Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Михайлов Дмитро Михайлович. Клінічні особливості та вибір тактики лікування хворих на гострий гнійний необструктивний пієлонефрит. : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Михайлов Д.М. Клінічні особливості та вибір тактики лікування хворих на гострий гнійний необструктивний пієлонефрит. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. ДУ “Інститут урології АМН України”. Київ, 2009.

Дисертація присвячена вивченню особливостей клінічного перебігу гнійних форм гострого необструктивного пієлонефриту: дифузного, вогнищевого та абсцесу нирки, які виявились самостійними патологічними станами, а не стадіями одного процесу, про що свідчать відсутність переходу одних форм в інші та наявність вірогідних характерних особливостей для кожної з форм. Робота базується на результатах обстеження і лікування 180 хворих: дифузний пієлонефрит – 81 випадок, вогнищевий – 55 та абсцес нирки – 44 хворих.

Оцінена госпіталізована захворюваність на гострий гнійний необструктивний пієлонефрит та констатована стабільність як для рівня загального показника, так і для показників захворюваності в його структурі.

Вперше конкретизовані для кожної з гнійних форм необструктивного пієлонефриту чинники ризику виникнення ускладненого перебігу захворювання (цукровий діабет, похилий вік, зміни лейкоцитарної формули, розмір абсцесу) та оцінений їх вплив на результати лікування.

Запропонована методика врахування факторів ризику ускладненого перебігу базується на загальнодоступних методах діагностики (УЗД, визначення лейкоцитарного показнику) і дозволяє покращити результати лікування хворих в урологічних стаціонарах усіх рівнів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання – покращення результатів лікування гострого гнійного необструктивного пієлонефриту шляхом визначення характерних клінічних особливостей перебігу таких його форм як дифузний пієлонефрит, вогнищевий та абсцес нирки, які виявились самостійними патологічними станами, та врахування в лікуванні факторів ризику виникнення ускладненого перебігу, що має суттєве значення для урології.

  1. Госпіталізована захворюваність на гнійний необструктивний пієлонефрит залишається на стабільному рівні протягом останніх років і складає 1,26±0,14%, або 9,15±1,2% від усіх гострих пієлонефритів. Сталість характерна і для окремих форм, які зустрічаються в пропорції 1,8:1,3:1 (відповідно дифузний пієлонефрит, вогнищевий пієлонефрит та абсцес нирки).

  2. Дифузний пієлонефрит, вогнищевий пієлонефрит та абсцес нирки є самостійними нозологічними формами, а не послідовними стадіями гнійного необструктивного пієлонефриту, про що свідчать відсутність переходу одних форм в інші та наявність вірогідних характерних особливостей для кожної з форм.

  3. Клінічні особливості дифузного пієлонефриту: частіше зустрічається у жінок (88%), у 30% є двобічним, в 72% випадках викликається Грам-негативною інфекцією. Синьогнійна паличка в 50% викликає важкий перебіг при лейкоцитарному показнику в 1,5 рази нижчому за середній. Цукровий діабет в 80% викликає важкий перебіг.

  4. Клінічні особливості вогнищевого пієлонефриту: частіше зустрічається у жінок (82%), при двобічному враженні (2%) перебігає важко, в 71% випадків зумовлений Грам-негативною інфекцією, розмір вогнища не має впливу на перебіг захворювання, частіше вражається верхній сегмент (45%). При цукровому діабеті у 50% хворих – важкий перебіг.

  5. Клінічні особливості абсцесу нирки: частіше зустрічається у чоловіків (57%), основний механізм виникнення – гематогенний за участю Грам-позитивної інфекції, специфічних клініко-лабораторних ознак не має, середній сегмент вражається частіше, при розмірі більше 50 мм є високий ризик розвитку паранефриту, який спостерігався у 25% хворих. Цукровий діабет є ускладнюючим фактором, особливо при розвитку газового абсцесу. Фактором ризику є також група крові АВ (IV).

  1. Методом вибору лікування дифузного та вогнищевого пієлонефриту є консервативний, навіть при ускладненому перебігу захворювання. Лікування абсцесу нирки без операції можливе у 48%, у 52% були відкриті дренувальні операції. Газовий абсцес та всі паранефрити вимагають термінової операції.

  2. Врахування в лікуванні факторів ризику ускладненого перебігу захворювання дозволило для дифузного пієлонефриту знизити тривалість госпіталізації на 16%, уникнути операцій при вогнищевому пієлонефриті та важкого перебігу при наявності факторів ризику, при абсцесі нирки вдалось в 1,5 рази зменшити кількість операцій, на 36% зменшити ліжко-день. В порівнянні з тактикою минулих років вдалось повністю уникнути нефректомій та зменшити кількість операцій у 7 разів.

Публікації автора:

  1. Михайлов Д.М. Гострий пієлонефрит: проблеми визначення первинності та стадійності / Д.М.Михайлов // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2004. – №2. – С. 59-63.

    Михайлов Д.М. Гострий пієлонефрит: необхідність у сучасній класифікації / Д.М.Михайлов // Урологія. – 2004. – №3. – С. 56-60.

    Частота и особенности клинического течения острого гнойного пиелонефрита / [В.С.Дзюрак, А.Ю.Щербак, А.С.Крикун, Г.П.Волков, Н.И.Кравченко, П.Б.Иващенко, Д.М.Михайлов] // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Вип.11. – Книга 2. – Київ, 2002. – С. 606-608.

    Здобувачем особисто вивчалась медична документація, проводився аналіз клінічних показників.

    4. Щербак О.Ю. Вибір методу лікування абсцесів нирки / О.Ю.Щербак, Д.М.Михайлов, М.І.Кравченко // Урологія. – 2004. – №1. – С. 60-65.

    Здобувачем самостійно відібрані хворі, виконана обробка результатів, оформлена робота.

    5. Щербак О.Ю. Локалізовані форми гострого гнійного необструктивного пієлонефриту: вогнищевий пієлонефрит та абсцес нирки. Послідовні стадії чи окремі форми? / О.Ю.Щербак, С.П.Пасєчніков, Д.М.Михайлов // Український журнал нефрології та діалізу. – 2005. – №4. – С. 16-18.

    Здобувачем особисто проводився відбір хворих та визначення особливостей перебігу захворювань.

    1. Щербак А.Ю. Особенности клинического течения и тактика лечения абсцессов почки / А.Ю.Щербак, Д.М.Михайлов. – Актуальные проблемы урологии. Материалы IV-Конгресса урологов Казахстана, Алматы, 2005. – С. 286-288.

    Здобувачем особисто виконувалось оформлення роботи та статистична обробка матеріалу.

    1. Shcherbak O.Yu. Acute purulent nonobstructive pyelonephritis: Clinical peculiarities and choice of treatment tactics / O.Yu.Shcherbak, S.P.Pasechnikov, D.M.Mikhaylov. – Polsko-Ukrainski sympozjum urologov. Abstracts. Krasychin, 2005. – P.25.

    Здобувачем особисто виконані статистичні розрахунки, оформлення роботи.

    1. Михайлов Д.М. Вибір антибактеріальних препаратів в лікуванні різних форм гнійного необструктивного пієлонефриту / Д.М.Михайлов, О.Ю.Щербак, М.І.Кравченко. – V Українсько-Польський симпозіум урологів. Тези доповідей. Львів, 2007. – С. 39-40.

    Здобувачем особисто відібраний та проаналізований клінічний матеріал.