Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


212. Масюк Юлія Володимирівна. Формування і підвищення ефективності крупнотоварного виробництва молока в регіоні: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2005. : табл.



Анотація до роботи:

Масюк Ю.В. Формування і підвищення ефективності крупнотоварного виробництва молока в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2005.

В дисертації узагальнені і систематизовані теоретичні положення та основні методичні аспекти щодо формування та підвищення ефективності виробництва молока для крупнотоварних сільськогосподарських формувань, адаптованих до ринкової економіки на основі інтенсифікації. Досліджено динаміку та сучасний рівень інтенсивності та економічної ефективності виробництва молока. Проведено аналіз впливу комплексу факторів на рівень інтенсивності та економічну ефективність виробництва молока. Визначено перспективні напрями розвитку молочного скотарства. Запропоновано модель кластерного оновлення технологій виробництва молока. Обгрунтовано пропозиції щодо підвищення якості молока в крупнотоварних господарствах регіону.

  1. В умовах розвитку ринкової економіки інтенсифікація молочного скотарства повинна здійснюватись на основі удосконалення техніки та технології виробництва і інших додаткових вкладень матеріальних засобів, а іноді і живої праці та функціонувати без заподіювання шкоди навколишньому середовищу. Тому підприємства, які формують інтенсивний тип розвитку, повинні забезпечити його екологічність.

  2. Методика обчислення ефективності інтенсифікації молочного скотарства грунтується на визначенні ефективності використання його ресурсного потенціалу. Дослідження ресурсів молочного скотарства та визначення ресурсного потенціалу галузі передбачає поетапне вивчення. На першому етапі визначається набір ресурсів. Це - основні виробничі засоби молочного скотарства, кількість працівників, які обслуговують молочне стадо корів, площу кормових культур на 1 корову, вартість 1 корови та ін. На другому етапі визначаються ресурси, вплив яких на продукцію, що створюється, в галузі найбільш значний.

  3. Важливим напрямом інтенсифікації молочного скотарства в Україні є збереження та подальший розвиток крупнотоварних господарств, відновлення виробничих потужностей тваринницьких комплексів та ферм по виробництву молока, їх реконструкція та модернізація на основі використання досягнень в технологіях та способах механізації. Перспективи розвитку молочного сектору повинні полягати у формуванні двополюсної аграрної структури, яка складалась би з одного боку, із крупних, спеціалізованих корпорацій, які були б ядром виробництва, а з другого боку – дрібних сільськогосподарських ферм чи господарств з невеликим стадом. Завдяки таким зв’язкам формуються крупні корпорації та досягається висока економічна ефективність особистих селянських господарств.

  4. Молочне скотарство Дніпропетровщини має виражену екстенсивну направленість: поголів’я молочних корів по всіх категоріях суттєво скоротилося, продуктивність молочного стада знизилась, і як наслідок, зменшились обсяги виробництва молока. Негативні тенденції економіки не забезпечують галузі скотарства міцних стартових умов для розвитку, проте певний ресурсний потенціал сільськогосподарські підприємства ще зберігають.

  5. Динаміка економічної ефективності інтенсифікації молочного скотарства в досліджуваних господарствах характеризується збільшенням грошових та трудових витрат на голову худоби, але це не забезпечує значного підвищення продуктивності та зниження собівартості продукції.

  6. Призупинення негативних тенденцій щодо зниження ресурсовіддачі в галузі в останні роки дозволило довести рівень рентабельності молока до 41,18%. Разом з тим, рівень ефективності додаткових вкладень у виробництво молока залишається на низькому рівні, що є наслідком недостатнього використання досягнень науки та передового досвіду зарубіжних країн та передових господарств країни.

  7. Висока продуктивність корів та економічна ефективність виробництва молока передових крупнотоварних господарств доводять, що зі зростанням рівня інтенсивності молочного скотарства існують реальні можливості значно підвищити віддачу ресурсів. Краща забезпеченність виробничими ресурсами, їх структура та використання приводять до зниження собівартості 1 ц молока. Це дозволить забезпечити в галузі високу рентабельність, а відповідно і підвищити економічну ефективність виробництва.

  8. Найбільш ефективним варіантом підвищення валового виробництва молока при найменших затратах є збереження до 2007 року поголів’я корів на рівні 14,7 тис.голів. Надій молока від 1 корови необхідно довести до 7135 кг, що на 3355 кг, або на 88,76% більше, ніж в 2003 році. Розрахункова річна прибавка в надоях молока від корови повинна складати 671 кг, що є реальним для деяких досліджуваних крупнотоварних господарств при умові застосування інтенсивних технологій виробництва молока. Для забезпечення наміченого росту продуктивності корів пропонуються перспективні рівні забезпеченості галузі виробничими ресурсами.

  9. Інтенсивні та ресурсозберігаючі технології є основою інтенсифікації молочного скотарства та підвищення його ефективності. Але різкий перехід на нові технології в сучасних умовах майже неможливий внаслідок відсутності коштів, дефіциту ресурсів та непідготовленості кадрів реформованих підприємств. Тому потрібен поступовий перехід з використанням енерго- та ресурсозберігаючих технологій виробництва.

  10. Модель модернізації технологій виробництва молока розроблена на рівні окремого підприємства, яке може комбінувати елементи інновацій, поширюваних в розглянутому регіональному кластері, й оцінити за різними показниками напрями подібних удосконалень. Результати виконаного дослідження ще раз підтверджують, що вагомим фактором гальмування розвитку аграрного сектору є нестача фінансових ресурсів. Модернізація технічної бази, зокрема, в молочній підгалузі, потребує сприяння одержанню сільськогосподарськими товаровиробниками довгострокових кредитів й зменшення цінового диспаритету між сферами АПК.

  11. Вирішити проблему покращення якості і зниження ціни на молоко неможливо без впровадження комплексного системного підходу до управління якістю на рівні підприємств і організацій та нормативно-правового регулювання на державному рівні. Необхідне створення системи управління якістю продукції в сфері виробництва сільськогосподарської продукції на стадії прогнозування. Основна увага повинна приділятися превентивним, профілактичним заходам, а не тестуванню та заборонам вже готової продукції. Із встановленням етапу виробництва, на якому можливий ризик погіршення якості молока повинні прийматися конкретні заходи по підсиленню контролю в цих точках з метою недопущення перетворень можливого ризику в реальну загрозу для здоров’я.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Масюк Ю.В. Основні тенденції розвитку молочного скотарства в Дніпропетровській області //Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2003. - №1. – С.174-176.

2. Масюк Ю.В. Проблеми і перспективи ефективного виробництва молока в особистих селянських господарствах //Экономика Крыма. – 2003. - №7. – С.62-64.

3. Масюк Ю.В. Вплив розмірів підприємства на ефективність виробництва молока //Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: фінанси і кредит. – 2004. - №1. – С. 175-179.

4. Масюк Ю.В. Впровадження інтенсивних технологій виробництва молока – шлях до прибуткового тваринництва //Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. - 2004. – Випуск 12. - Т.2. – С.97-99.

5. Масюк Ю.В. Основні напрями інтенсифікації молочного скотарства //Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія: Економіка АПК і природокористування. – 2004. - №9. – С.303-307.

6. Масюк Ю.В. Ефективність інтенсифікації молочного скотарства //Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. - №1. – С.143-145.

7. Масюк Ю.В. Економіко-математична модель оновлення технологій виробництва молока за багатьма критеріями //Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 202: в 2 т. Том 1. – Дніпропетровськ:ДНУ, 2005. – С.75-80.

Тези доповідей

8. Масюк Ю.В. Сучасні тенденції інтенсивного виробництва молока: Тези доп. VI Міжнародної науково-практичної конференції //Наука і освіта. – Том 15. – Дніпропетровськ, 2003. – С.31-32.

9. Масюк Ю.В. Молочне скотарство Дніпропетровщини в умовах переходу до ринку //Проблеми формування підприємництва та використання виробничих ресурсів в аграрному секторі економіки України. Матеріали наук.-практ. конф. викладачів, аспірантів та студентів Дніпропетровського ДАУ. – Дніпропетровськ: ДДАУ, 2003. – С.34-35.

10. Масюк Ю.В. Ресурсний потенціал галузі молочного скотарства та його використання в господарствах Дніпропетровської області: Тези доп. Міжнарод. Наук.-практ.конф. //Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. – Львів, 2005. – С.70-71.

11. Масюк Ю.В. Прогноз розвитку молочного скотарства в Дніпропетровській області: Тези доп. Міжнарод. Форуму молодих вчених //Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн. – Т.1. - Харків, 2005. – С.233.