Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Шеремет Артур Петрович. Хірургічне лікування кровотеч з варикозно розширених вен стравоходу та шлунку у хворих на цироз печінки, ускладнений резистентним асцитом : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2007. — 165арк. — Бібліогр.: арк. 143-161.



Анотація до роботи:

Шеремет А.П. Хірургічне лікування кровотеч з варикозно розширених вен стравоходу та шлунку у хворих на цироз печінки, ускладнений резистентним асцитом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ, 2007.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми лікування хворих із кровотечами із флебектазій стравоходу і шлунка на тлі декомпенсованого цирозу печінки. На основі вивчення і аналізу результатів комплексного обстеження та лікування 91 хворого на цироз печінки, ускладнений асцитичним синдромом та кровотечею з флебектазій стравоходу та шлунка, суттєво доповнено та розширено наукову концепцію розвитку поліорганної недостатності у таких пацієнтів. Уперше доведено, що підвищення внутрішньочеревного тиску при асциті на фоні кровотечі призводить до відносної гіповолемії, що викликає характерні порушення центральної гемодинаміки, зокрема зниження серцевого індексу і тиску наповнення лівого шлуночка, зростання загального периферійного опору судин, артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Уперше встановлено, що збільшення величини внутрішньочервного призводить до погіршення кровопостачання печінки внаслідок зменшення об’ємної перфузії не тільки портопечінкових судин, але й нижньої порожнистої вени та ниркових вен, що погіршує як центральну гемодинаміку, так і клубочкову фільтрацію. Запропонована методика одночасного лікування асциту методом діаліз-сорбції з реінфузією асцитичної рідини та альбуміновим перитонеальним діалізом при одночасній зупинці кровотечі з ВРВ стравоходу. Запропонована мініінвазивна ендоваскулярна методика зупинки кровотеч із ВРВ шлунка на фоні екстракорпоральних методів лікування асциту. Розроблено і впроваджено в клінічну практику стратегію надання хірургічної допомоги хворим із декомпенсованим цирозом печінки, ускладненим кровотечею з флебектазій стравоходу та шлунка. Запропоноване вирішення наукової задачі дозволило знизити летальність від кровотеч до 34,1%, відсутність рецидивування асциту протягом 3 років спостереження склала 26,4%, відсутність рецидиву кровотечі спостерігали у 57,7% пацієнтів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми лікування хворих на декомпенсований цироз печінки, ускладнений кровотечею, шляхом опрацювання результатів обстеження пацієнтів та впровадження у клінічну практику малоінвазивних хірургічних методів лікування.

  1. Розрив ВРВ стравоходу як джерело кровотечі у хворих на декомпенсований цироз печінки спостерігається у 33% пацієнтів. У решти геморагія пов’язана з патологічними змінами в кардіальному відділі шлунка: розрив ВРВ шлунка, ерозії, гострі виразки на фоні портальної гіпертензії.

  2. Резистентний асцит призводить до збільшення внутрішньочеревного тиску в середньому до 21,91 мм. рт. ст., що викликає пригнічення окремих показників функції зовнішнього дихання на величину від 10 % до 20 % : ЖЄЛ, ОФВ за 1 с, МОШ по бронхіальній системі.

  3. Збільшення величини ВЧТ призводить до погіршення окремих показників ворітно-печінкової гемодинаміки і зменшення об’ємних швидкостей кровоплину у ворітно-печінковому басейні від 13 % при І ст. ВЧГ до 31 % при ІІІ ст. ВЧГ. Об’ємні швидкості кровоплину в НПВ та ниркових венах після ліквідації асциту відповідно зростають на 16 % та 23 % при І ст. ВЧГ, та на 41 % і 60 % при ІІІ ст. ВЧГ.

  4. При визначенні типу ЦГД у хворих на ЦП, ускладнений асцитичним синдромом та кровотечею, виділено три типи гемодинаміки: нормокінетичний тип зі значеннями УІ від 34,6 до 42,8 мл/м2, гіпокінетичний – зі значеннями УІ від 25,3 до 32,8 мл/м2 та гіповолемічний – зі значеннями УІ від 19,8 до 24,3 мл/м2. При цьому у більшості випадків спостерігався гіпокінетичний та гіповолемічний типи ЦГД.

  5. Екстракорпоральна сорбція з ультрафільтрацією асцитичної рідини призводить до збільшення рівня білка в ультрафільтраті майже в три рази, зменшуючи рівень сечовини та креатиніну на 35–40%, не впливаючи на рівень електролітів та печінкові трансамінази.

  6. Альбуміновий перитонеальний діаліз – ефективна детоксикаційна методика, яка, на відміну від екстракорпоральної сорбції з ультрафільтрацією асцитичної рідини, знижує маркери інтоксикації – низько-та середньомолекулярні сполуки, АсАТ, АлАТ, а також сечовину, креатинін та білірубін.

  7. Метод одночасної ендоваскулярної емболізації лівої шлункової вени та артерії у всіх пацієнтів зумовив кінцеву зупинку кровотечі із ВРВ як стравоходу, так і шлунка.

  8. Головними принципами терапії при зупинці кровотечі з ВРВ стравоходу та шлунка у хворих на ЦП, ускладнений асцитом, є: зупинка кровотечі, заміщення крововтрати, ліквідація ВЧГ, лікування коагулопатії та ГЕ, запобігання рецидиву кровотечі, що протягом трьох років спостереження зумовило відсутність рецидиву кровотечі у 57,7% хворих.

Публікації автора:

1. В.І. Русин В.І., Шляхта Т.Я., Русин А.І., Шеремет А.П. „ Особливості гемо- динамічних реакцій на зміну внутрічеревного тиску”. Науковий вісник УжНУ. Серія медицина - 2004 р. Випуск 23.-С. 156 – 160.

2. Русин В.І., Шляхта Т.Я., Русин А.В. Шеремет А.П. Синдром черевної порожнини ( літературне введення в проблему) // Науковий вісник УжНУ, серія „Медицина „.- // Ужгород, 2005.- Вип. 24. – С. 147 – 153.

3. Русин В.І., Шляхта Т.Я., Русин А.В., Румянцев К.Є. Шеремет А.П. Альбумін – опосередкований перитонеальний діаліз як метод замісної терапії при печінковій недостатності. Клінічна хірургія. – 2005. - №7. – С. 25 – 28.

4. Русин В.І., Буцко С.С., Русин А.В. Румянцев К.Є., Шляхта Т.Я., Авдєєв В.В., Шеремет А.П. Малоінвазивні хірургічні втручання в лікуванні цирозу печінки із резистентним асцитом, ускладненого гастроезофагоальною кровотечею. Хірургія України, 2005. - №2 ( 14 ). – С. 2 – 5.

5. Маляр Н., Шеремет А. Вплив методу сорбції, ультрафільтрації та внутрішньовенної реінфузії концентрату асцитичної рідини на параметри функції зовнішнього дихання та спланхнічну геодинаміку // Тези доповідей науково – практичної конференції - семінару студентів та молодих вчених з міжнародною участю „Майбутнє сучасної хірургії „. – Львів. 2005. –С. 63 -64.

6. Русин В.І., Русин А.В., Пацкань Б.М., Румянцев К.Є., Шеремет А.П. Окремі показники порто печінкової геодинаміки у хворих на цироз печінки з асцитичним синдромом при кровотечах з варикозно розширених вен стравоходу та шлунка. Вісник Української медичної стоматологічної академії. Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2006. – Т.6, Вип.. 1-2

( 13-14 ). – С. 113 – 116.

7. Русин В.І., Русин А.В., Румянцев К.Є., Шеремет А.П.Спосіб створення лімфовенозного анастомозу на шиї у хворих із асцитичною стадією некомпенсованого цирозу печінки. Харківська хірургічна школа. – 2006.- №1(2). –С. 165 – 168.

8. Русин В.І., Русин А.В., Пацкань Б.М., Румянцев К.Є., Шеремет А.П. Показники функції зовнішнього дихання у хворих на цироз печінки з асцитичним синдромом. Клінічна хірургія. – 2007.- №1.- С. 20-21.

9. Русин В.І., Русин А.В., Болжіжар О.О., Буцко С.С., Румянцев К.Є., Шеремет А.П. Метод лікування кровотеч із варікозно розширених вен стравоходу з застосуванням ендоваскулярних технологій. Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії.-2007.-№2 (11).-С.-31-32.

1. Патент 5744 А, МПК 7 А61М1/16, А61М1/28 .Спосіб діалізу при печінковій недостатності „ . Русин В.І., Шляхта Т.Я., Русин А.І., Шеремет А.П. № 20040806756 ; Заявл. 12.08.2004; Опубл. 15.03.2005; Бюл. №3.