Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Приймачук Тетяна Юріївна. Формування ринку насіння зернових колосових культур : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Державний агроекологічний ун-т {Житомир}. - Житомир, 2006.



Анотація до роботи:

Приймачук Т.Ю. Формування ринку насіння зернових колосових культур. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Державний агроекологічний університет Міністерства аграрної політики України, Житомир, 2006.

У дисертації досліджено проблеми формування ринку насіння зернових колосових культур в Україні, розкрито сутність поняття ринку, попиту і пропозиції, його особливості та стан вивчення проблеми.

Проаналізовано стан агрегативного ринку насіння і його субринків (оригінального, елітного і репродукційного) та вивчено економічну ефективність виробництва насіння різних категорій.

В економічних експериментах вивчено витрати на обробку насіння різної вологості, запропоновано нормативи. Внесено пропозиції щодо удосконалення ціноутворення на елітне насіння. Розроблені перспективна схема функціонування ринку насіння в Україні та схема інтеграційної структури (асоціації) на регіональному рівні.

Обґрунтовано основні напрями і перспективи організаційно-економічного механізму формування та функціонування ринку насіння зернових колосових культур.

1. За останні роки, в період економічної кризи в Україні, відбулися значні зміни на ринку насіння зернових колосових культур. Незважаючи на успіхи вітчизняних селекціонерів, можливість виробляти необхідні обсяги насіння, значно зменшилися виробництво і реалізація насіння еліти. Його товарність становить 57,3-75,5%, пропозиція значно переважає над попитом, як наслідок, 20-40% виробленого насіння не використовується за призначенням. Значно знизився попит на репродукційне насіння.

2. Вітчизняне насіння не витримує конкуренції на світовому ринку. Експортуються незначні його обсяги, ціни на вітчизняне насіння значно поступаються цінам імпорту, що пов'язано із якістю насіння та невідповідністю існуючих стандартів міжнародним.

3. Сучасний стан насіннєвого ринку зернових колосових культур можна охарактеризувати як нестабільний: не створені і не функціонують служба маркетингу, система сортової сертифікації і збору роялті; низький попит на насіння і не відпрацьований ціновий механізм; присутні бартерні операції; при веденні насінництва не завжди враховуються природнокліматичні умови; практично не використовуються створені державні служби для збуту насіння (біржі, торгові дома); відсутня система пільгового кредитування суб'єктів насінництва.

4. Незважаючи на кризовий стан в зерновій галузі (2005 р. – виробництво зернових очікується збитковим), виробництво насіння у дослідних господарствах було і залишається прибутковим і високорентабельним. Концентрація виробництва насіння, а також збільшення урожайності, знижує виробничі затрати на вирощування та собівартість насіння, підвищує рентабельність його виробництва.

5. Надходження коштів від реалізації насіння залежить від сорту та репродукції. З підвищенням репродукції насіння (зниження якості), яке використовується для посіву, зменшується урожайність озимої пшениці та прибутковість. При виробництві і реалізації насіння озимої пшениці першої і четвертої репродукції з 1 га отримано, відповідно, на 26,1 та 46,9% менше коштів порівняно з елітним насінням.

6. При формуванні ринку елітного насіння недостатньо здійснюється його державне регулювання. Заплановані обсяги пропозиції озимих – пшениці, ячменю і тритікале, та ярих – пшениці і ячменю, згідно Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, відповідно, становлять 228%, 174 і 482% та 215 і 125% до потреби, в той час як по озимому житу вона складає лише 56%, по вівсу – 88%. Це призводить до проблем із збутом одних культур і фінансових втрат виробників від реалізації елітного насіння за низькими цінами та незабезпечення попиту споживачів насінням інших культур. З метою формування прозорого ринку насіння необхідно запровадити в областях квотування його виробництва в необхідних обсягах та сортах по культурах, квоту розподіляти на конкурсних засадах через проведення тендерів; не проводити апробацію насіннєвих посівів і не видавати відповідних документів зверх визначеної квоти.

7. Раніше введені (у 80-ті рр.) сортові надбавки на насіння еліти зернових колосових культур є занадто високими і неадекватними затратам виробництва, що сприяло надмірному рівню рентабельності. Останнє обумовило необхідність перегляду реалізаційних цін на нього. Обґрунтована в процесі дослідження ціна на насіння озимої пшениці базується на його нормативній собівартості та співвідношенні рентабельності (товарне зерно : насіння), яке було в період встановлення надбавок, що обумовить еластичний зв'язок між цінами на товарне зерно і насіння. В перспективі необхідно закладати вартість насіння відповідних категорій у реалізаційну ціну, як це прийнято у європейських країнах, відмовившись від практики подвійної бухгалтерії (сортонадбавок).

8. В період становлення ринку насіння виникає необхідність об'єднати на обласному рівні інтереси всіх суб'єктів причетних до галузі насінництва та створити організаційно-правову структуру (асоціацію) з участю наукових установ, виробників елітного і репродукційного насіння, його споживачів та інших суб’єктів. Реорганізація системи виробництва насіння в області і створення асоціації дасть можливість залучити зовнішні фінансові ресурси, комплексно орієнтувати виробництво як на внутрішньому так і на зовнішньому ринку, провести реконструкцію виробництва, що дасть можливість обробляти насіння на сучасних машинах та отримувати високоякісне насіння, яке відповідатиме міжнародним стандартам.

9. Для прискорення виходу галузі насінництва з кризового стану необхідно: забезпечити виробників насіння матеріально-технічними ресурсами, цільовим фінансуванням, пільговим кредитуванням (підтримка держави); ліквідувати диспаритет цін між сільськогосподарською продукцією і засобами виробництва, які виробляє промисловість для сільського господарства; до перегляду цін на насіння згідно наших рекомендацій, сортову надбавку за реалізоване насіння відшкодовувати його виробникам (які мають паспорт на виробництво і реалізацію), а не споживачам насіння; ввести окремі паспорти на оригінальне та елітне насіння, що значно покращить організацію ведення насінництва в Україні та областях; розробити і затвердити на державному рівні чітку систему сплати роялті та механізм преміювання авторів сортів.

10. Головним стратегічним напрямом розвитку ринку насіння зернових колосових культур є його реструктуризація в напрямі формування раціональних структур та об’ємів виробництва (з врахуванням зональних особливостей, різновиду культур та економічної доцільності); створення дійової ринкової інфраструктури, служби маркетингу і кон'юнктурної інформації; прискорене виведення і розмноження конкурентноспроможних сортів; запровадження сучасних технологій вирощування та обробки високоякісного насіння; заборона засівати низькорепродукційним насінням, чітке дотримання системи сортооновлення, що збільшить попит на насіння високоякісних сортів; активізація іноземного попиту на українське насіння з просуванням на експорт.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Приймачук Т.Ю. Стан виробництва насіння зернових культур в умовах формування ринку // Вісник ДАУ. - 2004. - №1 (12). - С. 339-350.

  2. Приймачук Т.Ю. До розвитку ринку насіння зернових колосових культур в Україні // Вісник аграрної науки. - 2004. - № 11. - С. 75-78.

  3. Приймачук Т.Ю. Виробництво і реалізація елітного насіння зернових колосових культур у період становлення ринку // Науковий вісник НАУ. - 2004. - № 79. - С. 285-291.

  4. Приймачук Т.Ю. Якість насіння в період становлення ринку // Вісник ДАУ. - 2004. - №2 (13). - С. 261-267.

  5. Вождай Н.В., Приймачук Т.Ю. Ефективність виробництва насіння зернових колосових культур в умовах розвитку ринку // Науковий вісник НАУ. - 2005. - № 86. - С. 305-309 (автору належить статистична обробка матеріалів та написання статті).

  6. Приймачук Т.Ю. Ціни і економічна ефективність виробництва елітного насіння //Вісник аграрної науки. - 2005. - №4. - С. 78-82.

  7. Приймачук Т.Ю. Економічна ефективність виробництва елітного насіння зернових колосових культур // Економіка АПК. - 2005. - №7.- С. 108-113.

  8. Приймачук Т.Ю. Формування ринку насіння озимої пшениці // Вісник аграрної науки. - 2006. - №1. - С. 81-82.

В інших виданнях:

  1. Маласай В.М., Волкодав В.В., Приймачук Т.Ю. Насінництво: стан галузі, сучасне забезпечення виробництва насіння, система насінництва польових культур // Наукові основи агропромислового виробництва в зоні Полісся і західного регіону України. – К: Урожай, 2004. – С. 228-232 (автору належить підрозділ 4.4.3."Система насінництва польових культур").

  2. Приймачук Т.Ю. Сучасні проблеми та перспективи галузі насінництва в ринкових умовах // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції "Стан та перспективи розвитку насінництва в Україні". - Х.: 2004. - С. 41-43.

  3. Приймачук Т.Ю. Проблемні аспекти формування ринку насіння зернових колосових культур //Матеріали міжфакультетської науково-практичної конференції молодих вчених, магістрів та студентів "Формування стратегії розвитку регіонального АПК". - Житомир: Видавництво "Державний агроекологічний університет", 2005. - С. 3-6.