Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Ільчук Павло Григорович. Інвестиційно-економічна стратегія конкурентоспроможності машинобудівної корпорації : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Ільчук П.Г. Інвестиційно-економічна стратегія конкурентоспроможності машинобудівної корпорації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню формування інвестиційно-економічної стратегії конкурентоспроможності корпорацій. На засадах узагальнення літературних джерел уточнено понятійний апарат за цією тематикою, проаналізовано основні етапи еволюції стратегічного управління, досліджено практику стратегічного управління підприємствами в інших країнах, узагальнено основні сучасні підходи до процесу формування стратегій підприємства. Сформовано циклічний процес формування і впровадження загальних стратегій корпорації, основною метою якого є досягнення ключової цілі компанії за допомогою реалізації її корпоративної стратегії.

У дисертації доведено, що інвестиційно-економічна стратегія є однією з основних функціональних стратегій для підприємств корпоративної форми, на відміну від інших форм організування бізнесу. Сформовано систему цілей, завдань та необхідних умов реалізації інвестиційно-економічної стратегії корпорації, при тому основною її ціллю визнано максимізацію вартості корпорації і, як наслідок, зростання курсової вартості корпоративних прав. Виділено основні конкурентні переваги, яких корпорація може досягти реалізацією інвестиційно-економічної стратегії та розроблено процес її формування.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних положень та прикладних засад удосконалення формування інвестиційно-економічної стратегії в системі стратегій конкурентоспроможності машинобудівних корпорацій. Наведені у дисертаційній роботі наукові теоретичні та практичні результати сприятимуть вирішенню нагальних проблем функціонування як підприємств корпоративного сектору економіки, так і, насамперед, машинобудівних корпорацій. Основні висновки з проведеного дослідження такі:

1. Практика стратегічного управління підприємствами протягом тривалого часу набула значного поширення. Стратегічне управління істотно впливає на рівень конкурентоспроможності підприємств, наслідками впровадження стратегії є створення та утримання конкурентних переваг.

2. Дослідження становлення вітчизняної моделі корпоративного управління дає змогу стверджувати, що в основу систем корпоративних відносин країн з перехідною економікою, зокрема України, покладені певні положення основних світових моделей корпоративного управління, однак, українська модель знаходиться на стадії формування, зокрема і на законодавчому рівні. Сформовано висновок про тотожність понять „корпорація”, що використовується у зарубіжній практиці, та „акціонерне товариство”, відповідно до української практики. Важливість досліджень у сфері формування стратегій конкурентоспроможності корпорацій, що є складовою корпоративного управління, визначається домінантою корпоративної організаційно-правової форми у світовій економіці.

3. Під час формування стратегій необхідним є дотримання принципів системності й безперервності, що передбачають формування системи стратегій нижчих рівнів (функціональних), які повинні логічно випливати зі стратегій вищих рівнів (загальних) і відповідати цілям корпоративного управління.

4. Сформовано систему таких основних функціональних стратегій корпорації як технологічна, виробнича (операційна), маркетингова, інвестиційно-економічна, стратегія досліджень і розвитку, організаційна та стратегія людських ресурсів. Однією з основних функціональних стратегій потрібно визначити інвестиційно-економічну стратегію, оскільки корпорації володіють широким спектром переваг над іншими формами організації бізнесу саме у сфері управління капіталом.

5. Як свідчать результати аналізування впливу основних функціональних стратегій машинобудівних корпорацій (на прикладі корпорацій з виробництва машин для добувної промисловості), пріоритет надається заходам виробничої стратегії в усіх, без винятку, корпораціях, тоді як маркетингова та інвестиційно-економічна стратегії значною мірою не досконалі, їх вплив часто відсутній або негативний, що практично повністю обмежує можливості формування істотних конкурентних переваг, а отже, ці функціональні стратегії потребують істотного удосконалення. На основі прогнозування фінансових результатів та вартості аналізованих машинобудівних корпорацій визначено стійку тенденцію до їхнього зниження у більшості досліджуваних корпорацій, а отже, надаючи пріоритет винятково виробничій стратегії, вони не досягають успіху.

6. Інвестиційно-економічна стратегія є однією з основних функціональних стратегій для підприємств корпоративної форми, на відміну від інших форм організації бізнесу. Вона є максимально близькою за цілями та заходами до корпоративного управління загалом, що і підкреслює актуальність дослідження проблематики формування та реалізації інвестиційно-економічної стратегії як складової системи стратегій конкурентоспроможності корпорації. Формування інвестиційно-економічної стратегії для підприємств корпоративної форми повинно складатись з окремих, чітко визначених етапів, внаслідок чого корпорації можуть досягти деяких конкурентних переваг. На етапі залучення додаткового капіталу (зміни існуючої структури капіталу) ключовим є врахування істотних факторів, специфічних саме для підприємств корпоративної форми організації бізнесу, на основі методичних рекомендацій, поданих у дисертаційній роботі.

7. Внаслідок аналізування реалізації інвестиційно-економічних стратегій найбільшими машинобудівними корпораціями Західного регіону України визначено, що пріоритетним методом фінансування (його обрали 66,11% аналізованих корпорацій) є політика повного самофінансування. Отже, аналізовані машинобудівні корпорації уже на етапі вибору та розроблення інвестиційно-економічної стратегії фактично добровільно відмовляються від досягнення істотних конкурентних переваг, що, звичайно, не може не відобразитись негативно на їхньому загальному рівні конкурентоспроможності. Окрім того, практично повністю ігноруються такі важливі методи реалізації інвестиційно-економічної стратегії, як емісійна та дивідендна політика, адже додаткове залучення акціонерного капіталу не планується узагалі, а з метою залучення додаткового капіталу використовується надзвичайно обмежений спектр фінансових інструментів, властивий і для підприємств інших організаційно-правових форм, що істотно обмежує досягнення конкурентних переваг. Отже, вплив інвестиційно-економічної стратегії на підвищення рівня конкурентоспроможності аналізованих машинобудівних корпорацій Західного регіону України є незначним, що одночасно свідчить про вагомий потенціал зростання рівня конкурентоспроможності машинобудівних корпорацій за допомогою формування та реалізації заходів інвестиційно-економічної стратегії та досягнення визначених у дисертаційній роботі конкурентних переваг.

8. На підставі результатів дисертаційної роботи можна запропонувати:

– керівним органам машинобудівних корпорацій під час формування стратегії конкурентоспроможності застосовувати теоретичні та практичні положення дисертації, підвищувати якість корпоративного управління за допомогою оптимізації розподілу сфер компетенції та розроблення й впровадження внутрішніх кодексів корпоративного управління;

– менеджерам вищої ланки машинобудівних корпорацій використовувати результати дослідження під час визначення пріоритетів у стратегічному управлінні, конкурентних переваг та під час формування та удосконалення функціональних стратегій, зокрема інвестиційно-економічної, вплив якої на фінансові результати та вартість корпорацій є мінімальним або негативним;

– менеджерам фінансової служби машинобудівних корпорацій дотримуватись рекомендованих етапів формування інвестиційно-економічної стратегії корпорації та рекомендованої методики врахування факторів у разі залучення додаткового капіталу;

– Міністерству освіти і науки України використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації, здійснюючи підготовку фахівців у сфері підприємництва;

– Міністерству економіки України та Міністерству промислової політики України використовувати сформульовані в дисертації рекомендації під час розроблення нормативних документів з метою забезпечення реалізації державної економічної політики у сфері економічної конкуренції та обмеження монополізму, сприяння розвитку конкурентних відносин.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації