Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Фізична хімія


Мартинюк Галина Валентинівна. Фізико-хімічні властивості композитів спряжених поліаміноаренів з діелектричними полімерними матрицями : Дис... канд. наук: 02.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Мартинюк Г.В. Фізико-хімічні властивості композитів спряжених поліаміноаренів з діелектричними полімерними матрицями. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.04 –фізична хімія.- Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2008.

Проведено комплексне дослідження умов формування та фізико-хіміч-них властивостей дисперсних та плівкових композитів спряжених поліаміноаренів-поліаніліну(ПАН), поліортотолуїдину(ПоТІ), поліортоме-токсіаніліну(ПоМА) з діелектричними полімерними матрицями поліметил-метакрилатом(ПММА), полівініловим спиртом(ПВС) та епоксидним олігомером (ЕД-20).

Встановлено зв’язок між електричними, механічними та термомеханіч-ними властивостями композитів поліаміноаренів з матрицями ПММА, ПВС та епоксидних олігомерів. Показано, що в композитах на основі ПММА, ПВС та епоксидних олігомерів зі спряженими поліаміноаренами зберігається напівпровідниковий характер провідності. і вони виявляють концентраційну залежність електропровідності, яка може бути описана перколяційною моделлю з низьким порогом перколяції (2 – 5 %). Для плівкових композитів поліаміноаренів з матрицями ПВС та ПММА вперше виявлено значну анізотропію електропровідності / На основі темпертурної залежності ЕПР в інтервалі 4,2-300 К встановлено значну делокалікацію носіїв заряду порівняно з чистими поліаміноаренами. Вперше виявлено і досліджено термохромний ефект при Т=293-473 К в плівках легованих поліаміноаренів та їх композитів з ПВС. Встановлено, що плівкові композити ПММА-ПоТІ, ПММА-ПАН зберігають електрохромні властивості поліаміноаренів.

Вперше показана можливість використання поліаніліну, легованого тетрафторборатною кислотою одночасно як електропровідного наповнювача і як отвердника епоксидних смол. Вивчено механічні та електричні власти-вості отриманих композитів, розроблено метод отримання струмопровідних епоксидних клеїв та герметиків.

1. Проведено комплексне дослідження закономірностей одержання та фізико-хімічних властивостей композитів спряжених поліаміноаренів різної будови (поліаніліну /ПАН/, поліортотолуїдину /ПоТІ/, поліортометоксіаніліну /ПоМА/) та діелектричних полімерних матриць - поліметилметакрилату (ПММА), полівінілового спирту (ПВС), епоксидного олігомеру (ЕД-20). Показано, що введення спряжених поліаміноаренів в діелектричні полімерні матриці суттєво впливає на весь комплекс характеристик композитів і характер цього впливу значною мірою залежить як від типу поліаміноарену, так і від його вмісту

2. При формуванні полімерних композитів полімеризацією аміноарену в розчині ПВС встановлено вплив матричного полімеру на кінетику почат-кових стадій процесу. Знайдено, що композити стають електропровідними тільки після досягнення порогової концентрації поліаміноарену Рс, залежної як від його природи, так і будови полімерної матриці. Для композитів на основі ПВС Рс =2,1% (ПАН), 1,7% (ПоМА), 2,8% (ПоТІ); для композитів ПММА-ПАН Рс = 2%, а для композитів ЕД-20– ПАН Рс = 2,5-5,0%

3. На основі даних спектроскопічних та термодеформаційних досліджень підтверджено наявність хімічної та фізико-хімічної міжмолекулярної взаємодії полімерних матриць ПВС, ПММА, ЕД-20 та електропровідних полімерних наповнювачів. Показано, що діелектрична полімерна матриця забезпечує збереження властивостей, притаманних як високополімерам (високоеластичності, термопластичності), так і напівпровідникового характе-ру електропровідності, властивого спряженим електропровідним полімерам.

4. Методом ЕПР підтверджено, що полімерна матриця зумовлює значний вплив на електронну структуру спряженого поліаміноарену, що може бути причиною зростання питомої провідності композитів. Збільшення ширини лінії Нрр для композиту ПММА-ПАН (8,29 Мт) в порівнянні з ПАН (3,1 Мт) підтверджує значну делокалізацію електронної густини вздовж спряженого ланцюга поліаміноарену в матриці ПММА, що добре узгоджується з підвищенням розрахованої густини спінів. Подібний хід температурних залежностей для ширини лінії та її асиметрії в композиті може бути ознакою фазового переходу другого роду в інтервалі температур 45 – 68К.

5. Виявлено і досліджено термохромний ефект у плівках і композитах легованих поліаміноаренів з матрицями ПВС. Встановлено, що особливості термохромних змін визначаються структурою поліаміноарену (наявністю замісників), діапазоном температур, і зумовлюються як конформаційними перетвореннями, так і електронними властивостями поліаміноарену.

6. Встановлено, що плівкові композити ПММА - ПоТІ та ПММА- ПАН, отримані електрохімічною полімеризацією аміноаренів в матриці ПММА, виявляють електрохромні властивості за рахунок перебігу оборотних окисно-відновних процесів в спряженому ланцюзі поліаміноарену.

7. Встановлено, що ПАН, легований тетрафторборатною кислотою (ТФБК) діє одночасно як отвердник епоксидної композиції і як струмопровідний наповнювач. Збільшення вмісту ПАН-ТФБК в композиті від 12 до 20 % (мас.) приводить до помітного зростання електропровідності, а також мікротвер-дості, температур скловання та високоеластичності, обумовленого наявністю міжмолекулярної взаємодії ПАН-епоксидна смола. На цій основі розроблено метод отримання струмопровідних полімер – епоксидних композитів.

Публікації автора:

1. Закордонский В.П. Аксиментьева Е.И., Мартынюк Г.В. Термохимические и кинетические особенности отверждения эпоксидно-аминных покрытий в присутствии наполнителей // Композиционные полимерные материалы, 1989. Вып.43. С.25-29.

Особистий внесок здобувача: аналіз літературних даних, приготування аміно – епоксидних композицій; аналіз даних термічного аналізу, розрахунок кінетичних констант.

2 Закордонский В.П., Аксиментьева Е.И., Мартынюк Г.В. Влияние содержания отвердителя на процесс тепловыделения при отверждении эпоксидно-аминных композиций // Вестник Львов. ун-та, сер. хим. 1989. Вып.30.-С.52-54.

Особистий внесок здобувача: експериментальні роботи по синтезу аміно – епоксидних композицій, обговорення отриманих результатів,

3. Аксіментьєва О.І., Конопельник О.І., Закордонський В.П., Гриців М.Я., Мартинюк Г.В. Термохромний ефект в тонких шарах спряжених поліаміноаренів // Журнал фізичних досліджень, 2004.-Т.8, № 4 .- С. 369-372.

Особистий внесок здобувача: приготування зразків поліаміноаренів методом електрохімічної полімеризації, вивчення температурної залежності питомого опору; одержання оптичних спектрів поглинання.

4. Konopelnik O.I., Aksimentyeva O.I., Martynyuk G.V. Effect of temperature on the optical properties of conducting polyaminoarenes and their composites with elastic polymer matrix //Molec.Cryst.Liq.Cryst.-2005.-Vol. 427. P. 37-46.

Особистий внесок здобувача: формування плівок поліаміноаренів на поверхні SnO2 методом електрохімічної полімеризації, участь в обговоренні отриманих результатів і підготовці статті до друку.

5. Аксіментьєва О.І., Конопельник О.І., Українець А.М., Гриців М.Я., Мартинюк Г.В. Анізотропія провідності і перколяційні явища в плівкових композитах поліаміноаренів з полівініловим спиртом // Фізика і хімія твердого тіла, 2004.-Т.5, №1.- С.142-146.

Особистий внесок здобувача: формування плівкових зразків і визначення товщини плівок; визначення питомої електропровідності плівок за допомогою 2-х та 4-х контактного методу.

6. Aksimentyeva O.I., Konopelnyk O.I., Grytsiv M.Ya., Martyniuk G.V. Charge transport in electrochromic films of polyorthotoluidine //Functional Materials.-2004.-Vol.11.-№2.-Р.300-304.

Особистий внесок здобувача: синтез зразків, дослідження характеристик отриманих композитів, проведення спектроскопічних досліджень.

7. Українець А.М., Аксіментьєва О.І., Мартинюк Г.В., Конопельник О.І., Євчук О.М. Термомеханічні і електричні властивості композитів спряжених поліаміноаренів з полівініловим спиртом // Вопросы химии и хим. технологии, 2004, №3.- С.132-135.

Особистий внесок здобувача: визначення питомого опору і електро-провідності полімерних композитів; вимірювання мікротвердості, термомеханічних кривих.

8. В. Юрків, О.Аксіментьєва, A.Українець, Г. Мартинюк, І.Опайнич. Електричні властивості композитів поліметилметакрилату і поліаніліну // Вісник Львівського ун-ту, сер. хім., Вип.47.- 2006. - С. 307-311.

Особистий внесок здобувача: підготовка зразків, визначення електро-провідності композитів і температурної залежності питомого опору;

9. Аксіментьєва О.І., Закордонський В.П. Мартинюк Г.В, Kрупак А.І. Cпосіб одержання струмопровідної епоксидної композиції патент України на корисну модель № 24145, опуб. 25.06.2007р., Бюл. №9. - 6с.

Особистий внесок здобувача: приготування струмопровідної епоксидної композиції, визначення електропровідності, вимірювання мікротвердості полімерного композиту.

10. ЗакордонскийВ.П, Аксиментьева Е.И., Мартынюк Г.В. Влияние наполнителей на энтальпию отверждения эпоксидных композиций // Всес.конф. по термодинамике орг. соед.- Куйбышев, 1987. С.93.

11. Аксіментьєва О.І., Конопельник О.І., Гриців М.Я., Українець А.М., Мартинюк Г.В. Анізотропія провідності і перколяційні явища в плівкових композитах на основі спряжених поліаміноаренів // Матеріали ІХ Міжнародної конференції „Фізика і технологія тонких плівок”.-19-14 травня 2003 р., Івано-Франківськ, Т.2.- С.88-89.

12. Aksimentyeva O.I., Konopelnyk O.I., Mykolaychuk O.G., Lutsyk N.Yu., Konopelnyk R.I., Martynyuk G.V. Structure of near order in conducting polyarene films // ICEPOM-5 Conference Abstracts, Kyiv, 24-29 May 2004. – Kyiv: Naukovyi Svit, 2004.-P.115-116.

13. Konopelnik O.I., Aksimentyeva O.I., Martinyuk G.V., Opainych I.Ye. Yurkiv V.V. Effect of temperature on the optical properties of conducting polyaminoarenes and their composites with elastic polymer matrix // ICEPOM-5 Conference Abstracts, Kyiv, 24-29 May 2004. – Kyiv:Naukovyi Svit, 2004.-P.118.

14. Аксіментьєва О.І., Мартинюк Г.В., Українець А.М., Конопельник О.І., Опайнич І.Є. Фізико-хімія композитів спряжених поліаміноаренів з високо- полімерними матрицями // Десята українська конференція з високомолекулярних сполук, 12-14 жовтня 2004 р., Київ.-С.87.

15. Олена Аксіментьєва, Анатолій Українець, Оксана Євчук, Оксана Конопельник, Ірина Опайнич, Галина Мартинюк. Темплатний синтез і фізико-механічні властивості композитів електропровідних поліаміноаренів з діелектричними полімерними матрицями // Львівські хімічні читання.-25-27 травня 2005. Львів.- С.Ф54.

16. O.I. Aksimentyeva, I.P. Hlushyk, P.Y. Stakhira, G.V. Martyniuk, A.V. Fechan New pH optical sensor for medicine and environment monitoring application based on the thin conducting polymer films //IX Polish-Ukrainian Symposium “Theoretical and experimental Studies of Interfacial Phenomena and their Techno-logical Application” September 5-9, 2005.- Sandomerz, Poland.-Proc. - P.1.

17. Olena Aksimentyeva, Oksana Konopelnik, Anatolyi Ukrainets, Vitalyi Yurkiv, Galina Martiniyk. Percolation phenomena in nanoscale polymer blends of conducting plyaminoarened in dielectric polymer matrixes //XII-th Int. Seminar on Physics and Chemistry of Solid (28-31 May 2006, Lviv).-Book of Abstracts.-P.23.

18. Aksimentyeva O.I., Konopel’nik O.I., Shapovalov V.A., Yurkiv V.V., Martiniyk G.V. Percolation phenomena and spin dynamics PANI-PMMA blends// Int.Conf. ”ICEPOM-6”, Jalta, Cremea, Ukraine, 26-30 September 2006.- Abstracts, Nauk.Svit, 2006.-P.143-144.

19. Закордонський В.П., Аксіментьева О.І., Мартинюк Г.В., Крупак А.І. Кінетичні закономірності одержання і фізико-хімічні властивості епоксидно-поліанілінових композитів //ХІ Укр. конф. з високомолекулярних сполук, 1-5 жовтня 2007р., м. Дніпропетровськ. - Тези доп.-С.206.

20. Мартинюк Г.В., Аксіментьєва О.І. Кінетика синтезу поліаніліну в розчині полівінілового спирту // Матеріали Ш Всеукраїнській науково-методичної конференції ”Теорія і практика сучасного природознавства”.-11-14 листопада.2007р., м. Херсон, С.53-55.