Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарне акушерство


Меженська Наталія Анатоліївна. Імуностимулююча та замісна терапія при гіпофункції яєчників у корів: дисертація канд. вет. наук: 16.00.07 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Меженська Н.А. Імуностимулююча та замісна терапія при гіпофункції яєчників у корів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07. – ветеринарне акушерство. – Національний аграрний університет. – Київ, 2003.

Дисертацію присвячено вивченню поширення гінекологічних хвороб з ознаками анафродизії у корів, визначенню імунобіологічного статусу організму корів при гіпофункції яєчників та ефективності імуностимулюючих засобів (тимоген, АСД фракція 2 з «Урзовітом», лазеротерапія) як окремо, так і разом з гонадотропно-естрогенним препаратом («Гонадестрин») при лікуванні корів з даною патологією.

Уперше для лікування корів з гіпофункцією яєчників застосували АСД фракцію 2 з «Урзовітом» і лазеропунктуру (апарат СТП-5) у комплексі з гонадотропно-естрогенним препаратом «Гонадестрин». Встановлено позитивний вплив даних лікувальних засобів на патогенез захворювання.

1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової задачі, що полягає у вивченні окремих питань патогенезу гіпофункції яєчників у корів та опрацюванні патогенетично обґрунтованого методу їх лікування із застосуванням засобу імуностимулюючої дії АСД фракція 2 з “Урзовітом” і гонадотропно-естрогенного препарату “Гонадестрину”.

  1. Зниження показників виходу телят від 100 корів на 30–35% у обох базових господарствах пов’язано зі значним поширенням акушерської і гінекологічної патології з ознаками анафродізії (87,0–90,7%) та зниженням заплідненості корів відповідно на 16,0 і 22,0%.

  2. Основними причинами гіпофункції яєчників у корів в обох господарствах є комплекс загальновідомих стрес-факторів: неповноцінна годівля, гіподинамія, відсутність інсоляції та контакту з бугаєм-пробником, і меншою мірою, патологія отелення та післяотельного періоду, яка обумовлює гінекологічні хвороби. Серед патології яєчників переважають гіпофункція яєчників (61,9-66,6%) та асоціації патології яєчників і матки: гіпофункція і склероз гонад, кіста жовтого тіла, гіпотонія або атонія матки (15,8–28,6%). Гіпофункція яєчників першого ступеня прояву реєструється у 38,4–64,8% хворих корів, другого ступеня – у 20,3–35,5% корів, а третього ступеня – 14,9–25,1% корів.

  3. У крові корів з гіпофункцією яєчників установлено олігохромемію і незначну олігоцитемію. В лейкоформулі виявлено еозинопенію, лімфоцитопенію, моноцитопенію і нейтрофілію зі зрушенням ядра вправо. У цьому разі у корів має місце порушення обміну речовин, що проявляється вірогідним зменшенням кількості загального білка, диспротеїнемією за рахунок зменшення питомої ваги альбумінів і підвищенням питомої ваги гама-глобулінів, зниженням вмісту вітаміну А, загального кальцію, неорганічного фосфору та підвищенням резервної лужності крові.

  4. Гіпофункція яєчників у корів розвивається на тлі імунодефіцитного стану організму. Про це свідчить пригнічення клітинної і гуморальної ланок імунітету, що проявляється вірогідним зниженням кількості Е-РУК, ЕАС-РУК, Еактивних-РУК, ТФЧ-РУК на тлі підвищення кількості дрібномолекулярних і середньомолекулярних ЦІК та зниженням кількості імуноглобулінів усіх класів. Поряд з цим відбувається зниження показників неспецифічної реактивності організму і підвищення у 2,6 раза (P<0,001) концентрація кортизолу в крові, що вказує на стресовий стан організму хворих корів.

  5. Залежно від ступеня розвитку гіпофункції яєчників відбувається динамічне зниження їх маси і розмірів; при цьому в статевих залозах мають місце дистрофічні і навіть атрофічні процеси, які супроводжуються значним потовщенням білкової оболонки і колагенізацією тканин гонад.

  6. Застосування з лікувальною метою АСД фракції 2 з “Урзовітом” (10%-й розчин, по 5 мл внутрішньом’язово, тричі, з інтервалом 72 год) або лазерного випромінювання (лазеропунктура, щодня, 7 сеансів) забезпечує відновлення статевої функції відповідно у 66,7 і 58,3% корів, що перевищує відповідно на 24,7 і 16,3% терапевтичний ефект від застосування тимогену.

  7. АСД фракція 2 з “Урзовітом” і низькоінтенсивне лазерне випромінювання (апарат СТП-5) сприяють поліпшенню обміну речовин, що проявляється нормалізацією морфо-біохімічних показників крові та володіють вираженими імуностимулюючими властивостями, завдяки яким у тварин вірогідно підвищується загальна кількість Е-РУК і ЕАС-РУК, БАСК, ЛАСК, ФАН, ФІ, а також вміст імуноглобулінів, великомолекулярних ЦІК; нормалізується ІРІ; знижується кількість дрібномолекулярних ЦІК.

  8. Комплексне застосування засобів імуностимулюючої терапії (АСД фракції 2 з “Урзовітом” і лазеропунктури) і гонадотропно-естрогенного препарату “Гонадестрину” (2,5 мл на 100 кг маси тіла, внутрішньом’язово, одноразово) дозволяє суттєво підвищити ефективність лікування (83,3 і 75,0% відповідно проти 58,3% при застосуванні “Гонадестрину”), відновити обмін речовин і попередити імуносупресивну дію “Гонадестрину” на організм корів. При цьому економічна ефективність від застосування АСД фракції 2 з “Урзовітом” і “Гонадестрину” становила 3,94 грн., лазеропунктури і “Гонадестрину” – 3,6 грн., а при використанні одного “Гонадестрину” лише 2,07 грн. на гривню витрат.

  9. Запропонована схема комплексного лікування корів з гіпофункцією гонад (АСД фракція 2 з “Урзовітом” і “Гонадестрин”) виявилася найбільш ефективною при першому (88,2%) і другому (82,2%) ступенях її розвитку, а при третьому ступені гіпофункції ефективність лікування знижувалась до 40,0%.

Публікації автора:

  1. Меженська Н.А. Імуностимулювальна терапія при гіпофункції яєчників у корів // Вісник Білоцерків. держ. аграрн. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип. 13, ч. 1. – С. 132–135.

  2. Меженська Н.А. Використання імуностимуляторів у комплексному лікуванні корів, хворих на гіпофункцією яєчників // Науковий вісник Національного аграр. ун-ту. – Київ, 2001. – №38. – С. 189 – 191.

  3. Меженська Н.А. Імунобіологічна реактивність корів із гіпофункцією яєчників // Науковий вісник Національного аграр. ун-ту. – Київ, 2001. – №40 – С. 216 – 219.

  4. Меженська Н.А. Імунологічні показники крові при нетрадиційних методах лікування гіпофункції яєчників у корів // Вісник Білоцерківського держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2002. – Вип. 23 – С. 108–111.

  5. Меженская Н.А. Функциональное бесплодие коров в учхозе Луганского ГАУ // Зб. наук. праць Луганського держ. аграр. ун-ту: Ветеринарні науки. – Луганськ, 2000. – №2. – С. 50–54.

  6. Меженська Н.А., Мороз І.Г. Вплив нетрадиційних методів лікування гіпофункції яєчників у корів на клініко-біохімічні показники крові // Зб. наук. праць Луганського держ. аграр. ун-ту: Ветеринарні науки. – Луганськ, 2001. – №3. – С.48–51. (Дисертант провів дослідження морфологічних та біохімічних показників крові у корів з гіпофункцією яєчників, статистичну обробку одержаних результатів, підготував роботу до друку).

  7. Использование этиотропной терапии при акушерско-гинекологических заболеваниях / Мороз И.Г., Руденко А.Ф., Кот В.С., Бублик В.Н., Зажарский В.В., Зажарская Н.Н., Меженская Н.А., Шпилевая Л.А., Фомин С.В., Тресницкий С.Н. // Зб. наук. праць Луганського держ. аграр. ун-ту). – Луганськ, 2001. – №12 (24) – С.65–69. (Дисертант провів гінекологічну диспансеризацію неплідних корів в учгоспі Луганського ДАУ, застосував імуностимулятори для лікування корів з гіпофункцією яєчників, статистичну обробку результатів лікування).

  8. Меженская Н.А. Терапевтическая эффективность комплексного метода лечения коров при гипофункции яичников. // Зб. наук. праць Луганського національного аграр. ун-ту: Ветеринарні науки. – Луганськ, 2002. – №4. – С. 53–56.

  9. Харенко М.І., Руденко А.Ф., Меженська Н.А. Методичні рекомендації щодо діагностики і лікування гіпофункції яєчників у корів. – Луганськ, 2002. – 31 с. (Дисертант провів дослідження з вивчення ефективності імуностимулюючих засобів при гіпофункції яєчників у корів, підготував роботу до друку).