Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Нерух Наталія Василівна. Формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів в процесі вивчення соціогуманітарних дисциплін. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Нерух Н. В. Формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів в процесі вивчення соціогуманітарних дисциплін. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Державний вищий навчальний заклад «Університет менеджменту освіти», Київ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів в процесі вивчення соціогуманітарних дисциплін.

На основі аналізу психолого-педагогічних, історичних, філософських джерел виявлено і розкрито зміст, складові, критерії, компоненти, рівні сформованості та показники гуманістичної спрямованості.

Розроблено і теоретично обґрунтовано модель формування гуманістичної спрямованості майбутнього агронома, що включає: мету, завдання, принципи, педагогічні умови, компоненти, критерії та методику формування гуманістичної спрямованості. Визначено роль соціогуманітарних дисциплін у професійній підготовці фахівця аграрного ВНЗ та сфери реалізації гуманістичної спрямованості майбутнього фахівця.

Розроблено та впроваджено спецкурси щодо формування гуманістичної спрямованості у викладачів та студентів спеціальності «Агрономія». За результатами контрольного зрізу доведено ефективність формувального експерименту.

У дисертації подано теоретичне узагальнення та шляхи вирішення проблеми формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів під час здійснення соціогуманітарної підготовки в аграрному вищому навчальному закладі освіти
І–ІІ рівнів акредитації. Спираючись на теоретичний аналіз й результати експериментального дослідження, зроблено такі висновки:

  1. Теоретико-методологічний та історичний аналіз наукових джерел з педагогіки, психології, філософії, соціології засвідчив, що проблеми гуманізації та гуманітаризації освіти, формування гуманістичної спрямованості, гуманістичних принципів в професійній освіті протягом тривалого періоду є об’єктом дослідження вітчизняних та зарубіжних науковців. Не зважаючи на наявність значної кількості праць, присвячених даній актуальній проблемі, гуманізації аграрної освіти не приділялось достатньої уваги; нормативна база підготовки фахівців аграрного ВНЗ (навчальні плани, галузеві стандарти, освітньо-кваліфікаційна характеристика) не відображає вимог до готовності майбутніх агрономів реалізувати гуманістичний підхід у майбутній професійній діяльності. Встановлено, що гуманістична спрямованість майбутнього агронома, під якою ми розуміємо інтегровану сукупність особистісно-ціннісних якостей людини, є знаннями та уявленнями про найвищу цінність інших людей, добро, співчуття, справедливість, моральні та духовні цінності, а також здатністю діяти в інтересах інших людей, є одним із шляхів покращення професійної підготовки. Формування гуманістичної спрямованості майбутнього агронома характеризуємо є зверненням до соціогуманітарних знань. Відповідно, соціогуманітарна підготовка є невід’ємною складовою професійної підготовки та комплексом знань, що здатні формувати професійну компетентність фахівця. Соціогуманітарні дисципліни відіграють важливу роль у вивченні закономірностей розвитку суспільства в контексті прав та інтересів людини, формуванні соціальних та гуманістичних якостей індивіда, які реалізуються в процесі історично конкретних видів діяльності, суспільних відносин та виробничій сфері. Відповідно до змісту та структури, визначені компоненти гуманістичної спрямованості майбутнього агронома: когнітивний (знання та уявлення особистості про гуманізм, гуманність, гуманістичну спрямованість фахівця в цілому), емоційно-ціннісний (формування гуманних почуттів та мотивів до їх виявлення), діяльнісний (свідомий вибір поведінки та дій відповідно до загальних моральних цінностей та ідеалів суспільства).

  2. На основі вивчення теоретичних положень гуманістичної спрямованості у професійній освіті, а також структури її компонентів, розроблено критерії сформованості та показники вияву гуманістичної спрямованості, що включають когнітивний критерій (наявність і повнота знань та уявлень студентів й викладачів про сутність гуманізму та його прояви у професійній діяльності, в освітньому процесі, в майбутній виробничій сфері, стійке усвідомлення моральних та духовних норм, що існують у суспільстві, та їх дотримання); емоційно-ціннісний критерій (орієнтація на взаємодію у загальній структурі спрямованості на себе та поставлену задачу; сформованість відповідальності й обов’язку; мотивація до професійної діяльності; визначення емпатійності особистості (здатність до співпереживання як емоційної основи формування гуманістичних відносин)); діяльнісний критерій (ступінь адаптації до спільної діяльності, позитивне ставлення до себе та оточення, здатність діяти гуманно в будь-яких виробничих ситуаціях, а також вирішувати проблеми і задачі соціальної діяльності в інтересах інших людей та суспільства).

Сформованість гуманістичної спрямованості обумовили високий, середній, достатній та низький рівні, що визначили ступінь прояву гуманістичної спрямованості в процесі експерименту. Під час проведення констатувального експерименту виявлено, що студенти не в повній мірі опанували гуманістичними поняттями; співвідношення типів орієнтацій на взаємодію, задачу і себе довело помітну перевагу до егоцентричної орієнтації; виявлення рівня сформованості відповідальності та обов’язку засвідчило слабку орієнтацію студента на професійну діяльність (35,7 %); практично третя частина (27,9 %) респондентів мають низький рівень до співчуття та співпереживання (емпатії). Значна частина студентів обирає неоптимальну стратегію під час поведінки в конфліктних ситуаціях; під час прийняття рішень у виробничих ситуаціях низький рівень професійної спрямованості показали 53,5 % респондентів, у тому числі орієнтацію на рівень офіційної субординації (здатність за будь-яких умов досягти свого) показали 19,1 % респондентів.

  1. Процес формування гуманістичної спрямованості майбутнього агронома представлено нами у вигляді моделі, що включає мету, завдання та принципи і є науково обґрунтованою системою організації навчально-виховного процесу як сукупності педагогічних дій, компонентів гуманістичної спрямованості, що актуалізують у студентів потреби в розвитку цієї якості; включення в активну пізнавальну діяльність з оволодіння знаннями про сутність і значущість гуманності в професійній діяльності агронома; формування гуманної позиції, переконань, поглядів, почуттів; практичне формування гуманної поведінки в різних ситуаціях морального вибору.

Складові моделі формування гуманістичної спрямованості майбутнього агронома реалізуються через наповнення дисциплін, що викладаються, гуманістично спрямованим змістом; створення гуманістично орієнтованого середовища (організація в навчально-виховному процесі взаємодії, заснованої на демократизмі міжособистісних стосунків, діалогізмі, співробітництві; орієнтація навчально-виховного процесу на такі особистісні якості, які забезпечують встановлення гуманістичних відносин); використання інноваційних технологій, що уможливлюють більш повне розуміння студентами сутності гуманістичних відносин, отримання досвіду вирішення професійних проблем на засадах гуманізму під час здійснення професійної діяльності (моделювання професійних ситуацій, різноманітні ділові та рольові ігри, розв’язання конфліктних виробничих ситуацій, громадські слухання тощо). Системна підготовка викладачів за допомогою постійно діючої «Школи педагогічної майстерності», спецкурсу «Формування гуманістичної спрямованості майбутнього агронома: теорія та практика» дозволила визначити та узагальнити сфери реалізації гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів під час вивчення соціогуманітарних дисциплін: професійну (знання, вміння і навики), соціально-відтворювальну (здатність до самоствердження та самореалізації), організаційно-управлінську (здатність приймати рішення та брати відповідальність за їх наслідки, активна життєва позиція), особистісно-ціннісну (здатність до самоактуалізації, реалізації моральних та духовних цінностей).

  1. Розроблена й впроваджена під час проведеного експерименту модель формування гуманістичної спрямованості майбутнього агронома довела ефективність запропонованих форм і методів дослідження. Підтверджено позитивну динаміку в уявленнях студентів про базові гуманістичні поняття; покращилась рефлексія майбутніх фахівців до свідомого використання всього комплексу гуманістичної спрямованості у життєдіяльності. Реалізація моделі формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів під час проведення інтегрованих та міжпредметних занять, позааудиторних заходів дозволила покращити рівень гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів, поглибити рівень їх знань про базові поняття гуманного ставлення до соціуму та довкілля. Кількість студентів, що набули високого рівня гуманістичної спрямованості, збільшилась з 6,1 % до 12,4 %; середнього рівня з 34,2 % до 42,7 %. Кількість студентів, що мали достатній та низький рівні гуманістичної спрямованості, зменшилась з 31,7 % до 27,5 % та з 28,8 % до 17,4 % відповідно. Разом з тим, виявлені певні недоліки, які заважають безпосередній реалізації гуманістичної спрямованості у педагогічній діяльності: недостатня мотивація викладацького складу щодо змін пріоритетів у використанні педагогічних умов (від традиційних до інноваційних).

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблем формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів. Необхідною є подальша теоретична та експериментальна робота щодо вивчення та узагальнення передового педагогічного досвіду організації навчально-виховної процесу з формування гуманістичної спрямованості власне викладачів аграрного ВНЗ; впровадження комплексної системи формування гуманістичних знань під час професійної підготовки агрономів, подальша апробація та вдосконалення відповідних прийомів та методів з метою підвищення мотивації щодо професійної самореалізації особистості в галузі агропромислового комплексу країни.

Публікації автора:

  1. Нерух Н. В. До теоретичного визначення поняття соціогуманітарної підготовки спеціаліста у вищому аграрному навчальному закладі / Н. В. Нерух // Проблеми освіти : наук.-метод. зб. – К. : Наук.-метод. центр вищої освіти, 2005. – Вип. 41. – С. 217–227.

  2. Нерух Н. В. Організація і проведення державної атестації випускників у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації / Н. В. Нерух // Нові технології навчання : наук.-метод. зб. – К. : Наук.-метод. центр вищої освіти, 2006. – С. 133–136.

  3. Нерух Н. В. Діагностика професійного рівня підготовки молодших спеціалістів в аграрному ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації / Н. В. Нерух // Нові технології навчання : наук.-метод. зб. – К. : Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, 2007. – Вип. 50. – С. 86–98.

  4. Нерух Н. В. Формування гуманістичної спрямованості майбутніх агрономів: теорія та практика / Н. В. Нерух // Проблеми освіти : наук.-метод. зб. – К. : Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, 2007. – Вип. 51. – С. 116–125.

  1. Потелло Н. Я. Социогуманитарная направленность в профессиональной подготовке специалиста аграрного профиля / Н. В. Нерух, Н. Я. Потелло // Проблеми підготовки фахівців. Том 39. Матеріали Першої міжнар. наук.-практ. конф. «Науковий потенціал світу – 2004». – Дніпропетровськ : Наука і світ, 2004. – С. 74–77.

  2. Нерух Н. В. Поле – це жива лабораторія / Н. В. Нерух // Освіта АПК / М-во аграрної політики України ; навч.-метод. центр. – 2004. – № 9 (83). – С. 2.

  3. Нерух Н. В. Формування кадрового потенціалу: дослідження професійно важливих знань, умінь, навичок / Н. В. Нерух // Динаміка наукових досліджень – 2005 : матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – С. 60–62.

  4. Нерух Н. В. Планування навчально-методичної роботи у контексті використання інноваційних технологій на заняттях соціально-гуманітарного циклу / Н. В. Нерух // Кредитно-модульна система організації навчального процесу в ПФ «КАТУ» НАУ : досвід й проблеми освоєння : матеріали навч.-наук.-метод. конф. – Сімферополь, 2006. – С. 132–139.

  5. Нерух Н. Провідні ознаки гуманітаризації освіти в підготовці фахівця аграрного напряму / Н. В. Нерух, Н. Я. Потелло // Післядипломна освіта в Україні. – К. : ТОВ «Валевіна» , 2006. – № 2. – С. 96–99 .

  6. Нерух Н. В. Професійна підготовка в аграрній освіті: проблеми та пропозиції щодо шляхів їх вирішення / Н. В. Нерух // Післядипломна освіта в Україні. – 2007. – № 2 (11). – С. 32–38.

  7. Нерух Н. В. Підвищення якості викладання соціально-гуманітарних дисциплін із використанням інтерактивних технологій / Н. В. Нерух // Обмін досвідом щодо подальшого удосконалення кредитно-модульної системи організації навчального процесу : матеріали навч.-наук.-метод. конф. професорсько-викладацького складу ПФ «КАТУ» НАУ. – Сімферополь, 2007. – С. 102–111.

  8. Нерух Н. В. Використання інтерактивних технологій у підготовці фахівця в аграрному ВНЗ / Н. В. Нерух // Використання інноваційних технологій – запорука успіху в підготовці фахівців : матеріали 4 наук.-практ. конф. викладачів ВНЗ І–ІІ р.а. АРК. – Сімферополь, 2008. – С. 120–127.