Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Смерічевський Сергій Францевич. Генезис та функціонування зв'язано-диверсифікованих систем підприємств : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Смерічевський С.Ф. Генезис та функціонування зв’язано-диверсифікованих систем підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2009.

У дисертаційній роботі розглянуто генезис та особливості функціонування зв’язано-диверсифікованих систем підприємств, що утворилися в українській промисловості.

Уточнено зміст понять структурних зрушень, структурної перебудови, структурних перетворень, структурної трансформації, які застосовуються для опису структурних змін в економічній системі. Досліджено генезис надвеликих економічних систем. Доведено доцільність їх позначення як зв’язано-диверсифікованих систем підприємств (ЗДСП), уточнено визначення їх поняття, вивчено особливості функціонування. За результатами системно-структурного аналізу вітчизняних ЗДСП установлено, що яскраво вираженою у їх функціонуванні є тенденція зміни конфігурації переважно шляхом зростання. Для відображення процесу зміни конфігурації ЗДСП розроблено модель динаміки її зростання. Уведено поняття темпової характеристика, що є основоположним елементом моделі. Для емпіричного дослідження графічної моделі динаміки зростання ЗДСП щодо шляхів та умов зростання запропоновано модель зростання. Сформовано фундаментальні постулати парадигми стратегічного управління у вітчизняних ЗДСП та вихідні положення її реалізації. Стратегічний аналіз у вітчизняних зв’язано-диверсифікованих системах підприємств розглянуто з трьох боків – структури, функцій і процесів на основі поєднання за допомогою системно-структурного аналізу системного, функціонального та процесного підходів. Сформовано інструментарій стратегічного вибору, апробацію якого проведено на прикладі металургійної неоструктури ЗДСП "System Capital Management".

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження сформовані теоретичні конструкції, що дозволили показати генезис вітчизняних зв’язано-диверсифікованих систем підприємств, виявити й описати особливості їх функціонування, змоделювати динаміку зростання, а також сформувати вихідні положення реалізації парадигми стратегічного управління в таких системах на базі моделі інтерактивного менеджменту.

Основні висновки теоретичного та прикладного характеру й результати, що одержані в ході проведених досліджень, зводяться до такого.

1. Структура економічної системи є однією з її основних характеристик. Структурні зміни виникають унаслідок зміни її окремих елементів, зміни взаємозв’язків елементів та їх взаємовпливу. Для опису структурних змін в економічній системі застосовується ряд понять, з яких найчастіше зустрічаються поняття "структурні зрушення", "структурна перебудова", "структурні перетворення", "структурна трансформація". Їх упорядкування за визначеними принциповими позиціями дозволило вивчити та уточнити зміст даних понять у залежності від ступеня зміни структури економічної системи, отримання економічною системою нових властивостей, тобто масштабу, глибини та наслідків структурних змін.

2. Аналіз структурних змін в українській економіці проведено з урахуванням перебування суспільного розвитку України на індустріальній стадії, на якій превалює промисловість, а домінуючими є третій і четвертий технологічні уклади. Його результати свідчать, що більшість видів структури економіки України наприкінці ХХ – початку ХХІ століття суттєвих змін не зазнало, а ті, що мали місце, є переважно незначними, з різною інтенсивністю та спрямованістю. Позитивні або прогресивні структурні зміни істотно не вплинули на промисловість як економічну систему, тоді як негативні структурні зміни, навіть незначні за структурним зсувом, навпаки, позначилися вкрай негативно. Такі структурні зміни за результатами проведеного аналізу охарактеризовані як структурні зрушення. Найбільш суттєві зміни відбулися в соціально-економічній структурі економічної системи. Ці зміни надали їй нових властивостей, і тому їх доцільно охарактеризувати як структурні перетворення.

3. Наслідки структурних перетворень у соціально-економічній структурі промисловості формувалися протягом певного часу. Структурування цього процесу дало можливість виділити чотири етапи, зміст кожного з яких розглянуто в ході проведеного аналізу. Одним з вирішальних наслідків структурних перетворень у соціально-економічній структурі промисловості України є утворення великих економічних систем, які згодом перетворилися на надвеликі економічні системи. Такі системи відображають соціально-економічні відносини в суспільстві, які віддзеркалюють суспільну форму виробництва та спосіб присвоєння предметів природи в межах певної суспільної форми та за її допомогою. Їм властиві значний (за національним виміром) масштаб діяльності, неоднорідність і складність структури. Надвеликі економічні системи в українській промисловості відіграють ключову роль у різних сферах суспільного життя України, хоча їх феномен і вплив системно не вивчалися дотепер.

4. Дослідження генезису надвеликих економічних систем, які утворилися в економіці України, показало, що вони виникли як універсальні багатогалузеві інтегровані комплекси, але за складом, типами взаємозв’язків, формами контролю активів, їх розміром і масштабом впливу не відповідають сутності таких інтегрованих комплексів, як реальні фінансово-промислові групи, промислово-фінансові групи, а тим більш транснаціональних компаній. До сьогодні відсутній офіційний термін для позначення надвеликих економічних систем, що утворилися в економіці України. Тому обґрунтовано доцільність позначати їх як зв’язано-диверсифіковані системи підприємств через особливості створення, належність до глобальних за формою організації інтеграції та реалізацією відносин власності в змішаній формі.

5. Зв’язано-диверсифіковану систему підприємств (ЗДСП) пропонується розглядати як надвелику економічну систему, що об’єднує групу підприємств різної галузевої приналежності, які діють у різних організаційно-правових формах, перебувають під прямим або опосередкованим контролем юридичної, фізичної особи або групи фізичних осіб, пов’язані між собою відносинами, що мають юридичну форму або форму господарських зв’язків, з метою концентрації економічного потенціалу, що дозволяє зазначеним особам контролювати власні та афільовані промислові активи, виробництво та збут певних видів продукції, суттєво впливати на створення сприятливого бізнес-клімату для діяльності підприємств, що входять до складу системи, розширювати сферу її впливу на інші галузі економіки.

6. Вивчення особливостей функціонування найбільших зв’язано-диверсифікованих систем підприємств показало, що незважаючи на певні відмінності, вони є дуже схожими щодо шляхів утворення (виникли як наслідок приватизації та подальшого перерозподілу вже недержавної власності та зміни контролю над окремими активами), вибраних векторів руху та розвитку (головні бізнес-інтереси знаходяться в базових галузях промисловості), існуючих проблем (незавершеність вертикально-інтегрованих виробництв; слабкий фінансовий сектор) і навіть способів їх розв’язання, а також постулатів ділової політики, якої вони додержуються (відсутність уваги до модернізації активів, технічної реконструкції або переозброєння; активний перелив капіталу в бізнес-сфери, що не належать до промисловості, з гарантованою дохідністю, невисоким ризиком). Ділова політика вітчизняних зв’язано-диверсифікованих систем сприяє збереженню технологічної багатоукладності в українській економіці, при якій переважають і закладаються основи подальшого домінування третього та частково четвертого технологічного укладів.

7. Результати системно-структурного аналізу вітчизняних зв’язано-диверсифікованих систем показали, що яскраво вираженою у їх функціонуванні є тенденція зміни конфігурації переважно шляхом зростання – збільшення кількості контрольованих підприємств з метою розширення сфери контролю, зміцнення ринкових позицій, створення технологічно завершених виробництв, що зумовлює постійний рух активів таких систем. Значення пропонованого індексу меж офіційного контролю свідчать про нечіткість офіційних меж аналізованих ЗДС, про розбіжність їх офіційних і реальних границь. Результатом орієнтації на стратегію зовнішнього зростання є утворення всередині ЗДСП неоструктур, які об’єднують підконтрольні підприємства за галузевою ознакою, що є формою організаційного оформлення партнерських стосунків усередині ЗДСП. Інвестиційна політика вітчизняних ЗДСП спрямована переважно на відтворення існуючого третього технологічного укладу та підвищення стійкості системи шляхом диверсифікації діяльності в безпечні сфери діяльності. Сучасні тенденції інвестування вітчизняних зв’язано-диверсифікованих систем підприємств створюють підґрунтя для побоювань, що через певний час вони втратять позиції лідерів, а це спричинить технологічне відставання національної економіки в цілому. Цьому сприяє близькість вітчизняних ЗДС до влади, яку вони можуть використовувати з метою отримання пільг під неефективні проекти та виробництво неконкурентної продукції.

8. Для відображення процесу зміни конфігурації ЗДСП розроблено модель динаміки зростання ЗДСП. За допомогою даної моделі спектр можливих рівнів зростання ЗДСП у залежності від обмежень зовнішнього середовища та ресурсного забезпечення зводиться до певного набору архетипів. Основоположним елементом моделі динаміки зростання зв’язано-диверсифікованої системи підприємств є темпова характеристика, яка відображає "опір" зовнішнього середовища процесам зростання й виступає у вигляді його обмежень різноманітного характеру. Для східного регіону, де зосереджені найголовніші зв’язано-диверсифіковані системи підприємств, рівень темпових характеристик установлено експертним шляхом. Темпові характеристики використані у визначенні коефіцієнтів привабливості, які характеризують рівень привабливості видів економічної діяльності при переході зв’язано-диверсифікованої системи підприємств на інший рівень зростання.

9. Для емпіричного дослідження графічної моделі динаміки зростання зв’язано-диверсифікованої системи підприємств щодо шляхів та умов зростання запропоновано модель зростання ЗДСП, яка за характером є оптимізаційною, базується на положеннях теорії мінімаксу й адаптованій до умов вирішуваного завдання моделі Марковіца та реалізована в середовищі Mathcad. Модель зростання зв’язано-диверсифікованої системи підприємств реалізовано шляхом поетапного наближення ідеальної моделі до реальної, яка відображає реальні умови зростання системи. У процесі такого наближення поступово враховані визначені коефіцієнти привабливості видів економічної діяльності та їх дохідності, бюджет зростання, економічні інтереси системи, ємність інвестиційного ринку, динаміка інфляції, а також ринковий ризик. Запропонована модель принципово відрізняється за складністю, точністю, детальністю від неформального суб'єктивного пояснення вербальної моделі зростання. Її дієвість підвищується за умов збільшення обсягу інформації стосовно розв’язуваної проблеми та суттєвого розширення поля прийняття управлінських рішень щодо зміни конфігурації системи.

10. Виявлені особливості функціонування вітчизняних зв’язано-диверсифікованих систем підприємств, урахування змін технічних прийомів, що є засобами реалізації парадигми стратегічного управління, визнання її фундаментальних знань, цінностей, переконань, загальних базових принципів і методологічних пріоритетів послугували основою для формування фундаментальних постулатів парадигми стратегічного управління у вітчизняних зв’язано-диверсифікованих системах підприємств. Положення інтерактивного менеджменту та цілісного підходу, що використані як технічні прийоми, дозволили сформувати вихідні посилки реалізації парадигми стратегічного управління у зв’язано-диверсифікованій системі підприємств – модель сприйняття ЗДСП, модель упорядкування підконтрольних їй активів, принципи реалізації парадигми стратегічного управління, сприйняття суб’єктів трансакційного середовища, тип поведінки, тип стратегічного управління – та описати їх стан.

11. Стратегічний аналіз, що об’єктивізує зміст стратегічного управління у зв’язано-диверсифікованій системі підприємств, розглянуто з позиції цілісного мислення, що дало можливість отримати уявлення про стратегічний аналіз з трьох боків – структури, функцій і процесів на основі поєднання за допомогою системно-структурного аналізу системного, функціонального та процесного підходів. Системно-структурний аналіз як аналітичний інструмент дозволив, ураховуючи цільову функцію кожної стадії стратегічного аналізу, що розглядається як процес, визначити процеси, які мають відбуватися на кожній стадії, виділити її структурні елементи, зосередити увагу на основних рисах і характеристиках стадії, вибрати інструментарій.

12. Для проведення стратегічного аналізу у зв’язано-диверсифікованій системі підприємств сформовано інструментарій стратегічного вибору шляхом поєднання в систему аналітичних прийомів, способів і показників з існуючих, але адаптованих до умов діяльності неоструктур ЗДСП інструментів стратегічного аналізу та формування нових інструментів. Інструменти стратегічного аналізу в цій системі згруповані за категоріями аналітичних робіт і стадіями стратегічного аналізу.

13. Апробація пропонованого інструментарію стратегічного вибору на прикладі металургійної неоструктури ЗДСП "System Capital Management" показала, що його використання дає можливість отримати системне уявлення про стан неоструктури, її зовнішнє середовище та внутрішні можливості, скласти цілісне уявлення про формування процесів, що відбуваються всередині та за межами неоструктури і які, зазвичай, сприймаються лише за окремими етапами, конкурентний статус і конкурентні позиції неоструктури. Це є надзвичайно важливим для діяльності аналізованої ЗДСП, яка має вплив на соціально-економічне становище в регіоні.

Публікації автора:

Монографии

  1. Развитие промышленного производства: проблемы и решения :
    [монография] / [Алымов В. А., Амоша А. И., Смеричевский С. Ф. и др. ]. –– К.: Наукова думка, 2003. — 340 с.

Особистий внесок здобувача: розглянуто структурні зміни у промисловості України, а також питання інвестицій в українську промисловість.

2. Смеричевский С. Ф. Государственная политика структурних трансформаций в экономике : [монография] / С. Ф. Смеричевский, М. А. Солод. — Донецк: ДонГУУ, 2004. –– 180 с.

Особистий внесок здобувача: подано показники, за допомогою яких описуються структурні зміни в економіці; проведено аналіз структурних змін в економіці України.

3. Смеричевский С. Ф. Состояние и перспективы законодательного обеспечения инвестиционной деятельности в Украине: экономико-правовой аспект : [монография] / С. Ф. Смеричевский, Д. Е. Высоцкий. –– Донецк: ДонГУУ, 2004. ––124 с.

Особистий внесок здобувача: розглянуто стан та перспективи інвестиційного забезпечення промислових підприємств.

4. Управление на основе концепции стратегических бизнес-единиц : [монография] / [Ахламов А. Г., Кусик Н. Л., Смеричевский С. Ф., Петренко И. В.]. — Одесса: ВИК, 2005. —181 с.

Особистий внесок здобувача: досліджено стан та перспективи використання структурних бізнес-одиниць у діяльності промислових підприємств.

5. Совершенствование системы управления промышленным предприятием: проблемы и решения : [монография] / [Смеричевский С. Ф., Янковский Н. А., Белоусов А.В. и др.]. –– Донецк: Норд-Пресс, 2006. –– 393 с.

Особистий внесок здобувача: розглянуто стратегічне управління підприємствами та підстави його удосконалення у залежності від виду економічної діяльності підприємства, його розміру та виду інтеграції.

6. Смерічевський С. Ф. Зв’язано-диверсифіковані системи промислових підприємств: генезис, моделювання та стратегічний аналіз : [монографія] / Сергій Францевич Смерічевський. — Донецьк: ДонДУУ, 2008. –– 375 с.

Статті в наукових фахових виданнях

7. Смеричевский С. Ф. Анализ амортизационного фонда как одного из источников инвестирования новой техники / С. Ф. Смеричевский // Инвестиции: ресурсы, механизмы стимулирования. Сб. науч. трудов. –– Донецк: ИЭП НАНУ, 1997. –– С. 93–97.

8. Смерічевський С. Ф. Стратегія технічного прориву: від кружків якості до тотального управління якістю / С. Ф. Смерічевський, О. В. Білоусов, В. Л. Пілюшенко // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 1999. — № 2 (4). –– С. 18–25.

Особистий внесок здобувача: розглянуто вплив технологічного укладу на особливості стратегії технічного прориву.

9. Смеричевский С. Ф. Особенности применения исследовательского метода Case-study в процессе стратегического управления / С. Ф. Смеричевский // Проблемы теории и практики управления в современной экономике. Сб. научн. трудов. Т. 1. –– Донецк: ДонНТУ, 1999. — С. 58–62.

10. Смеричевский С. Ф. Условия активизации инвестиционных процессов / С. Ф. Смеричевский, Л. Т. Хижняк // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. Сб. науч. трудов. –– Донецк: ИЭП НАНУ, 2000. –– С. 188–196.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано особливості інвестиційного процесу на промисловому підприємстві.

11. Смеричевский С. Ф. Адаптивное управление стратегий планирования (частина 1) / С. Ф. Смеричевский, В. Г. Скобелев // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2000. –– № 3 (10). Ч. 2. –– С. 18–23.

Особистий внесок здобувача: показано доцільність перегляду парадигми стратегічного управління на промисловому підприємстві у контексті впливу зовнішнього середовища, що посилюється.

12. Смеричевский С. Ф. Состояние и тенденции интеграции угольной промышленности /С. Ф. Смеричевский, М. Д. Новиков // Прометей. Региональный сб. научн. трудов по экономике. Вып. 6. –– Донецк: Юго-Восток, 2001. –– С. 191–201.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано тенденції інтеграції вугільних підприємств у контексті створення вертикально-інтегрованих структур.

13. Смеричевский С. Ф. Моделирование маркетинговых возможностей предприятия на основе реинжиниринга бизнес-процессов / С. Ф. Смеричевский // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. Сб. научн. трудов. –– Донецк: ИЭП НАНУ, 2001. –– С. 63–73.

14. Смеричевский С. Ф. Адаптивное управление стратегий планирования (частина 2) / С. Ф. Смеричевский, В. Г. Скобелев // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2001. –– № 1 (13). Ч. 2. –– С. 84–89.

Особистий внесок здобувача: розглянуто особливості стратегічного аналізу та планування на промислових підприємствах.

15. Смеричевский С. Ф. Экономическая динамика: модели и методы. Аналитический обзор / С. Ф. Смеричевский, В. Г. Скобелев // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2002. –– № 3 (19). –– С. 112–128.

Особистий внесок здобувача: проаналізовані моделі динаміки, за допомогою яких можна відображати динамічний аспект діяльності підприємства.

16. Смерічевський С. Ф. Закордонний досвід і вітчизняні перспективи державної амортизаційної політики у вугільній промисловості / С. Ф. Смерічевський, Н. В. Шемякина, Л. С. Лесик // Прометей. Регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 9. –– Донецьк: ТОВ "Юго-Восток, Лтд", 2002. –– С. 177–188.

Особистий внесок здобувача: показано вплив амортизаційної політики на вугільних підприємствах на фінансові результати їх діяльності та доцільність використання у цій сфері зарубіжного досвіду.

17. Смерічевський С. Ф. Державне регулювання інноваційно-інвестиційної стратегії активізації діяльності промислових підприємств / С. Ф. Смерічевський,
Н. М. Ткачова, Т. А. Гончарова // Прометей. Регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 10. –– Донецьк: ТОВ "Юго-Восток, Лтд", 2003. –– С. 146–158.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано форми та способи державного регулювання інноваційно-інвестиційної діяльності промислових підприємств.

18. Смерічевський С. Ф. Дослідження впливу України на світовий ринок брухту чорних металів / С. Ф. Смерічевський // Торгівля і ринок України. Зб. наук. праць. Вип. 15. Т. 2. –– Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. –– С. 245–250.

19. Смерічевський С. Ф. Портфельний аналіз в стратегічному управлінні /
С. Ф. Смерічевський // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2005. –– № 3 (33). –– С. 148–154.

20. Смерічевський С. Ф. Сучасні аспекти політики ціноутворення у вугільній промисловості / С. Ф. Смерічевський // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2005. –– № 2 (32). –– С. 42–46.

21. Смерічевський С. Ф. Еволюція державних пріоритетів в економіці (частина 1) / С. Ф. Поважний, С. Ф. Смерічевський // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2005. — № 4 (34). –– С. 4–9.

22. Смерічевський С. Ф. Еволюція державних пріоритетів в економіці (частина 2) / С. Ф. Поважний, С. Ф. Смерічевський // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2006. — № 1 (35). –– С. 4 – 8.

Особистий внесок здобувача: розкрито сутність поняття державного пріоритету в економіці та розглянуто види державних пріоритетів, а також розкрито особливості їх еволюції, зокрема, щодо інтеграційних процесів в економіці.

23. Смерічевський С. Ф. Інноваційна активність у системі трансформації підприємства / С. Ф. Смерічевський // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2006. –– № 4 (38). –– С. 124–130.

24. Смерічевський С.Ф. Принципові підходи до інформаційного забезпечення управління у надвеликих економічних системах української промисловості / С. Ф. Смерічевський // Культура народов Причерноморья. –– 2006. –– № 115. Т. 2. — С. 111–116.

25. Смерічевський С. Ф. Теоретичні основи структурних перетворень економічних систем / С. Ф. Смерічевський // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія: Економіка. Вип. 63. Т. 7. –– Донецьк: ДонДУУ, 2006. –– С. 13–23.

26. Смерічевський С. Ф. Структурні зміни в українській економіці: аналіз та тенденції / С. Ф. Смерічевський // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 16. Ч. 2. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. –– С. 13–23.

27. Смерічевський С. Ф. Дослідження голоністичної структурної характеристики зв’язано-диверсифікованих систем України / С. Ф. Смерічевський // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія: Економіка. Вип. 93. Т. 8. –– Донецьк: ДонДУУ, 2007. –– С. 267–274.

28. Смерічевський С. Ф. Удосконалення методологічних основ портфельного аналізу в стратегічному управлінні / С. Ф. Смерічевський // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2007. –– № 1 (39). –– С. 87–93.

29. Смеричевский С. Ф. Инвестиционная привлекательность экономики Украины с позиции иностранного инвестора / С. Ф. Смеричевский, О. И. Климова // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія: Економіка. Вип. 96. Т. 9. –– Донецьк: ДонДУУ, 2008. –– С. 220–230.

Особистий внесок здобувача: інвестиційну привабливість промислового підприємства розглянуто не тільки з позиції фінансових результатів інвестування, але й з позиції стану та впливу зовнішнього середовища діяльності підприємства.

30. Смерічевський С. Ф. Особливості зв’язано-диверсифікованих систем в промисловості України / С. Ф. Смерічевський // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 19 Ч. 1. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2008. –– С. 48–54.

31. Смерічевський С. Ф. Структурні зміни в економіці: характеристика та наслідки / С. Ф. Смерічевський // Прометей. Регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 1(25). –– Донецьк: ТОВ "Юго-Восток, Лтд", 2008. –– С. 104–113.

32. Смерічевський С. Ф. Сучасні проблеми промислової структурної політики України / С. Ф. Смерічевський // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії. Серія: Економічні науки. Зб. наук. праць. Вип. 2 (11). –– Чернівці: БДФА, 2008. –– С. 478–484.

33. Смерічевський С. Ф. Зв’язано-диверсифіковані системи як феномен української економіки / С. Ф. Смерічевський // Університетські наукові записки. –– 2008. –– № 3 (ІІ). –– С. 148–149.

34. Смерічевський С. Ф. Удосконалення промислової структурної політики України / С. Ф. Смерічевський, О. І. Клімова // Науково-технічна інформація. –– 2008. — № 3. — С. 27–31.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано особливості структурної політики в українській промисловості та процес формування її наслідків.

35. Смерічевський С. Ф. Еволюція великих та надвеликих економічних систем України / С. Ф. Смерічевський // Економічний простір. Зб. наук. праць. Вип. 17. –– Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. –– С. 15–23.

36. Смерічевський С. Ф. Дослідження розвитку великих та надвеликих економічних систем в українській промисловості / С. Ф. Смерічевський // Вчені записки Університету економіки та права "КРОК". Серія : економіка. Вип. 18. Т. 2. –– Київ: Крок, 2008. –– С. 209–215.

37. Смерічевський С. Ф. Структурний аналіз зв’язано-диверсифікованих систем України / С. Ф. Смерічевський // Економіка та держава. –– 2008. –– № 12 (72). –– С. 15–17.

38. Смерічевський С. Ф. Особливості розвитку надвеликих економічних систем України / С. Ф. Смерічевський // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія: Економіка. Вип. 112. Т. 9. –– Донецьк: ДонДУУ, 2008. — С. 9–20.

39. Смерічевський С. Ф. Стратегічний аналіз середовища зв’язано-диверсифікованих систем у промисловості України / С. Ф. Смерічевський // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія: Економіка. Вип. 113. Т. ІІ. –– Донецьк: ДонДУУ, 2008. –– С. 60–74.

40. Смерічевський С. Ф. Дослідження конкурентоспроможності неоструктур зв’язано-диверсифікованих систем промисловості України / С. Ф. Смерічевський // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія: Економіка. Вип. 106. Т. 9. –– Донецьк: ДонДУУ, 2008. –– С. 193–203.

Друковані матеріали наукових конференцій та статті в інших виданнях

41. Смеричевский С. Ф. Исследование механизма адаптации предприятия / С. Ф. Смеричевский // Маркетингові дослідження в Україні : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 27-31 травн. 2002 р. : тези доповід. –– Луганськ: СНУ ім.. В. Даля, 2002. — С. 165–166.

42. Смерічевський С. Ф. Роль держави в розробці інноваційно-інвестиційної політики регіонального розвитку / С. Ф. Смерічевський, Н. М. Ткачова, Т. А. Гончарова // Управління у державі ІІІ тисячоліття : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., Львів, 24–26 бер. 2003 р. : тези доповід. –– Львів: ЛвЦНТЕІ, 2003. –– С. 233–237.

Особистий внесок здобувача: показано, як само механізми та способи державної регуляторної політики впливають на інноваційну політику промислових підприємств.

43. Смерічевський С. Ф. Управління розвитком інноваційного ринку в Україні на засадах маркетингу / С. Ф. Смерічевський, С. О. Чернов // Управління підприємствами : проблеми та шляхи їх вирішення: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 2-3 жовт. 2003 р. : тези доповід. –– Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. –– С. 19.

Особистий внесок здобувача: подано поняття інноваційного ринку.

44. Смеричевский С. Ф. Законодательное регулирование специальных режимов хозяйствования в Украине /С. Ф. Смеричевский, С. А. Фоломина // Перспективные разработки науки и техники : материалы научн.-практ. конф., 22 окт. 2004 г. : тезисы доклад. –– Белгород: Руснаучкнига; 2004. –– Т. 1. –– С. 88–91.

Особистий внесок здобувача: розглянуто сутність спеціальних режимів господарювання.

45. Смерічевський С. Ф. Антимонопольне регулювання нафторинку України / С. Ф. Смерічевський С. А. Фоломіна // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України : матеріали V Всеукр. наук.-практ. конф., 26 жовт. 2004 р. : тези доповід. –– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. –– С. 9-10.

Особистий внесок здобувача: подано основні механізми антимонопольного регулювання в Україні.

46. Смерічевський С. Ф. Економічні проблеми антимонопольного регулювання нафтогазового комплексу України / С. Ф. Смерічевський // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 6-8 жовт. 2005 р. : тези доповід. –– Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. –– Т. 1. –– С. 220–222.

47. Смерічевський С. Ф. Дослідження структурних зрушень в економіці України / С. Ф. Смерічевський, С. А. Фоломіна // Проблеми і перспективи інноційного розвитку економіки України : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 21-23 червн. 2006 р. : тези доповід. –– Дніпропетровськ: НГУ, 2006. –– С. 31–32.

Особистий внесок здобувача: визначено поняття "структурні зрушення".

48. Смеричевский С. Ф. Стратегия развития самообучающегося концерна / С. Ф. Смеричевский, В. А. Захаров // Инновационная модель развития промышленного региона: проекты, управление, результаты : материалы II Междунар. научн.-практ. конф., 20 апр. 2007 г. : тезисы докл. –– Донецк: ДонГУУ, 2007. –– С. 138–141.

Особистий внесок здобувача: показано особливості стратегічного управління в організаціях, які представлені моделлю соціальної організації.

49. Смерічевський С. Ф. Розвиток підприємства за рахунок впровадження елементів програми лояльності / С. Ф. Смерічевський // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 4-6 жовт. 2007 р. : тези доповід. –– Донецьк: ДонДУЕТ, 2007. –– Т. ІІ. –– С. 187–189.

50. Смерічевський С. Ф. Вплив зв’язано-диверсифікованих систем на розвиток економіки України / С. Ф. Смерічевський // Стратегія інноваційного розвитку економіки та соціальної сфери України : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. вчених, студентів і практиків, 9-10 жовт. 2008 р. : тези доповід. –– Донецьк: Норд-Прес, 2008. –– С. 325–327.

51. Смерічевський С. Ф. Інвестиційне забезпечення структурних реформ у промисловості України / С. Ф. Смерічевський, О. І. Клімова // Сучасні проблеми інноваційного розвитку держави : матеріали IІІ Між нар. наук.-практ. конф., 29-30 жовт. 2008 р. : тези доповід. –– Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. –– Т. 5. –– С. 37–40.

Особистий внесок здобувача: показано роль інвестицій в зміні структури економіки.

52. Смерічевський С. Ф. Зв’язано-диверсифіковані системи підприємств: особливості створення та фіункціонування / С. Ф. Смерічевський, О. І. Клімова // Розвиток фінансових ринків та інститутів в умовах міжнародної інтеграції : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 3-4 груд. 2008 р. : тези доповід. –– Полтава: ПолтНТУ, 2008. –– С. 172–174.

Особистий внесок здобувача: надано визначення "зв’язано-диверсифіковані системи підприємств" та особливості таких систем в українській економіці.

53. Смеричевский С. Ф. Анализ тенденций развития рынка черных металлов в Украине / С. Ф. Смеричевский, Ю. В. Митцукова // Стратегія маркетингу в управлінні регіоном та підприємством. Зб. наук. праць. Серія: Державне управління. Вип. 7. Т. ІІ. –– Донецьк: ДонДАУ, 2001. –– С. 125–129.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано основні тенденції, що складаються на ринку металів в Україні.

54. Смерічевський С. Ф. Дослідження методів державного регулювання процесу ціноутворення на вугільну продукцію / С. Ф. Смерічевський, М. Д. Новиков // Фінансовий механізм державного управління економікою України. Зб. наук. праць. Серія: Державне управління. Вип. 27. Т. IV. –– Донецьк: ДонДАУ, 2003. –– С. 262–69.

Особистий внесок здобувача: показано вплив державного регулювання цін на вугілля на результати фінансової діяльності вуглевидобувних підприємств та їх інтеграційну спроможність.

55. Смерічевський С. Ф. Реструктуризація підприємств у системі стратегічного керування / С. Ф. Смерічевський // Державне управління процесами життєдіяльності і галузевого розвитку регіону. Зб. наук. праць. Серія: Державне управління. Вип. 25. Т. IV. –– Донецьк: ДонДАУ, 2003. –– С. 156–162.

56. Смерічевський С. Ф. Перспективи й проблеми сучасної бюджетної політики (досвід Донецької області) / С. Ф. Смерічевський, О. С. Чорний // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами. Зб. наук. праць. Серія: Державне управління. Вип. 31. Т. V. –– Донецьк: ДонДУУ, 2004. –– С. 59–69.

Особистий внесок здобувача: розкрито особливості бюджетної політики регіону щодо посилення стійкості промислових підприємств.

57. Смеричевский С. Ф. Международные стандарты в управлении предприятием / С. Ф. Смеричевский, В. В. Назаренко, С. В. Федчун // Державне регулювання галузей економіки. Зб. наук. праць. Серія: Державне управління. Вип. 35. Т. V. –– Донецьк: ДонДУУ, 2004. –– С. 245–252.

Особистий внесок здобувача: проаналізовані міжнародні стандарти щодо управління підприємством.

58. Смерічевський С. Ф. Особливості державного регулювання діяльності технологічних парків / С. Ф. Смерічевський // Теорія та практика державного управління. Зб. наук. праць. Вип. 1 (10). –– Харків: ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. –– С. 123–130.

59. Смерічевський С. Ф. Правові аспекти регулювання діяльності технопарків в системі інноваційного розвитку України / С. Ф. Смерічевський // Актуальні проблеми державного управління. Зб. наук. праць. Вип. 3 (23). –– Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. –– С. 350–361.