Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


89. Гриценко Лариса Олександрівна. Формування графічних понять в учнів 8-9 класів на уроках креслення (методичний аспект): дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Гриценко Л.О. Формування графічних понять в учнів 8–9-х класів на уроках креслення (методичний аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02. – теорія та методика навчання креслення.

Робота виконана в Полтавському державному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка. – Полтава, 2003 р.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі формування графічних понять в учнів на уроках креслення. В дисертації проведено аналіз психолого-педагогічних основ формування понять; виділені основні методологічні принципи теорії поетапного формування розумових дій і понять; визначено та обґрунтовано дидактичні умови формування в учнів графічних понять на уроках креслення; виділено чотири групи графічних понять, які формуються на уроках креслення; проведено структурно-логічний аналіз змісту та послідовності їх вивчення. Обґрунтовано, що методична система формування понять учнів 8–9-х класів на уроках креслення має враховувати реалізацію принципу диференціації навчання. Визначено та обґрунтовано критерії, показники та рівні сформованості графічних понять в учнів у процесі графічної діяльності. Виділено чотири сукупності методичних прийомів викладання та учіння, які дозволяють формувати відповідну групу графічних понять. Створена система вправ і контрольних робіт сприяє підвищенню рівня сформованості графічних понять в учнів, що повною мірою відповідає вимогам навчальної програми.

Основний зміст роботи викладено у 8 публікаціях.

Узагальнення результатів дослідження дає підстави зробити такі висновки:

    1. Психолого-педагогічний аналіз змісту графічних понять шкільного предмета “Креслення” в умовах розвивального навчання дозволив на основі їх систематизації розробити єдину методику поетапного формування кожної із чотирьох виділених груп графічних понять.

    2. Проведений матричний аналіз послідовності вивчення графічних понять дає змогу вчителеві раціонально та ефективно керувати графічною діяльністю учнів.

    3. Аналіз кількісних та якісних результатів графічної підготовки учнів показав, що в умовах традиційного навчання початковий рівень сформованості графічних понять в учнів є недостатнім для успішного вивчення предмета “Креслення”. Основною причиною є те, що графічні поняття і вміння формуються без урахування змісту і структури графічної діяльності учнів.

    4. Обґрунтовано дидактичні умови формування графічних понять в учнів на уроках креслення: 1) усвідомлення вчителем необхідності формування графічних понять; 2) рівень знання вчителем основних положень теорії поетапного формування розумових дій і понять; 3) дотримання принципів добору завдань, послідовності їх пред’явлення, способів представлення схеми ООД, спеціального відпрацювання дій на кожному етапі, правильного переводу дії з одного етапу на інший, організація контролю за їх виконанням; 4) відсутність у процесі формування графічних понять елементів, пов’язаних с непродуктивною діяльністю учнів.

    5. Виділено чотири групи графічних понять, які формуються на уроках креслення: 1-а – поняття, формування яких пов’язано з розумовими діями, характерними для зорового сприймання графічного зображення на площині; 2-а група – поняття, формування яких відбувається в процесі мисленнєвих перетворень і практичних побудов на площині; 3-а група – поняття, формування яких пов’язано з зоровим сприйманням графічного зображення, при цьому розумові і предметні дії відбуваються в тривимірному просторі (перекодування образів, діяльність уявлення в елементарній формі; 4-а група – поняття, формування яких відбувається в процесі мисленнєвих перетворень і практичних побудов, характерних для тривимірного простору (діяльність уявлення в більш складній формі).

    6. Розроблено методичні основи та обґрунтовано операціональну структуру сукупності методичних прийомів формування графічних понять на уроках креслення, які можуть бути введені в педагогічний процес на будь-якому етапі вивчення тем програмного матеріалу.

    7. В дисертації обґрунтовано доцільність виділення п’яти рівнів сформованості графічних понять (початковий, середній, достатній, високий і творчий) за результатами навчально-пізнавальної діяльності учнів, які ґрунтуються на знаннях теоретичного матеріалу, вмінні оперувати поняттями, способах їх прояву в графічній діяльності та виявленій при цьому самостійності здійснення розумових дій.

    8. Апробація розробленої методичної системи формування графічних понять показала перевагу експериментальної методики над традиційною. Наприкінці вивчення креслення в порівнянні з констатуючим експериментом спостерігається приріст високого рівня сформованості графічних понять у контрольних групах - на 6,5%, в експериментальних - на 10,6 %. Значно зменшилась кількість учнів з початковим і середнім рівнями сформованості графічних понять.

    9. В цілому результати дослідно-експериментальної роботи дають підстави стверджувати, що висунуту в процесі дослідження гіпотезу підтверджено, а його мету досягнуто.

    Ми цілком усвідомлюємо, що поставлені та розв’язані в процесі дослідження завдання не вирішують усіх проблем формування графічних понять в учнів 8-9-х класів на уроках креслення. Надалі слід детально вивчити вплив активних методів навчання та форм і змісту самостійної роботи з креслення на механізми процесу формування графічних понять.

    Основні положення та результати дослідження висвітлено у таких публікаціях автора:

    1. Гриценко Л. Психолого-педагогічний аналіз процесу формування понятійного апарату шкільного предмета “Креслення” в умовах розвиваючого навчання // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. Серія: Педагогічні науки. Випуск 12. – Чернігів, 2002. – С.51–54.

    1. Гриценко Л. Методи і методичні прийоми формування системи понять шкільного предмета “Креслення” в учнів 8–9-х класів // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. – Випуск 5/6 (26–27). – Полтава, 2002. – С. 163–168.

    2. Гриценко Л. Активізація пізнавальної діяльності учнів у процесі формування понять теми “Перерізи” в шкільному предметі “Креслення” // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. / Кол. авт. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2003. – Вип. 32. – С. 169–174.

    3. Гриценко Л. Оцінювання рівнів сформованості графічних понять в учнів на уроках креслення // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. – Випуск 5 (32). – Полтава, 2003. – С. 41 – 50.

    4. Гриценко Л., Шаповал З. Поєднання частини вигляду з частиною розрізу (урок креслення, 9 кл.) // Імідж сучасного педагога. – ТОВ “АСМІ”, 2000. – №2 – С. 45–46. (50%)

    5. Гриценко Л. Технічні засоби навчання та посібники як один із шляхів активізації розумової діяльності учнів в процесі оволодіння основами графічної грамоти // Розвиток особистості в системах трудової та професійної підготовки молоді. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Кривий Ріг: Видавництво “І.В.І.”. – Жовтень, 2002. – С. 114–117.

    6. Гриценко Л. Шляхи активізації навчального процесу при вивченні графічних дисциплін // Педагогічна майстерність як сучасна технологія розвитку особистості вчителя / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 4–6 березня 2002 р. – Полтава: АСМІ, 2002. – С.94–98.

    7. Гриценко Л. Формування в учнів понять про розрізи в процесі навчання креслення // Технічна та художня творчість у трудовій підготовці молоді – Херсон: Видавництво ХДУ, 2003. – С. 46–51.