Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Метеорологія, кліматологія, агрометеорологія


Конєва Світлана Іванівна. Формування та розподіл опадів у посушливі і зволожені теплі періоди року на території Поділля: Дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. - Вінниця, 2002. - 215 арк. : іл. - Бібліогр.: арк. 189-206.



Анотація до роботи:

Конєва С.І. Формування та розподіл опадів у посушливі і зволожені теплі періоди року на території Поділля. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук. – Спеціальність 11.00.09 – метеорологія, кліматологія, агрометеорологія. – Одеський державний екологічний університет, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена формуванню та розподілу опадів у посушливі та зволожені теплі періоди року на території Поділля. З цією метою були використані аерологічна інформація про вологість (масова частка водяної пари) повітря, щоденні кількості опадів у посушливі та зволожені теплі періоди року. На основі первинного матеріалу надано докладний аналіз опадів. Наведені гістограми, інтегральні криві та номограми дали можливість отримати важливу інформацію про мінливість опадів теплих періодів року у другій половині ХХ ст.

Побудовано тренди багаторічного ходу опадів, коефіцієнтів посушливості та надлишкового зволоження Д.А.Педя, виявлені синхронність та циклічність наступу теплих періодів року різної зволоженості.

Отримано карти розподілу середньої кількості опадів та їх екстремальних значень над Поділлям у різні за зволоженістю теплі періоди року.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і здійснено нове вирішення наукової задачі, що полягає у дослідженні кліматологічної характеристики кількості опадів та виявленні закономірностей у їх формуванні та просторовому розподілі на території Поділля у посушливі та зволожені теплі періоди року.

В результаті виконаної роботи можна зробити такі висновки.

1. Вперше отримані розрахунки кількісних показників опадів дозволили уточнити загальну картину утворення опадів на Поділлі у посушливі і зволожені теплі періоди року.

2. За допомогою траєкторій часток повітряних мас встановлено сім типів їх руху і сім типів опадоутворювальних повітряних мас, які переміщуються на Поділля. У посушливі і зволожені теплі періоди року найбільша кількість вологи на Поділля надходить із західних (ІІ тип) та південно-західних (ІІІ тип) районів. Опадоутворювальними повітряними масами при таких типах траєкторій є повітряні маси помірних широт атлантичного та середземноморського походження.

3. Вперше для Поділля проведено розрахунки вологовмісту та перенесення вологи опадоутворювальними масами повітря у шарі 0-5 км у теплі періоди року різні за зволоженням та знайдено достатньо виражений зв'язок між ними і формами циркуляції в атмосфері.

4. На основі статистичних методів була досліджена мінливість місячної кількості опадів та кількості опадів теплого періоду року. Отримані результати обчислень наведені у таблицях, на картах, рисунках та в Додатку.

5. Побудова багаторічного ходу опадів дозволила вперше для Поділля виявити основні його прояви: синхронність та циклічність наступу теплих періодів року різної зволоженості. Синхронність проявляється у наступі майже одночасно на всій території посушливих та зволожених теплих періодів року, циклічність – прояв їх наступу через 3-5, 7-9, 10-12 років.

6. Співставлення кількості опадів та числа днів з опадами різної інтенсивності у зволожені та посушливі теплі періоди року з кліматологічною нормою показало, що:

- аномалія опадів у посушливі теплі періоди року становить 50-80%, у зволожені 100-150%, в окремих випадках – до 200%;

- надлишок опадів у зволожений теплий період формується за рахунок більшого числа днів з опадами більшої інтенсивності, яка в свою чергу спричиняє збільшення опадонебезпечності.

7. Побудовані вперше для Поділля інтегральні криві опадів, номограми, які описують закономірності розподілу ймовірністних характеристик опадів протягом теплого періоду року, показали, що територія Поділля з ймовірністю у 50% майже щорічно протягом теплого періоду року забезпечується опадами у 434 мм, один раз у 20 років – 603 мм (Р=5%) або 282 мм (Р=95%).

8. Для об’єктивної характеристики посух та надлишкового зволоження вперше для теплого періоду року був використаний індекс посушливості Д.А.Педя, який показав, що коефіцієнт Si(t) у посушливі теплі періоди року у середньому складає 1,4-2,4, у зволожені, навпаки, досягає тих самих значень, але з оберненим знаком.

9. Встановлено, що кількість опадів арктичного і полярного фронтів над Поділлям складає у середньому 80-90% від загальної кількості опадів теплого періоду року. У межах Поділля відбувається зменшення ролі в опадоутворюванні арктичного фронту і збільшення на південь - полярного.

10. Аналіз статистичних характеристик атмосферних фронтів показав, що:

кількість опадів холодного фронту перевищує опади теплого фронту
у 2-3 рази, а фронту оклюзії особливо у посушливий теплий період
року – у 5 разів;

у зволожені теплі періоди року у порівнянні з посушливими збільшується число днів з фронтами оклюзії майже в 2 рази.

11. Виконано типізацію синоптичних умов, при яких відбувається утворення внутрішньомасових опадів в Україні. Виділено 5 типів.

12. Визначено, що частка внутрішньомасових опадів від загальної кількості опадів теплого періоду року становить 10-20% і зменшується на південний схід Поділля.

13. Між основними формами циркуляції А.Л.Каца та опадами існує достатній зв'язок. Кількість опадів (%) при меридіональному стані циркуляції в атмосфері складає 70,8% від загальної кількості опадів ТПР, решта (29,2%) – припадає на опади, які утворилися при зональному стані.

Порівняно добра узгодженість отриманих результатів про формування та розподіл опадів Поділля з даними інших авторів дозволяє вважати, що дисертація достатньо правильно відображає процеси опадоутворювання і закономірності просторового їх розподілу.

Публікації автора:

  1. Конєва С.І. Несприятливі явища погоди на Поділлі // Тези доп. дев’ятої Вінниц. обл. іст.-краєзн. конф. – Вінниця, 1990. – С. 62-63.

  2. Конєва С.І., Волковинський В.І. Теплові ресурси дня і ночі // Географічні проблеми великого міста. – Київ, 1991. – С. 7-8.

  3. Конєва С.І. Іній і роса // Клімат Вінниці. – Вінниця, 1995. – С. 112-115.

  4. Конєва С.І. Грози і град // Клімат Вінниці. – Вінниця, 1995. – С. 117-122.

  5. Конєва С.І. Особливості метеорологічного режиму та атмосферної циркуляції літом 1999 р. над Україною // Зб. матеріалів наук.-практ. конф. “Сучасна географія та навколишнє природне середовище”. – К., 1999. – С. 26-28.

  6. Конєва С.І. Характеристика вмісту вологості у повітряних масах над Україною у теплий період року // Географія і сучасність: Зб. наук. пр. Нац. пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова. – К., 1999. - Вип. 1– С. 54-61.

  7. Конєва С.І. Сонячна активність і погода влітку 1999 року над Україною // Сучасні проблеми комет, астероїдів, метеорів, метеоритів, астроблем і кратерів / Труди Першої міжнар. конф. КАММАК – 99. – Вінниця, 2000. – С. 468-474.

  8. Конєва С.І. Вологовміст та перенос вологи над Поділлям в умовах засушливого літа 1999 р. // Метеорологія, кліматологія та гідрологія: Міжвід. наук. зб. – Одеса, 2000. – Вип. 40. – С. 35-42.

  9. Конєва С.І. Деякі особливості внутрішньомасових опадів на Поділлі // Географія і сучасність: Зб. наук. пр. Нац. пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова. – К., 2001. - Вип. 5 – С. 54-61.

  10. Конєва С.І. Особливості статистичного розподілу кількості опадів теплого періоду року на Поділлі // Географія і сучасність: Зб. наук. пр. Нац. пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова. – К., - 2001. Вип. 6. – С. 229-238.

  11. Конєва С.І. Кліматичні особливості атмосферної посушливості та надлишкової зволоженості в теплі періоди року на Поділлі // Метеорологія, кліматологія та гідрологія. Міжвід. наук. зб. – Одеса, 2002. – Вип. 44. – С. 86-94.