Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Підземна розробка родовищ корисних копалин


Сергієнко Олександр Іванович. Геомеханічне обґрунтування параметрів обвалення важкокерованої покрівлі в лавах пологих пластів Донбасу : Дис... канд. наук: 05.15.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Сергієнко О.І. Геомеханічне обґрунтування параметрів обвалення важкокерованої покрівлі в лавах пологих пластів Донбасу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.02 – «Підземна розробка родовищ корисних копалин». – Інститут фізики гірничих процесів НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертація присвячена питанням прогнозу обвалення важкокерованої покрівлі в лавах пологих пластів Донбасу. В роботі запропоноване нове рішення актуального наукового завдання: обґрунтування параметрів обвалення важкокерованої покрівлі в лавах пологих пластів Донбасу, яке полягає в створінні нового підходу до розрахунку визначення кроку первинної посадки покрівлі і критерію характеру обвалення порід.

Обґрунтовано і встановлено зміну величини опорного тиску залежно від кількості шарів, що входять до області зрушення над виробленим простором, з урахуванням їх кількості і послідовності зрушення. Встановлена залежність руйнуючих напружень на верхній і нижній меж породного шару від кількості шарів, що прогнулися або обрушилися, які беруть участь в області зрушення.

Установлена залежність граничного прогону породних шарів покрівлі в області їхнього зрушення, яка враховує формування руйнівних напружень на межах шарів і вплив довжини лави.

Обґрунтований і встановлений критерій характеру обвалення безпосередньої й основної покрівлі на момент первинної посадки залежно від типу руйнівних напружень на межах шарів, міцністних властивостей, потужності й кількості породних шарів, що входять до області зрушення.

Встановлено, що для сланцю глинистого та сланцю піскового, у залежності від потужності породного шару, покрівля може обрушатися, як дрібними фракціями, так і великими блоками.

Використовування результатів роботи на гірничих підприємствах дозволить обґрунтовано застосовувати необхідні заходи щодо управління важкокерованої покрівлі, уникнути аварійних ситуацій і підвищити безпеку ведення очисних робіт.

На базі виконаних досліджень були розроблені рекомендації за визначенням параметрів обвалення на момент первинної посадки безпосередньої і основної покрівлі, які були впроваджені на шахтах «Красноармійська-Західна№1», «Родинська», ім. Стаханова. Була отримана хороша збіжність прогнозних і фактичних даних, з точністю до 15%. Очікуваний економічний ефект для трьох добувних дільниць від впровадження цих заходів складе 1192,6 тис. грн./рік.