Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Албул Ганна Анатоліївна. Формування стратегії запобігання банкрутства у промисловості (на прикладі машинобудування) : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Албул Г.А. Формування стратегії запобігання банкрутства в промисловості (на прикладі машинобудування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01. – Економіка промисловості. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2002.

Дисертація присвячена питанням розвитку теоретичних положень і розробці методичних рекомендацій, спрямованих на формування і реалізацію стратегії запобігання банкрутства суб’єктів господарювання в промисловості. Уточнено понятійний апарат, пов’язаний з банкрутством. Удосконалено механізм запобігання банкрутства, як необхідна умова його реалізації запропоновано систему корпоративної соціальної відповідальності. Запропоновано алгоритм діагностики банкрутства в промисловості, для якого визначено систему зовнішніх і внутрішніх факторів виникнення банкрутства та сформовано систему показників діагностики банкрутства. Розроблено схему формування стратегії запобігання банкрутства, для реалізації якої запропоновано організаційно-економічні інструменти процесу запобігання банкрутства суб’єкта господарювання в промисловості: модель реструктуризації, матриця тактичних заходів і структурно-логічний граф вибору ефективних рішень, система реформування оргструктури управління підприємством і механізм створення і функціонування антикризової групи на підприємстві. Результати дослідження реалізовані в практичній діяльності промислових підприємств Одеської області.

Дослідження сутності банкрутства та особливостей його виникнення в промисловості, обґрунтування та дослідження питань формування стратегії запобігання банкрутства визначили мету, задачі та зміст даної дисертаційної роботи.

В дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове рішення наукової задачі розвитку і поглиблення ряду нових теоретичних і методичних положень щодо підвищення стійкості суб’єктів господарювання та запобігання банкрутства в промисловості на прикладі машинобудування.

Інтегральний науковий результат дисертаційного дослідження полягає у наступному:

  1. Процес запобігання банкрутства в промисловості є однією з найбільш актуальних проблем вітчизняної економіки, тому що дозволяє підвищити економічну безпеку країни та відображає дотримання інтересів самих суб’єктів, його працівників, кредиторів, держави, суспільства. Це поняття розглядається в тісному взаємозв’язку низкою наступних понять, кожне з яких уточнене в дисертації: «кризова ситуація», «банкрутство бізнесу», «технічна неплатоспроможність», «неплатоспроможність у розумінні банкрутства», «економічне банкрутство», «процес запобігання банкрутства».

  2. Системний підхід до вирішення поставленої мети дозволив сформувати систему запобігання банкрутства в Україні та удосконалити механізм запобігання банкрутства, в який включено економічний, юридичний та соціальний блоки. Як умова успішної реалізації цього механізму в роботі запропоновано впровадження системи корпоративної соціальної відповідальності на суб’єктах господарювання в промисловості, що дасть змогу на якісно новому рівні будувати взаємовідносини суб’єктів господарювання та суспільства.

  3. Особливе значення при запобіганні банкрутства здобуває його рання діагностика для чого в роботі обґрунтовано систему зовнішніх (загальноекономічних, ринкових та інших: політичних, соціальних, технологічних) і внутрішніх (виробничих, фінансово-інвестиційних, маркетингових, управлінських) факторів виникнення банкрутства в промисловості Україні та відповідно до неї сформовано систему показників діагностики банкрутства у вигляді «дерева показників», що включає в себе кількісні показники аналізу зовнішнього і внутрішнього середовища та дозволяє виявляти основні негативні тенденції в розвитку суб’єктів господарювання в промисловості.

  4. Запропоновано та описано за етапами схему формування стратегії запобігання банкрутства, в основі якої є розроблена автором матриця вибору базової стратегії запобігання банкрутства в залежності від стану зовнішнього і внутрішнього середовища. Для реалізації цієї стратегії запропоновано матрицю ретроспективних і перспективних тактичних заходів мобілізуючих внутрішній потенціал щодо запобігання банкрутства, згрупованих за напрямками: приріст виторгу і зниження зобов’язань; структурний граф, що забезпечує вибір ефективних заходів.

  5. Для підвищення інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання в промисловості запропоновано реструктуризаційну модель у межах трансформації промислового виробництва; ця модель припускає вибір тієї чи іншої альтернативи на кожному з етапів реструктуризації на підставі побудови «дерева рішень» та ймовірнісної оцінки успішності завершення етапу, як критерій оптимізації виступає приріст вартості підприємства. Для реалізації цієї моделі розроблено методичні підходи до оцінки вартості суб’єктів господарювання в промисловості.

  6. Запобігання банкрутства неможливо без реформування системи управління суб’єктами господарювання в промисловості, реформи запропоновано проводити у трьох напрямках: структурні зміни, системні зміни, реформа корпоративної культури. Практичною реалізацією реформ та стратегії запобігання банкрутства буде займатися антикризова група, для якої розроблено механізм функціонування та посадові інструкції.

Основні наукові положення та результати, одержані дисертантом, вже використовуються і можуть бути використані Агентством з питань банкрутства та органами місцевого самоврядування при проведенні досудової та судової санації і при підготовці арбітражних управляючих; промисловими суб’єктами господарювання в процесі розробки планів перспективного розвитку; а також при підготовці і перепідготовці управлінських працівників, що обумовить зростання промислового виробництва в Україні.

Публікації автора:

  1. Албул А.А., Почетов В.В. Стратегия предотвращения банкротства// Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: Одесский государственный политехнический университет. – 1998. – Вып.2 (6). – С. 263-265. (Особистий внесок здобувача – розробка моделі поведінки суб’єктів господарювання при запобіганні банкротству)

  2. Албул А.А., Скляренко А.В. Пути реструктуризации предприятия// Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: Одесский государственный политехнический университет. – 1999. – Вып.2 (8). – С.287-289. (Особистий внесок здобувача – система організаційних засобів в умовах запобігання банкрутству)

  3. Албул А.А. Антикризисная реакция предприятия как способ предотвращения банкротства// Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: Одесский государственный политехнический университет. – 2000. – Вып.1 (10). – С. 274-277.

  4. Албул А.А. Методика оценки платежеспособности предприятия // Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: Одесский государственный политехнический университет. – 2000. – Вып.2 (11). – С. 262-264.

  5. Албул А.А., Сливка С.В. Реструктуризация задолженности на региональном уровне как способ решения проблемы неплатежей и неплатежеспособности// Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: Одесский государственный политехнический университет. – 2000. – Вып.3 (12). – С.217-219. (Особистий внесок здобувача – розробка варіантів реструктуризації заборгованості суб’єктів господарювання).

  6. Албул А.А., Терзиев А.В. Формирование стратегии предотвращения банкротства промышленного предприятия// Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: Одесский государственный политехнический университет. – 2001. – Вып.2 (14). – С.226-230. (Особистий внесок здобувача – формування схеми стратегічного планування запобігання банкрутства та матриці тактичних рішень).

  7. Албул А.А. Модель реструктуризации промышленного предприятия в условиях его трансформации//Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет. - 2002. - Вип.128. - С.159-165.

  8. Албул А., Захарченко В. Планирование рыночной стратегии предприятия// Бизнес-Информ. – 2000. – №1. – С.111-112. (Особистий внесок здобувача – використання ситуаційного підходу для підвищення адаптивності суб’єктів господарювання в машинобудуванні до змін ринку)

  9. Албул А.А., Захарченко В.И. Проблемы организационного роста фирмы//Вестник машиностроения. - 2000. – № 9. – С. 53-57. (Особистий внесок здобувача – розробка рішень по усуненню кризової ситуації на кожній стадії організаційного росту)