Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Аксентюк Мар'яна Миколаївна. Формування адаптивної системи контролінгу в менеджменті аграрних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Аксентюк М.М. Формування адаптивної системи контролінгу в менеджменті аграрних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню методологічних підходів до формування системи контролінгу як інтегрованої цілісності функціональних підсистем на принципах збалансованості та динамічного розвитку, що дозволяє розглядати контролінг як системну цілісність, адекватну стратегічному розвитку вітчизняних аграрних підприємств.

Обґрунтовано принципи системи контролінгу, узгодженість яких є основою при формуванні адаптивної системи контролінгу та комплексної стратегії розвитку підприємства. Ідентифіковано цільову спрямованість контролінгу за типами та видами управління, що дозволить визначити функціональність контролінгу відповідно до завдань управління, функцій управління та їх вплив на вибір об’єктів контролінгу.

Запропонована BSC для різних типів управління, що дає змогу комплексно підійти до оцінки економічного розвитку підприємств, їхніх потенційних можливостей та факторів впливу на кінцевий результат. Доведено, що основна ознака, за якою виділяють різні типи стратегії, полягає в ступені адаптивності підприємства до ринку.

Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати наступні висновки теоретико-методологічного та практичного характеру щодо формування адаптивної системи контролінгу в менеджменті аграрних підприємств:

  1. Для своєчасної й ефективної адаптації до змін у зовнішньому середовищі, постійного оновлення діяльності згідно із визначеними цільовими орієнтирами організації як складної, відкритої економічної системи необхідна суттєва трансформація всіх підсистем менеджменту та орієнтація його на перспективний розвиток. За таких умов визначальним чинником є розробка цільового орієнтиру діяльності та його контролінгового забезпечення.

  2. Підвищення результативності системи стратегічного управління підприємством пов’язане із завданнями підвищення координованості бізнес-процесів підприємства та ефективності прийняття рішень щодо стратегії розвитку підприємств. Впровадження контролінгу на підприємстві дозволяє підвищити рівень координованості процесів планування, контролю, обліку, аналізу і регулювання діяльності, за рахунок чого дозволяє поліпшити якість управлінських рішень, враховуючи синергетичний ефект взаємодії усіх її складових та ефективність системи стратегічного управління в цілому.

  3. На основі аналізу існуючих підходів наведене авторське визначення системи контролінгу, що інтерпретує його як систему спрямовану на забезпечення управлінського процесу, орієнтованого на розв’язання завдань стратегічного розвитку підприємства шляхом інтеграції систем планування, обліку, аналізу та контролю для досягнення синергетичного ефекту від їх цілеспрямованого функціонування.

  4. Запропоновано комплекс принципипів формування системи контролінгу, орієнтованої на забезпечення реалізації стратегії розвитку підприємств. Узгодженість принципів є основою при формуванні адаптивної системи контролінгу і комплексної стратегії розвитку підприємства.

  5. Обґрунтовано, що результативність системи контролінгу слід розглядати через призму організаційно-управлінської складової загальної системи менеджменту. Дана складова має передбачати координацію зв’язків між функціональними відділами підприємства, інтеграцію їх цілей, завдань та функцій для виконання вимог внутрішньосистемного та загальносистемного характеру.

  6. Проведена оцінка рівня організації систем планування, обліку, контролю та аналізу засвідчила про використання їх потенціалу лише на 20-26%. Це пояснюється відсутністю зведено-аналітичної інформації, орієнтованої на забезпечення стратегії розвитку підприємства, що унеможливлює випереджувальне управління ним.

  7. В результаті дослідження доведено, що результативність контролінгової діяльності має досягатися за рахунок синергетичного ефекту, який, у свою чергу, досягається через взаємодію усіх структурних елементів контролінгу та погодженість цілей.

  8. Обґрунтовано, що застосування в межах стратегічного контролінгу результативної системи критеріїв і показників дає можливість поєднати функції діагностування стану підприємства та його цільової орієнтації діяльності на досягнення стратегічних цілей. Запропонована BSC для різних типів управління, що дозволяє комплексно підійти до оцінки економічного розвитку підприємств, їхніх потенційних можливостей, факторів впливу на кінцевий результат. Аргументована необхідність доповнення базових проекцій системи показників двома новими проекціями «Сировинна база» та «Підприємства-конкуренти».

  9. Ідентифіковано цільову спрямованість контролінгу за типами та видами управління, що дозволить визначити націленість контролінгу на виконання завдань та врахувати окремі аспекти управління, їх вплив на вибір об’єктів і цільової спрямованості контролінгу для забезпечення стратегічних цілей підприємства. Для підприємств, що розвиваються, цільова спрямованість має передбачати орієнтацію на вимоги споживачів, що забезпечить подальший розвиток у майбутньому. На цій стадії необхідним є всебічний аналіз критичних факторів успіху підприємства й унікальності його пропозицій.

  10. Доведено, що основна ознака, за якою визначають типи стратегії, полягає в можливості підприємства реалізувати свій управлінський потенціал та адаптуватись до розвитку ринку. Змінні параметри, що використовуються для ідентифікації стратегії та виступають об’єктами контролінгу повинні доповнюватись такими складовими, як організація як система, менеджмент як система, конкурентоспроможність підприємства, його загальні цілі, стратегія розвитку, сильні та слабкі сторони, можливості та загрози підприємства, потенціал підприємства. Формування зведено-аналітичної інформації за такими підходами дасть змогу всебічно дослідити можливі фактори успішного розвитку підприємства та визначити напрями подальшого функціонування підприємств.

  11. Обґрунтовано методологічний підхід до формування адаптивної системи контролінгу як інтегрованої цілісності функціональних систем менеджменту, що дозволить забезпечити реалізацію стратегії розвитку та досягнення цілей підприємства у майбутньому.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Аксентюк М. М. Роль контроллера в управлінській діяльності / М. М. Аксентюк // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 9 (63). – С 187-191.

  2. Аксентюк М. М. Система контролінгу в стратегічному менеджменті / М. М. Аксентюк // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету, Серія: «Економічні науки». – 2006. – № 61/84. – С. 208-211.

  3. Аксентюк М. М. Особливості використання методичних підходів в системі контролінгу / М. М. Аксентюк // Науковий вісник НАУ. – 2007. – Вип. 111. – С.341-345.

  4. Аксентюк М. М. Концепція збалансованої системи показників (Balansed Scorecard) як новий підхід до оцінки діяльності підприємств / М. М. Аксентюк // Агроінком. – 2007. – № 5-6.– С.63-66.

  5. Аксентюк М. М. Стан та тенденції розвитку підприємств плодоконсервної галузі Хмельницької області / М. М. Аксентюк // Економіка АПК. – 2007. – № 6. – С. 143-147.

  6. Аксентюк М. М. Контролінгове забезпечення стратегії розвитку підприємства / М. М. Аксентюк // Економіка та держава. – 2008. – № 7. – С.40-44.

Матеріали конференції:

  1. Аксентюк М. М. Контролінг в системі менеджменту та еволюція його розвитку / М. М. Аксентюк: матеріали наук.-практ. конф. [«Актуальні проблеми сучасного менеджменту»], (Київ, 18 травн. 2005 р.) / Міністерство праці та соціальної політики України, Інститут підготовки кадрів державної служби зайнятості. – К.: ІПК ДЗСУ, 2005. – С. 46-51.

  2. Аксентюк М. М. Особливості формування системи менеджменту ринкового типу / М. М. Аксентюк: матеріали наук.-практ. конф. [«Система менеджменту в умовах інституційно-структурної трансформації економіки України»], (Київ, 7 черв. 2006 р.) / Міністерство праці та соціальної політики України, Інститут підготовки кадрів державної служби зайнятості. – К.: ІПК ДЗСУ, 2006. – С. 267-271.

  3. Аксентюк М. М. Концепція контролінгу в системі менеджменту підприємств АПК / М. М. Аксентюк: матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених, (Умань, 21-22 лют. 2007 р.) / Міністерство аграрної політики України, Уманський державний аграрний університет. – У.: УДАУ, 2007. – С.33-35.