Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Бойко Ольга Вікторівна. Формування та реалізація маркетингової політики підприємств сільськогосподарського машинобудування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Бойко О.В. Формування та реалізація маркетингової політики підприємств сільськогосподарського машинобудування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет „Львівська політехніка”. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних, методичних та практичних засад формування та реалізації маркетингової політики підприємств-виробників продукції сільськогосподарського машинобудування, ринок якої характеризується широким діапазоном коливань кон’юнктури. Обґрунтовано доцільність упровадження механізму логістичної підтримки маркетингової політики обслуговування клієнтів на ринку продукції сільськогосподарського машинобудування, що сприяє отриманню виробниками тривалих конкурентних переваг. Удосконалено методичні положення щодо проведення маркетингового аудиту, а також структуру елементів маркетингової концепції та пріоритетні чинники підвищення конкурентоспроможності підприємств на ринку продуції сільськогосподарського машинобудування. В роботі набула подальшого розвитку концепція євромаркетингу як стратегія пристосування вітчизняних підприємств сільськогосподарського машинобудування до умов функціонування євроринку. Встановлено основні логістичні аспекти підвищення ефективності формування та реалізації маркетингової політики виробників сільськогосподарської техніки.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукової проблеми формування та реалізації маркетингової політики підприємств сільськогосподарського машинобудування. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Відсутність єдиного підходу до трактування понять системи категорій промислового маркетингу зумовила необхідність їх уточнення щодо встановлення відносин субординації та специфічних характеристик і це дозволило викласти дефініцію маркетингової політики підприємств на ринку інвестиційних товарів з орієнтацією на параметри конкурентоспроможності, характер попиту на товари, його нееластичність та сезонність.

2. Встановлено, що для формування ефективної маркетингової політики підприємств сільськогосподарського машинобудування, зокрема тих, що дослідженні автором, програма та цілі маркетингового аудиту повинні бути реалізовані в концепції бенчмаркінгу, де як зразки доцільно використовувати очікуваний профіль єврообразу „виробника” та нормативний профіль „євроспоживача” цих машин.

У дисертації представлений стандартний профіль задоволення євроспоживача сільськогосподарських машин, структурований за секторами доступності товару, рівня технологічної компетенції, умов оплати, системи сервісного обслуговування, комплементарності поставок, використання якого дозволяє обґрунтувати зміст стратегічних і операційних цілей виробників.

3. На основі дослідження ринку сільськогосподарських машин (динаміки, кон'юнктури, учасників) в Україні та за кордоном доведено необхідність удосконалення змісту маркетингової концепції підприємств сільськогосподарського машинобудування з істотним експортним та просторовим потенціалом за рахунок введення таких елементів, як прийняття експортної стратегії євромаркетингу (стратегії пристосування), впровадження стратегії ланцюга поставок в реалізації маркетингової товарної політики та створення ефективної системи логістичної підтримки. Названі елементи сприятимуть отриманню виробниками тривалих конкурентних переваг завдяки перевагам у витратах та в доданій вартості, утриманню частки на європейському ринку і ринку СНД щодо стратегічної групи товарів.

4. У результаті дослідження преференції євроспоживачів та євровиробників обґрунтовано ефективність впровадження стратегії євромаркетингу як стратегії пристосування до умов ЄВР на засадах динамічного поєднання принципів стандартизації (глобальний ринок - ринок Європи, СНД) та диференціації (регіональний / локальний ринок - ринок групи країн чи однієї країни), що дозволяє для кожної країни сформувати відповідну групу стратегічних товарів (конкретних кінцевих продуктів, складових частин, напівфабрикатів).

5. У роботі встановлено, що для групи товарів сільськогосподарського машинобудування в умовах єдиного європейського ринку маркетингова політика виробників повинна бути зорієнтована на створення повноцінних ланцюгів поставок і це вимагає відповідних реакцій для того, щоб забезпечити необхідні логістичні властивості потенційному товару, виміряти які в роботі пропонується з допомогою показників повторюваності, легкості тестування, придатності в обслуговуванні, рівня логістичних і виробничих витрат та рівня потенціалу.

6. З метою реалізації ефективної маркетингової політики в дисертації обґрунтовано доцільність упровадження механізму ефективної логістичної підтримки підприємств сільськогосподарського машинобудування, блочна структура якого передбачає адекватність та систематичність постачання і дистрибуції, логістичний аутсорсинг, транспортування, складування, пакування, мобільність та компетенцію кадрів, інфраструктурне забезпечення (інформація, плани, проекти тощо).

Реалізація системи логістичної підтримки виробників дозволить реалізувати концепцію логістики щодо створення додаткової корисності для покупця за рахунок наявності, місця, часу та акцептованої ціни придбання.

7. На підставі результатів виконаного дослідження можна запропонувати:

Міністерству аграрної політики України та обласним державним адміністраціям при розробці заходів щодо економічного регулювання ринку сільськогосподарських машин та устаткування використовувати положення щодо проведення маркетингового аудиту та розроблений автором профіль задоволення євроспоживача;

Міністерству промислової політики України рекомендувати виробникам сільськогосподарських машин та устаткування з метою захисту своїх позицій на вітчизняному та міжнародному ринках активно впроваджувати ідеї євромаркетингу та ланцюга поставок;

Міністерству освіти і науки України включити в типові програми з дисциплін „Маркетинг", „Промисловий маркетинг", „Стратегічне управління" вивчення механізму формування маркетингової політики підприємств із урахуванням вимог концепцій євромаркетингу та єврологістики.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Морохова О.В. (Бойко О.В.) Маркетингові дослідження промислових ринків // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Серія "Економіка". Частина 3. Випуск 4 (28): Зб.наук.
    праць. – Рівне: НУВГП, 2004. – С. 152-157.

  2. Морохова О.В. Сегментування ринку товарів виробничого призначення як механізм посилення конкурентних позицій підприємств // Економічні науки. Серія "Економіка та менеджмент". Випуск 2(6). Зб.наук.праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ,
    2005. – С. 143-154.

  3. Морохова О.В. Оцінювання конкурентоспроможності товарів виробничого призначення // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Серія „Економічні науки". – Луцьк: РВВ „Вежа" ВДУ ім.Лесі Українки. – 2006. – №1. – С.97-102.

  4. Морохова О.В. Специфіка поведінки споживачів на ринку інвестиційних товарів // Економіка: проблеми теорії та практики. Випуск 212. Зб.наук.праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т.1. – С. 189-195.

  5. Бойко О.В. Особливості застосування маркетингу в забезпеченні інноваційної діяльності підприємств-виробників інвестиційних товарів // Економічні науки. Серія "Економіка та менеджмент". Частина 2. Випуск 3 (10). Зб.наук.праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2006. – С.12-23.

  6. Герасимчук З.В., Бойко О.В. Комплексний маркетинговий аналіз діяльності підприємств-виробників продукції сільськогосподарського машинобудування // Економічні науки. Серія "Економіка та менеджмент". Випуск 4 (14). Зб.наук.праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2007. – С.12-16. (Особистий внесок здобувача: досліджено стан і визначено перспективи розвитку вітчизняного ринку продукції сільськогосподарського машинобудування).

  7. Крикавський Є.В., Бойко О.В. Маркетингова товарна політика з перспективи ланцюга поставок // Вісник Хмельницького національного університету. Т.3 „Економічні науки”. – Хмельницький. – 2007. – №5. – С.12-16. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність функціональної інтеграції на всіх стадіях розробки нового товару, насамперед з позицій функціонування ланцюга поставок).

  1. Бойко О.В. Логістична підтримка маркетингової політики обслуговування клієнтів на ринку сільськогосподарських машин та устаткування // Прометей: Регіон.зб.наук.праць з економіки. Випуск 2(23). – Донецьк: ІЕПД НАН України, ДЕГІ, 2007. – С.282-286.

Публікації у інших виданнях:

  1. Морохова О.В. Роль маркетингу в управлінні підприємством // Молодь України в соціально-економічних процесах XXI століття: Обласна студентська наукова конференція. Луцьк, 10-11 квітня 2003 р.– Луцьк: ВІЕМ. – 2003. – С. 90-91.

  2. Морохова О.В. Маркетинг як сучасна концепція управління // Актуальні питання менеджменту в сучасних умовах: ІІ Всеукраїнська наукова студентська конференція. Донецьк, 27-28 березня 2003 р. – Донецьк: Дон НТУ, 2003. –
    С.123-127.

  3. Морохова О.В. Взаємозв'язок управлінських функцій в системі маркетингу // Сучасні проблеми управління: ІІ Міжнародна науково-практична конференція. Київ, 27-28 листопада 2003 р. – Київ: Вид-во "Хімджест", 2003. –
    Ч.2. – С.195-197.

  4. Морохова В.О., Морохова О.В. Особливості формування попиту на промислові товари // Економічні науки. Серія "Економіка та менеджмент". Випуск 1(1): Зб.наук.праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2004. – С.69-78. (Особистий внесок здобувача: визначено основні напрями та методи оцінки попиту на товари промислового призначення).

  5. Морохова О.В. Управління маркетингом на промисловому підприємстві // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки: Регіональна міжвузівська науково-практична конференція. Рівне, 22-23 квітня, 2004 р. – Рівне: НУВГП, 2004. – С.88-90.

  6. Морохова В.О., Ковальчук О.В., Морохова О.В. Маркетинговий підхід до формування системи управління промисловим підприємством // Маркетинг та логістика в системі менеджменту: V Міжнародна науково-практична конференція. Львів, 7-9 жовтня 2004 р. – Львів: Вид-во НУ "Львівська політехніка", 2004. – С.224-225. (Особистий внесок здобувача: запропоновано підходи до організації маркетингу в системі управління підприємством).

  7. Морохова В.О. Морохова О.В. Маркетингові комунікації на промисловому ринку // Науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу ЛДТУ (гуманітарний напрямок). Луцьк, 6 листопада
    2004 р. – Луцьк: ННВ ЛДТУ, 2004. – С.93-94. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано комплекс заходів по просуванню товарів промислового призначення).

  8. Морохова О.В., Морохова В.О. Управління збутом товарів виробничого призначення в умовах маркетингу // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: ІV Міжнародна конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Київ, 24-26 березня 2005 р. – К.: НТУУ «КПІ», 2005. – С.206-207. (Особистий внесок здобувача: наведено основні форми і методи збуту товарів промислового призначення на основі вивчення механізму господарських зв’язків підприємства-виробника з підприємствами-споживачами).

  9. Морохова В.О., Морохова О.В. Управління стратегічним розвитком підприємств в умовах зростаючої конкуренції // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Міжнародна науково-практична конференція. Луцьк, 3-5 червня 2005 р. – Луцьк: РВВ "Вежа" ВДУ ім. Лесі Українки, 2005. – С.229-230. (Особистий внесок здобувача: уточнено зміст категорії "маркетинговий потенціал", запропоновано напрями формування стійких конкурентних переваг підприємства).

  10. Морохова О.В. Особливості процесу закупівлі на ринку товарів промислового призначення // ХХ-а науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу ЛДТУ (гуманітарний напрямок). Луцьк, 1 грудня 2005 р. – Луцьк: ННВ ЛДТУ, 2005. – С.102-104.

  11. Морохова О.В. Особливості маркетингової діяльності на промисловому ринку // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: VI Міжнародна наукова конференція студентів і молодих учених. Донецьк, 13-16 грудня 2005 р. –Донецьк: ДонНУ, 2005. – С.129-130.

  12. Морохова В.О., Морохова О.В. Місце та роль промислового маркетингу у взаємозв'язку ринку і підприємства // Економіка і управління у промисловості: Всеукраїнська науково-практична конференція. Дніпропетровськ, 26-28 жовтня 2005 р. – Дніпропетровськ: НМетАУ, 2005. – С.79-81. (Особистий внесок здобувача: визначено концептуальні засади промислового маркетингу).

  13. Морохова О.В. Актуальність розвитку лізингу на ринку інвестиційних товарів України // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки: Науково-практична конференція. Рівне, 14-15 квітня 2005 року. – Рівне: НУВГП, 2005. – С.115-116.

  14. Морохова О.В. Маркетингові аспекти в інноваційній діяльності підприємств - виробників інвестиційних товарів // Перспективи економічного розвитку України в контексті євроінтеграційних процесів: III Всеукраїнська науково-практична конференція студентів та аспірантів. Чернівці, 23-24 березня 2006 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2006. – Ч.І. – С.261-263.

  15. Морохова О.В. Ринок інвестиційних товарів як об'єкт промислового маркетингу // Соціально-економічний розвиток України на початку XXI століття: VI науково-практична конференція. Полтава, 15-16 березня 2006 р. – Полтава: ПІБ МИТУ, 2006. – С.225-228.

  16. Морохова В.О., Морохова О.В. Європейська інтеграція і маркетинг // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: III Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих науковців. Луцьк, 18-19 травня 2006 р. – Луцьк: РВВ „Вежа" ВДУ ім. Лесі Українки, 2006. – Т.1. – С.234-236. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано доцільність використання маркетингових інструментів у зовнішньоекономічній діяльності підприємств).

  17. Морохова О.В. Стратегія товарної політики підприємства в системі промислового маркетингу // Економіка і маркетинг в XXI сторіччі: 7-а Міжнародна наукова конференція студентів і молодих учених. Донецьк, 19-21 травня 2006 р. – Донецьк : ДРУК - ІНФО, 2006. – Ч.2. – С.36-38.

  18. Морохова В.О., Бойко О.В. Комплексний підхід до оптимізації процесу реалізації маркетингової політики // ХХІ-а науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу ЛДТУ (гуманітарний напрямок). Луцьк, 3 листопада 2006 р. – Луцьк: ННВ ЛДТУ, 2006. – Ч.2. – С.116-117. (Особистий внесок здобувача: визначено фактори, що впливають на реалізацію маркетингової політики).

  19. Морохова В.О., Бойко О.В. Методологія проведення маркетингового аналізу діяльності підприємств, що працюють на ринку В-2-В // Маркетинг та логістика в системі менеджменту: VI Міжнародна науково-практична конференція. Львів, 9-11 листопада 2006 р. – Львів: Видавництво НУ „Львівська політехніка”, 2006. – Ч.2. – С.225-227. (Особистий внесок здобувача: запропонована методика проведення маркетингового аналізу на ринку товарів промислового призначення).

  20. Морохова В.О., Бойко О.В. Проблеми інформаційного забезпечення розвитку ринку інвестиційних товарів // Регіональні проблеми та перспективи розвитку ринків збуту промислової продукції: Науково-практична конференція. Київ, 6-7 грудня 2006 року. – К.: УкрІНТЕІ, 2006. – С.127-130. (Особистий внесок здобувача: виділено особливості використання інтерактивного маркетингу підприємствами-виробниками інвестиційних товарів).

  21. Бойко О.В. Удосконалення управління маркетинговою діяльністю підприємств-виробників продукції сільськогосподарського машинобудування // Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: XIV Міжнародна науково-практична конференція. Чернівці, 17-18 травня 2007 року. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2007. – С.142-145.

  22. Бойко О.В. Інтеграція маркетингу і логістики в управлінні асортиментом продукції підприємств-виробників сільськогосподарської техніки // Теорія і практика сучасної економіки: VIII Міжнародна науково-практична конференція. Черкаси, 26-28 вересня 2007 року. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С.268-271.

  23. Бойко О.В. Управління взаємовідносинами „постачальник-клієнт” на ринку інвестиційних товарів // XXII-а науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу ЛДТУ (гуманітарний напрямок). Луцьк, 1 листопада 2007 року. – Луцьк: НВВ ЛДТУ, 2007. – С.104-105.