Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Козак Ольга Анатоліївна. Формування та розвиток ринку молока та молочної продукції в регіоні (на матеріалах Вінницької області) : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". — К., 2006. — 236арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 200-213.



Анотація до роботи:

Козак О.А. Формування та розвиток ринку молока та молочних продуктів в регіоні (на матеріалах Вінницької області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. –Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню проблем формування та розвитку ринку молока та молочної продукції в регіоні. В роботі виявлено динамічний характер змін щодо співвідношення виробленого молока та різновекторності тенденцій і напрямів розвитку молочної галузі в різних категоріях господарств та факторний взаємозв’язок між основними організаційно-економічними чинниками та результативними показниками. З’ясовано переваги великотоварних підприємств і встановлено, що їх потенційні можливості щодо збереження галузі і нарощування виробництва продукції залишаються високими.

Основними складовими організаційного механізму розширеного відтворення товарних ресурсів молока і молочної продукції, які визначені автором в дисертаційному дослідженні, розглядаються: структуризація співвідношень поголів’я молочних корів в сільськогосподарських підприємствах області, групова комплектація стада корів.

Обґрунтовано основні параметри розвитку ринку молока та молочної продукції на період до 2015 р. Визначено прогнозні показники обсягів виробництва молока в мікрорегіональному розрізі, в яких враховано існуючі потужності молокопереробних підприємств, їх розташування та створення оптимальних сировинних зон. Розглянуто широкий спектр питань забезпечення якості молока та молочної продукції.

1. Ринок молока та молочної продукції і його регіональні складові є одним із найважливіших сегментів продовольчого ринку, від ефективного функціонування якого залежить забезпечення населення необхідними продуктами харчування. Дослідження показали, що для молокопродуктового підкомплексу Вінницької області, порівняно з іншими регіонами, характерні кращі показники щодо обсягів виробництва молока, в тому числі на душу населення (446,4 кг), нижчі темпи скорочення поголів’я ВРХ, корів та їх продуктивності, ніж у цілому по країні, розвинута молочна промисловість, швидша адаптація до ринкових умов.

Проведений аналіз стану молочної галузі в регіоні за період 1990-2004 рр. вказує на динамічний характер змін у напрямі деформації її структури щодо показників співвідношення виробленого молока та різновекторності тенденцій і напрямів розвитку в різних категоріях господарств в умовах диверсифікації виробництва і товарної пропозиції молочної сировини.

2. Дослідження використання ресурсів молока, зокрема, динаміки показників його товарності, що характеризують ринкову спрямованість виробництва, виявило різкий ріст товарності молока в господарствах населення регіону з 23 до 71%. Це свідчить про вичерпність ресурсів сировини у цій категорії господарств і різке обмеження власного споживання. Водночас в регіоні спостерігається зростання пріоритету переробних підприємств як каналу реалізації молока товаровиробниками.

3. Економічна ефективність виробництва молока в більшій частині дрібних сільськогосподарських підприємств залишається низькою. Дослідження підтверджують кореляційну залежність кінцевих результатів від обсягу (концентрації) виробництва, собівартості продукції і продуктивності худоби. Водночас, потенційні можливості великотоварних підприємств щодо збереження галузі й нарощування виробництва ще не втрачені.

4. Удосконалення роботи молокопереробних підприємств необхідно проводити в напрямі нарощування виробництва конкурентноспроможної молочної продукції, поліпшення її асортименту та гарантування якості з метою задоволення попиту в молочних продуктах на внутрішньому і зовнішньому ринках; переходу до комплексних, ресурсозберігаючих безвідходних технологій з ефективною переробкою вторинних ресурсів; встановлення взаємовигідних довгострокових відносин із товаровиробниками молочної сировини.

5. Прогноз основних параметрів розвитку ринку молока та молочної продукції на період 2006-2015 рр. передбачає поліпшення забезпечення ними населення Вінницької області. Розрахунки свідчать, що при раціональному використанні наявного виробничого потенціалу молочного скотарства регіону виробництво молока в усіх категоріях господарств у 2015 р. становитиме 1102,7 тис. тонн. Такий обсяг молока дає можливість довести фонд споживання молока та молочної продукції (в перерахунку на молоко) до 595,9 тис. тонн, що в розрахунку на душу населення становитиме 357 кг. Доведено, що із зростанням доходів рівень споживання молока та молочної продукції збільшуватиметься до рівня біологічно необхідної норми.

6. Для швидкого нарощування молочного поголів’я корів запропоновано відтворення тваринницьких ферм у сільськогосподарських підприємствах шляхом разової закупівлі телиць або нетелей у племінних господарствах регіону та України.

7. В кожному окремому господарстві, залежно від стартових виробничих, фінансових та інших можливостей процес відтворення поголів’я корів відбуватиметься нерівномірно. Визначено модель процесу відтворення, згідно з якою відбудеться структуризація молочних підприємств області, з яких 200 господарств вироблятимуть 82% всього молока.

8. Якість та безпека молока та молочної продукції стають основними критеріями сучасного споживача. Згідно із запропонованою схемою розрахунку ціни на молочну сировину при дотриманні вимог нового ДСТУ 3662-97 варіація росту може становити 2,4 раза.

Для підвищення якості молочної сировини в сільськогосподарських підприємствах пропонується застосування комплексної системи управління якістю, якою передбачається впровадження науково обгрунтованої системи заходів, застосування методів і засобів, спрямованих на забезпечення необхідного рівня якості молока та постійного поліпшення його на всіх стадіях – виробництва, зберігання, транспортування та реалізації.

9. Дослідження доводить необхідність виробництва екологічно чистого молока, в першу чергу для потреб дитячого харчування як в Україні, так і у Вінницькій області зокрема. Виробництво його ускладнюється відсутністю відповідної правової бази, технічного регламенту та інформаційного забезпечення як виробників, так і споживачів. Першочерговим завданням є прийняття закону про екологічне сільське господарство. Розрахована потреба в екологічно чистому молоці для виробництва дитячого харчування становить для Вінницької області в 2010 р. 4,3 тис. тонн, в 2015 р. – 4,2, для України – відповідно 120,6 та 119,6 тис. тонн.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

1. Козинська О.А.1 Молочне скотарство Вінниччини на шляху до ринку // Економіка АПК. – 2001. - № 3. – С. 90-92.

2. Козак О.А. Розвиток ринку молока та молочної продукції регіону // Агроінком. – 2005. - № 3-4. – С. 88-90.

3. Козак О.А. Про якість молока в сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 2005. - № 7. – С. 48-50.

4. Козак О.А. Виробництво та використання молока в особистих селянських господарствах // Агроінком. – 2006. - № 1. – С. 104-106.

Тези доповідей

5. Козинська О.А. Проблеми виробництва продукції скотарства в особистих селянських господарствах населення // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т. 1 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 774-777.

6. Козинська О.А. Проблеми молочної галузі регіону // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. За ред. П.Т. Саблука. Ч.1: Соціально-економічні проблеми села. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 229-231.

7. Козинська О.А. Тенденції розвитку виробництва тваринницької продукції у Вінницькій області // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – Вип. 1-2. – 2002. – С. 32-35.

8. Козак О.А. На шляху до виробництва екологічно чистого молока // Інформаційні ресурси та їх використання в агропромисловому виробництві: Зб. наук. праць №4. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – С. 249-252.

Інші видання

9. Козак О.А. Розвиток виробництва і торгівлі молоком та молочними продуктами // Економіка виробництва молока і молочної продукції в Україні: Моногр. / За ред. П.Т. Саблука і В.І. Бойка. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – С. 149-163.

10. Козинська О.А., Коржинський М.П., Данилевська О.Є. Розвиток молочного скотарства: методика прогнозування, перспективи //Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 6) / За ред. П.Т. Саблука та ін. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С. 297-305.

11. Козак О.А., Бойко В.І., Коржинський М.П. Молочне скотарство: проблеми і напрями його подальшого відродження // Економіка АПК. – 2004. - №12. – С. 32-36.

12. Козинська О.А., Бойко В.І., Скупий В.М. Виробництво м’ясо-молочної продукції // Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 4) / За ред. П.Т. Саблука та ін. – К.: ІАЕ УААН, 2000. – С. 310-322.