Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


960. Шикіна Наталія Анатоліївна. Інфляція в Україні та шляхи її стримування: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Одеський держ. економічний ун-т. - О., 2004. Шифр зберігання документа в бібліотеці: РА33589



Анотація до роботи:

Шикіна Н.А. Інфляція в Україні та шляхи її стримання. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг, кредит. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2004.

Робота присвячена проблемам теоретичного обґрунтування та практичного уможливлення визначення шляхів стримання інфляційних процесів в Україні.

У дисертації викладено та узагальнено теоретичні положення щодо історичної природи та об’єктивно-суб’єктивної обумовленості інфляції як явища; за допомогою методу парних кореляцій виявлено економічні фактори, які перебувають у значній прямо або обернено пропорційній залежності з рівнем інфляції та можуть його відповідно посилювати або стримувати; встановлено та визначено сутність, місце і роль якісно- та кількісно-монетарних факторів на шляху стримання інфляційних процесів; з’ясовано та обґрунтовано психологію попиту на гроші з боку суб’єктів фінансових відносин, яка, з одного боку, обумовлюється соціально-економічним станом у країні, а з іншого – філософією буття громадян у соціумі.

Визначено особливості протікання інфляційних процесів в Україні у довго- та короткостроковому періодах.

Доведено існування економічних факторів, які, не перебуваючи з рівнем інфляції у безпосередньому кореляційному зв’язку, не втрачають своєї актуальності щодо проблеми стримування інфляційних процесів, бо саме вони створюють умови для їх посилення. До них належать в першу чергу наявність бюджетного дефіциту, зовнішнього та внутрішнього боргу, великі обсяги імпорту та інші.

Особливої уваги заслуговують інституціональні та соціальні фактори, які безпосередньо впливають на темпи зростання споживчих цін та закладають фундамент інфляційних процесів у майбутньому.

Запроваджено коефіцієнт інфляційного навантаження КІН(ІСЦ, Fn)період як коефіцієнт кореляції між індексом споживчих цін та економічним чинником, що аналізується, за певний період та відображує існуючий статистичний зв’язок або його відсутність між ними, а також запропоновано реальні шляхи стримання інфляційних процесів в Україні.

Запропоновано антиінфляційну модель державного регулювання в Україні, основна ідея якої полягає в тому, що кожна її одиниця (держава, Національний банк, економічні та фінансові інституції) має бути максимально незалежною від „корисних” інтересів інших та виконувати свої безпосередні функції, спрямовані на побудову економічно розвинутої, соціально захищеної та політично безпечної держави.

Дано визначення інфляції, згідно з яким інфляція є об’єктивним процесом, основу якого складає надлшиковий попит на гроші з боку всіх суб’єктів фінансових відносин, що у свою чергу обумовлюється сукупністю економічних, монетарних, фіскальних, інституціональних та соціальних факторів. Запропоновано класифікацію зазначених факторів, які мають безпосередній вплив на характер протікання інфляційних процесів.

Запропоновано етапи та механізм запровадження інфляційного таргетування як один із можливих варіантів досягнення макроекономічної стабільності в Україні.

Результати дисертаційного дослідження щодо шляхів стримання інфляції та можливостей управління інфляційними процесами дозволяють зробити висновки теоретико-концептуального, методологічного та науково-практичного спряму-вання.

У дисертації обґрунтовано теоретичне узагальнення, а також запропоновано нове вирішення наукової проблеми щодо шляхів стримання інфляції в Україні з урахуванням кількісних та якісних економічних параметрів.

Проблеми, які безпосередньо стосуються сутності формування, розгортання та посилення інфляційних процесів, залишаються остаточно не з’ясованими. Багаторічне протистояння теорії державного регулювання та монетаризму не призвело не тільки до узгодження цього питання на рівні економічно-соціальної діяльності, воно навіть не визначило основні акценти в межах економічної теорії. Максимально наближені до істини, жодна з цих теорій не враховує ані психологію поведінки людини в економічному просторі, ані філософію буття людини як частини всесвітнього соціуму.

Проблема, яка формується одночасно у трьох площинах (економічній, психологічній та філософській), не може бути вирішена тільки за рахунок економічних важелів. Тим більше вона не може бути вирішена або тільки шляхом державного регулювання, або тільки шляхом використання монетарних важелів. У кожний момент часу одна зі складових інфляції обумовлює іншу, посилюючи її або стримуючи.

Кожне рішення, яке приймається у країні й має бути спрямоване на досягнення економічної рівноваги та економічного розвитку, є водночас і об’єктивним, і суб’єктивним і має свої наслідки, які, на жаль, не завжди наближають до поставленої мети. Подолання такого стану речей вимагає з’ясування існуючих проблем на загальнотеоретичному та практичному рівнях, що є можливим шляхом застосування математичного апарату, зокрема кореляційного методу дослідження щодо існування зв’язків між рівнем інфляції та окремими економічними показниками.

Головні висновки, отримані в результаті дослідження, полягають у наступному:

1. Доведено, що суперечність, на якій побудовано протистояння кейнсіанської та монетаристської теорій, полягає лише у визначенні факторів, що спричиняють інфляцію. Усі фактори, які прийнято відносити до немонетарних, є якісно-монетарними факторами, на відміну від кількісно-монетарних, які зазвичай ми розглядаємо в якості суто монетарних факторів. Процес узгодження кількісно- та якісно-монетарних факторів унаслідок їх дії на різних рівнях (внутрішньому та зовнішньому відносно інфляційного коридору) має врешті-решт подолати протистояння між кейнсіанською та монетаристською теоріями, принаймні, стосовно природи та можливих напрямків розвитку інфляції. Тільки таке узгодження дає можливість всебічно дослідити та проаналізувати інфляцію як явище, а також визначити шляхи щодо її стримування, а у разі необхідності – пристосування до неї. Водночас, якими б важливими та численними не були якісно-монетарні фактори, саме внаслідок їхньої природи та складності регулювання ними, визначальна роль залишається за кількісно-монетарними факторами.

2. Шляхом впливу на кількісно-монетарні фактори, і в першу чергу через обмеження надлишкової грошової емісії, можна створювати „коридор”, у межах якого будуть відбуватися інфляційні коливання, спричинені впливом якісно-монетарних факторів. А вже від рівня регулювання в межах якісно-монетарних факторів буде залежати величина тиску на стіни такого „коридору”. Основна небезпека зазначеного тиску полягає в тому, що в першу чергу він буде спрямований на соціально незахищені та матеріально незабезпечені верстви населення. Саме вони відчують на собі весь тягар вкрай соціально несправедливого перерозподілу грошових ресурсів у країні, який може відбуватися на фоні загального економічного зростання та економічної стабільності.

3. Проведений аналіз стосовно характерних рис та особливостей формування інфляційних процесів в Україні дозволяє дійти висновку, що інфляція, сформувавшись на базі виникнення грошей, продовжує існувати у грошовому просторі і є соціально-економічним явищем, пов’язаним з постійно існуючим і так само постійно зростаючим попитом на гроші з боку держави, суб’єктів господарської діяльності та населення. Існування підвищеного попиту на гроші в умовах контрольованої їх пропозиції призводить лише до інфляційного коливання, яке на відміну від інфляції є явищем тимчасовим і може бути за певний період часу самоврегульованим.

4. Грошові фактори у довгостроковому періоді зберігають за собою провідну роль щодо впливу на рівень інфляції. Надлишкова кількість грошей в обігу є практично єдиною перешкодою на шляху стримування інфляції, звичайно, за умов налагодженого процесу державного регулювання у сфері проблемних питань: податкової системи, бюджетного процесу, наявності монополій, структурних перекосів в економіці, потужної тіньової економіки, корупції та політичної нестабільності. Обсяги емісії грошей мають бути прив’язані до обсягів валового внутрішнього продукту, що виробляється у країні, і не можуть бути зорієнтовані на існуючий незадоволений попит на гроші як з боку держави, так і з боку суб’єктів господарської діяльності та населення.

5. Доведено, що існують економічні показники, які, перебуваючи з рівнем інфляції у незначному кореляційному зв’язку, не втрачають своєї актуальності щодо проблеми стримування інфляційних процесів, бо саме вони створюють умови для їхнього посилення. Насамперед це стосується бюджетного дефіциту, особливо враховуючи те, що для його покриття найлегшим шляхом залишається надлишкова грошова емісія, яка у свою чергу перебуває у максимально високому прямо пропорційному кореляційному зв’язку з рівнем інфляції. Тобто, бюджетний дефіцит призводить до дії грошові чинники, а саме грошову емісію. Покриття бюджетного дефіциту шляхом залучення кредитних ресурсів, залучає до дії механізм інфляції, який базується також на переповненні грошових каналів країни і посиленні невідповідності між кількістю товарів і кількістю грошей в обігу. Безперечно, вирішення проблеми бюджетного дефіциту не обмежується сферою бюджетної політики. Воно вимагає комплексного підходу щодо загального врегулювання економічного стану в країні. Особливо це стосується удосконалення податкової політики та, як наслідок, поступового обмеження обсягів тіньової економіки.

6. Ураховуючи незадоволеність попиту на вітчизняному ринку на товари непродовольчої та особливо продовольчої сфер, у найближчий час необхідно подолати структурні перекоси в економіці, які Україна спочатку отримала у спадщину від соціалістичної економіки, а потім не тільки не подолала, а й ще навіть посилила внаслідок відсутності необхідних умов для подальшого і додаткового розвитку виробничої сфери, оскільки незадоволеність попиту була і залишається однією з провідних причин зростання цін і відповідно подальшого посилення інфляційних процесів.

7. Зростання грошових доходів населення як одного з основних джерел інфляції пропозиції вимагає особливої уваги. Їх збільшення, з одного боку призводить до зростання виробничих витрат і, як наслідок, до підвищення споживчих цін, а з іншого – посилює попит, що зі свого боку теж призводить до зростання цін. Такий подвійний негативний ефект є досить суттєвим підґрунтям до збільшення обсягів заборгованості з виплати заробітної плати як на приватних підприємствах, так і на державних. Але обмеження рівня грошових доходів населення взагалі та заробітної плати зокрема, особливо в умовах соціальної незахищеності більшості українського населення, є абсолютно неприпустимим. Одним із можливих засобів вирішення цієї проблеми може бути розширення обсягів безготівкових розрахунків із заробітної плати з населенням (не тільки під час її сплати), а також залучення до безготівкових форм розрахунків усе більшої кількості платежів у споживчій сфері та при сплаті різноманітних послуг, зокрема комунальних та інших.

8. Запроваджено коефіцієнт інфляційного навантаження Кін(ІСЦ, Fn)період, значення якого за відповідними кількісно-монетарними факторами перевищує за певний період часу 0,9 або суттєво до нього наближується, має визначати на перспективу економічні фактори, які вимагають підвищеного контролю на шляху стримання інфляційних процесів.

9. Доведено, що на сучасному етапі вирішальна роль на шляху стримування інфляційних процесів залишається в першу чергу за інституціональними факторами. Такі проблемні питання, як боротьба з монополіями, удосконалення податкової системи, досягнення політичної стабільності, покращання екології, збільшення частки економічно активного населення, надання Національному банку України відповідної незалежності, за умов якої стає можливим упровадження режиму інфляційного таргетування, та ще багато інших проблем можуть бути вирішені лише засобами державного регулювання.

10. Ураховуючи багаторічний позитивний досвід багатьох країн світу, які досягли певних успіхів щодо стримання інфляції шляхом застосування режиму інфляційного таргетування, запропоновано впровадження зазначеного режиму в Україні як одного з базових заходів антиінфляційної політики.

Боротьба з інфляцією як з багатофакторним явищем вимагає комплексного підходу, що має поєднати в собі вирішення економічних, монетарних, фіскальних, інституціональних та соціальних питань водночас. Саме вони визначають основні напрями дії на шляху досягнення економічного та соціального добробуту в Україні.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Шикіна Н.А. Гроші як один із чинників виникнення світових інфляційних процесів // Вісник соціально-економічних досліджень: Збірник наукових праць. Вип. 9 / Одеса: АТЗТ ІРЕНТТ, 2001. - С.365-368 (0,37 др. арк.)

  2. Шикіна Н.А. Інфляція або безробіття: проблема, яку можна вирішити // Збірник наукових праць Академії ДПС України. – Ірпінь, 2001. - № 4 (14). – С.14-22 (0,60 др. арк.)

  3. Шикіна Н.А. Класики економічної теорії щодо проблеми економічної рівноваги // Вісник соціально-економічних досліджень: Збірник наукових праць. Вип. 11. / Одеса: ОДЕУ, 2002. - С.49-53 (0,46 др. арк.)

  4. Шикіна Н.А. Роль інвестицій у процесі економічного зростання // Вісник соціально-економічних досліджень: Збірник наукових праць. Вип. 13. / Одеса: ОДЕУ, 2002. - С.338-343 (0,42 др. арк.)

  5. Шикіна Н.А. Інфляція в Україні та її особливості у довгостроковому періоді // Вісник соціально-економічних досліджень: Збірник наукових праць. Вип. 14. / Одеса: ОДЕУ, 2003. - С.318-323 (0,44 др. арк.)

  6. Шикіна Н.А. Шляхи стримування інфляційних процесів в Україні // Вісник соціально-економічних досліджень: Збірник наукових праць. Вип. 16. / Одеса: ОДЕУ, 2004. - С.335-341 (0,54 др. арк.)

  7. Шикіна Н.А. Негрошові чинники інфляційних процесів: передумови та наслідки // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України (економіка, право). – Ірпінь, 2004. - №2 (24). – С.61-70 (0,66 др. арк.)

Матеріали і тези наукових конференцій

1. Шикіна Н.А. Грошово-кредитна політика та економічне зростання. Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкових трансформацій / Збірник матеріалів першої Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників, 26-27 лютого 2003 р. – Вінниця: „Універсум” – „Ландо ЛТД”,2003. – С.124-127 (0,32 др. арк.)

2. Шикіна Н.А. Державний борг та його подолання через економічне зростання. Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку) / Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції (20-22 грудня 2001 року). – Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. – С.327-328 (0,2 др. арк.)