-практич. конференции " Актуальные вопросы гематологии и трансфузиологии"- С.-Петербург, 2002.-С.104.

  5. Гайдукова С.Н., Карнабеда О.А. Экспрессия антигенов CD11c, CD11b,CD23, CD25, CD38, CD95 у больных с В - клеточным хроническим лимфолейкозом (В-ХЛЛ) в постчернобыльский период // Проблемы гематологии и переливания крови.-2002.-№1.-С.16.