Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Близнюк Тетяна Павлівна. Інноваційна діяльність підприємства в умовах циклічності розвитку економіки : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Близнюк Т.П. Інноваційна діяльність підприємства в умовах циклічності розвитку економіки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) – Харківський національний економічний університет, Харків, 2008.

Дисертаційна робота присвячена комплексу питань, пов’язаних з розвитком науково-теоретичних положень, розробкою та обґрунтуванням методичних і практичних рекомендацій інноваційної діяльності підприємства в умовах циклічності розвитку економіки. Досліджено основні складові й розкрито сутність поняття «інноваційна діяльність підприємства» як складної динамічної системи. Вдосконалено визначення поняття «інноваційна сприйнятливість підприємства». Обґрунтовано та розроблено методичний підхід до визначення впливу середовища підприємства на його інноваційну діяльність на основі врахування впливу середовища усіх рівнів. Запропоновано послідовність етапів визначення технологічного рівня підприємства на основі якісно-кількісного підходу. Систематизовано основні фактори зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства. Вдосконалено визначення поняття «інноваційне середовище». Сформовано ланцюг «виникнення, формування та активізація інноваційної діяльності підприємства». Обґрунтовано взаємозв’язок між інноваційною сприйнятливістю підприємства, циклами М. Кондратьєва й технологічним рівнем підприємства. Запропоновано методичні рекомендації щодо покращення інноваційної діяльності підприємства з урахуванням впливу середовища підприємства.

Одержані в ході дослідження результати в сукупності вирішують важливе науково-практичне завдання з узагальнення й удосконалення теоретичних засад інноваційної діяльності підприємства в умовах циклічності розвитку економіки, обґрунтування методичних підходів щодо інноваційної діяльності та розробки практичних рекомендацій з їх впровадження й використання на підприємстві. Основні висновки науково-практичного характеру, які отримані в процесі дослідження, полягають у такому:

1. На основі проведених досліджень запропоновано поняття «інноваційна діяльність підприємства» як складної динамічної системи заходів з використання результатів закінчених науково-технологічних досліджень, організаційно-економічних розробок або інших науково-технічних досягнень, яка функціонує під впливом факторів середовища всіх рівнів (зовнішнього та внутрішнього) з метою задоволення постійно мінливого індивідуального попиту і потреб суспільства в цілому в конкурентоспроможній продукції (товарах, послугах). Удосконалено поняття «інноваційна сприйнятливість підприємства» як ступеня готовності, зацікавленості та можливості підприємства постійно оновлювати фактори внутрішнього середовища шляхом виявлення інновацій, їх розрізнення за визначеними ознаками та оцінки необхідності їх впровадження з метою підвищення конкурентоспроможності. Запропоновано вважати під інноваційним середовищем визначену і сформовану систему факторів: політичних, правових, економічних, виробничо-технологічних, демографічних, географічних, ринкових, соціокультурних, природних, екологічних, міжнародних, що забезпечує (прискорює чи гальмує) розвиток інноваційної діяльності підприємства.

2. Виділено й обґрунтовано фактори середовища усіх рівнів, які впливають на інноваційну сприйнятливість підприємства. Детермінуючими факторами зовнішнього середовища, які найбільше впливають на інноваційну сприйнятливість підприємства, є економічні цикли та технологічна структура країни (як сукупність технологічних рівнів підприємств).

3. Обґрунтовано та описано складові ланцюга «виникнення, формування та активізація інноваційної діяльності підприємства», які є ключовими факторами зовнішнього середовища, що сприяють інноваційній діяльності на рівні підприємства, а саме: гіпотези виникнення; фундаментальні передумови формування та економічних умов активізації інноваційної діяльності. Складові ланцюга було визначено на основі результатів систематизації факторів інноваційного середовища, зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства.

4. На основі результатів досліджень щодо обґрунтування циклічності розвитку господарської системи України та відповідності теорії М. Кондратьєва доведено, що економіка України розвивається циклічно. Обґрунтування, порівняння й аналіз хронології циклів М. Кондратьєва для України дозволив встановити інтервали відставання від країн Заходу при проходженні циклів та основні причини виникнення такого відставання в Україні протягом 1854 – 2006 років. Однією з основних причин відставання України в проходженні циклів були саме проблеми інноваційної діяльності промислових підприємств. Виявлено безпосередній взаємозв’язок між інноваціями та фазами циклу М. Кондратьєва. Практичним результатом цього є необхідність коригування на підприємстві його інноваційної сприйнятливості шляхом стимулювання та впровадження тих видів інновацій, які необхідні на даній фазі циклу, підвищення відповідного технологічного рівня та урахування впливу факторів середовища підприємства всіх рівнів.

5. Обґрунтовано та сформовано методичний підхід до визначення впливу середовища підприємства всіх рівнів на його інноваційну діяльність та інноваційну сприйнятливість, заснований на врахуванні циклічності розвитку економіки як домінуючого фактора зовнішнього середовища. Розраховано інтегральні показники середовища підприємства усіх рівнів. Позиціювання підприємств дозволило розділити їх на дві групи: «відживаючі» та перспективні підприємства в позитивному зовнішньому середовищі. Це є основою для розробки заходів щодо напрямків подальшого розвитку інноваційної діяльності цих підприємств. Практичне використання цього підходу дозволить установити, який з рівнів середовища і яким чином (позитивно чи негативно) впливає на інноваційну сприйнятливість конкретного підприємства, та обґрунтувати відповідні заходи з її підвищення.

6. Запропоновано методичний кількісно-якісний підхід визначення технологічного рівня промислового підприємства, який складається з двох етапів аналізу: технологічного рівня; фаз проходження кожного з домінуючих та наступних укладів, що дає можливість здійснити не тільки кількісний аналіз технологічного рівня, але й якісно проаналізувати результати проходження фаз домінуючими та наступними укладами. Результати визначення технологічного рівня досліджуваних підприємств свідчать про наявність двох груп підприємств: з трудовим рівнем та тих, що наближаються до інвестиційного. Це є основою для розробки заходів щодо коригування стану зовнішнього мезосередовища підприємства. Практичне використання цього підходу на підприємстві дозволить визначити технологічний рівень підприємства та розробити відповідні рекомендації щодо прискорення проходження застарілих укладів.

7. Обґрунтовано та запропоновано рекомендації щодо визначення напрямків інноваційної діяльності підприємства та покращення його інноваційної сприйнятливості на основі результатів визначення впливу середовища підприємства всіх рівнів та аналізу складових інноваційної сприйнятливості, які складаються з трьох напрямків: 1) підвищення інноваційної сприйнятливості підприємства; 2) покращення стану середовища через внутрішнє середовище підприємства; 3) покращення стану внутрішнього середовища шляхом використання умов позитивного впливу зовнішнього середовища.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданням

  1. Близнюк Т. П. Теоретичні основи формування інформаційної економіки в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 197: В 5 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 191–202.

  2. Близнюк Т. П. Теоретичні аспекти теорії довгих хвиль М. Кондратьєва // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 89-2. – Донецьк: ДонНТУ, 2005. – С. 186–193.

  3. Близнюк Т. П. Взаємозв’язок великих циклів та інновацій // Управління розвитком. Збірник наукових статей. – Х.: ХНЕУ, 2005. – №3. – С. 18–19.

  4. Лепейко Т. І., Близнюк Т. П. Великі цикли М. Кондратьєва в країнах Заходу // Механізм регулювання економіки. – 2006. – №2. – С. 180–189.

  5. Близнюк Т. П. Методичний підхід до визначення технологічної структури підприємства та господарської системи // Управління розвитком. Збірник наукових статей. – Х.: ХНЕУ, 2006. – №7. – С. 94–97.

  6. Близнюк Т. П. Инновационная деятельность предприятия и ее составляющие // Бизнес-информ. – 2007. – № 9(1). – С. 71–74.

  7. Близнюк Т. П. Циклічність розвитку господарської системи України // Управління розвитком. Збірник наукових статей. – Х.: ХНЕУ, 2006. – №3. – С. 15.

  8. Близнюк Т. П. Характеристика проходження циклів М. Кондратьєва в Україні // Економіка розвитку. – 2007. – №1(41). – С. 26–30.

  1. Лепейко Т. І., Близнюк Т. П. Вплив середовища підприємства на його інноваційну діяльність // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 224: Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 677–692.

Матеріали конференцій

  1. Близнюк Т. П. Особливості розвитку п'ятої довгої хвилі в Україні // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу 2004». Том 28. Макроекономіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 8–11.

  2. Bliznyuk T. The Analysis of Duration of Long Cycles of Kondratiev // Економіка: Сучасні проблеми та перспективи розвитку: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 18–19 березня 2004 р. У 2-х т. / Редкол. І. І. Тимошенко (від. ред.) та ін. – К.: Видавництво Європейського університету, 2004. – Т. 2. – С. 23–24.

  3. Близнюк Т. П. Особливості проходження країнами Заходу великих циклів М. Кондратьєва // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45 річниці Університету споживчої кооперації України. – Полтава: ПУСКУ, 2006. – С. 194–195.

  4. Близнюк Т. П. Інноваційна сприйнятливість підприємства // Конкурентоспроможність та інноваційний розвиток України: проблеми науки та практики: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції, 23–24 жовтня 2007 р. – Х.: ІНЖЕК, 2007. – С. 125–127.