Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Білявська Юлія Вікторівна. Клініко-діагностична значущість сироваткового рівня антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду у пацієнтів з різною тривалістю ревматоїдного артриту : Дис... канд. наук: 14.01.12 - 2009.



Анотація до роботи:

Білявська Ю.В. «Клініко-діагностична значущість сироваткового рівня антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду у пацієнтів з різною тривалістю ревматоїдного артриту». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12–ревматологія.-Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» АМН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена вивченню перебігу і діагностиці раннього РА: особливостям «доклінічного» періоду, дебюту хвороби і порівнянні клініко-діагностичної значущості АЦЦП та РФ у виявленні РА.

Доведено низьку інформативність критеріїв АКР і доцільність використання рекомендацій EULAR у діагностиці раннього РА. Описано дебют і перебіг різних серологічних варіантів РА, виявлено більш доброякісний прогноз серонегативного РА. Встановлено високу чутливість і специфічність АЦЦП у хворих на РА, а також відсутність впливу віку, статті, окремих клінічних проявів і лабораторних показників на їх сироватковий рівень, що обумовлює відносну об’єктивність, підвищуючи діагностичну цінність даного маркера.

Наявність категорії хворих, у яких на фоні нормальної концентрації АЦЦП, присутнє зростання рівня РФ, вказує на доцільність виявлення обох показників у діагностиці РА.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та досягнуто вирішення науково-практичної задачі ревматології - удосконалення ранньої діагностики РА на основі розширення комплексного клініко-лабораторного обстеження пацієнтів з суглобовим синдромом незначної тривалості та підозрою на розвиток РА. В ході дослідження визначено клініко-діагностичну цінність антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду, з’ясовано зв’язок даного маркеру з клінічними проявами та лабораторними показниками активності РА, проведено порівняння інформативності АЦЦП та різних ізотипів РФ, які визначали методом ІФА та в латекс-тесті. Визначено симптоми «доклінічного» періоду РА та особливості дебюту різних серологічних за РФ варіантів РА, проведена оцінка інформативності діючих на сьогодні клінічних рекомендацій EULAR (2002) та діагностичних критеріїв АКР (1987) при ранньому РА (тривалість клінічної маніфестації до 12 місяців).

  1. Період РА до розвитку стійкого суглобового синдрому («доклінічний» період хвороби) характеризується наявністю неспецифічного симптомокомплексу, який включає минучі поліартралгії (37% хворих), підвищену втомлюваність (20%), відчуття оніміння кистей/стоп (14%), міалгії (12%), гіпергідроз (11%), підвищення рівня ШОЕ (10%).

  2. Показана недостатня інформативна цінність діагностичних критеріїв Американської Колегії Ревматологів (1987) у виявленні ранньої стадії розвитку РА, оскільки у пацієнтів з раннім РА та НДА необхідна кількість критеріїв АКР (1987) для встановлення діагнозу РА зустрічалась у 71% та 25% пацієнтів відповідно, що не дозволяє встановити діагноз на ранніх стадіях щонайменше у 30 % хворих.

  3. В діагностиці раннього РА доцільно використовувати клінічні рекомендації Європейської антиревматичної Ліги (2002), оскільки деякі з зазначених критеріїв у пацієнтів з раннім РА зустрічаються з частотою від 84% до 91%. Отримані результати свідчать про високу інформативність даних критеріїв так як для підозри на дебют РА достатньо присутності навіть одного симптому з переліку.

  4. Дебют серонегативного за РФ варіанту раннього РА характеризується моно-олігоартритичним ураження суглобів, в першу чергу, первинним ураженням гомілковоступневих суглобів і суглобів стоп, відсутністю ранкової скутості, меншим числом болючих суглобів, кращими прогностичними показниками якості життя (за функціональним індексом непрацездатності HAQ) та нижчими значеннями інтегральних індексів активності захворювання (DAS28). Такий серологічний варіант раннього РА має достовірно більш повільну швидкість прогресування деструктивних змін опорно-рухового апарату за даними рентгенографії (р<0,05), що вказує на відносно доброякісний перебіг і більш сприятливий прогноз серонегативного за РФ варіанту РА.

  5. Сироватковий рівень АЦЦП є високочутливим (за нашими даними 75%) та високоспецифічним (94%) діагностичним маркером РА. Свідченням особливої цінності даного імунологічного показника у диференційній діагностиці РА є те, що в ході спостереження всім пацієнтам групи недиференційованого артриту, серопозитивними за АЦЦП, був встановлений діагноз РА.

  6. Відсутність кореляційного зв’язку рівня АЦЦП з характеристиками хворих (вік, стать), окремими клінічними проявами РА (числом болючих та припухлих суглобів, індексом Річі, тривалістю ранкової скутості, оцінкою болю за ВАШ, наявністю позасуглобових проявів, тощо), лабораторними показниками (рівень гемоглобіну, лейкоцитів, ШОЕ), а також активністю процесу (за критеріями Насонової В.О., Астапенко М.Г. (1989), індексом DAS4) вказує на об’єктивність і підвищує діагностичну цінність зазначеного серологічного маркера.

  7. Кореляційний зв’язок рівня АЦЦП з ультразвуковими ознаками запального процесу у суглобах (наявністю випоту) (r=0,35, р<0,05) та сироватковим рівнем С-реактивного протеїну (r=0,38, р<0,01) демонструють наявність взаємозв’язку даної групи антитіл з активністю запального процесу, і відображає потенційну можливість використання АЦЦП не тільки як діагностичного маркеру РА, але як незалежного показника оцінки інтенсивності аутоімунного запального процесу при РА.

  8. При порівнянні частоти виявлення АЦЦП та ізотипів РФ у хворих на РА, встановлено, що в групі раннього РА підвищення рівня АЦЦП зустрічається частіше (76,8%) порівняно з сумарним РФ, IgM РФ (ІФА) та РФ IgM РФ в латекс-тесті – 75,0%, 69,6% та 67,9% відповідно. Це вказує на високу чутливість порівняно з визначенням РФ на фоні достовірно вищої специфічності АЦЦП (94%).

Публікації автора:

  1. Білявська Ю.В. Особливості клініки та діагностики ревматоїдного артриту на ранніх стадіях / Ю.В. Білявська //Український ревматологічний журнал.-2007.-№2(28).-С.-66-68. (здобувачем самостійно проведено клініко-лабораторне обстеження групи хворих, статистична обробка матеріалу, написання статті)

  2. Борткевич О.П. Клініко-діагностичне значення антитіл до циклічного цитрулінового пептиду у пацієнтів з різною тривалістю ревматоїдного артриту / О.П. Борткевич, Ю.В. Білявська //Український ревматологічний журнал.-2008.-№3(33).-С.-58-64. (Автором виконано обстеження груп хворих, співставлення отриманих результатів лабораторного обстеження та їх узагальнення, статистична обробка матеріалу, написання статті)

  3. Борткевич О.П. Сучасні аспекти імунологічної діагностики раннього ревматоїдного артриту / О.П. Борткевич, Т.І. Гавриленко, Ю.В. Білявська, Н.А. Рижкова //Український медичний часопис.- 2009.-№ І-ІІ (69).-С.- 34-37. (Особисто автором проведено первинне та повторні обстеження груп пацієнтів, аналіз отриманих даних, статистична обробка результатів дослідження, написання статті).

  4. Коваленко В.М. Визначення ролі факторів аутоіммуної та імунозапальної реакції в патогенезі ревматоїдного артриту / В.М. Коваленко, Т.І. Гавриленко, О.П. Борткевич, Н.О. Рижкова, Ю.В. Білявська //Український ревматологічний журнал. – 2008.- №4(34).-С.38-43. (Здобувачем проводився первинний та повторний клінічні огляди пацієнтів, співставлення та узагальнення отриманих даних, написання статті).

  5. Борткевич О.П. Особливості перебігу ранньої стадії ревматоїдного артриту за даними 12-місячного проспективного спостереження / О.П.Борткевич, Ю.В. Білявська //Український ревматологічний журнал.–2009.-№1(36).–С.40-43. (Дисертантом самостійно проводились первинні та повторні огляди пацієнтів, аналіз та статистична обробка отриманих результатів, написання статті).

  6. Борткевич О.П. Клінічні особливості дебюту ревматоїдного артриту / О.П. Борткевич, Ю.В. Білявська, Н.К. Кремінська //Тези наукового пленуму правління асоціації ревматологів України, 4-6 жовтня 2006р., «Ревматичні хвороби з системними проявами: проблемні напрямки клініки, діагностики та вибір раціональної фармакотерапії». - К., 2006.- С.78. (Здобувач приймала участь в обстеженні груп хворих, створенні бази даних, підготовці тез до друку).

  1. Борткевич О.П. Особливості початку та перебігу серопозитивного та серонегативного варіантів ревматоїдного артриту / О.П. Борткевич, Ю.В. Білявська // Тези доповідей науково-практично конференції з міжнародною участю,, 1-2 квітня 2007р., «Актуальні аспекти неспецифічних запальних захворювань суглобів». - Хмельницький, 2007.-С.23-24. (Дисертантом самостійно проведено клінічне обстеження усіх пацієнтів, статистична обробка матеріалу, підготовлено тези до друку).

  2. Білявська Ю.В. Особливості дебюту ревматоїдного артриту у осіб похилого віку / Ю.В. Білявська //Матеріали IX Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених присвячений 50-річчю заснування ТДМУ, 10-12 травня 2007р.- Тернопіль., 2007. – С.8. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження усіх пацієнтів, статистична обробка матеріалу, проаналізовано отримані результати та підготовлено тези до друку).