Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Некрасова Любов Аркадіївна. Формування стратегії розвитку промислового виробництва : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Некрасова Л.А. Формування стратегії розвитку промислового виробництва. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01.- Економіка промисловості - Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. Одеса, 2002.

В дисертації досліджені теоретичні, методичні і практичні питання формування стратегії розвитку промислового виробництва.

Розробка і вибір успішної довгострокової стратегії розвитку передбачає якісний стратегічний аналіз. В роботі запропоновано комплексний методичний підхід до економічної діагностики суб'єкта промисловості і модель, що визначає його стратегічні позиції з урахуванням конкурентоспроможності, стадії життєвого циклу, рентабельності і рівня ризику окремих напрямів діяльності. Встановлено залежність впливу зовнішнього середовища на конкурентні стратегії і взаємозв'язок структури ресурсного потенціалу і функціональних стратегій, що дозволило розробити матричний підхід до формування портфеля стратегій промислового підприємства.

На основі сценарного підходу і математичного апарату теорії гри побудовано модель вибору раціональної стратегії розвитку промислового виробництва в умовах невизначеності і ризику. Розроблено прикладну програму для автоматизації даного процесу.

В дисертації представлене теоретичне узагальнення і рішення наукової задачі, яка полягає в удосконаленні існуючих і пропозиції нових підходів до формування стратегії розвитку промислового виробництва в умовах становлення ринкових відносин.

Виконане дослідження дозволяє сформулювати наступні висновки і рекомендації:

1. Внаслідок дослідження змісту поняття "стратегія", а також аналізу вже відомих визначень, запропоновано уточнене визначення, що передбачає наявність у суб'єктів промисловості не тільки ресурсної, але і наукової бази для досягнення конкретних цілей його розвитку - конкурентоспроможність і рентабельність. Обгрунтовано ієрархічну структуру розробки видів стратегій, яка лягла в основу запропонованої їх класифікації.

2. Стратегія виживання є основною корпоративною стратегією більшості економічних суб'єктів промислового комплексу України, проявляючись в стратегіях економії витрат і реструктуризації. В роботі запропоновані етапи розробки стратегії реструктуризації. Встановлено, що в Україні відсутня ефективна інноваційна стратегія як на державному рівні, так і на рівні кожного окремого підприємства. В сучасних умовах найважливішим інструментом адаптації промислових підприємств до мінливості ринку і зростаючого рівня нестабільності ринкових процесів є продуктово-ринкова стратегія, що вимагає системного підходу. В роботі запропонований алгоритм вибору асортиментної стратегії промислового виробництва.

3. Досліджено умови формування стратегічного управління на промислових підприємствах України. Визначено основні причини, які перешкоджають застосуванню перевірених в світовій практиці методів, а також пристосуванню їх до вітчизняних умов функціонування: збитковість більшості підприємств, нестача інвестиційних довгострокових кредитів, законодавча і нормативна база бізнесу, що змінюється, незавершена система податкового і митного обкладення, гіпертрофована роль особистносних відносин при розв'язанні ділових питань, відсутність чіткої і ефективної промислової політики держави.

4. В роботі досліджено зовнішні і внутрішні чинники, що зумовлюють особливості економічної політики суб'єктів господарювання в ринкових умовах, які формуються. Виявлені чинники покладені в основу запропонованої автором методики кількісної оцінки ресурсного потенціалу (по функціональній ознаці) і впливу чинників зовнішнього середовища на діяльність промислових підприємств, згрупованих по ознаці параметрів ринку, соціально-економічних тенденцій у зовнішньому середовищі, конкуренції всередині галузі, впливу сили покупців і постачальників.

5. Узагальнені, критично оцінені моделі визначення стратегічної позиції економічних суб'єктів промислового виробництва, що існують. Розроблено модель "конкурентоспроможність - фаза життєвого циклу", що дає рекомендації стосовно пріоритетних напрямів виробництва промислової продукції з урахуванням фінансової ситуації і рівня ризику. Запропоновано класифікацію чинників впливу, оцінка яких використовується при підготовці стратегічних рішень.

6. Розроблений і випробуваний матричний підхід до формування портфеля стратегій, що представляє собою багатоетапний процес, в якому методично вирішені головні питання формування портфеля, включаючи вплив на нього чинників зовнішнього середовища, ресурсного потенціалу, цілеполягання і чинників ринку. Узагальненням результатів дослідження є отримана матриця, що дозволяє сформувати альтернативні варіанти стратегій і здійснити вибір оптимального набору стратегій.

7. Обгрунтовано комплексну методику формування стратегії розвитку промислового виробництва, що дозволяє підвищити його економічну стійкість в умовах зміни параметрів середовища функціонування. Розглянуто основні інструменти, що використовуються при розробці стратегії підприємств промисловості. Встановлено, що забезпечення конкурентоспроможності виробника повинно базуватися на прогнозуванні альтернативних варіантів його розвитку в залежності від ринкової ситуації і рівня ризику. Вибір раціональної стратегії розвитку промислового виробництва рекомендується здійснювати за допомогою імовірнісно-статистичних критеріїв.

Публікації автора:

  1. Некрасова Л.А. Формирование стратегии развития промышленного производства // Труды Одесского политехнического университета. - Одесса: Одесский национальный политехнический университет. - 2002. - Вып. 1( 17). - С. 232-236.

  2. Бельтюков Е.А., Некрасова Л.А. Выбор направлений финансирования инновационной деятельности промышленных предприятий Украины // Труды Одесского политехнического университета. - Одесса: Одесский государственный политехнический университет. - 1999. - Вып. 3 ( 9). - С. 244-247. Особистий внесок автора: запропоновані і обгрунтовані напрями державного регулювання і реалізації власних можливостей промислових підприємств для фінансування інноваційної діяльності.

  3. Некрасова Л.А. Инструменты анализа портфеля заказов предприятия // Вісник Технологічного університету Поділля. - 2000. - №3. Ч.1.- С. 134-138.

  4. Бельтюков Е.А., Некрасова Л.А. Реализация стратегии предприятия на основе развития социальных связей // Зб. наук. пр. Технологічного університету Поділля: Економіка праці. - Хмельницький: Технологічний університет Поділля. - 1999. - Вип.3. - С. 114-116. Особистий внесок автора: визначені форма і роль структурної реорганізації виробництва.

  5. Бельтюков Є.А., Некрасова Л.А. Організаційно-економічні підходи реформування промислових підприємств // Зб. праць науково-практич. конференції: "Вдосконалення системи державного управління соціально-економічними та політичними процесами в регіоні (на прикладі півдня України)". - Одеса: Укр. Акад. держ. упр. при Президенті України. Одеський філіал. - 1998. - С. 60-66. Особистий внесок автора: визначені напрями реформування власності промислових підприємств.

  6. Бельтюков Е.А., Некрасова Л.А. Выбор стратегии развития предприятия на основе ситуационного подхода // Материалы научно-практич. конференции "Перспективные направления развития экологии, экономики, энергетики". - Одесса: ОЦНТЭИ. - 1999. - С. 203-208. Особистий внесок автора: запропонована модифікація матриці SWOT, що дозволяє визначити переважний варіант економічного розвитку виробництва.

  7. Бельтюков Є.А., Некрасова Л.А. Обоснование ассортиментной стратегии развития предприятия // Материалы научно-практич. конференции "Экология, экономика, рынок". - Одесса: ОЦНТЭИ. - 1999. - С. 19-23. Особистий внесок автора: запропонований алгоритм вибору асортиментної стратегії виробництва.