Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Родінка Олексій Станіславович. Фітоіндикація показників гідрологічного режиму екотопів: Дис. канд. біол. наук: 03.00.16 / Інститут ботаніки НАН України. - К., 2002. - 146 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 128-146.



Анотація до роботи:


Родінка О.С. Фітоіндикація показників гідрологічного режиму екотопів долини р. Сули. –
Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності 03.00.16 – екологія.

Дніпропетровський державний університет, Дніпропетровськ, 2002.

За допомогою методу фітоіндикації отримано показники загального сольового режиму, азотного режиму, кислотності, зволоження та змінності зволоження ґрунтів долини р. Сули. Проаналізовано залежність видового складу та формаційної належності рослинних угруповань від зволоження, його змінності, рівня ґрунтових вод та тривалості заливання. Досліджено екологічні амплітуди синтаксонів методом фітоіндикації. Запропоновано методику фітоіндикації заплавності. Виділено сім ступенів заплавності та характерні для них індикаторні види. Встановлено зв’язок гідрологічного режиму з іншими екологічними факторами.

  1. На основі методів фітоіндикації розраховано екологічні амплітуди угруповань природної рослинності долини р. Сули за показниками зволоження, змінності зволоження, глибини ґрунтових вод та заплавності, встановлено толерантність окремих видів до факторів гідрорежиму.

  2. У результаті аналізу характеру диференціації рослинності різних типів у залежності від факторів гідрологічного режиму встановлено, що характер болотної рослинності обумовлений насамперед ступенем проточності води, а лучної – інтенсивністю зволоження та ступенем його змінності.

  3. Виявлено залежність ступеня зволоження від глибини ґрунтових вод та тривалості заливання екотопів. Виділено групи видів рослин за їх відношенням до глибини ґрунтових вод.

  4. Доведено, що видова насиченість місцезростань, наявність та рясність видів у заплаві залежить в першу чергу від тривалості заливання екотопів. Охарактеризовано 7 ступенів заплавності, які різняться ступенем зволоження та мають відмінності у рослинному покриві.

  5. Запропоновано методику фiтоiндикацiї чинника заплавності з використанням спеціальної екологiчної шкали або окремих індикаторних видів.

  6. Доведено наявність досить високої кореляції між: зволоженням та азотним режимом ґрунту; змінністю зволоження та загальним сольовим режимом ґрунту; змінністю зволоження та кислотністю ґрунту. Відмічено відсутність залежності між зволоженням та загальним сольовим режимом, зволоженням та змінністю зволоження, зволоженням та кислотністю ґрунту.

  7. На основі проведених геоботанічних досліджень охарактеризовано поширення та ценотичну приуроченість у долині
    р. Сули 15 видів, занесених до Червоної книги України (1996): Stіpa capіllata, Stіpa pennata, Astragalus dasyanthus, Pulsatіlla nіgrіcans, Galanthus nіvalіs, Epіpactіs helleborіne, Lіstera ovata, Neottіa nіdus-avіs, Lіlіum martagon, Platanthera bіfolіa, Allіum ursіnum, Frіtіllarіa meleagroіdes, Orchіs palustrіs, Dactylorchіza majalіs, D. fuchsіі. Для їх місцезростань розраховано показники зволоження, змінності зволоження, азотного та загального сольового режиму, кислотності ґрунту.

  8. Описано рослинний покрив існуючих гідрологічних заказників: Верхньосульського, Недригайлівського, Біловодського та Андріяшівсько-Гудимівського. На їх території закладено 4 еколого-ценотичних профiлi (поблизу с. Вільшани, с. Коровинці, с. Москалівки та с. Чеберяки), що є передумовою подальшого моніторингу за змінами екологічних режимів та рослинності цих об’єктів. Запропоновано створити 5 ботанічних заказників місцевого значення для охорони флори та рослинності регіону.

Публікації автора:

  1. Родінка О.С. Фітоіндикація едафотопів долини р. Сули// Укр. ботан. журн.–1995.– Т. 52, №1. – C.49-56.

  2. Родінка О.С. Фітоіндикація режиму вологості заплавних лук
    р. Сули// Укр. ботан. журн.–1996. –Т. 53, №6. – C.659-666.

  3. Родінка А.С. Аналіз гідрологічного режиму природної рослинності долини р. Сули// Питання біоіндикації та екології. – Запоріжжя: ЗДУ, 2001. – Вип. 6.–№1. – С. 24-30.

  4. Карпенко К.К., Родінка O.C. До питання охорони залишків степової рослинності на Сумщині// Проблеми охорони і раціонального використання природних ресурсів Сумщини. Збірник наук. праць. – Суми: Сумський держ. пед. інститут. 1992.–С.149-152.

  5. Родінка O.C., Карпенко К.К. Про поширення астрагалу шерстистоквіткового (Astragalus dasyanthus Pall.) на Сумщині та проблеми його охорони// Лікарські та рідкісні рослини Сумської області (Ресурси, використання, охорона). – Суми: 1993.– С.54-56.

  6. Родінка О.С. До збереження природної рослинності басейну річки Сули// Заповідна справа на Сумщині. Тези доповідей наук. конф. Суми. 1994. – С.61-63.

  7. Родінка О.С. Фітоіндикація в системі екологічного моніторингу природної рослинності басейну річки Сули// Заповідна справа на Сумщині. Тези доповідей наук. конф. Суми. 1994. – С.47-48.

  8. Карпенко К.К., Закорко Н.Г., Родінка О.С., Харченко В.П. Поширення, екологія та охорона бобівника трилистого (Menyanthes trifoliata L.) на території Буринського району// Заповідна справа на Сумщині. Тези доповідей наук. конференції. Суми. 1994. – С.63-65.