Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Носач Ірина Володимирівна . Формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів у процесі вивчення інтегративних фахових дисциплін : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Носач І.В. Формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів у процесі вивчення інтегративних фахових дисциплін.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Гуманітарного інституту Національного авіаційного університету – Київ, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі здійснення інтегративного підходу до навчання предметів економічного циклу у фаховій підготовці майбутніх економістів, що навчаються в системі освіти „Коледж-ВНЗ”.

Теоретично обґрунтовано і експериментально доведено, що процес вивчення інтегративних фахових дисциплін сприяє більш ефективному формуванню професійних умінь і навичок майбутніх економістів. Впровадження курсу інтегративних фахових дисциплін з напряму „Економіка” за структурою складається із: моніторингу навчальної діяльності навчального закладу; визначення попереднього рівня підготовленості студентів; діагностики і коригування фахових знань та професійних якостей (ступінь розвитку прогностичної активності, рівень готовності до використання професійних знань, умінь та навичок у професійній діяльності); аналізу впливу вивчення впровадженого курсу інтегративних фахових дисциплін у навчальний процес; використання оцінювання результатів навчальної діяльності на основі багатокритеріальності.

Результати проведеного дослідження щодо формування умінь та навичок майбутніх економістів засобом вивчення курсу інтегративних фахових дисциплін дають підстави для наступних висновків та рекомендацій щодо їх використання.

1. На основі системного аналізу наукової й методичної літератури визначено, що існують поодинокі роботи з проблем формування умінь і навичок студентів ВНЗ у процесі професійної підготовки на рівні шкільної освіти (В.Мадзігон, Л.Прилук, В.Лихач), школа – технікум (П.Олійник), гуманітарного та технічного напрямку вищої освіти (С.Городник, Ю. Кустов, В.Хорошко, П.Шавір). Визначено зовсім не одноголосне розуміння суті процесів інтеграції в освіті, оцінки статусу курсів інтегративних навчальних дисциплін і ролі міжнаочних зв'язків у процесі навчання. Крім того, відсутні наукові напрацювання щодо особливості побудови та впровадження курсу інтегративних фахових дисциплін з економічного напряму в системі освіти „Коледж-ВНЗ”. Отже, проблема формування професійних умінь і навичок у процесі вивчення інтегративних фахових дисциплін в системі освіти «Коледж-ВНЗ» є актуальною.

2. У процесі дослідження обгрунтовано доцільність формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів у процесі вивчення інтегративних фахових дисциплін. Уточнено поняття «курс інтегративних фахових дисциплін» і виявлено основні напрями його побудови.

Вивчення стану проблеми якості засвоєння студентами економічної спрямованості фундаментальних економічних понять, теорій і законів показало, що традиційна економічна освіта на рівні коледжу не забезпечує формування у студентів цілісної системи економічних знань, а також уміння самостійно їх систематизувати і узагальнювати. У системі освіти «Коледж-ВНЗ» існують недоліки реалізації міжпредметних зв'язків при формуванні фундаментальних компонентів економічних знань.

Під «курсом інтегративних фахових дисциплін» ми розуміємо навчальний курс, що вивчається для поглиблення і розширення міжпредметних (інтегративних) знань, формування міжпредметних (продуктивних) умінь певного фаху, який побудований на основі різних типів, форм, способів, об'єктів міжнаукової інтеграції. В основу побудови курсу покладені ідеї системності економічних знань і взаємозв'язок економіко-математичних наук. Для побудови курсу інтегративних фахових дисциплін відповідає кредитно-модульна система: лекційно-семінарська форма навчальних занять на теоретичному та професійно-орієнованому модулі та інтерактивні заняття на практичному модулі. Склад і структура запропонованої системи навчання дає можливість викладати матеріал курсу під час вивчення теоретичного модулю на лекціях, доповнювати, аналізувати і зіставляти його на професійно-орієнтованому модулі, корегувати знання і уміння студентів на практичному модулі, контролювати їх на залікових заняттях та під час тестового контролю.

3. Обґрунтовано функції та сформульовано педагогічні умови функціонування курсу інтегративних фахових дисциплін, його місце і роль в системі реалізації міжпредметних зв'язків в системі освіти „Коледж-ВНЗ” економічної спрямованості.

Під час вивчення курсу інтегративних фахових дисциплін у сучасній економічній освіті виконуються функції: поглиблення зв'язків між предметами; систематизації і узагальнення знань; розвитку економічного мислення; гуманізації освіти; диференціації навчання; регіоналізації освіти; екологізації освіти; оновлення змісту спеціального навчання; профорієнтації. Організація навчально-пізнавальної діяльності студентів на заняттях курсу інтегративних фахових дисциплін визначаються його цілями, завданнями, змістом і структурою. Курс виконує завдання систематизації, узагальнення і поглиблення знань студентів, отриманих ними за весь період вивчення економічних наук в дисциплінарній системі навчання.

Доведено, що формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів під час вивчення інтегративних фахових дисциплін стає більш ефективним за таких педагогічних умов: наявності у студентів чіткого розуміння сутності професійних умінь і навичок, їх значення для процесу подальшої професійної і наукової діяльності; здійснюється паралельно з процесом засвоєння базових знань і на основі поєднання теоретичних, практичних та інтерактивних форм і методів роботи, які відповідають змісту економічної освіти.

4. Розроблено модель формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів у процесі вивчення курсу інтегративних фахових дисциплін та структуру психологічної готовності майбутніх економістів до використання професійних знань, умінь і навичок.

Модель формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів у процесі вивчення курсу інтегративних фахових дисциплін включає мету, основні завдання, цикли міжпредметних навчальних дисциплін, структуру, зміст та критерії ефективності формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів за допомогою навчально-методичного комплексу курсу інтегративних фахових дисциплін з економіки, а також основні педагогічні умови ефективності функціонування курсу інтегративних фахових дисциплін в системі економічної освіти.

Уточнено критерії рівнів сформованості професійних умінь і навичок студентів економічних спеціальностей на основі структури психологічної готовності майбутніх економістів до використанням професійних знань, умінь і навичок. Компонентами готовності виступили: мотиваційний, когнітивний, ціннісний компоненти та професійна самосвідомість із супідрядними їх компонентами. Уточнені критерії стали основою для розподілу студентів на чотири групи по відношенню до рівня володіння професійними уміннями і навичками студентів: низький, середній, достатній та високий.

5. Експериментально визначено професійні уміння та навички майбутніх економістів засобами впровадження курсу інтегративних фахових дисциплін „Економіка” в систему освіти „Коледж-ВНЗ”.

Результати проведеного педагогічного експерименту щодо формування професійних умінь та навичок майбутніх економістів засобами впровадження курсу інтегративних фахових дисциплін „Економіка” свідчать про статистично значущий позитивний вплив його реалізації на якість засвоєння студентами фундаментальних економічних понять, законів та теорій, а також на формування та розвиток економічної компетенції майбутнього фахівця та готовності до використання професійних умінь і навичок в майбутній діяльності. Це дає право стверджувати, що запропонована технологія формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів надає можливість зробити цей процес більш продуктивним під час вивчення студентами курсу інтегративних фахових дисциплін.

Результати дослідження дозволили висловити такі рекомендації кафедрам навчальних закладів системи «Коледж-ВНЗ», які готують майбутніх економістів: поширювати технологічний підхід у формуванні професійних умінь і навичок студентів у процесі вивчення інтегративного курсу фахових дисциплін; впроваджувати форми і прийоми, орієнтовані на формування у студентів готовності до використання отриманих знань, умінь і навичок в ході майбутньої професійної діяльності.

Дослідження проблеми впровадження курсів інтегративних фахових дисциплін з напряму „Економіка” в систему освіти „Коледж-ВНЗ” має принципово важливе значення для розвитку теоретичних основ сучасної педагогіки, а також для вдосконалення практики навчально-виховного процесу в системі освіти „Коледж-ВНЗ”.

Подальші дослідження полягають у вивченні на теоретичному та практичному рівнях проблеми впорядкування і вдосконалення понятійного апарату дидактики курсів інтегративних фахових дисциплін, прогнозуванні впровадження курсів інтегративних фахових дисциплін з напряму „Економіка” в систему освіти ВНЗ різних рівнів.

Публікації автора:

    1. Носач І. В. Взаємодія викладача і студентів у системі модульно-розвивального навчання при вивченні курсу інтегративних фахових дисциплін з напряму „Економіка” / І. В. Носач // Науковий вісник Чернівецького університету. – 2008. – Вип. 393. – С. 66 –74.

    2. Носач І. В. Ділові ігри як основа інтерактивного модуля курсу інтегративних фахових дисциплін з напряму „Економіка” / І. В. Носач // Щомісячний науково-педагогічний журнал „Молодь і ринок”. – Дрогобич : ДПУ, 2008. – №5(40) – С. 148–151.

    3. Носач І. В. Формування соціальної готовності майбутніх економістів під час вивчення курсу інтегративних фахових дисциплін з напряму „Економіка” / І. В. Носач // Науковий вісник ЮНЕСКО. – К.: КНЛУ, 2008. – Вип. 16. – С. 111 –115.

    4. Носач І. В. Особливості формування педагогічних умов у професійній особистісно – орієнтованій підготовці економістів / І. В. Носач // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – 2007. – Вип. 7 (17). – С. 152–156.

    5. Носач І. В. Методичні підходи до впровадження інтегративних фахових дисциплін в систему „коледж – ВНЗ” / І. В. Носач // Вища освіта України. Педагогіка вищої школи: методологія, теорія, технологія. – Рівне: РДГУ, 2007. – Т.2, № 2. – С. 199–204.

    6. Носач І. В. Сформованість готовності до використання професійних знань умінь та навичок у діяльності майбутніх економістів / І. В. Носач // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – 2007. – Вип. 6 (16). – С. 142–147.

    7. Носач І. В. Впровадження інтегративного курсу „Економіка” в систему освіти „коледж – ВНЗ” / І. В. Носач // Вища освіта України. Тематичний випуск „Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору”. – 2006. – Дод. 4. – С. 153–158.

    8. Носач І. В. Теоретико-компаративний аналіз інтеграції сучасної науки / І. В. Носач // Теоретичні питання культури, освіти та виховання. – К.: КНЛУ, 2006. – Вип. 31. – С. 36–39.

    9. Носач І. В. Економічна освіта та виховання студентів в інтегративному курсі „Економіка” в системі освіти „коледж – ВНЗ” / І. В. Носач // Формування професіоналізму майбутнього фахівця в контексті вимог болонського процесу : міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 трав. 2008 р. : тези допов. – Одеса : ОНУ імені І. І. Мечникова, 2008. – С. 282–283.

    10. Носач І. В. Алгоритмізація побудови інтегративного курсу „Економіка” в системі неперервної освіти „коледж – ВНЗ” / І. В. Носач // Проблеми та перспективи соціально-економічного розвитку України : міжнар. наук.-практ. конф., 9 квіт. 2008 р. : тези допов. – Сімферополь : Кримський інститут бізнесу, 2008. – С. 200–203.

    11. Носач І. В. Формування професійних умінь і навичок майбутніх економістів в процесі вивчення інтегративних фахових дисциплін / І. В. Носач // Наукові дослідження – теорія та експеримент 2008 : міжнар. наук.-практ. конф., 19-21 трав. 2008 р. : тези допов. – Полтава : „ІнтерГрафіка”, 2008. – Т. 6. – С. 103–106.

    12. Носач І. В. Навчально-методичний комплекс курсу інтегративних фахових дисциплін з економіки / Ірина Володимирівна Носач. – Кременчук : АТК „Авіаосвіта”, 2008. – 128 с.